Střelba na běžící zvěř

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Tony30 »

Naprosto stejně jako Lotr,jen s tím rozdílem že nepoužívám žádnou optiku a střílím tak okolo 50m.(ZH má poměrně silnou mušku)takže podle rychlosti a úhlu,někdy otrošku víc někdy mínˇ,kulička je opravdu rychlá.
Mezi stromy to dělám jako s kolimátorem,koukám oběma očima(kontrola překážek)dá se to natrénovat a samozřejmě to není na větší vdálenost.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od lörinc »

Tak v lese kde je mítinka, tak se dá taky popotáhnout. Jinak si vyhlídnu mezeru mezi stromy ve všech směrech a tam potom zamířím a čekám až tam zvěř "vběhne". Tohle chce ale dobré periferní vidění. Kdo míří jedním okem, tak tomu to nepůjde. V lese moc nestřílím, ale zkoušel jsem táhnout se zvěří a většinou to bylo prase-strom, prase-strom, prase-strom, prase-bác-strom :) . Tak jsem toho nechal. V otevřeném terénu je to něco jiného, jsem docela vystřílenej z brokovnice na zvěř, a s kulí si je potřeba hlídat jenom terén. To se mi povedla kulí i liška v běhu na 80 metrů. A v podstatě nepředsazuju před zvěř.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od fesoj »

Používáš napínáček ?
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od lörinc »

Na zvěř v pohybu ne. Pro mě se v tomto případě jeho výhoda smazává. A podle mě je to i bezpečnější.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
abc
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: pát 18.2.2011, 7:04

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od abc »

Alda: prispevek smazan
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Dnes jsem se bavil s kamarádem který byl v sobotu na Slovensku na MARU-mezinárodní soutěž slovenského kopova která probíhá formou nahánky.Měl tam přihlášenou svou chovnou a velice nadějnou fenku která hnala rudl divočáků.Nezodpovědný stelec táhnul s prasaty a trošku málo předsadil-ustřelil feně krerá byla v těsném závěsu za prasetem přední běh. Je doba naháněk a proto bych chtěl poprosit všechny kteří se rádi učastní těchhle společných zábav aby taky troch mysleli na to,že v leči sou také psi kteří někdy tak jako moje čuba běží přímo uprostřed rudlu prasat.Týdně se učastním zhruba třech naháněk a když někdy vidím ten hlad po ráně a střelbu na běžící zvěř bez ohledu na psy a honce tak mám dost často chut už druhej den nikam nejít :oops:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od michalos »

To je velice smutné ale zajímalo jak se v té chvíli zachoval majitel psa...protože já bych toho chlapa na místě asi zabil... :evil:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Majitel psa z toho byl asi kapku v šoku a samozdřejně se v první ředě snažil zachránit psa,což se povedlo,ale bez běhu :( Střelec se přiznal a prý zaplati všechny léčebný výlohy.To ale psa a zárověn člena rodiny nezachrání. Já chtěl spíše poukázat na to,čeho jsou při střelbě na běžící zvěř někteří schopní-bez ohledu na bezpečnost,hlavně že padne rana. Věřím že se najde spoustu těch co přemýšlí,ale zárověn si myslím,že i zde na foru se najdou někteří co musí střílet za každou cenu.
Lubba
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 24.12.2010, 0:21

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Lubba »

je to smutný, sám mám psa též. Na druhou stranu střelenej honec nebo myslivec by bylo horší. Svym způsobem člověk musí být smířen i s tím, že když psa na nadháňku bere, může to tak dopadnout. Ten střelec ho nejspíš určitě nestřelil úmyslně. Sám nadháňky nemám rád, mohl bych jezdit každý víkend a všechny pozvání odmítám, radši jdu šoulat po lese sám. Letos půjdu na jednu nadháňku z povinnosti.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od TT33 »

Určitě to není příjemné a nikomu to nepřeju. Dostanu se občas na nadháňku k sousedům do Polska, tam ze zákona můžete lovit pomocí optiky pouze do přiblížení 3x, nebo musíte optiku sundat, má to své opodstatnění. Osobně preferuju kolimátor, mám tubusový, žádné přiblížení, koukáte na obě oči, máte lepší přehled a žádné stromy vám už nepřekáží. S puškohledem jsem si vybíral mezeru a čekal až ho uvidím v optice, žádná sláva, když je rudl rozstřelený...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Zbrojovák »

Přesunuto z viewtopic.php?f=8&t=16&start=330#p72426
Jak jsi mířil? Do mezery a čekal, nebo si sní táhl a v mezeře odmáčkl? Předsazení vzhledem k vzdálenosti a ráži předpokládám 0.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od kopov.c »

niva píše:Zdravím páni kolegové,
za sebe konstatuji:
1, pokud možno na běžící kus nestřílet, pokud se mi ho (prase) nepodaří písknutím či syknutím (kdy si ho již "vedu") na tu rozhodující vteřinu zastavit. Platí to hlavně pro osamělé lovy, kdy zvěř není zrazená, popř. i na klidné natláčky pro střelce na štontu a zvěř přebíhá z lesa do polí či z lesa do lesa.
Mám osobní špatné zkušenosti z náročných a dlouhých dohledávek a výčitek kvůli utrpení zvěře. Takže se již jen raději podívám a řeknu si příště.
2, pokud jde o postřelený kus, je to něco jiného. Prioritou je podle mě co nejrychleji dokončit bezpečně lov, tzn. pokud kus vidím a lze bezpečně střílet, tak střílím. Předchozí znalost terénu, komunikací, možnosti odrazu kule,... si člověk musí soustavně uvědomovat a brát v potaz. Odmítám názor, že se tím zbytečně rozbíjí zvěřina. Ani následné dohledávání se psem nemusí být vždy tak jednoznačně ůspěšné.
3, v předchozí debatě bylo plno příspěvků o teorii, nácviku na střelnici apod. Myslím si, že "trocha" teorie nikoho nezabije,
praxe na střelnici má také svůj význam. Minimálně jednou ročně dát pár ran na pevný i pohyblivý terč by mělo být povinné pro všechny, kteří chtějí lovit kulí.
Osobně vidím ještě další dva důležité faktory a to je:
- znalost terénu = ochozů, převládající směr proudění vzduchu i v čase a pak sedět tam, kde na to mám. Všude ale nejde mít sedačky či posedy
- znalost svých možností tj. co si můžu dovolit, na co mám = ne každý může čekat "pod větrem" na zemi, až prasata přijdou v těch 20 - 30 metrech a písknout si na rudl.
4, Znám zákon, ale jsem zastáncem toho, aby při dohledávce postřeleného prasete bylo možné legálně použit i"SG". Kdo z Vás zažil dohledávky v kukuřici, 2m vysokých kopřivách, hustých mlazinách v létě i v zimě, tak v lepším případě, když je dobrý pes
tak se k živému praseti jen velmi těžko dostáváte tak, aby bylo možné spolehlivě zamířit a lovit kulí. A to vůbec nemluvím o zoufalé situaci, kdy máte pevnou montáž na optiku. V takovýchto případech staří praktici doporučovali jedině "SG".
V těch 2-5 metrech, kam se musíte dostat, nemá SG údajně konkurenci. I při hustých překážkách se nějaké "uchytí". Ne každý dokáže do takovéhoto místa vlézt a pomoci psovi. Ne vždy je k dispozici více psů či dalších střelců. Zdánlivě to je trochu od tématu, ale podle mě to sem patří.
5, Brokovnice mají na natláčce v tlaku své opodstatnění pro svou pohotovost, i když se používají jen jednotné střely.
6, Osobně preferuji kulobrok, znám své možnosti, při znalosti vhodného broku a ověřeného krytí na určité vzdálenosti jde o ideální kombinaci, střílet na lišku, jezevce či kunu probíhající pod posedem kulí není zrovna nejlepší. No a jedna kulová rána k dispozici mě nutí více přemýšlet a čekat. Nevím jak kdo, ale podle mě platí že, co první ranou nepadne, se druhou špatně chytá.
zatím vše.

Když jsem si dnes četl tohle parte,tak jsem si vzpoměl na tenhle příspěvek -bod 4 zde na foru :oops: http://www.slovenskykopov.cz/clip_image002.jpg

Drazí kamarádi, kolegové.

