pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

Dvouletí srnci obvykle obsazují teritorium, které si drží určitě do šesti let věku. Pokud srnec neobsadí teritorium obvykle ve dvou letech, max. ve třetím roce života, není teritoriální ani v dalších letech.Jednou obsazené teritorium si srnec podrží až do věku cca 6-7 let, tedy po většinu života. Nemění ho. Jen každý rok obhajuje, a pokud je zdravý, bezpečně obhájí.
Okrsky srn jsou obvykle menší, než teritoria srnců. Teritoriální srnci říjí nejdříve se srnami ve svém teritoriu. Jakmile začne říje, a to je dáno první říjnou srnou v teritoriu, tak přestanou obnovovat značky na hranicích teritoria, a věnují se srně. Pokud v těchto dnech začne říjet další srna v tomto teritoriu, nepřijde za ní teritoriální srnec z vedlejšího teritoria, ale neteritoriální srnec, klidně dvouletý. Ano, toho od srny dokáže zahnat silnější ( obvykle ale jen starší) srnec, ale zase neteritoriální. Může být chovný, ale také nemusí.
Proto je nesprávné tvrdit, že se říje aktivně, tj. pokládáním srn, zúčastní jen silní chovní srnci.
Ve výše popsaném případě, kdy nebyli srnci loveni v dostatečném počtu a nutně tedy ponecháni v chovu i ti slabí, je pravděpodobnost vyšší, než 50%, že se ti slabí říje aktivně zúčastní.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od BwanaHunter »

To je pořád dokola. Teritoria a jejich obsazování se děje podle poměru "počet volných teritorií" ku "počet srnců". A pak se teritoria obsazují podle hierachického principu - čím silnější srnec, tím lepší teritorium. Takže napsat od stolu, že je 50% šance, že se říje účastní slabí srnci, je pouhá teorie bez opodstatnění. Pořád si stojím za svým, že pokud správně odstřílím průběr na 1. vt, funguje to v pořádku podle toho, co jsem napsal dříve. A v zásadě nejsme ani v rozporu. Ty píšeš, že "toho od srny dokáže zahnat silnější ( obvykle ale jen starší) srnec, ale zase neteritoriální. Může být chovný, ale také nemusí."
Pokud správně proberu 1. vt, tak procento nechovných srnců v 2 vt je zanedbatelné. To že si občas nějaký, který zbyl, vrzne, je z celkového pohledu nepodstatné.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

Jen jsem psal, že případ, který popisuje SEDM je z několika důvodů špatně. Pokud někde je poměr pohlaví 1:1, funguje to určitě téměř tak, jak píšeš.

Nežij ale v omylu, že čím silnější srnec, tím lepší teritorium. Teritoriální srnec nemění teritoria z roku na rok, to, které jednou obsadí, má po všechny roky, po které si teritorium drží.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od BwanaHunter »

Já v něm nežiju :D A nic takového jsem nenapsal. Napsal jsem, že VOLNÁ teritoria, se obsazují podle hierarchického principu. Takže - a podotýkám, že zjednodušeně řečeno - nejlepší volné teritorium, např. pokud pán hradu byl uloven, padl v zimě, nebo už je tak starý, že se odstěhuje do krytu a ven skoro nevychází, zabere nejlepší místní srnec. Tím jsou podpořeny zásady přirozeného výběru ve prospěch populace.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

BwanaHunter píše:To je pořád dokola. Teritoria a jejich obsazování se děje podle poměru "počet volných teritorií" ku "počet srnců". A pak se teritoria obsazují podle hierachického principu - čím silnější srnec, tím lepší teritorium.
predator1 píše :
Nežij ale v omylu, že čím silnější srnec, tím lepší teritorium.
Bwanahunter píše:
Já v něm nežiju A nic takového jsem nenapsal
Uvolněné teritorium neobsadí nejlepší místní srnec, ale nejsilnější z dvou až tříletých srnců. To je prokázáno.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od BwanaHunter »

