Dálkoměry

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
vhool

Příspěvek od vhool »

jen takova zkusenost: zkuste si nejdriv odhadnout vzdalenost okem a pak ji zmerit dalkomerem.na 95% budete odhadovat min nez je zkutecnost (nechci nikoho napadat ale hlavne ti co rikaji ze nestrili dal jak 100m) :wink:
Pampalini
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 11.5.2007, 18:08
Bydliště: Broumovsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pampalini »

To Vhool : Zdravím mám na tebe dotaz. uvažuju o koupi dálkoměru a rozhoduju se mezi ATN 1500 a Nikonem 800S. Chtěl bych se tě zeptat na pár podrobností k tomu ATN 1500. Srovnáváš ho tady s Leicou a nečte se to zrovna špatně za ty peníze. Mo?á se budu ptát blbě, ale za jakých světelných podmínek ještě měří (?ero, měsíc v úplňku, měsíc + sníh a jiné), jak zobrazuje měření na displeji, co tam je za baterii-e, případně výdr? baterie. Ptám se protože jsem měl možnost u kolegy kouknout do Nikona a chtěl bych to porovnat. Nebo tě poprosím, aby jsi ho vzal na sraz a tam o tom podiskutovat. Dík za odpověď.
vhool

Příspěvek od vhool »

na srazu ho budu mit urcite.je pravda ze leica je co do remesla o tridu jinde ale co do vykonu tak vede ATN.je to na 9V baterku a kdyz koupis kvalitni tak vydrzi dlouho.za tmy ho nepouzivam tak ti nereknu ale za sera meri lip jak leica a dokud vidis udaje v optice tak funguje.bohuzel nema osvetleni uvnitr.nejvic jsem zmeril cloveka na 1260m co jsem zkousel a slo to dost rychle.na srazu okouknes a uvidis :wink:
Pampalini
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 11.5.2007, 18:08
Bydliště: Broumovsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pampalini »

Dík. Na srazu to dořešíme.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Příspěvek od Choochoo007 »

Nemate nekdo zkusenost s ATN RangerEye 800, chtel bych, aby to vzalo lisku na tech 400 - 500m. Na ATN 1500 pel whool chvalu, takze je asi v pohode, ale je drzsi a asi i tezsi
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Asi k tomu přispěla i vhoolova chvála, že jsem koupil ATN 1500. Splňuje vše, co jsem od toho očekával. Praktické poznatky které Tě asi zajímají jsou: citlivost přístroje mírně závisí i na stavu baterií dům i přes 1500m), ale hlavně na čistotě ovzdu?í a vlastnostech cíle. Na 400 a 500m srnčí změří bez problémů. liška mě zatím na tuto vzdálenost nepózovala, ale jsem toho názoru, že to je tak malý cíl na tuto vtdálenost, že jen umístění paprsku na ni by byl problém. Není však problém změřit např. keř nebo strom poblí?. Jinak váhu neře?. Tělo je plastové a celý přístroj je lehčí, než kterýkoliv slušný dalekohled.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Nikon

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak mi ted prisel Nikon monarch laser 800. Uvidime co to dokaze. Kdyz to nebude chtit vzit A4 na 300-400m tak asi pofrci zpatky. Uvidime po vikendu. Dnes jen lehka zkouska a overeni funkci dle navodu, teda jestli bude cas.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Příspěvek od Choochoo007 »

Tak na zacatek nejdrive jedna otazka pro uzivatele dalkomeru: jak moc vam presne souhlasi zamerny kriz s paprskem laseru?

Prvni co jsem zkusil u Nikona monarch laser 800 je, jak paprsek laseru souhlasi s krizem a mohu rici, ze vubec. Kriz je cca 10 cm tlusty. Paprsek je vysilan cca 25cm vlevo a 20cm dolu. Paprsek je cca 7x15cm/100m.
Staticke objekty v mlhovem oparu(na 450m se v dalkomeru nedaly rozeznat tluste vetve na stromech) jehlicnaty strom na 500m, ale s velkymi problemy, kmen stromu cca 40cm zmeren na cca 400m celkem bez problemu, opadane krovi trnek cca 400m, posecena louka na cca 350m(zalezi na uhlu dopadu paprsku) sojka na louce cca 200m.
Mereni s dalkomerem je velmi zavisle na stabilni poloze, tedy na tom udrzet kriz na terci. Velmi pomaha fumkce plynuleho mereni, kdy staci spustit mereni a pomalu prejizdet po terci. Vysilani paprsku je cca 2krat/s. Mereni sojky v letu na 130m, uspesne 3 ze 4 pokusu. Volavka v letu 525 a 607m. Mlha sedela nizko, takze to asi fungovalo lepe do nebes :lol:
Podsviceni display funguje tak, ze z boku na cocku displaye a krize sviti zelena dioda. Vse jde pak dobre precist, ale zase se zhorsi pohled skrz optiku dalekohledu. Lze zmerit, pak zapnout osvetleni precist a zase vypnout.
Dalkomer je rychly, po zamireni a zmacknuti kouknu nahoru a vzdalenost je tam.

