Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od motolada »

Chtěl bych se zeptat,co by teoreticky následovalo a jak by se chovala střela celoplášťová kdybych zní obrousil špičku pláště a tím pádem bych zní udělal poloplášť?
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od pepava »

Přesnosti by to určitě nepřidalo na větší vzdálenosti a pokud by to byla střela s olověným jádrem, tak se tato střela bude chovat jako poloplášť. Osobně bych se s tím netrápil a volil bych střelivo dostupné. V daném případě bych na soustruhu pracně odsoustružit špičku střely a dodržet samozřejmě délku u každého náboje. Nějaký ten grein ubude a otázkou je, zda pak bude prachová dávka vhodná pro tento konkrétní náboj. Do 100 m to ale pro lov určitě fungovat bude v pohodě.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od motolada »

Dál bych nestřílel,jde mě v podstatě o ranivost která by měla být u polopláště větší,něco celoplášťů doma mám tak bych to vyplácal.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od pufr »

Když odbrousíš či jinak odstraníš dostatečně velký kus špičky, tak tlak plynů na otevřené dno střely při výstřelu vyfoukne olověné jádro, plášt zůstane v hlavni, ty možná budeš chtít dohnat lončáka druhou ranou a výsledkem bude, že si budeš moct pořídit perfektní, úplně novou hlaveň :)

Těžko v diskuzním příspěvku krátce popsat všechny aspekty použití upraveného střeliva. Samosebou, že historicky - třeba v poválečném období apod. takové věci běžely masově (včetně třeba použití nábojů i rážově nepříslušných :) ). Pokud vím, někteří lidé upravenými celoplášti střílí pořád. Chce to určitě zvlášť velkou opatrnost. Třeba náboje 7,62 mm vz. 43 (7,62x39 - ty s "měkkým" ocelovým jádrem :) ) se prý upravují broušením špičky jen dokud se neobjeví první tmavá tečka ve středu broušené plochy. To údajně stačí k otevření špičky v "měkkém" cíli a zároveň ještě střela vydrží namáhání ve vývrtu při výstřelu (vývoj pohledu správních orgánů na toto střelivo nebo jeho vhodnost k lovu zde nekomentuji).
Další věc je rozptyl, nastřelení atd. takhle upraveného střeliva ... .
Pufr
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od motolada »

tlak plynů na otevřené dno střely při výstřelu vyfoukne olověné jádro
Poloplášť má jinou konstrukci?
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 862
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Georg.H »

samozřejmě, má uzavřené dno...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lovec »

....pufr ma uplnu pravdu, niet co dodat. Som si tak myslel, ze taketo napady ako obrusovat celoplast na poloplast (hlavne 7,62x54R) boli aktualne v devadesiatych rokoch, nie v dnesnej dobe......
motolada píše:tlak plynů na otevřené dno střely při výstřelu vyfoukne olověné jádro
Poloplášť má jinou konstrukci?
Pozri fotografie rezov striel, ktore tu nedavno pridal tusim Boci klikni sem . Neviem ci si zaciatocnik, ale taketo elementarne veci si sa mohol naucit aj v pol. kurze.....nejake skice, prip. fotky tam boli uz velmi, velmi davno.....takze...... :arrow: ....doporucujem doplnit vedomosti. A na to obrusovanie sa pokojne vykasli a vystrielaj tie celoplaste radsej na strelnici, aspon sa trosku zdokonalis. Inak z toho nic dobre nekuka.
Naposledy upravil(a) lovec dne ned 31.7.2011, 16:06, celkem upraveno 1 x.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od motolada »

Tak to neni o čem debatovat na ty řezy jsem se díval hned jak byly,ale toho jsem si nevšímal,protože mě to napadlo až teď.Jinak v kurzu se takovéto věci neprobírají.Hlavně že jsme se v klidu domluvili :wink: Děkuji
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

To víš že v klidu, protože si to správně zařadil do teoretické debaty. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od motolada »

Víš jak,stačí se tu rozhlédnout je to tu jak v kleci s rozzuřenýma lvama :P
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lörinc »

Já už to přesunu sem. Přesto že jsem se od první návštěvy tohoto fora celkově ve všem zlepšil tak o 100%, nemůžu o sobě říct že něco umím. Proto jsem to dal sem. SaB uvádí pro SP v ráži 243 885 m/s V0. Veskutečnosti to bude o něco míň, ale to je nepodstatné. S touto střelou jsem lovil nejdéle ( 9 let ) a neodešel mi ani jeden kus!! Nebavím se o účinku, ten byl katastrofální. Teď u moderních střel to třeba i odběhne, ale dál jako 20-30 m nikdy. Ta devastace u toho srnčího je mou teoreticky blbě posazenou ranou - prostě to chce střílet na plíce a celkově víc dozadu, to je pak dírka dírka.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od savazka »

