Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od fesoj »

Myslím, že problém trojnožky s měkkou podložkou má perfektně vyřešený Figi, jen se divím, že to tady na fóru ještě neuveřejnil. Já jsem k předpažbí připevnil kusem staré kšandy asi 10 cm silný kus molitanu. Nevypadá to sice 2x esteticky, ale stabilitu zbraně na tvrdé podložce /opěrná tyč posedu, okno kazatelny/ to zajišťuje perfektně, rozhodně líp, než pouhé podložení rukou.
Kritériem pravdy je praxe.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od savazka »

Na těch 150Kč jsem se dostal s tím, že když už pojedu někam trénovat nejednu dát jednu ranu, nýbrž víc že:) Pokud dám 5-7 ran vyčtu se solidní jistotou informaci že: "To de" nebo ne. :)
Jináč ohledně vzdáleností mám docela přehled. Dálkoměr sice nevlastním ale během let jsem si dal tu práci a podle satelitních snímků mám změřené vzdálenosti posed-mez, posed-kraj pole, šířky jednotlivých políček kam nejčastěji chodím apod. Relaxačně po večerech si tuhle "vzdálenostní mapu" stále doplňuju do paměti. Pak mám poměrně jasnou představu a můžu říct, že kus stojí ve vzdálenosti třebas 55-60 nebo 160-170metrů. Tady na Vysočině se to dá, velká část revíru je hodně členitá, takže na orientační body bohatá. V rovných polích pochopitelně vím houby a musím spoléhat na odhad jako každý. I ty krátké vzdálenosti je fajn vědět - liška stojí nad mezí, raděj kulí, pod mezí, už můžu najisto brokem, apod (konkrétně v noci na sněhu není takto problém brokem střílet po škodné na 50-60 metrů že...dyť byla rovnou přede mnou:)
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Onďa »

savazka: Tady je o tom celý vlákno viewtopic.php?f=41&t=5880 :wink:
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

no tak pokud nekdo meri vzdalenosti pro presnou strelbu na zivy cil podle satelitnich snimku na guglu nebo jide na netu tak pak asi nema cenu vice debatovat .... alespon z me strany je to vse co mohu k tomuto a podobnym tematum napsat :evil:
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od savazka »

A jaký je prosím rozdíl v tom, zda znám vzdálenost střelby z internetového měření nebo použitím dálkoměru??? Jako že internet mi poví 120 metrů, zatímco dálkoměr 122,5m? Pravda, to je zcela zásadní rozdíl co se balistické křivky týče... :lol: Těch 2,5 metru dál mi zapříčiní propad střely dobře o 15cm...nebo co??? Nehledě na to, že 80% lovecké střelby probíhá na vzdálenost mezi 50ti-100metry. Opět - tam naměřím zásadního CO? Nikde jsem se nezmiňoval o střelbě na 250-300 a více metrů, kde už to hraje roli...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

vhool - tady má savažka naprostou pravdu. Už když jsem četl tvoji odpověď, říkal jsem si, že tě natře. A je to kluk šikovná.

Honzíku, čteš nenapsané, a často. Chyba :!:

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

to figi: aaaaha takze ty uz sebou taky tahas k te sve meteolaboratori notas s pripojenim na net aby jsi pred vystrelem zjistil aktualni presnou vzdalenost? .... nebo to mas taky vse po metru nastudovane dle orientacnich bodu a vse si pamatujes ...pak jsem za hlupaka a nemam s tim problem byt hlupakem ....ale jak jsem rekl,takovychto stupidnich debat se nehodlam dale ucastnit :evil: ... ano ja take strilim na zaklade odhadu ...ale jen na kratko a urcite ne treba na 300m kulobrokem (nebo 170m ono je to cele dost zavadejici)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

vhool, zbytečně se čílíš
poravdu jsi tak jak tak neměl.
Spousta lidí má dnes údaje o vzdálenostech z internetu zakreslené do jednoduchých plánků orientačních bodů kolem kazatelen.A není to špatné řešení pro střelbu do 200 m, naopak.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

...no pak uz chapu tve tvrzeni ze na strelbu na srnci na 300m mi staci zvetseni 4x a obyc vykloktana kulovnice po dedovi ...i kdyz teda ne v kazde razi :twisted:
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od RuStaff »

no když už jsme u těch přesných/nepřesných dálkoměrných metod, tak já teď občas "odhaduju" navigací Garmin (kterou mam kvůli psovi, ne že bych se ztratil cestou z posedu :)) - kde jsem já, to vidí satelit - na místo, kam chci znát vzdálenost najedu kurzorem - samozřejmě, že to jde jen v terénu se záchytnými body, kterým se dá v TopoCzech mapě věřit (cesta, hrana, lesa, násep, atp.)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

to je zajmave reseni a asi i presnejsi nez doma u pc ale otazkou je jak presne se ty trefis kurzorem a jak detailni je zvetseni pro umisteni onoho kurzoru ... osobne pouzivam dalkomer a tyto s prominutim "pseudometody" ke strelbe nepouzivam a ani pouzivat nebudu ...ale pro orientaci je mi tve reseni vcelku sympaticke ...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

vhool píše:...no pak uz chapu tve tvrzeni ze na strelbu na srnci na 300m mi staci zvetseni 4x a obyc vykloktana kulovnice po dedovi ...i kdyz teda ne v kazde razi :twisted:
vhool - doporučuji ti začít se chovat slušně

tohle jsem nikdy nenapsal, tak to prosím uveď na pravou míru a nepodsouvej mi ty svoje kraviny

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

figi píše:Hodně se tu píše o špičkovém vybavení, jako o nutné podmínce pro úspěšnou střelbu na větší vzdálenosti. Dostávám i dost takových mailů.

Ujišťuji každého, že na střelbu na 300 m na srnčí ( pro dobrého střelce ) je bohatě dostačující běžná kulovnice ze současné ( i dávno minulé ) produkce CZUB ( ne všechny ráže ) a optika Meopta od zvětšení 4x.
Zvětšení 6x či 7x je už dostatečné na lišku na vzdálenosti nad 300 m ( osobní opakovaná zkušenost ). Velmi důležitý je jen záměrný kříž puškohledu.
Opravdu hodně lidí je přesvědčeno, že pro přesnou střelbu je nejdůležitější špičková zbraň a optika. Ano, je to velká výhoda, ale tu dokáže využít velmi dobrý a nebo špičkový střelec. Ti ostatní rozdíl nepoznají, přesto ( a právě proto ) jsou přesvědčeni o tom, že špičková zbraň jsou alespoň tři čtvrtiny špičkového střelce. NAOPAK.
To, že si pořídím velmi kvalitní zbraň neznamená, že v té chvíli začnu zasahovat srnčata na krk na 200 m.
...tak to se ti asi nekdo naboural do systemu ... :evil:
original prispevek zde : viewtopic.php?f=41&t=4777&start=75
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

figi píše:
vhool píše:...no pak uz chapu tve tvrzeni ze na strelbu na srnci na 300m mi staci zvetseni 4x a obyc vykloktana kulovnice po dedovi ...i kdyz teda ne v kazde razi :twisted:
vhool - doporučuji ti začít se chovat slušně

tohle jsem nikdy nenapsal, tak to prosím uveď na pravou míru a nepodsouvej mi ty svoje kraviny

:D
figi
...nastesti tva doporuceni neberu vazne :evil:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

O VYKLOKTANÉ KULOVNICI ŘEČ NEBYLA.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět