Vyjádřete se mi někdo k ráži 6,5 při lovu srnčí zvěře,

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

pohodar:
Podlehas poveram a mytum kdys si myslis ze strela lepe predava energii se vzrustajici vzdalenosti. Je tomu samozrejme presne naopak. Onen rozdil ve znaceni zvere je zejmena kvuli nizkemu vyplavovani adrenalinu na vetsi trate. Zver je vice v klidu.
pohodar
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 24.5.2007, 21:09
Bydliště: Již.Čechy

6,5

Příspěvek od pohodar »

Psal o mechanickém předání energie střely 300WM Není žádné tajemství.?e po dobré ráně na krátkou vzdálenost (nemluvím o ráně na pateř nebo krk..),je zvěř schopna odejít ještě několik desítek metrů s hladkým výstřelem podobný vstřelu. Po tom samém zásahu na dlouhou vzdálenost,zvěř zůstává v ohni na místě,nebo odchází "pár metrů s výstřelnou ranou až deseti cm. Kapitola jiná,kdy zvěř je očividně vyružená a svůj obranný nervový systém podpoří nadměrným vyplavováním adrealinu...Mluvili jsme o poznatcích těchto střel v praxi.
Má?-li jiné zkušenosti z praxe,tak se semnou poděl,toho není nikdy dost.
To,co jsem popsal,nečerpám ze "žádných pověr a mýtů", nebo něco z doslechu,jsou to mé dlouholeté zkušenosti,ale nikdy jsem svůj názor nikomu nevnucoval a ani nechci.každý má něco svého ověřeného a někdo chce znát názor jiných.Řekl jsem svůj,ale respektuji ostatní.
...jsem v pohodě...
vhool

Příspěvek od vhool »

pridam se do diskuze i kdyz to neni zrovna v patricnem threadu.co se tyka predani energie atd tak ma pravdu andy.co se tyka 300 WM a toho co zde bylo napsano o miste kde strela opusti tkan tak z vlastnich (a bohatych)zkusenosti tvrdim ze je to naopak.strelim li srnci do sto metru napr.strelou EVO tak mam vystrelnou o velikosti dlane,strelim li ale na 400m stejnou strelou a do stejneho mista tak je vystrel o velikosti dvoukoruny a poskozeni tkane okolo je minimalni.v ucincich jsou i fotky a video (moje,ne z netu).mluvim o rane na komoru a kolmo ! :wink:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1067
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Účinek.

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já jsem kupoval 300WM, protože paradoxně pro mě má největší zastavovací účinek při minimálním poškození zvěřiny. Prostě střílet kolmo na žebra komoru (jak pravil Vhool) - zvěř(i těžká zpravidla v ohni) a kousek ?eber se s klidným srdce vyhodí. Nemusím nic střílet přes lopatky, kdy je poškození zvěřiny podstatně větší. I když můj poslední srnec je tak trochu vyjímka - viz. foto.
pohodar
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 24.5.2007, 21:09
Bydliště: Již.Čechy

300WM

Příspěvek od pohodar »

...a jsou zde i jiné názory na předání energie a chování zvěře po zásahu a
"votom to je".Já mám se střelou Norma-Oryx/13g-300WM úplně jiné zkušenosti,dá se říci,že přesně opačné,po zásazích na krátkou a dlouhou vzdálenost...nekonečné téma. Je ovšem fakt,že není moji doménou chodit na srnčí s 300WM, ale při lovu na vysokou jsem jsem tuto r.dost často na odstřel srnčí Použil...Měnit značku,nebo typ střely,ale nehodlám,jsem sní naprosto spokojený.
...jsem v pohodě...
vhool

Příspěvek od vhool »

jasny,"proti gustu zadnej disputat" uz jenom to ze mas 300WM tak jsi muj clovek :lol: .ted ale vazne,ja to tu pisu hlavne proto,ze sem chodi dost mladych lidi co s myslivosti zacinaji a jsou napechovani predsudky a myty od kolegu kteri ne vzdy vedi o cem mluvi.myslim ze kazdy ma par takovych ve svem okoli :wink:
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