Dost vážně uvažuji o tvorbě nové střelecké trojnožky s "měkčeným" prostorem na opření flinty. Ať opírám jak opírám, flinta podložená na předpažbí levou dlaní je méně stabilní, než flinta opřená rovnou o trojnožku či hranu na posedu. Dost možná vlivem starého úrazu - levou ruku mám poměrně slabší, malinko hůře ovladatelnou. Takže polovinu usílí na správné zamíření dávám do stabilizace levačky, což bych chtěl eliminovat. Na 70-90 metrů je to jedno. Na 150, 170 ,...
Taaakže moje idea je vytvořit trojnožku s měkkou plochou nahoře, plus si na posedu hranu pod předpažbím podkládat svetrem, dekou, apod. Levou rukou pak nemít vůbec v kontaktu s flintou. Ruku na srdce, posedy, které si neuděláte na míru jsou co do střílení většinou nanic a člověk se kroutí jak had, než vychytá jakžtakž střeleckou polohu. Hrana je za A)moc vysoko za B) moc nízko + nemůžete to spravit páč menší kolegové nadávají, že je to "moc vysoký. Takhle bych si to hezky podložil ve směru předpokládané střelby a pak jen uložil flintu na podložku.
Na měkkém podkladu by flinta neměla poskočit a eventuelně tak trefovat o pár centimetrů výš.
Idea správná nebo špatná? Já myslím že správná, pod předpažbím měkce podložená flinta by měla střílet stejně jako držená rukou. Zvlášť na težkém kulobroku s mojí včelkou 5,6x52r.

Tu radu, ať si to jdu vyzkoušet na střelnici a blbě se neptám využiju, až se tu něco dozvím. Jako studentovi mi je každá stovka za vystřílené patrony drahá...:)
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

8) ... jdi si to vyzkouset na stelnici a blbe se neptej .... 8) .... ono totiz neco zkouset na zveri je zvrhlost a jestlize nemas finance na trenovani pak zacni radsi strykovat :wink:
ted vazne,idea dobra praxe bude horsi co se posedu a strileni z nich tyka.dalsi vec je umysl strilet kulobrokem se savazkou na vice jak 150m (pokud si neoveris na strelnici ze to zvladas bravurne do papiru a to obnasi zase par desitek ci stovek "papirovych ulovku") ... = hazard se zveri.
jinak co se tyka ruznych udelatek a vychytavek na opreni flinty a jak na to je tu na foru vic nez dost,jen to chce cist a hledat a hlavne se ucit jak teorii tak praxi .
az natrenujes tak pak si pro overeni zkus par ran z kazatelny na terc v danem posezu pokud ti to sdruzeni dovoli ... podotykam ze toto neni zrovna zakonem povoleno si nastrelovat jen tak kde se ti zlibi :wink:
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od savazka »

S pamětí na tom nejsem zrovna nejlíp, ale kdeže jsem zmiňoval to zkoušení na zvěři??? Za druhé nevyflákám do terče patron za 150Kč jen abych si vyzkoušel, že něco nefuguje. Nemám naopak problém s tím vyflákat za 150Kč do terče, pokud mám od zkušenějších potvrzeno, že to a to má smysl a že s tréninkem to bude k něčemu dobré. Dále nemám problém trefit papír, ba ani zvěř na vzdálenost plus mínus 150m. A na rozdíl od kolegů, co netrefí na 100m srnca, neřeší to a prostě na něj chodí, dokud sa nakonec trefí, ja chci zpřesňovat mušku v rámci centimetrů, nikoli desítek centimetrů...:)
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

dobra tedy,napisu to jinak...no pak neco si poridit ci vytvorit a nevyzkouset si to na strelnici a do papiru je to same jako to jak jsem to formuloval pred chvili :wink:
za druhe,patron jak pises nestoji do savazky 150 kc (alespon ne ten na to vyzkouseni) a v neposledni rade je nesmysl brat jako hotovou vec ze neco co funguje jednomu bude fungovat i tobe.me napriklad pri strelbe z posedu pokud to posez dovoli staci si pod flintu ruku polozit :wink:
dale je rozdil strilet na plus minus 150m coz pri trose slovickareni muze byt az 300m ze? :wink:
jinak je jen chvalihodne ze se chces zdokonalovat ve strelbe a k tomu vede jen a jen jedina cesta :wink:
:twisted: ... blbe se neptej a jdi trenovat na strelnici ... :twisted: ( to bylo ve srande :wink: )
Odpovědět