Az na ten vykolejeny paprsek celkem spokojenost, asi kvuli tomu pofrci zpatky.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1408
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Příspěvek od Choochoo007 »

Koukam, ze se ma otazka nepotkala s zadnym uzivatelem dalkomeru :roll: , no nic. Nikon monarch 800 jsem nevratil, ale poslal hned pred vanocemi na reklamaci, kde mi ho do tydne bezproblemu vymenili za Nikon 800S.
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne pon 09.9.2013, 12:58, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Miloš Bukoven
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: ned 22.4.2007, 0:48
Bydliště: Levice

Příspěvek od Miloš Bukoven »

to choochoo007 - a odkiaž si ten Nikon objednával?
BRNO 502.10 kal.30.06/12+Meostar R1r 3-12x56RD
CZ 550 Lux kal.30.06+Kahles CSX 3-12x56
CZ 453 Lux kal.22 LR+Artemis 2000 1,5-6x42
KETTNER CHAMPIONE kal.12/12 x 70
SLAVIA 630 kal.177 (4,5 mm)+Delta Optical 4x32AO
Leica LRF 900 SCAN, Suzuki Samurai 413JX
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

v týdnu jsem vydra?il na egunu Leica CRF 900, tak až to dorazí (aspoň doufám) a protáhnu to honitbou, tak dám vědět, jak to funguje a co to umí.
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

Hezký den všem! Včera jsem se dostal do honitby asi v 19-30 - napadl nám sníh, takže jsem šel na lišku, popř. nějakou černou. Sníh ca. 5-10cm dle lokality, sem tam přeháňka, jinak hustě zata?eno, ca. -1°C a mlha s viditelností srnčího do 150m. Ve 200m již vidět ne?lo. Do 22-00 nebyl vůbec znát vliv měsíce. Leica CRF 900 je rozměrů 7x24 a je to monokulár. Byl jsem velmi mile překvapen, že jsem byl schopen do 105-110m bez potí?í zaměřit a změřit srnčí. Na větší vzdálenost bylo srnčí "pozorovatelné" ale už se nedalo zaměřit. Okraj lesa za těchto podmínek se dal změřit do 180m. Okolo 21-00 se mlha stáhla na viditelnost do 50-80m - dálkoměr na větší (nad oněch 50m) vzdálenost ukazoval 25m - tedy dle mého nefungoval, resp. naměřil vzdálenost, do které mlha laser "pustila".... To jen co do schopností v noci. I když pochopitelně na to dálkoměr nemám, chtěl jsem vyzkoušet, jestli zvládne i něco v noci.

Ve dne nemám jakýchkoliv připomínek. Díky zvět?ení 7x se dá zaměřit srnčí dle mého rychlotestu do nějakých 450m - pak už záměrný čtvereček dost "tančí" i mimo tělo zvěře - pro orientaci pro případnou střelbu si ale myslím, že to úplně stačí, protože pokud už člověk záměrným čtverečkem "nechytí" přesně měřený cíl (srnčí) tak postačuje blízké okolí kusu - dle mého bude odchylka okolo -+5m Přesná vzdálenost měřeného objektu je v podstatě limitovaná ustálením záměrného čtverečku - nicméně to zvět?ení 7x je vážně výborné. větší předměty (balík slámy, keř, apod.) lze zaměřit až na 600m. Největší měřenou vzdáleností byl dům ve 985m - u vzdálenější domů se nezobrazila žádná hodnota. Rychlost měření udává výrobce max. 0,85s a řekl bych, že to sedí - po domáčknutí se téměř okamžitě zobrazí hodnota.

Opticky má dálkoměr výbornou čistotu obrazu a vynikající kontrast - jsem velmi mile překvapen. Gumová očnice se dá snadno ohrnout a tak je Použití s brýlemi zcela bez problémů. Korekce dioptrií funguje Rovněž velmi dobře. takže na nás krátko- či dalekozrakých je jen volba co nám svědčí víc - zda Použití s brýlemi nebo bez nich.

Ergonomicky bych řekl je ovládání výborné. Rozměrem 113x75x34 mm se krásně vejde akorát do dlaně jedné ruky. Váhou 220g včetně baterie pak téměř nevíte, že v ruce něco držíte - v batohu nebo náprsní kapse je to pak k nepoznání. Jen si nejsem jistý, jestli je svislý tvar tím nejlepším, dle mého pokud mohu dálkoměr vodorovně položit na hranu okna kazatelny, tak bude stabilnější. Na druhou stranu pokud jsem vzal Leicu obouruč a lokty dobře opřel, dalo se srnčí měřit i na oněch 450m. Jednou rukou to jde tak max. do 100m. Přesnost měření udává výrobce +-1m do 366m, +-2m do 732m a +-0,5% přes 732m. Ověřit jsem to nemohl, nicméně mě zajímalo porovnat přesnost měření Leicy a měření z webu např. www.mapy.cz - U objektů, které ?ly dobře změřit a zapamatovat si, jsem to porovnal a vzájemné odchylky byly u 5-ti objektů v rozsahu 1-5m - u vzdáleností 100-300m - což mě mile překvapilo (kompliment pro internet)

