Plošná medikace

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Plošná medikace

Příspěvek od precechtel »

jako bývalý zemědělec a bývalý zootechnik taky něco málo o parazitech vím, tak říkám za sebe - léčit. Nemusí to být každý rok, třeba v naší oblasti moc střečků není, tak to stačí jedenkrát za dva roky, ono to taky stojí nějaké peníze, ale léčit. A kdo střelil masivně napadený kus podkožním střečkem, dá mi za pravdu. Protože včelařím, podobná diskuze probíhá i kolem včel - léčit, neléčit. K tomu říkám tolik, že celá Evropa nám závidí organizované včelaření a propracovaný systém léčby včelstev / dědictví minulého režimu / , protože jinak v Evropě včelstev ubývá a vymýšlí se dotace na záchranu včel a včelaření. Obdobně to bude i v myslivosti, jinde v Evropě neléčí a závidí nám tyto programy.
politice a politikům zmar
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 297
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od xtaup »

Přesně tak, ono se vlastně léčí už desítky let v kuse, takže vlastně ani nevíme co by bylo, kdyby se třeba rok neléčilo, jsem pro to to vyzkoušet, kdyby se to rapidně zhoršilo, byl bych pro zase pokračovat, alespoň by jsme to měli nějak odůvodněné, tuhle zkušenost prostě nemáme, tedy mluvím za sebe. Kusů se střečky už jsem viděl dost a je to prostě humus z takového kusu samozřejmě nemám radost. Zdeněk psal o tom, že si váží veterinářů, já si jich vážím rovněž, ale myslím, že to byly právě oni, kteří jako první začali poukazovat na nevhodnost léčení dosavadní způsobem. Pokud vím, tak právě veterináři chtějí stávající způsob léčení zarazit a v lepším případě mu dát určité mantinely, to znamená, že uživatel musí zajistit, aby každý jednotlivý kus dostal příslušnou dávku léčiva, vše bude muset být samozřejmě na základě vyšetření přítomnosti parazitů, otázka je jak to ve volnosti realizovat. Alespoň tak to bylo komentováno středočeskou veterinární správou a názor dalších veterin je podobný, někde už se tuším s léčením dokonce přestalo. Jinak řešit v tomto ohledu těch pár korun co stojí léčení mi přijde trochu mimo, zas tak špatně na tom nejsme :wink: .
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zakov »

Vážení kolegové.Troufnu si říci, že se parazitózám volně žijící zvěři v praxi věnuji téměř profesionálně. Mám možnost vidět ročně stovky kusů ulovené spárkaté zvěře. Naše laboratoř provádí ročně stovky vyšetření trusu před a po odčervení. Je to téma velmi široké. Pokusím se ve zkratce:
1. Odčervení má velký zdravotní význam v případě vyšších koncentrací zvěře na malých prostorech (obory, přezimovací obůrky) a při skutečně korektně prováděné léčbě (dostatečné množství preparátu na počet kusů i krmných zařízení). I tak však dochází k nálezům vajíček parazitů po odčervení!!! Klinický nález (zánět plic, parazitární průjmy,kachexie) je však mizivý či žádný. Nejmarkantnější je to u plicní červivosti.
2. Je velmi obtížné odčervovat celou populaci srnčí zvěře zejména s ohledem na její teritoriální chování a existenci velkých tlup v době odčervení. Podstata těchto problémů je uvedena v předchozích příspěvcích. Pokud mám 30 kusový rudl zvěře, i v nejlepším případě odčervím polovinu. nikde ve sdružení jsem neviděl alespoň 5 koryt v dostatečné vzdálenosti od sebe a s dostatečným množstvím preparátu. Nikdy!!! nepřerušíte koloběh parazita v přírodě. Odčervovali jsme v našem sdružení cca 5 let. Byl jsem i organizátorem této akce na našem teritoriu. Názory jsem přehodnotil a teď už asi 4 roky neodčervujeme. Parazitární statut se nemění! Hmotnost zvěře neklesá. Střečkovitost je stejná a nezvyšuje se. Neexistuje zdravotní důvod pro odčervení černé zvěře ve volných honitbách.
3. Adaptovaný parazit si nikdy nezabije hostitele - neměl by na kom parazitovat. To dělá pouze importovaná Fascioloides magna kupř. u srnčí zvěře. Parazité jsou běžnou součástí ekosystému. Dle mého názoru má smysl ve volných honitbách odčervovat pouze v případě velmi široce rozšířeného parazitárního onemocnění, které má značný negativní vliv na zdravotní stav zvěře. Zvěře při tom musí být přiměřený stav. Za svůj poměrně aktivní myslivecký život jsem se podobnou kombinací nepotkal.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Perník »

