Kulobrok

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: KULOBROK

Příspěvek od kojot »

To: Nik.308
Chápu tě, to Brno jsem měl taky a nedávno jsem ho vyměnil za to eFeso v 30-06. Nebyla to špatná flinta, ale měla tolik nedostatků, že šla z domu. Asi jsem kápnul na páteční kus. Mělo to uvolněné předpažbí, které nešlo dotáhnout, nevzhledné tvary, což bych přešel, ale to neustálé rezivění čehokoli, kdykoli NE. Na pracovní flintu, která je každý den venku, to nebyl dobrý kandidát. Soustřel pravda, s SB Slug byl na 55 m 10 cm v ose hlavní na hoře, což je libovka. Přesnost kule taky, ale naproti tomu, zůstával viset kulový úderník a flinta nešla zlomit.
Já lovím na polích, kde broky moc neužiju. Lovecká hranice je od 40 - 200 m, na což je opravdu vhodnější kulovnice. Dřív jsem užíval .243W, což je na kmotry platidlo a se správným střelivem to má v sobě dírečku, čili broků netřeba. Ty se hodí na rychlou střelbu, když ti jde kuna pod žebříkem a nemáš čas to moc rovnat. Mluvím ze zkušenosti, jelikož jsem už toho neco s kulobroky odchodil, a zase jsem se vrátil k sólo kulovnici.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: KULOBROK

Příspěvek od curil »

já jsem zase vždycky měl kulobroky a ted uvažuju o kulovnici.kulobrok bych chtěl lehký na šoulání a kulovnici na čekanou.
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: KULOBROK

Příspěvek od pepava »

Zdravím všechny uživalete kulobroků. Dvacet let jsem kulobrok neuznával, škodnou jsem lovil většinou na újedi brokovou kozlicí IŽ r.12/12 opatřenou optikou 4x32 MEOPTA. Když jsem lovil v místech, kde jsem potřeboval dosáhnout občas i dále, nosil jsem s sebou navíc kulovnici ZKK 600 v r. 30-06. Před 10 lety jsem si však omakal kulobrok zn. BLASER BBF 97 a bylo rozhodnuto. Koupil jsem jej v ráži 30-06/20/76 Magnum. Od té doby si lov škodné a ostatní druhy lovné zvěře doslova užívám. Vzhledem k tomu, že se věnuji i přebíjení střeliva, dělám si celopláště a polopláště o hmotnosti 9.7 gramů se stejným soustřelem na 100 metrů. Kulová hlaveň střílí naprosto přesně a vzhledem k uložení svazku hlavní můžu střílet za sebou klidně 10 ran, aníž by došlo k odchýlení nástřelu jako u sletovaného hlavňového svazku jiných kulobroků. Broková hlaveň v r. 20/76 má plné zahrdlení a krytí je vynikající. Soustřel obou hlavní jsem si doladil sám na střelnici. Na 50 metrů kule střed a jednotná střela (Sauvestre) do stejného místa jako kule. Když sedím na místě, kde kromě škodné můžou přijít i divočáci, mám v kulové hlavni celoplášť, poněvadž tento jsem schopen v případě příchodu divočáků bezhlučně v klidu přebít na poloplášť. Dnes bych ale místo ráže 30-06 volil ráži 308W nebo 6.5x55 SE z důvodu menšího zpětného rázu. Ještě doplním, že na tomto kulobroku mám puškohled Schmid a Bender 3-12x50 s osvětlenou osnovou myslím, že L2 - osvětlený hrot. Proč je nutný variábl na kulobroku asi nemusím připomínat.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: KULOBROK

Příspěvek od nimrod nimrod »

No tak to máte ideální, o něčem takovém budu taky uvažovat až budu přebíjet.
Jen trochu nechápu proč byste měnil na 308win, když přebíjíte. Vždyť si to naládujete na požadovaný výkon v náboji 30-06 a budete mít ještě pohodlnější vývin rány než zamýšlenou 308win (právě z důvodu většího prvotního spalovacího prostoru náboje 30-06).
Jediné co by mi osobně vadilo by byl asi nerantlová patrona do lůžkového závěru. Jsem stará škola i když tak starý ještě nejsem :wink: z třicítek bych volil spíše 30R Blaser
Ale věřím že v R97 to bude i tak fungovat jak má. Zlamovací zbraně mají zmáklé.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: KULOBROK

Příspěvek od pepava »

