Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jsem Ti tam 300 Norma Magnum přidal :) eXcel je na tohle natahování celkem přívětivý :)
A opravdu je to povedená Magnumka - mimo jiné tím prostorem v přechodovém kuželu - pro těžké střely.
I s tím krátkým laufem celkem "exceluje."

Dal jsem tam taky zde celkem oblíbenou 220gr SPRN - když jsme to "Lovecké fórum" :D

Ta kratičká 30 Rem AR opět udělala 90% rychlosti 308W i s 220gr RN a vzhledem k rychlejším prachům by jí ani zkrácení hlavně moc neubralo ...
Pro "Custom" CZ 527 třeba možná cesta (cca 12,7 mm nad drážkou má asi "Švýcar" - jako disponibilní "Mutterhülse" :)

Chtěl jsem z obdobných důvodů dát ještě 300 HAM'R (u toho by se nemuselo na CZ527 "šahat" skoro na nic), ale nemám ho v QL, tak by to bylo složitější ... :?


Sammi-300-HAMR.jpg
Sammi-300-HAMR.jpg (84 KiB) Zobrazeno 2825 x
Pufr
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

To Lovec a 300 RUM
U Blasera je problém kombinace přechodový kužel, stoupání a délka zásobníkového prostoru. Kdysi jsem s kamarádem řešil laboraci 300 RUM 180 gr. Ideální uzel byl na+- 1000 m/s, ale už s toho občas vypadly zápalky( moc tlaku). Situaci nakonec vyřešila nová hlaveň s 12" stoupáním Origo byla tehdy 10 dnes je asi 11. Bez tlaku s výbornou přesností na uzlu 1000 m/s. Výborná lovecká sestava, tehdy to byly TSX střely. Pro Blaser je co se týče délky pro zásobník výhodnější 300 Norma, ale narazíš na 11" vývrt a problematickou stabilizaci těžkých střel. Problém s délkou u Blasera má i jinak výborná 300 PRC.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

To Pufr> já volil to usazení na kalibr z důvodů abstrakce střely. Mělo to vytvořit stejné podmínky pro náboj, tedy maximální využitelný prostor při dodržení jednoho z doporučení handloadingu. Zásobník, přechodový kužel, stabilizace střely atd. zohledněna není. OAL jsem nepoužil záměrně, protože to už bych musel v kombinaci s hmotností použít zcela konkrétní střelu tím do výpočtu zavedl vlastně funkci tvaru střely. Co by mohlo být ale zajímavější je délka hlavně, kterou jsem nechal 600mm. Výsledkem tedy bylo, že některé laborace by mohly být silně neefektivní, neb část prachu shoří mimo hlaveň a na výkonu se nepodílí. Takže ta délka hlavně s tím může taky trochu zamíchat. Souhlasím, že kratší hlaveň hadicapuje magnumové laborace. Proto i v praxi je standard hlaveň pro magnumy 26".
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