6,5

Příspěvek od US OPTICS »

for Pohodar : mám s tím jenom jednoho srnce, který zůstal v ohni (6,5x55SE - střela Speer Grandslam 9,1g - 140gr a zůstal v ohni). Jinak mám ještě 270W a jak jsem již psal, srna na velmi krátkou vzdálenost téměř neznačila zásah, ale neode?la z místa nástřelu. Myslím si, že opravdu hodně Záleží, kdy je zvěř střílena, jestli v klidu a nebo již v době, kdy má zvednutý adrenalin. Nejvíc je to asi markantní u černé a to na společných lovech. kolikrát jsem byl svědkem takové rány, že za normálních okolností, by zvěř neode?la z nástřelu, ale při společném lovu, dokázala odejít na větší vzdálenost.
Co se týče 300Wm na krátkou vzdálenost a s minimálním výstřelem, je to nejspíše dáno tím, že má střela vysokou rychlost a na tuto vzdálenost není schopna se dostatečně vytvořit požadovaný tvar "hříbku". Na větší vzdálenost ztrácí svou rychlost a je tedy schopna po zásahu vytvořit požadovaný tvar a předat tím větší energii, za tímco na krátkou vzdálenost takové množství energie nepředá, nebo? není dostatečně deformována. Můj názor.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
pohodar
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 24.5.2007, 21:09
Bydliště: Již.Čechy

300WM

Příspěvek od pohodar »

US OPTICS: ...naprostý souhlas!
...jsem v pohodě...
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

U nás jeden člen také vlastní 6,5x57.Dříve to byla spolková kulovnice a on ji pak odkoupil Loví pouze srnčí zvěř.Viděl jsem pár kusů a na srnčí je podle mně dostačující bez jakýchkoli problémů. používá SaB a i s tím to jde. žádné velké rozbíjení, či podlévání-vše v normě.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

US OPTICS, pohodar:
To je prave ta "kravina"
Cim rychlejsi strela leti, tim lepe a rychleji se deformuje v cili.
Jsem rad, ze jste tuto poveru znovu zopakovali, mohu vam ji opetovne "otlouci o hlavu" :wink: Nic ve zlem samozrejme.
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

účinky střely

Příspěvek od US OPTICS »

for Andy : tak mi to prosím Tě vysvětli úplně po lopatě :lol: :lol: :lol: To tvé tvrzení je Možná pravdivé, ale nejspí? bude závislé i na tom o jaký druh zvěře se bude v konkrétním případě jednat. Jestli?e se bude jednat o srnčí, tak nebude mít střela o co se vlastně deformovat, ale jestli, že se bude jednat o jinou vitálnější zvěř, pak mohu souhlasit, že se deformuje rychleji.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

... no pánové, čmelák je taky tě??í než vzduch a lítá ... !!!
...protože to neví ... !!!
Nebude to tak i u toho srnce vers. 300WM ... ??? :lol:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

US OPTICS:
Co je na tom k nepochopeni? Cim rychleji leti, tim vetsi KE ma. Plocha kterou predava svou energii cili je stejna (iniciacni). Cim vice KE ma tim i vice KE predava tou ploskou cili. Pak uz zalezi na deformacni charakteristice strely. Nektera se rozevre 5cm po vstupu, jina 20cm. Kazdopadne rozhodne se nebude lepe deformovat na vetsi dalku namisto na blizko.

Pokud pouziji prirovnani k tvemu tvrzeni, tak neni pravda, ze flinta bude strilet na 300m presneji nez na 100m. Cili neni mozne aby na 100m strilela 2MOA a na 300m 1MOA.

Uz tomu rozumis?

Chovani zvere po zasahu je vec, ktera uz je subjektivni. Je tam spousty faktoru. Nicmene predani energie cili je vec ciste fyzikalni a zadna magie tam neni.
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

deformace

Příspěvek od US OPTICS »

for Andy: tak jeden názorný příklad Andy. myslíš si, že když střelím do kartonu, který má dej me tomu dva archy a střelím do druhého kartonu, který bude mít archů pět, tak mi chceš říct, že střela předá víc energie tomu slabšímu kartonu a víc se deformuje (samozřejmě když se bude střílet na stejnou vzdálenost)? Myslím si, že nebude mít čas, aby došlo k tak rychlé deformaci, protože nebude mít o co se deformovat. Myslím si, že je to přesně tak, jak píše Steyer 300WM a srnčí. Prostě je to rychlá střela s velkou energií, ale na tak slabém kusu se projeví pouze šok vzhledem k vysoké rychlosti střely a vznikne i velká kaverna za střelou, ale nemyslím si, že by stihla předat větší čát své energie. Je to to samé, když např. 8x57 neprostřelí kus např. vysoké (nevím jestli to tak opravdu je), ale jestli?e střela neprojde oběma polovinami zvěře, předá střela cíli všechnu energii.

A jaké tvrzení máš na mysli, že na 300 metrů to bude střílet přesněji než na 100m? Kde jsem o tom psal. To snad vůbec s předáním energie nesouvisí, myslím tím přesnost zbraně. Jestli se cítí? být dotčený, tak promiň, pak mohu pouze konstatovat, že mi připomínáš kolegu ze zaměstnání, který se cítit být dotčený, při jakékoli konfrontaci :roll:

Nebo už to snad není diskusní fórum????????????
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Skoda ti neco vysvetlovat. At se snazi jini.
Odpovědět