To nimrod nimrod: Obávám se, že pokud bych chtěl nalaborovat 308W výkon do nábojnice 30-06 , nedosáhl bych tak dobrého soustřelu. Nalaborovat 308W náboj na výkon 30-06 problém není ale opačně aby to mělo soustřel? Pokud se týče rantlu, tak to není vůbec problém, rychle si na to zvyknete.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: KULOBROK

Příspěvek od kikin »

Kojot-já měl statistiku ještě horší.Za 5 let,2 brokový.Protože škodnou nejím,tak ji rozvaluju kulí a nekomplikuji si život.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: KULOBROK

Příspěvek od michalos »

kikin píše:Kojot-já měl statistiku ještě horší.Za 5 let,2 brokový.Protože škodnou nejím,tak ji rozvaluju kulí a nekomplikuji si život.
Já je taky nejím...ale není nad to si ji namyšlovat a střelit brokem...a udělat radost své drahé polovičce nebo někomu z rodiny ušitým kabátem z lišek...to je daleko lepší jak nějaká kožená bunda za kolik tisíc...i když to vyčinění a vše okolo stojí také hoodně peněz...ale je to úplně o něčem jiném... :wink:
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: KULOBROK

Příspěvek od motolada »

michalos píše:
kikin píše:Kojot-já měl statistiku ještě horší.Za 5 let,2 brokový.Protože škodnou nejím,tak ji rozvaluju kulí a nekomplikuji si život.
Já je taky nejím...ale není nad to si ji namyšlovat a střelit brokem...a udělat radost své drahé polovičce nebo někomu z rodiny ušitým kabátem z lišek...to je daleko lepší jak nějaká kožená bunda za kolik tisíc...i když to vyčinění a vše okolo stojí také hoodně peněz...ale je to úplně o něčem jiném... :wink:
Souhlasím akorát ty budoucí nositelky mých kožešin jaksi v mém okolí vymřeli takže u mě končí škodná převážně na veterině.Jsem vsak trochu nahlodán pro sebe nechat udelat beranici na zimu.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: KULOBROK

Příspěvek od kojot »

kikin píše:Kojot-já měl statistiku ještě horší.Za 5 let,2 brokový.Protože škodnou nejím,tak ji rozvaluju kulí a nekomplikuji si život.
Přesně tak, navíc se špatně odhaduje v noci vzdálenost vhodná pro broky, jestli je to na hraně, nebo ne, akorát atd. atd. Jeden lauf- jedna volba, bez špekulování. Další věc jsou šílený soustřely u některých zbraní, to nemá cenu ani komentovat. Naproti tomu jsou zase KB se soustřely velice dobrými. Viděl bych to spíše na věc vkusu, než potřeby. Jednomu se líbí to, druhému zase ono. Kdybych šel někdy do zlamovačky, bude to lehká kulová jednuška pro toulky přírodou.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: KULOBROK

Příspěvek od Zbrojovák »

přesunuto z: viewtopic.php?f=3&t=1778&p=72584#p72434

Já bych ani při dnešním úbytku drobné zvěře kulobrok nezatracoval (ostatně proto jej pořád mimojiné vlastním).
Jde o to že kombinované zbraně nám umožňují lov zvěře, kulí těžko lovitelné jak z hlediska velikosti a pravděpodobnosti zásahu (vyšláplá liška v pohybu u nor, straky, holubi atd.) tak legislativně (pernatá lovitelná pouze brokem), tak z hlediska bezpečnosti (liška na brokový dosah v místech kde kulí by to už byl risk, kuna zavěšená na stromě ) atd.atd.
Kombinovaná zbraň má řadu výhod a i některé drobné nevýhody (hmotnost, opakovatelnost a pohtovost 2. rány). Je to o preferencích lovce - mi příjde v dnešních přelidněných hnitbách (většina) např. kozlice jako ideální záležitost, právě z důvodu že můžu lovit třeba 3,5mm brokem tam, kde kulí ne. A škodné je požehnaně jak srstnaté tak pernaté, bohužel spousta radobymyslivců ji nepochopitelně pardonuje, protože z ní nemá užitek :(

Stále více uvažuji o nákupu nebo stavbě buď trojčete (dražší varianta), nebo trojáku s vložnou hlavní ráže 22LR nebo 22WMR, případně 17HM2 nebo 17HMR (levnější a přitom lepší vyrianta z hlediska přesnosti soustřelu a možnosti úpravy soustřelu kulí v závislosti na jednotlivých laboracich ) - pak by se jednalo, z hlediska lovu všech druhů naší zvěře, o univerzální nástroj.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: KULOBROK

