jak přebíjet střelivo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Příspěvek od carcus »

no tak to teda je super odpoved :D

Trosku konkretnejsie teda: Prebijam .223 Rem so strelami 40gr Hornady V-Max. Premeral som 100 kusov z krabicky a mal som iba dve skupinky striel 39,8gr a 39,9gr . Potreboval by som to na zimny lov lisok, takze sa budem snazit na co najmensi rozptyl vylaborovat. Ine strelivo som tiez premeral a to Speer Spitzer 55 gr ...ma tri skupinky po 54,7 gr 54,8 gr a 54,9 gr, takze su o vlasok horsie ako Hornady.
Zacal som teraz premeriavat S&B SPCE 7mm 173 gr a uz mam viac skupin a od 172,2 gr do 172,7 gr takze tu uz vidiet vyraznejsi rozdiel...

Tie hornady V - Max nechat teda rozdelene na dve skupinky, alebo ich mozem dat naspat do jednej krabicky teda?
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Tak ja ti dam jeste jednu super odpoved.

z ceho strilis jsem mel na mysli jakou brizou. :-)

liska ma lethalni zonu kolik? 15cm? to je na 100m 5MOA na 200m 2.5MOA dal uz strilet nebudes. Takze bych to s V-max ani Speer neresil. Ty udelas vetsi chybu nez rozdil 0.2gr na strele.
Co se tyce vyrobku SB nevim, protoze je ze zasady nekupuju. nejsem tak bohaty abych si mohl dovolit kupovat levne veci.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Příspěvek od carcus »

to som zabudol dopisat.

Je to CZ 527 Varmint + meopta 3000 4-12x40. Zatial s V-Max mam odskusanu iba jednu laboraciu, vysledok je 0,48 MOA na 100m /AC2230 - 24,5 grain, twist 1:12/. Ale este nie som spokojny....

Takze teraz vazne, do takehoto rozptylu, teda 0.5 MOA aku diferenciu vo vahe si dovolit? Plus minus 0,2 grain ? Teda napr rozmedzie 39,8 grain az 40,2 grain moze ist do jednej krabicky?
Ospravedlnujem sa ak su otazky prilis neodborne...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

do 0.5gr si myslim v pohode. to je 1% pri vaze 50gr. Ja strely neprevazuji, radeji rozvazim nabojnice.
zase zalezi jakym zpusobem prebijis. Ale jak rikam do 300m to celkem nema moc cenu se tim zaobirat. Naboje co udelam strili konsekventne pod 0.5 MOA a lepe. 5ti ranne polozky. vetsi problem je nepravidelnost strely nez jeji rozdilna vaha. rovnez koncentricita krcku a usazene strely. Nabeh do hlavne apd. Akorat mit stoupani 12" by mi teda vadilo. Bral bych alespon 9"
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

OAL

Příspěvek od carcus »

mohlol by mi niekto poradit ako najpresnejsie zmerat OAL? Osadit nabojnicu so slabo zaskrtenou strelou a zavriet zaver?
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

to je jeden ze zpusobu, ale existuji na to udelatka. A stejne se nevyhnes postupnemu usazovani strely a zavirani zaveru a studovani otisku drazek na strele.
v kazdem pripade nemuzes vychazet pri tomto mereni z hodnoty namerene od hrotu strely, protoze u HP jsou vsechny jine. sice malo ale pro usazeni strely hodne.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Příspěvek od carcus »

merat od spodku nabojnice po zaciatok vrypu drazky, ktoru bude viediet na strele?
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

OAL je dobry merit z duvodu kdyz zadavas hodnoty do nejakeho SW. pokud nemas prolem se zasobnikovou delkou, tak je OAL celkem nepotrebny udaj. strela se neusazuje tlakem na spicku ale tlakem na ogival (alespon u kvalitnich matric a custom matric) ktery je (by mel byt) na vsech strelach daneho typu stejny.
Jakmile najdes nastaveni matrice takove, ze se ti otiskne nabeh na strelu, tak stelujes matrici tak az to otiskuje uplne lehce. pak zacnes delat navazky a strilis, kdyz to nestrilis, tak zkusis usadit jinak. kdyz to nepomuze, tak menis navazku atd.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Příspěvek od carcus »

ze se ti otiskne nabeh na strelu, tak stelujes matrici tak az to otiskuje uplne lehce
tomoto celkom nerozumiem. To uz vtedy ked osadzujem strelu? Ked zacitim slaby odpor usadzovacej matrice, tak tam ten otisk na ogivale strely bude vzdy, velmi nevyrazny, ale je tam.
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Příspěvek od carcus »

A co robit s "free flight" ? Ked chcem aby mi vosli strely do zasobnika, tak asi si nebudem moct dovolit max. OAL.
V niektorych zdrojoch sa odporuca 0,2 az 0,3 mm na free flight. To je tesne uz strela pred tym, ako sa zacne zarezavat do drazok.
Niekde zas sa pise, ze to moze byt aj 5 az 7mm, co sa mi uz zda extremne vela.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

bud si kup udelatko, nebo si rozrizni krcek nabojnice tak aby ti udrzel strelu (to nevim, nekdo to tak dela, ja mam udelatko koupene) vyndej udernik aby jsi nenatahoval pruzinu a zamkni zaver. pak opatrne vytanhi naboj a zmer si cely naboj. podle toho si nastav matrici a usad strelu normalne do nabojnice. Pak ji strc do komory a zamkni. vyndej a podivej se na otisk. vylesti strelu, uprav podle potreby matrici a znova. to opakujes tak dlouho az se ti otiskuji drazky jen lehce.
neumim to jinak vysvetlit. Nemam ted cas hledat to udelatko na mereni.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

tak si to sakra ujasni.
bud ches zasobnikovou delku, tak neni co resit. meris OAL, a podle toho to bude i presne.
nebo chces naboj na miru a tam je potreba aby stela neletela volne vubec. kazdy raz a naraz flintu vice mene storcuje a vznika nezadouci kmit. Cim hure, nepresneji je flinat udelana, tim vice se tyto chyby prenaseji do vibraci.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Příspěvek od carcus »

chem zasobnikovu dlzku, jasne...aby zasobnik mohol podavat aj ostatne. Takze meram OAL. /pardon za prilisnu neodbornost/. Co znamena "storcuje" ?
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

takze hledas zasobnikovou delku. tak to musis merit od spicky a je to uplne jedno jak mas dlouhy nabeh.
semi a full auto nikdy presne nestrili. teda pro mne dostatecne presne.

storcovat znamena kroutit, pri rovnomernem pohybu jit sikmo.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
carcus
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 27.3.2007, 21:18

Příspěvek od carcus »

Skusal som zistit OAL pre 7x64 so strelou Sierra Game King SPBT 173 gr. Stala sa taka vec, ktorej nerozumiem. Strelou sa neviem dotknut drazok- uz je poviatiahnuta z krcka nabojnice tak, ze sa drzi na konci asi tak 1mm v nabojnici /ono ma aj boat tail, ale ten sa rapidne zuzuje/ a stale sa este nedotyka drazok. Skusal som aj tak, ze som iba strelu pustil cez nabojovu komoru , zapadla, zastavila sa v drazkach a potom som zasunul nabojnicu, zavrel zaver a ked som otvoril a vytiahol zaver , tak nabojnica vysla prazdna, nechytila ani spodok strely -samozrejme krcok nabojnice som zuzil do tej miery , aby sa trosku tazsie nasuvala na strelu, takze ak sa len co i milimetrik nasunula na strelu, tak ju mala nabojnica vytiahnut. Co to je za chaos toto? Poradi niekto nieco....
Odpovědět