vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Vše o kulovnicích a malorážkách
Radek L.
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: ned 26.5.2013, 13:46

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Radek L. »

Věřím tomu ale přímé porovnání těchto dvou ráží jsem asi ještě nenašel. Proto jsem použil tuto formu dotazu. Jsem rád za každý názor. Ale stejně to poslední rozhodnutí bude jen na mě.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od fesoj »

Vlastnil jsem obě tyto ráže. Se 7x64 jsem začínal, dnes mám 243 W. Začátečníkovi ale jednoznačně doporučuji při výběru z těchto dvou 7x64. Hlavně proto, že u 243 W daleko víc záleží na umístění zásahu - ne snad kvůli ranivosti, ale při zásahu srnčí zvěře, která stojí třeba jen trochu našikmo /a začátečník to někdy dost špatně odhaduje/ se často vytváří ošklivé podlitiny. A u černé zvěře, pokud nezůstane v ohni, jakože většinou ano, je pravidlem velmi slabé barvení a obtížný dosled. Tato ráže je také velmi citlivá na jakoukoli, i sebemenší překážku v dráze střely. Jejími výhodami je zase až neskutečný šokový účinek, subjektivně vzato příjemný pocit při výstřelu, plochá dráha střely a možnost přesné střelby na větší vzdálenosti.
Kritériem pravdy je praxe.
fori
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od fori »

Abych ti v tom udělal ještě větší zmatek :wink: , tak co taková 6,5x55SE, nabo 270 Win.? Jsou to taky ráže dostupné s výbornou balistikou i ranivými účinky. A to ani nemluvím o těch méně dostupných jako jsou 6,5x65, nebo 25-06.

Jinak já měl asi deset let 30-06. Ta má do 200m také minimální klesání a podlitiny nadělá na srnčím téměř žádné. Lovil jsem ranou na poslední žebra a výstřely byly tak do 8 cm. A to navíc byla jen trhlá deka.

Teď mam 7x64. Střelba je z ní, co se zpětného rázu týče, mnohem příjemější. To tale může být flintou - ZKK (SB 9,7 SPCE) vs. Rossler Tittan (Norma 11 Plast Spitz). Výstřely a podlitiny na srnčím, jsou ale větší. Ne o moc, ale větší jsou. Na černé jsou na opak menší.

Teď jsem se dostal do honitby, kde se loví, většinou na delší vzdálenosti, velké množství srnčí zvěře a černá jen sporadicky. Proto začínám uvažovat o druhém laufu k Rosslerovi. Buď to bude 243, nebo 6,5x55SE. Vlastním ještě 5,6x52R, která je srnčí naprosto perfektní, ale když náhodou příjde černá, tak jsem v háji. Když je člověk v honitbě, kde se s černou potká na každé druhé vycházce, tak si tu ránu lehce odpustí, protože ví, že se s nimi zítra potká znova. Pokud ale potká v honitbě černou pár krát do roka, bylo by to k nasr...ní.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od kojot »

Pokud se rozhoduješ mezi 7x64 a 243Win., jdi do Winchestera. Do začátku pro potrénování střelby naprosto ideální. Díky klidnějšímu výstřelu se i zásahy daleko lépe umisťují. O jejích vlastnostech tu bylo napsáni mnoho, tudíž je co zkoumat. Lovím s ní 9 let a je mou nejoblíbenější.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

jeste bych se vratil ke sve volbe .. zatim, predbezny a teoreticky vyber skoncil na jiz zminenenem Mannlicheru 12 a optice pravdepodobne Swarovski Z6i 2-12x50. No a mam trosku "hokej"co se montaze tyka - kulovnice se dodava (pokud vim) pouze s pevnymi miridly. Coz mi nevadi, ale ja bych rad, aby pripadna optika sla jednoduse sundat a vratit a to bez nutnosti to znovu to cele nejak slozite nastrelovat. Sice mi spousta lidi tvrdi, ze tu optiku proste sundavat nebudu, ze ta 2-12 bude vyhovovat a budu ji tam mit porad, ALE kdyz uz na te flinte ty fix miridla jsou, rad bych mel tu moznost flintu pouzit i bez optiky. Kdyby tam nebyly, asi bych to vubec neresil ... nicmene jsou a tak resim ...

TAkze ted resim montaz a jsem z toho trosku "jelen". Swarovski ma primo nejaky svuj Rail system, ale jako laik naprosto netusim, zda prave tento splni me pozadavky - zda je to neco podobneho jako Weaver. Proste reknu "Abraka" a je to cely dole - fix miridlum na flinte nic nezavazi, necloni a "Dabraka"a je to cely zpatky a miri to kam ma ... Muze mi s tim nekdo poradit ? Je Swarovski rail to co chci, nebo je to neco jinyho ...