Příspěvek od motolada »

Já jsem na rozpacích také-módní(a dnes už levnou)kulovnici,nebo nenáviděný,nehezký,nemoderní KB.
Lovím s KB a jsem si plně vědom několika lišek,které bych MUSEL letos pustit s kulovnicí-to jediné mě zatím u KB drží...
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: KULOBROK

Příspěvek od kojot »

Do začátku kulobrok je myslím, jasná volba. Pak se ale povětšinou osobnost myslivce, či lovce začíná formovat v tom smyslu, že vyhledává a posléze i preferuje určité způsoby lovu, jimž přizpůsobí časem i vybavení včetně typu a ráže zbraně. Někdo si zamiloval šoulačku a k ní lehounkou "Zetku" třeba v 7x57. Někdo je výhradně nočním lovcem černé a tak volí .30-06, nebo 9,3 v opakovací kulovnici. Někdo si zase nedokáže představit výkon práva myslivosti bez lovu zvěře myslivosti škodící a tak dle podmínek volí třeba KB s .223 Rem. Takhle by to šlo pořád dokola. Obecně vzato není lovectví jako takové vůbec obecné. Je toliko variant a možností lovu, že každý, kdo složil úspěšně zkoušky z myslivosti (i ti co si je poctivě zaplatili), může využívat a oblíbit si kteroukoli z nich. Proto nemá každý pro kulobrok slabost, poněvadž jej plnohodnotně nevyužije. Jediné, v čem mi KB dnes chybí, jsou ty přidrzlé kuny. Je to jako střílet špejli na pouťové střelnici.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: KULOBROK

Příspěvek od kojot »

Zbrojovák píše:
Já bych ani při dnešním úbytku drobné zvěře kulobrok nezatracoval (ostatně proto jej pořád mimojiné vlastním).
Jestli za ten úbytek drobné zvěře nemůžou třeba zrovna ty kulobroky? :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: KULOBROK

Příspěvek od Zbrojovák »

No... to je téma jak se říká "do pranice" ale to už bychom byli OT. :wink:

Jinak souhlasím, že využití nebo nevyužití kombinované zbraně je v preferencích lovené zvěře a v přístupu k lovu samotnému.
Pro mě osobně je na zimní sezonu jasná volba kozlice (od letoška po úpravě kulová 7x57R/22LR). Ale pokud vím, že půjdu vysloveně na černou nebo vysokou, bez eventuality lovu lišky nebo kuny, nebo vysloveně s preferencí spárkaté, samo sáhnu po opakovací kulovnici. Stejně tak když jdu lovit v létě do kultur, kdy 458Win a možnost pohotového opakování rány, jednoznačně vede. To platí i o lovu bez sněhu, kdy je pobarvená stopa problém.
Je dobré si moct vybrat.
Jinak řečeno, už se nemůžu dočkat až napadne alespoň souvislý poprašek a vyrazím s kozlicí na noc k újedi, stejně tak jak už nebudu moct dočkat po zimě května kdy po kontrole nástřelu ZG půjdu na první jarní vlahé čekané na černou :wink: obměna mi vyhovuje.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: KULOBROK

Příspěvek od tonny »

Nemáte někdo zkušenost s ZH 305 v 5,6x52R/12/70? O kuli jsem se dočetl tady dost ale jak se chovaj broky. Kamarád rád chodí na lišky a rád by nějakej kulobrok. Kolegové, majitelé ZH, ho odrazují o krátkem dosahu - účinku broků, prej tak do 30m. Já teda myslím, že to stačí.

Osobně většinu řeším kulí, ruskej kulobrok jsem dávno prodal (nespokojenost s krytím), moc se mi ani nelíbil. Kdyby se ale našlo něco šikovného s 20/76 (20/70) a kulička něco jako 22 hornet nebo savage (22WMR se mi zdá už slabá) s vahou do 3kg, to bych si dal také říct. Na Blasera nebo Heyma finance teď nemám (možná časem se stejně dopracuju). Dívám se po inzerátech ale v bazaru toho slabšího moc není. U našich nových si myslím, že ta kvalita jde dolů. Také bych raději kuli nahoře. Můžete nám poradit?
Odpovědět