Co do 7x64?

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
konvicm
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 15.3.2007, 10:40

Příspěvek od konvicm »

Pánové a co selliery se střelou HPC, jsou jak?tak? dobré na vysokou?
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Mas rad ruskou ruletu? :twisted:
vhool

Příspěvek od vhool »

to andy: :lol: :lol: :lol: ted jsi trefil udernik na zapalku :lol: :lol: :lol:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

HPC=DHK?!?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Pokud je HPC totožné DHK, které jsem používal v ráži 7x65R v kulobroku UB, tak uvádím. Srnčí vždy průstřel a s přiměřeným výstřelem, ale všechno zásahy na žebra. Kusy zhasly v ohni, nebo max do 15m od nástřelu. U černé zvěře při zásazích na žebra Rovněž průstřel a to i do hmotnosti 80kg (?ivá váha). Po těchto zásazích kusy vždy ode?ly- selata odbíhaly tak do 100m (poměrně hladké průstřely) a tě??í kusy tak do 50m. Nejtě??í měl kus měl 125kg (vyvržený, bez spárků a hlavy), zásah z leva na cca 60m, nízká komora, průstřel pa?ní kosti, průnik hrudní dutinou , plíce a okolí srdce, střela nepro?la na druhous stranu. Kus zůstal v ohni cca 5sekund, pak se zvedl a zhasl cca 50m od nástřelu. Já jsem tyto náboje používal ještě v ráži 8x57JS, protože jsem miloval lov lišek a okolo roku 1990 se do těchto ráží moc celoplá??ů nebylo (respektive nábojů, které nepoškodily lišku, ale mohly zabrat na tě??ím kusu). ?pička náboje je na slabý cíl dost tvrdá. Jinak náboj docela přesný(pro běžného myslivce-150-200 m), ale vyžaduje skutečně dobrý vývrt včetně ústí, protože má údajně malou vodící část. Skutečně chodí dobře jen v některých puškách. Já sám jsem si nechal ve zbrojovce ten kulobrok vybrat Fr.L. podle toho, jak bude chodil s DHK. Víc ti neporadím.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

HPC ma jak pise Josef relativne tvrdou kuklu. K deformaci strely dochazi jen u silnych kusu zvere. Ale srnci jako celoplastem!!!

Ani u tech silnejsich kusu to ale neni jistota... ja bych tim nestrilel... je to hazard.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ten náboj je na naši relativně malou a vysoce vitální černou zvěř zvěř příliš tvrdý, takže jeho funkce nemůsí být při horším zásahu vůbec dobrá - prostě celoplá??. Mě se taky nelíbilo odbíhání divočáku z nástřelu a tak jsem tenkrát jako řešení vybral pro 7x65R 10,5 TIG a po prvním kusu jsem litoval-nastal pravý opak. Nakonec jsem kulobrok dal pryč a přišla třístovka,kdy konečně začali daunovat tak, jak měli. Je zajímavé, že ten náboj měla Vla?im dlouho na trhu jen v ráži 7 a 8S, ale teď je snad i v ráži 7,62. Někde na něho odbyt musí být. Loni ho v Loty?sku používal jeden místní lovec v kulobroku Brno 500 a tvrdil, že je to nejlepší náboj na "bal?ovo kabána". Tam ale staří "kabani" mají taky 250kg+ (musí prostě přežít setkání s vlky). S jeho puškou a náboji HPC jsem tam pak lovil bobry. U sparkaté jen na kusy hodně přes 100kg ale i tak je na trhu hodně lepších nábojů. Jestli trváš na Vla?imi, tak zkus PTS, nebo Hornady IB, ale to se zeptej Andyho, jestli tuto ráži IB osazují. IB má prostě zmáklý. Jinak Hornady a Vla?im je dneska skoro jedna cena (teda v 300WM). Myslivosti zdar.
konvicm
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 15.3.2007, 10:40

Příspěvek od konvicm »

No a já jsem si říkal, že ty expansky budou dělat asi dost paseku a jak tak čtu, opak je pravdou.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2051
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

HPC som mal v zaciatkoch ako najsilnejsi naboj do 30-06 od SB.Deformoval sa malo,a mne kupodivu diviakov velmi neprestreloval.Zver mi veselo odbiehala po dobrych komorovych ranach.Zaver-rozhodne nie.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

HPC jsem Použil jen jednou a naposled.50kg lončačka zadnější komora,vzdálenost 40m.Na nástřelu pouze 2 ?tětiny bez barvy.Ráno mi to nedalo a vyrazil jsem po stopách,kus se stále držel s rudlem.Po 1km jsem to už vzdával,otočím se směrem k cestě a ona opřená o modřím už zhaslá.ještě teplá.Problém byl v tom,že to už bylo u sousedů.No a pak z toho bylo povídání na pár měsíců.Celej km bez kapičky barvy.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

:lol: :lol: :lol: Ty keci si umím představit :lol: :lol: :lol: Jak s nima vycházíte? :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

HPC

Příspěvek od nimrod nimrod »

S HPC mám z minulosti zkušenosti dvě v 7x57R:
1. srnec, 60m, na plocho, hóoodně nízká komora, 20m od nástřelu, otevřený hrudník podél hrudní kosti, po těch 20m v něm nebyla kapka barvy.
2. kočka, 80m, na ostro, v ohni. Jako by byla podélně ro??ata mečem.

... takže zkušenosti odli?né, každopádně dost nevypočitatelná střela. Ranivé účinky závislé vyloženě na tom, jestli na vstřelu chytí žebro.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Jager
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: úte 10.7.2007, 16:08
Bydliště: Krušné Hory

Příspěvek od Jager »

Střílím dva roky s 7x64 a používám Barnes a naprostá spokojenost, jak na vysokou tak na černou. :D
CZ 550FS 7x64
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Co jsem slyšel o střele barnes, tak je dělaná na větší a silnější kusy, pokud s ní někdo bude střílet třeba srnčí, tak by se měla chovat podobně jako celoplá??.... Na černou a vysokou si myslim, že může být dost dobrá, ale osobní zkušenosti s ní nemam...
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

U Barnesu je dulezita dopadova rychlost. Pokud je mala, strela se dostatecne nerozvine. Do 7x64 by to melo byt ok.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Jager
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: úte 10.7.2007, 16:08
Bydliště: Krušné Hory

Příspěvek od Jager »

Jirka83 píše:Co jsem slyšel o střele barnes, tak je dělaná na větší a silnější kusy, pokud s ní někdo bude střílet třeba srnčí, tak by se měla chovat podobně jako celoplá??.... Na černou a vysokou si myslim, že může být dost dobrá, ale osobní zkušenosti s ní nemam...
Minulý týden jsem s uvedeným střelivem slovil srnce, zepředu rána na komoru a zezadu díra v kýtě a všude trávník - měl jsem zato, že se bude chovat jako celoplá? a ejhle.
Včera jsem střílel ?molu - mladou laň tak cca.40kg, rána za komoru , z druhé strany díra na stejném místě. :shock: :shock:
CZ 550FS 7x64
Odpovědět