Bylo to před koncem lovu, pátá leč, v pozdním odpoledni. Konečně plná zvěře, která postupně opouštěla houštiny. Koncert psích hlasů byl slyšet ze všech stran, padaly rány. Monča byla v plné práci, dělala to co uměla nejlépe - černá byla její doménou. Proti jejím útokům měla své zbraně.
Po leči se nevrátila.
Našel jsem ji až druhý den při opětovném pročesávání leče. Stalo se to, proti čemu byla bezbranná. Byly to lidská ruka, která ji poslala do psího nebe. Jeden brok prostřelil hrudník, druhý na hlavě. Odešla v zápalu boje, žel naprosto zbytečně. Ve smutku nad ztrátou nejvěrnějšího přítele přehrávám v hlavě film jejího života. Přišel jsem o část sebe, o člena rodiny.
Zdeněk Kovačík

PS: až Vám někdo zase bude vyprávět , že"tyhle broky na prasata zaručeně platí", nacpěte mu je do úst. Za Monny i za mě.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od roedear »

Zbrojovák píše:Přesunuto z viewtopic.php?f=8&t=16&start=330#p72426
Jak jsi mířil? Do mezery a čekal, nebo si sní táhl a v mezeře odmáčkl? Předsazení vzhledem k vzdálenosti a ráži předpokládám 0.
Zdravím, všiml jsem si toho přesunutého dotazu pozdě.. v té mlazině se táhnout s liškou nedalo, spíše nebyla vidět než byla - prohlubně, pařízky, tráva apod., ale věděl jsem, kdy se objeví. Kulovnici jsem měl tedy už založenou v rameni, leč sklopenou, očima jsem sledoval pohyb lišky. Jak se dostala na kraj linky, šla kulovnice nahoru a oči k puškohledu, následovalo spíše pocitové potažení s liškou, tečku jsem nevnímal (malá, nebyl čas), takže hlavní byla linie bočních ramen. Spoušť jsem mačkal v okamžiku, kdy liška téměř mizela na druhé straně linky.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Zbrojovák »

A jaké jsi měl nastavené zvětšení? Já jsem vždycky na naháňce trefil přes puškohled prd, na šoulačce vypíchlou lišku v pohybu ode mě brokovou ranou třeba jo, ale jinak používám na společných lovech jen klasická mířidla - hledí a mušku s mosaznou perličkou. Naposled se mi zadařilo loni se ZG na naháňce ulovit sele 12kg v rychlém klusu asi na 50m v řídkém lese. Klasická metoda, rozpoznání cíle, kontrola směru a možnosti střelby (naštěstí svah potoka), odjištění, nahodit, táhnout, dohnat mířidly, počkat si na širší mezeru mezi stromy a báááác. Bohužel jsem ho trochu uzadil (nějak mi zatím s kulovnicí nejde před stisknutím spouště zbraň nezastavit), popošlo asi 5m a zůstalo sedět, následovala 2. rychlá rána na dosřelení ta už šla tam kam měla.
Poslední úlovek v pohybu mám lišku v rychlém klusu broky 4,5mm na 20m z kozlice - to už o mě ale věděla, na štontu mě zahlédla, změnila směr a zrychlila.Tam jsem to hodil asi 20cm před čenich a prostě rychle odmáčkl, na nějaké tažení úrostě nebyl čas. Většina broků na zadní komoře, všechny durch, liška asi 5m od nástřelu. Uvědomuju si, že jsem při stisknutím spouště taky zastavil zbraň :(
Holt ten primární trénink ovládání zbraně z lovu kačen nějak chybí...
Uvažuju si udělat nějaké jednoduché zařízení na pohyblivý cíl na střelnici, třeba jen na malorážku. Blbá pechovka v korytu shora dolů nebo tak něco - na zablbnutí, aby to člověk dostal trochu do krve.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od tonny »

Dobrý trénink je uvázat na strom, nebo sloup s ramenem co nejvýše špagát, na konec kousek nad zem uvázat např. velkou plechovku s pískem, jako houpačku. Stačí i vzduchovka zprvu bez optiky, pak i s ní. Čím je špagát delší (jako výška), tím je pohyb "kyvadla" delší. Může se na to dát krabice pro lepší orientaci v zásazích. Ideální je to nad vodou nebo prašným polem, kde jsou vidět špatné zásahy. Dá se také ve dvou na zmrzlém sněhu, ještě lépe na ledu, kdy vám kolega hází po zemi např. sněhové koule nebo petláhve. Nelépe, když je kolega schován např za keřem a nevidíte, kdy hází. Výhoda vzduchovky je, že to můžete provozovat i mimo střelnici a za málo peněz. Zkoušet to na různou vzdálenost a z různých úhlů, neomezovat se na jeden pohyb. Jak už to jde, změnit stanoviště nebo házení, prohazovat imitaci průseků, mezi stromy ap., přibližovat se reálu.
Odpovědět