Je i jasny, ze v obcjode mi poradi .. nicmene predtim nez pujdu do obchodu, rad bych byl "v obraze". Nejak nasim prodejcum moc neverim a tak chci aspon tusit ze to o cem mluvi je pravda ... DIky
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Boci1 »

Puškohled se připevňuje na montáž buď na kroužky nebo na šínu,což je případ Swarovski rail.Montáž musíš stejně koupit.Tvoje požadavky splní švenk montáž.Koukni na Terč Procházka,nebo originál Mannlicher.Tenhle puškohled mám cca 4 roky a sundával jsem ho jednou.
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

OK, takze at to zjednodusim a nepokladam dalsi nablble dotazy - v praxi nebude problem splnit moje prani. Tzn pokud koupim Sw optiku s listou (SR), nebude problem sehnat protikus=listu pasujici na danou flintu (nemluvim ted pouze o Mannlicheru). Ja to pochopitene delat nebudu, nekomu to sverim, ale nerad bych se zpetne dozvedel ze je neco blbe,ze jsem kouil kravinu/jinej model a ze to takhle nejde atd ... navic "hrozi" moznost ze nebudu ty veci kupovat z jednoho zdroje a montaz bude delat nekdo treti. Kdybych to kupoval na jednom miste (coz taky nevylucuju), je to pochopitelne jednodussi, bo prodejce mi hned sdeli ze chci nekompatibilni veci .
Diky moc za ochotu a info ...
Uživatelský avatar
Ondra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 250
Registrován: stř 26.12.2012, 20:42
Bydliště: Ústecký kraj

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Ondra »

Qicala: Tvoje dilema by mohl vyřešit nákup kulovnice od firmy, která se kromě vývoje, výroby a prodeje zbraní zabývá zároveň výrobou a prodejem origo montáží. Příklad z praxe: Mojí M03 jsem objednával zároveň s originální mauseráckou montáží. Zkušenost ostatních uživatelů mimojiné tady na fóru říká, že po sundání a opětovném nasazení drží nástřel spolehlivě. Montáže, takhle z hlavy, vyrábí Mauser a Blaser. U toho Mannlichera by možná stálo za to zjistit, nevyrábí-li něco podobného. Měl bys to bez starostí s výběrem. V objednávce bys pouze zaškrtl: montáž, kroužky nebo montáž šína a dál se jen rozhodl pro rozměry kroužků a výšku montáže podle pŕměru tubusu a průměru objektivu puškohledu. Přijde mi to jako elegantní a jednoduché řešení.
Mauser M03 Basic /.30-06Sprg./; Zeiss Victory Varipoint 2.5-10x50 T* ASV
ZKM 452 FS /.22LR/; Odeon 4x32
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Hirc »

zdar, SM12tku + Swarovski na šíně ti schvaluju :-) , nicméně montáž bych volil EAW schwenk nebo případně Innomount (weaver kámen + SR vršek). Na originál schwenk Mannlicher jsem nečetl dobré reference (německy). V tomhle je německá konkurence marketingově dále než soudruzi ve Steyeru.

http://www.eaw.de/de/produkte/schwenkmontagen.html
http://www.innogun.de/montagen/innomount.html

Ideálně si ty montáže nech předvézt - ono není sundavací jako sundavací. Něco je uděláno tak, že to můžeš sundat-nandat 2x denně a třeba i na posedu. Naopak jiné "sundavací" montáže jsou vhodné na sundavání pouze v pokojových podmínkách, protože jdou ztuha, případně je možno při rozebírání poztrácet.

Ještě si taky rozmysli, zda nebudeš časem chtít například kolimátor - ten se obvykle montuje jen na přední kámen montáže, tak aby to tvoje "řešení" umožňovalo.
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Qicala »

no panove ... v kazdem pade diky za info ... ale ... jsem sice chytrejsi nez jsem byl tak pred tydnem, nicmene do opravdu chytryho mam hodne, ale hodne daleko. Postupne dochazim k jednomu zaveru = ja sam nejsem schopen zodpovedne vybrat konkretni montaz. Bude to chtit nekoho kdo tomu rozumi, nekoho kdo se tim zivi ... ostatne ja sam bych to stejne dohromady nemontoval .. takze potrebuji nekoho za kym zajedu, reknu mu A) flinta B) optika C) libilo by se mi tohle nebo tamhleto a on mi rekne doporucuji tohle nebo tohle .. a udela to. Poradne a spolehlive ....

Kam byste s tim sli vy ? Myslim tim, muzete mi dat tip na osvedcenou firmu ? Myslim nekoho kdo to rozumi a komu muzu verit ?
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od kojot »

Pakliže jsi z Brna, zajeď za Markem Hanákem do Bukovice. Montáž bych osobně vybral "origo" Steyr Schwenk Mount, už jen pro její eleganci
Kdo netermí s námi, termí proti nám
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od michalos »

Už nebydlí na Bukovici ale ve Všechovicích. Má to i na webu http://zbranehanak.cz/index.php?clanek=2
martin-bezm
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14.1.2013, 7:53

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od martin-bezm »

Panavé jsem taky v podobne situaci vybiram kulovnici raze je jasna 7x64 ale nemuzu se rozhodnout mezi sako 85 a sauer 101.
Zbraně jsou ve stejné cenové relaci +- 2-3k montáže jsou levnější a větsí vyběr u sauera 101 protože se na něj používají ty stejné co na remington 700. Takže bych uvítal váš nazor k čemu se mam přiklonit vše má svá pro i proti.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od Hirc »

ahoj, podle montáže bych flintu nevybíral. K Saku si můžeš pořídit Innomount montáž, která je špičková.
http://www.innogun.de/montagen/innomount.html

Jestli SAKO nebo 101 je samozřejmě věc vkusu. Hodně bych si být tebou zkusil jak Ti vyhovuje manipulace s pojistkou. Každopádně 85tka je top model SAKO celý v kovu, zatímco 101 je "low-cost" model Saueru kde jsou díly i z plastu.
martin-bezm
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14.1.2013, 7:53

Re: vyběr první lovecké kulovnice - prosba o názory

Příspěvek od martin-bezm »

Pokud vím tak na saueru by mnel byt plastový jen zásobník.
http://www.sauer.de/en/weapons/s-101/s101-classic/
Odpovědět