gawein píše: sob 12.12.2020, 19:25 To Lovec a 300 RUM
U Blasera je problém kombinace přechodový kužel, stoupání a délka zásobníkového prostoru. Kdysi jsem s kamarádem řešil laboraci 300 RUM 180 gr. Ideální uzel byl na+- 1000 m/s, ale už s toho občas vypadly zápalky( moc tlaku). Situaci nakonec vyřešila nová hlaveň s 12" stoupáním Origo byla tehdy 10 dnes je asi 11. Bez tlaku s výbornou přesností na uzlu 1000 m/s. Výborná lovecká sestava, tehdy to byly TSX střely. Pro Blaser je co se týče délky pro zásobník výhodnější 300 Norma, ale narazíš na 11" vývrt a problematickou stabilizaci těžkých střel. Problém s délkou u Blasera má i jinak výborná 300 PRC.
Toto bol lauf od Bixn Andy, so stúpaním 10,33".
Ono je tam tých problémov viac, napr. hilzňa je tak dlhá, že pri jej extrakcii narazí do šíny a spadne späť do otvoreného záveru... Proste tento náboj sa do R8 nehodí. Na 180gr. strelu je primeraný 30-06, 300 WSM, alebo 300WM z tých najbežnejších kalibrov. Teritórium 300RUM je úplne inde.
Napriek všetkým negatívam som našiel dve dobré navážky, viď. foto. Akurát vtedy hrozne pršalo...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 946
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Ten graf je velmi zajímavý, nad tímhle jsem se nikdy nezamýšlel.
Nárůst rychlost je skutečně dost tristní v poměru k nárůstu objemu prachu.
Ovšem pokud se na to podíváme z hlediska energie, je to o něco lepší.
Navíc si myslím, že je to i více vypovídající. Střelný prach je také druh energie, dejme tomu chemicky uskladněné.
EK=1/2m*v2.
A také energie nevzrůstá lineárně s růstem rychlosti.
Ale pořád je to o tom mopedu :)
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1202
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Chci se zeptat jaké levné náboje 223rem byste doporučili jako zdroj nábojnic pro přebíjení? Plánoval jsem GGG jenže jsem zjistil že do nich nedostanu zápalku - mají ji crimpovanou. A frézovat lůžko abych ji tam dostal neplánuji. Mám nějaké SB 223 jenže tam je takový rozptyl hmotností že mě teda nelákájí (89-107 grs odzápalkované). Původ ale neznámý takže bůhví kolikrát které přebité. U SB 5,56x45 je rozptyl lepší většina na pár výjimek je cca 103,5-104,5grs. Měl jsem i nějaké nábojnice Swiss jenže do nich zase zápalka zajede moc hluboko že mám obavy že bude problém je odpálit. Co jsem koukal tak se za dobrou cenu dají sehnat celopláště PMC bronze, Fiocchi a nevím jak by byl rozptyl hmotností u SB training.
Tak jsem našel že snad Fiocchi má jako GGG crimpovanou zápalku takže Fiocchi asi taky ne.
Naposledy upravil(a) Marpie dne sob 19.12.2020, 6:46, celkem upraveno 1 x.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Nábojnice

chtěl jsem založit nové vlákno ... možná jsem měl, ale neudělal.

Přebíjím a snažím se najít vhodnou laboraci. Našel jsem článek (už kdysi) na 6,5 guys o metodě ...nazvu to 10-ti ranný žebřík. Nabije se deset stejných nábojů, jediný rozdíl je prachová náplň, která je odstupňována po řekněme 0,2 grainu a osdstřílí se to přes chrony. Analyzují se rychlosti a tam, kde se najde několik navážek po sobě, kde rychlost nestoupá, je řekněme bod, který si vyberu jako navážku a pak s ní pracuju dál.
Což jsem udělal, vyzkoušel několik prachů, kombinací se zápalkami a došel k nějakému závěru.
A pak to začalo - nebyl jsem schopen ověřit tuto navážku (5 ran stejné navážky), protože mi to dělalo ES/SD (Extreme Spread - rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší rychlostí a Standard Deviation - střední hodnotu) tak velkou, že s tím nešlo pracovat - ES byly v nejlepším případě okolo 8m/sec a SD okolo 4, kdy by hodnoty měly být třetinové.
Nakonec po všem zoufání a hledání jsem došel k závěru, že se musím zaměřit na nábojnice (všechno jsem dělal s nábojnicemi Winchester a zjistili jsem, že mají rozptyl váhy mezi 201 a 204 grainy) nahradil je Lapua nábojnicemi (tyjsou v rozmezí 0,5 grainu) a najednou jsem měl SD 1 a ES 4.

Už před rokem jsem si tím samým prošel, používal jsem nové nábojnice a taky se nemohl dohrabat k rozumnému výsledku a teprve když jsem začal používat nábojnice jednou z mé pušky vystřelené, tak se výsledky začaly urovnávat.

Toliko pro obveselení některých a poučení jiných ... nedalo mi to se nepodělit se zkušeností.

Ale metoda je to dobrá ...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

vava píše: pát 18.12.2020, 23:00 ....
Nakonec po všem zoufání a hledání jsem došel k závěru, že se musím zaměřit na nábojnice (všechno jsem dělal s nábojnicemi Winchester a zjistili jsem, že mají rozptyl váhy mezi 201 a 204 grainy) nahradil je Lapua nábojnicemi (tyjsou v rozmezí 0,5 grainu) a najednou jsem měl SD 1 a ES 4.