S tím naprosto souhlasím. Provádět léčení pouze v případě zjištění silného napadení parazity a nikoliv jako akci preventivní. Za prvé si nemyslím, že podávání chemických preparátů volně žijící zvěři je to nejlepší co pro ni můžeme udělat a v budoucnu se třeba rezidua léčiv můžou projevit negativně, za druhé , jak již bylo uvedeno, nikdy nezaručíme celoplošné a množstevně vyrovnané předložení léčiva celé populaci srnčí zvěře.
Máme-li v revíru cca 200kusů srnčí zvěře a ročně se odloví cca 2 -3 kusy napadené nosohltanovým střečkem, není to důvod celoplošně léčit. Bude-li takových kusů uloveno více a tendence bude vzrůstat, nebránil bych se v následující ziměléčivo plošně předložit.
Na druhou stranu, když už se podařilo konečně sjednotit termín předkládání pro celou ČR, byla by škoda to utnout, ne? :D
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 297
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od xtaup »

Naprostý souhlas se Zakovem, pěkně napsáno......., u nás se tedy bude léčit rozhodně dál, pokud to bude jen trochu monžné, protože vysvětlit něco podobného starším členům našeho MS, kterých je většina, bude nadlidský úkol :lol:
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zakov »

Ono nejde jen o starší členy. Všímaví myslivci parazity při odlovu vnímají a mají potřebu něco dělat " pro zdraví" zvěře. I v profesionálně vedených honitbách, s nimiž spolupracuji, je to velmi obtížné vysvětlit. Problém některých parazitóz je obecně velmi složitý a odčervování je zdánlivě dobré a jednoduché řešení. My v honitbě, kde jsem hospodářem, jsme se rozhodli jít cestou kvalitnějšího krmiva (granule) a lepšího způsobu přikrmování (více samokrmů). O přiměřenosti početního stavu jsem mluvil výše.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Plošná medikace

Příspěvek od rimar77 »

já osobně si myslím že současný trend každoročně trošku medikace nemá smysl přesně jak řekl zakov. Myslím že daleko většího efektu by se dosáhlo, kdyby se to dělalo řekněme jednou za 5 let ale dalo se toho medikovaného krmiva podstatně více více a třeba i ve dvou dávkách a pak by došlo k razantnímu přeléčení většího množství srnčího a mělo by to smyls. Nenapadám léčení divoké zvěře ale metodiku jakou je to prováděné u srnčího protože je dle mého nesmylně postavená a bez výraznějšího efektu. Kupříkladu očkování lišek se osvědčilo a buďme vděčni že se to dělalo dneska prakticky vzteklinu neznáme a chodí k nám od sousedních národů
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Plošná medikace

Příspěvek od figi »

rimar77, jak to děláš sám ? Jde to přece velmi účinně předložit, a nedělat to podle špatné metodiky ?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Plošná medikace

Příspěvek od rimar77 »

figi píše:rimar77, jak to děláš sám ? Jde to přece velmi účinně předložit, a nedělat to podle špatné metodiky ?
figi to množství které je přiděleno máme do dvou krmelců, psal jsem že proti medikaci nic nenamítám ale daleko větší smysl by mělo dát jednou za čas větší množství aby tu medikaci dostala větší část populace a tím by následně byl ten střeček daleko více zdecimovanej, takže pokdu chci aby to u nás mělo smysl, musím na schůzi navrhnout aby se toho nakoupilo víc pak to musí odhlasovat když to vše dobře dopadne dát to na víc míst v honitbě. U nás nemáme jeden velkej rudl srnčího ale drží se ve více skupinkách po 5-6ks, takže těch míst kam se to musí umístit aby to mělo smysl je víc než co pokryje přidělené množství.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Pyros82 »

Já myslím, že s medikací problém nikdo nemá. Jednou za rok ji roznést do krmných zařízení podle mě není žádnej zvláštní problém. Spíš je problém v tom jak zajistit, aby se přeléčilo co možná nejvíce kusů v honitbě. My u nás máme docela dost krmných zařízení a když do nich založíme zároveň, tak se nám určitě podaří několik kusů přeléčit, ale nejde zabránit tomu, že ke krmelci dojde tlupa srnčího a ty nejsilnější kusy se nafutrují k prasknutí a ty slabé kusy se k ničemu nedostanou. Takže v konečné fázi je přeléčeno jen pár kusů srnčího. Což si myslím bude stejný problém ve většině honiteb. Spíš by to chtělo vymyslet způsob jak by se dařilo přeléčit co nejvíce kusů???
Naposledy upravil(a) Pyros82 dne ned 27.2.2011, 8:19, celkem upraveno 1 x.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zakov »