Tak to? prozatím vše - pokud budete mít někdo nějaké detailnější dotazy, sem s nimi, rád odpovím, nebo otestuji a odpovím :wink:

Mimochodem r.v. mého přístroje je 2008 a přišel mě "ojetý" na ca. 10.400,-. Vzhledově je od nového k nerozeznání, funkčně - dle mého taky.
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Re: Dialkomery

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Chtěl bych si koupit nějaký dílkoměr Buď nikon laser 550 nebo Atn ranger 800 a potřeboval bych poradit, který je lepší. Budu měrit vzdálenosti max do 400m, využití v myslivosti do 250-300m na zvěř škodící myslivosti, spárkatou, podzimní lov holé. Uvažoval jsem i o Zeissu, ale nejsem si jistý, zda bych ho využil za těch 14.000,-
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dialkomery

Příspěvek od figi »

Jednoznačně zatím z toho, co jsem měl možnost vyzkoušet vede Leica. Lišku jsem dosud nejdál měřil ( opakovaně ) na vzdálenosti 650-823 m bez problémů, stejně i srnčí. Svarovski je také dobrý, ale záměrná zóna je veliká a paprsek širší, než u Leicy, takže jsem s ním neměl pocit jistoty měření. Zeiss jsem zatím neviděl, nevím. Ostatní běžné ( nikon, bushnell ... )značky považuji za nepoužitelné pro lov škodné právě kvůli velikosti záměrné plochy a schopnosti měřit různé cíle - jestliže výrobce uvádí schopnost dálkoměru změřit jelena na 500m, tak věřte tomu, že myslí opravdu velkého jelena a za ideálních podmínek. Takže měřit lišku dál, než 200m může být velmi komplikované, srnčí také. Navíc jakákoli mlha nebo opar, silný déšť, výrazně snižuje schopnost dálkoměru měřit, u jiných značek je to výraznější, než u Leicy, ale ta v mlze také nemá šanci.
Mnohdy slyším, že si dotyčný změří strom nebo keř v blízkosti zvěře - takový člověk vůbec neví, o čem mluví a jen tím dokazuje sice svoji jakousi představivost, ale stejně velmi nedokonalou. Zkuste si někdy v zimě odhadnout ( a zvlášť v dalekohledu ), jak daleko za keřem či stromem v loukách nebo polích stojí zvěř vzdálená alespoň 200 m, a pak si podle stop ve sněhu ověřte správnost svého odhadu. S jistotou bude ten odhad trojnásobně až osminásobně menší proti skutečnosti. Tohle jednoduše nefunguje, zrovna tak, jako přenášení záměrného bodu při střelbě nad 200 m.
V tématu lov na velké vzdálenosti jsem psal, jak měřím, dálkoměr mám velmi pevně opřený o trojnožku, měřím opakovaně nebo s funkcí SCAN ( a tu má právě Leica ), a dokud nemám opakovaně ( alespoň 3x ) stejné číslo +- metr, nemám změřeno. A na lovu ( zejména lišek ) to musí být velmi rychlé, max 5 sekund.
V noci Leica měří naprosto bez problémů, navíc se osvětlení záměrného čtverečku a čísel automaticky reguluje dle venkovní úrovně světla, takže neoslňuje, co vidím, to změřím, při měsíčku bez sněhu lišku na 454 m. Ale pak na ni stejně nelze přesně posadit kříž.
Minulý týden jsem naprosto bez problému a s jistotou změřil srnce na ostro na 754 m. Zrovna tak je to i s liškami. Za každé situace ( kromě mlhy )mi musí dálkoměr spolehlivě měřit cíl velikosti lišky alespoň na 500 m. A u nich obzvlášť rozhoduje rychlost a jistota měření, protože liška jen vyjímečně sedí či stojí na jednom místě. Bleskové měření, naklikání ( žádné přenášení - to pak nemusím ani měřit )a pak soustředěný výstřel ( a to vše během velmi krátké doby max. 10-12 sekund u lišek ) je jediná cesta k úspěchům při lovu na větší vzdálenosti.
Dálkoměr, který není spolehlivý a rychlý, se nehodí na lov. U golfu je to jedno, ta jamka nikam neodejde, dokonce se ani nehýbe.
Takže kdo to myslí vážně, raději přišetří a koupí kvalitní výrobek. Ušetří si tím nejedno zklamání a spoustu nadávek.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Dialkomery

Příspěvek od duch Pampuch »

Mám cca 2 měsíce ATN Ranger 800 a moc mě nenadchnul, obraz je hodně tmavý, měřená oblast velká, jeden jsem musel vyměnit, protože měřil cca o 1m/100m vedle. Popravdě jsem si asi měl asi nechat hnedka vratit penize, na tvrzení, že levná věc se kupuje dvakrát něco bude... Zkoušel jsem tím měřit zajíce cca na 300m a výsledky +/-5m což už by zavádělo do korekcí téměř fatální chybu na druhou stranu pro posouzení zda je to na 150 nebo 200 m to stačí (zatím se snažím střílet do 150m a odhad svinsky klame, záleží na tvaru terénu a odkud se člověk dívá)
Odpovědět