Už před rokem jsem si tím samým prošel, používal jsem nové nábojnice a taky se nemohl dohrabat k rozumnému výsledku a teprve když jsem začal používat nábojnice jednou z mé pušky vystřelené, tak se výsledky začaly urovnávat.

Toliko pro obveselení některých a poučení jiných ... nedalo mi to se nepodělit se zkušeností.

Ale metoda je to dobrá ...
Každá vlastná skúsenosť je neoceniteľná.

Rozdiel troch grainov vo váhe nie je zase tak kritický, ako samotná nekonzistentnosť týchto nábojníc. Nerovnaká hrúbka materiálu po obvode krčku, z toho plynúce rozdiely vo výťahovej sile... ďalej nová nábojnica samozrejme nie je nafúknutá podľa tvojej komory, čiže tam môže byť nadmerná vôľa na headspace. A v neposlednom rade, Winchester je teda riadny hnoj, pridám foto, keď som to ešte nevymazal. Dá sa z toho urobiť náboj, ale... :?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Za povšimnutie stoja zdeformované krčky na tretej fotke... :?

Obrázek

Obrázek

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 946
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Lovec:
Vidím provalený kužel a zmaštěný krček. Co se stalo? Bylo to pouze nábojnicí? Krček byl evidentně formátován pouze zvenčí, nikoliv trnem zevnitř.
Takto provalený kužel jsem zažil pouze při FL formování nábojnice, vystřelené z ruské jednušky 7,62x54R.
Bylo to velmi špatnou komorou, asi páteční výrobek. Nicméně i tam se dala nábojnice zformátovat opatrně naněkolikrát.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Nič z toho. To je fungl nová, nepoužitá hilzňa... rovnako ako všetky zvyšné na poslednej fotke.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jj, moje nábojnice 458 Win.Mag. výroby Winchester, koupené v Kanadě v roce 1999, balené v modrobíle potištěném PET sáčku vypadaly podobně - bez toho zajímavého excesu - asi, že na nich není krček :)

Ne že by S&B krčky nábojnic pro handloading nebyly podobé ... :?

Nezprostředkovanou zkušenost z "10-shot load data development" se samosebou rádi dozvíme :?
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Tady jsou výsledky, později ještě dodám výsledky ze střelnice, kde budu ladit délku usazení střely ...
Přílohy
10 rounds load.jpg
10 rounds load.jpg (25.53 KiB) Zobrazeno 2622 x
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No, je to dobrodružství. :)

Ty HPBT jsou pro nějaké terčové účely, nebo pro udržení testu v únosných nákladech?
Pokud z důvodu ceny, proč jsi "zestručnil" testík na "six shot load data development" - podle nějaké předešlé zkušenosti z hledání optima pro tu zbraň nebo máš nějaký požadavek na "minimální výkon"??
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Já jsem to tam zapomněl dodat ... je tam pouze 6 ran protože po zjištění jejich rychlostí jsem dospěl k závěru, že dosahovaná rychlost je dostatečná pro moje účely (terč) a že jsem našel (právě okolo 54,0 grain) navážku s požadovanou odchylkou (nejmenší) rychlostí, jinak bych střílel celých 10 ran. HPBT na lov střílet v žádním případěš nebudu.

K těm HPBT - mám jich doma stovku, takže je chci vystřílet, pak přejdu na ELD-X 150, které budou jak pro lov tak na terč.U těch ELD-X budu hledat navážku okolo 840 m/s.

JInak jsem udělal asi 20 takových 6-10 ranných testů s různými střelami (139 Interbond a SST, 150 ELD-X a HPBT a 162 ELD-X) a prachy (RS60,62,70 a 76, Lovex D073.6, S070 a S071, Ramshot Hunter), dnes jdu odstřílet 10 ran s Ramshot Magnum a střelou 139 SST. Mám to všechno v Excelu, ale je to pro 284 Win takže to nikdo moc asi nepoužije, leda jako pro referenci výkonu jednotlivých prachů v QL/GRT.
Odpovědět