Ano, ano ano. To je ten problém s podáváním léčiv volně žijící zvěři. U dominantních kusů tlupní zvěře jde bezpochyby o předávkování léčiva, u slabých naopak poddávkování a s ním spojené zvyšování rezistence parazitů vůči anthelmintiku. Myslíte že někdo zkoumal ve volných honitbách koncentrace reziduí v mase u takto předávkovaných zvířat? Pokud jste dostatečně skeptičtí , nemýlíte se. Nezkoumal. Nejsou žádná relevantní data kromě krmných pokusů výrobce (zdroj : Státní ústav pro kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv). Metodika na podávání preparátu je zpracovaná ale je mimořádně obtížně realizovatelná pro podmínky volných honiteb a odčervení většiny zvěře. Většina z vás jsou zkušení myslivci a připomeňte si, kolik kusů srnčí zvěře najednou žere z jednoho korýtka.... Kolik korýtek na jednom místě a jak daleko od sebe budete potřebovat pro podání léčiva u tlupy o 20 kusech? Máte to v honitbě ? Pokud máte, tak množství udávané výrobcem Vám nebude stačit.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zdenek41 »

Pánové.Domnívám se,že o svojí honitbě vím dost.Můžu zde napsat,že ze 70% je zvěř přeléčena ono jim to zas tak moc nechutná :wink: Pokud by sousedi, máme 6 hranic dali taky krmivo ve stejný den ven dovolím si říci,že uspěšnost bude někde okolo 90.Nepíšu o stromgilách ty mě vůbec nějak nezajímají spíš opravdu o podkožním střečkovi.Pokud by to udělal každý bylo by s ním amen.Kolik much vylítne je jen na vás.Pořád se špekuluje,ale dělat se něco musí.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Perník »

dělat se něco musí, ale pouze v případě, že to má efekt a je to třeba. Naše honitba se již druhým rokem, jako součást Podřipského sdružení nájemců honiteb podílí na předkládání kokcidiostatik zaječí zvěři. Bylo zjištěno,že na úbytku zaječí zvěře má podíl (mimo jiné) i silné napadení kokcidiemi a helmity nad únosnou míru. V průběhu zimních měsíců je zajícům do krmelečků a na ochozy rovněž předkládáno léčivo. Před a po aplikaci se provádí sběr vzorků trusu, kdy je zjišťěna účinnost léčby. Rovněž jsou odevzdávány uhynulé kusy a kusy z honů ke komplexnímu vyšetření. Rozdíl oproti léčení srnčí zvěře Cermixem je v tom, že po dosažení určité míry parazitů v traktu se léčení zastaví. Tedy nebude se předkládat léčivo jen jako prevence
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Plošná medikace

Příspěvek od ares »

Zdenek41 píše:Můžu zde napsat,že ze 70% je zvěř přeléčena .. Pokud by sousedi, máme 6 hranic dali taky krmivo ve stejný den ven dovolím si říci,že uspěšnost bude někde okolo 90% .


S tímto názorem souhlasím, ale napíšu reálnou situaci našeho sdružení, resp. situaci v okolní honitbě. Za hranicemi je naset asi 100ha lán řepky, samozřejmě se na něj stáhly i naše kusy srnčího. Výsledkem je, že medikamenty na hranicích nepřekládaly, protože přeci nebudou léčit "naše" kusy. To stejné je i s krmením, na hranicích nekrmí, přitom je tam více jak 100ks. Smutný pohled na sousedské vztahy. Jinak tento případ jsem už slyšel od více lidí.. pak to má mít smysl :(
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Pyros82 »

Je možné, že medikované krmivo zvěři nechutná, ale to nedovedu posoudit. Ale když se předkládá, tak se míchá s normálník krmivek. Navíc medikovaného krmiva není tolik, takže když se to s míchám s normálním krmením, tak se to podle mě ztratí. Pokud beru, že jste běžná honitba a máte krmná zařízení rozmístěná zhruba rovnoměrně po honitbě a založité medikované krmivo do všech zároveň a pokud znáte jak se tlupa srnčího chová u krmného zařízení, tak je podle mě nereálné si myslet, že se vám podaří přeléčit 90% populace. Když se podaří přeléčit 30-50% tak si myslím, že je to fantastický výsledek.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Odpovědět