No, nejak nechapu o co ti jde. To slovo "volnych" je v te casti meho prispevku,kterou sam citujes. Nebo ho tam nevidis? Nebo jsem nekde napsal neco,co je v rozporu? No,vzhledem k tomu,ze se tu bavime uz jen my dva a to o slovickach, pokladam tuto diskuzi za vycerpanou.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od zoubeek »

Zdar chlapáci, příp. ženy :-)Dostal jsem se do pře se svým kolegou myslivcem, který před 14 dni ulovil "ročka", délka lodyh 15 cm, špičák, ale měl zcela vše ještě v líčí. On tvrdí, že takový srnec má mít vše vytlučené, já naopak, že to je na odebrání loveckého lístku. Vycházím z toho, co nám tloukl dr. R. Novák do hlavy, že nadějní roční srnci mohou vytloukat o hodně později než ostatní. Díky za rady a připomínky.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Samozřejmě, že máš pravdu - koneckonců totéž tvrdil i Nečas ve své monografii a mně se to v praxi rovněž vícekrát potvrdilo. Pokud je někdy pozdní vytloukání podmíněno špatným zdravotním stavem kusu, bývá to spojeno i s pozdním přebarvováním a většinou se jedná o hmotnostně podprůměrné paličkáře /já jsem loni střelil 2 takové žebráčky/. Řádně přebarvený roček, hmotnostně nejméně průměrný, s vysokým a někdy i členěným parožím, který v červenci nemá vytlučeno, by měl být v každém případě ušetřen. Zkus si najít můj příspěvek v tématu Srnci 2011.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od dalas »

Máš pravdu. Později vytloukají buď kusy nemocné, nebo naopak kusy velmi nadějné. Je tedy třeba postupovat velice obezřetně a hodnotit kondici, konstituci, chování atd. Takže pokud jediný "defekt" bylo lýčí, tak by si měl kolega naliskat a pořádně přitlačit, protože to dělá sám pro sebe.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od zoubeek »

Přesnou váhu nevím, ale váhově byl prý nic moc. Prý byl jak "žebřiňák", ale je otázka jestli mu v tomhle věřit.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od dalas »

Ten zjednodušený názor, že pokud nemá v červenci vytlučeno, tak je odstřelový, je bohužel mezi myslivci dost zakořeněn. Pokud by byl vyhublý, muselo by to mít nějaký důvod, ale říct jen, že byl vyhublý mě zavání výmluvou. Proto máme u nás zaveden systém, že střelený kus musí vidět některý ze tří určených členů, aby byl alespoň nějaký svědek, co bylo skutečně uloveno.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od zoubeek »

Bohužel v tomto případě se jedné o režijní honitbu, kde je to tzv. "jedno", bohužel. S tou výmluvou je to možné. Jestli měl nějakou chorobu, střečky nebo něco se asi nedozvím. Já si stojím za svým tvrzením, takový srnec měl dál běhat a pokud by se u něj projevovala nějaká choroba, tak zkusit přeléčit, pokud nepomůže, přeléčit "olovem". Geneticky je to srnec nadějný.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Pokud by se opravdu projevovala nějaká choroba, pak nějaké "přeléčení" je u volně žijící zvěře prakticky neproveditelné. Nebožtík Ing. Mimra nás učil, že jediný účinný léčebný prostředek je v tomto případě flinta a když jsem se o tom bavil s Dr. Vodňanským, zastává stejný názor. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že pozdní vytloukání samo o sobě rozhodně není důvod k odstřelu.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od zoubeek »

Já mu nevěřím, že ten kus byl nějaký nemocný. On si totiž myslel, že je to starší srnec, proto ho i střelil. Až potom zjistil, že je to roček.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Tak tomu bych rozuměl - i když mně osobně se ještě nestalo, že bych v červenci viděl nevytlučeného jiného srnce, než ročka. Nicméně taky se mi povedlo se ustřelit a ulovit nadějného ročka v domnění, že jde o starší kus. On zase mezi silným ročkem a slabým 2letým srnečkem zase tak velký rozdíl není a právě proto se v I. VT snažím střílet "na jistotu" a tak jdu vyloženě po paličkářích, i když zrovna letos se mi ne a nedaří nějakého toho kriplíka potkat.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět