243Win

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 243Win

Příspěvek od Marcus.das »

Zdravim panove.
Taky se rozmyslim nad touto razi-muze mi nekdo z "povolanejsich" zkusit poradit, jak je to ohledne teto raze a vydrze vyvrtu v hlavni? Jak je to v porovnani s razemi mensimi, napr. 22-250, jejichz rychlost je cca. srovnatelna, a razemi vetsimi a pomalejsimi, napr. 308?
Rozmyslim se, co si casem poridit. Melo by to byt jak pro lov (skodna, srnci, cerna??), tak pro vyblbnuti na strelnici, popr. bych rad casem zkusil long range.
Jake by bylo teoreticke porovnani 243 a 6,5 X 55 v pripade long range?
Taky zvazuji moznost prebijeni, jak z duvodu presnosti, tak ekonomickych aspektu. Jaka raze z vyse uvedenych se bude "lepe" prebijet-myslim tim dostupnost komponent, cena, pracnost a nasledna presnost strelby?
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2051
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 243Win

Příspěvek od lovec »

Prva protiotazka je, kolko ran vystrielas rocne? Od toho sa moze odvijat vhodnost tej ktorej raze pre teba.
Aj 243W, aj 22-250Rem su pri vyuziti plneho vykonu pozieraci vyvrtu. Osobne tipujem (alebo skor dufam), ze mi lauf vydrzi so sucasnou presnostou aspon do 3000 ran, teraz som niekde pri tisicke. 308W ma neporovnatelne vyssiu zivotnost (samozrejme, pri tom vsetkom uvazujeme riadnu starostlivost o zbran), na sutaze chodi aj par ludi, ktorych 308W maju 8-10 tisic ran a stale strielaju s dostatocnou presnostou. 6,5x55 ma takisto vyssiu zivotnost ako namydlene blesky typu 243W, 22-250Rem.

Z pohladu lovu je samozrejme 6,5x55 lepsia, istejsia volba. Hlavne ak sa jedna o diviaciu zver. Nie je potrebne viest zabomysie vojny o tom, ze na ciernu sa da aj s 243W. Urcite sa da, ale 6,5 je proste vhodnejsia, najma ak ide o dospele kusy.

Teoreticke porovnanie na LR je mierne diskutabilne - tu vyvstava druha protiotazka, co je long range v tvojom ponimani?
Papierovo ma 6,5mm (strela Berger Match Hybrid Target 140grs. ma BC G1=0,618) z pohladu bal. koeficientu o cosi navrch oproti 243" (strela Berger Match Hybrid Target 105grs. ma BC G1=0,547), v praxi je to priblizne porovnatelne. Vychadzam z toho, ze aj s balisticky slabsou 243W (strela Lapua Scenar 90grs. s BC G1=0,434), dokazem na 600-1000m "drzat krok" a nastrielat porovnatelny vysledok ako kolegovia so 6,5x55 alebo 6,5x47. Samozrejme maju vyhodu mensich korekcii na vietor,co je na LR zasadna vec - toto je vsak problem mojej konkretnej konfiguracie, dlhsi twist v kombinacii s balisticky slabsou strelou. Ak chces s 243W drzat krok s 6,5mm kalibrami, potrebujes 105grs. strelu a hlaven s vhodnym stupanim - cize 8". To je trosku problem (ale nie neprekonatelny), pretoze bezne maju 243W od vacsiny vyrobcov stupanie vyvrtu 10" (ako mam aj ja).

Co sa tyka prebijania, to je prakticky jedno. Porovnatelne mnozstvo prachu, ceny striel takisto velmi podobne alebo rovnake.
Vysledna presnost u oboch rovnaka, ani jeden nie je nejako pracnejsi, ci narocnejsi. Tiez dostupnost komponentov je u oboch dobra. Pri oboch kalibroch je siroky vyber striel, ako loveckych, tak aj sportovych/tercovych. Z hladiska fin. nakladov pri prebijani su obidva kalibre rovnocenne.

Ak prevazuje lov (ktory zahrna aj tie diviaky), je favoritom 6,5x55. S vhodnou strelou je na LR super, nie je co riesit.
243W je v spravnej konfiguracii plnohodnotnym konkurentom, vyhodou je uplne zanedbatelny spatny raz, vysledkom coho je mimoriadne pohodlna strelba, ktora neunavuje strelca. Takisto je vhodna na lov srncej a skodnej, pri ciernej je to uz do istej miery otazne. Na druhej strane, ak su obvyklymi ulovkami prasata do tych povedzme 50-70kg, tak pre 243W s kvalitnou strelou nepredstavuju ziaden problem.

Vybrat si musis sam, mozno vsak prides na to,alebo uz to aj vies, ze ten samotny proces vyberu je jednou z tych velkych radosti. Dalsiu radost budes mat, ked to bude strielat podla tvojej predstavy.....a mozno skoncis nakoniec aj tak pri 308W :twisted:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Pepa P.
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 27.8.2010, 19:34

Re: 243Win

Příspěvek od Pepa P. »

zdravím, má někdo zkušenosti s Winchester Power Max...nemůžu sehnat Power Point a byli mi nabídnuty tyto náboje
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: 243Win

Příspěvek od Tommy »

Zkus lovecké potřeby v Letovicích, tam jsem je kupoval ja a vždy měli.
Zřejmě máš na mysli power max bondet (koef. 0,372) 100gr. Měla by to být tvrdší střela na větší zvěř se silným devastačným účinkem vhodná i na long range. Pravděpodobně bude mít tahle střela problém s podlitinami. Jinak balisticky je na tom maličko lépe než power point a konstrukčně je podbná vulkanu.
Chce to vyzkoušet.
Pepa P.
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 27.8.2010, 19:34

Re: 243Win

Příspěvek od Pepa P. »

jsem od Znojma a už jsem se byl ptát i v Brně a Power Point nikde nemají :(
ještě jsem se chtěl optal jestli by se našel někdo kdo přebíjí a bylo by od něj možno koupit náboje
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: 243Win

Příspěvek od Tommy »

Klidně zkus ten power max, je to lovecký náboj určený na Vidloroha Amerického,který váží až 60kg. Tato zvěř je velmi ostražitá a loví se na větší vzdálenosti.
Lukajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: sob 16.10.2010, 10:02

Re: 243Win

Příspěvek od Lukajs »

Tak mám první zkušenost s ráží 243w kterou jsem si nakonec pořídil v CZ 557. Lončák ( 40kg ) střelený 21.9 ve 23:50 na strništi. Po zásahu neznačil a vydal se spolu s rudlem do lesa cca 200m vzáleného. Po celou dobu neznatelné známky nějakého poranění. Při ohledání nástřelu a celé stěny lesa kde zatahovali jsme nenašli jedinou kapku barvy. Pes se nedokázal ničeho chytit a vesele honil zbytek rudlu. Druhý dosled byl proveden ráno , kdy jsme našli prase zhasnuté 20m uvnitř lesa od zmiňované stěny. Rána byla umístěná na játra a prase nebylo prostřeleno. Je možné že nějaká kapička barvy ukápla ale na strništi se jenom přece blbě hledá bez nástřelu. Toť moje první zkušenost s 243w. na černou zvěř. Stříleno SB PTS. ( Myslím si že při takovéto ráně po jiných rážích jde prase kolikrát dál než v tomto případě , prase muselo být zhasnuté již půl hodiny po výstřelu jelikož jsme museli kolem něj chodit. Bohužel se nám ho podařilo najít až ráno :( )
CZ 557 Lux 243w + Meopta Meostar R1r 3-12x56 RGD
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 243Win

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Lovu zdar! Příště se snaž střílet na plec a budeš ho mít na místě nebo kousek. Letos střílím ve 243W od Hornady SST (s červeným hrotem), i když by mělo jít o stejnou střelu jako PTS (zelený hrot) - také jsem je měl, tak mi ty original Hornady přijdou lepší. Lovím s tím hlavně srnčí a škodnou . Srnčí trochu za lopatku na žebra, plicní ránu a aby to netrhlo tlakem trávník , zvěř padá v ráně ,nerozbitá, výstřelová strana jako mince a podlitina únosná a pouze na pár žebrech.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 243Win

Příspěvek od michalos »

Lukajs píše: ( Myslím si že při takovéto ráně po jiných rážích jde prase kolikrát dál než v tomto případě , prase muselo být zhasnuté již půl hodiny po výstřelu jelikož jsme museli kolem něj chodit. Bohužel se nám ho podařilo najít až ráno :( )
Lovu zdar, ale příště se raději vyhni své nepotvrzené polemice o tom zda po jiných rážích prase ujde větší vzdálenost nebo ne, protože je to holý nesmysl.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 480
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 243Win

Příspěvek od bon »

Lukajs píše:Toť moje první zkušenost s 243w. na černou zvěř. Stříleno SB PTS. ( Myslím si že při takovéto ráně po jiných rážích jde prase kolikrát dál než v tomto případě , prase muselo být zhasnuté již půl hodiny po výstřelu jelikož jsme museli kolem něj chodit. Bohužel se nám ho podařilo najít až ráno :( )
Lovu zdar. Měl jsi štěstí, že jsi viděl postřelený kus téměř celou dráhu když odbíhal. V opačném případě by jsi jej hledal jen velmi těžko. Dle mého názoru je tato kombinace střely a ráže na černou absolutně nevhodná.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 243Win

Příspěvek od Jiří K. »

To Lukajs : Ty střelíš první kus zvěře s ráži .243 Win. S prominutím ještě blbě a hned napíšeš jak je to skvělá ráže. Tomu říkám odvaha.
Určitě bych ihned začal hledat jiné střelivo. Kombinace .243 a PTS je jedna z nejhorších.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 243Win

Příspěvek od dalas »

Ta PTS v .243W tak na srnčí a možná slabší sele. Jedná se o měkkou střelu, která se při rychlostech .243W a tvrdosti černé rozšplíchne. Pokud by prostřelila s dobrým barvením, byla by to dost náhoda. Měl jsi docela štěstí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: 243Win

Příspěvek od roedear »

Při ráně na játra záleží hodně na tom, jestli to prase je či není prostřelené (barvení) a JAKOU ráží a střelou (rozsah devastace). Sám mám 243 a používám NP v laboraci Hirtenberger, ale na noční čekanou bych si to nikdo nevzal, na to mám 30-06. V každém případě se pes moc nevyznamenal, pokud jste kolem něj chodili.

Dobrá rána na či těsně za plec, za dobrých světelných podmínek a vzdálenost a kus do 40 max 50ti kg je věc jiná a prase při čekané na srnčí odejít nenechám.
jezevcik
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: stř 26.9.2007, 8:47
Bydliště: praha

Re: 243Win

Příspěvek od jezevcik »

PTS střílím druhý rok , mě ta PTS funguje ,není pravda ,že neprostřeluje . Příklad jen letos 4 lončáci váha 40-80 kg vzdálenost 50až 120m stříleno vždy za lopatku od nástřelu nejdál 20 metrů, srnčí , lišky v ohni .
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 243Win

Příspěvek od Zdenek41 »

S klidem si dovolím napsat,že po 7 na játra i 3km...To ovšem nenaznačuji,že je to čpaná ráž,ale zásah.Ten na černou moc neplatí.V tomto případě tě podržela rychlost.A měl jsi kliku i když ráno bych ty sfermentovaný játra čuchat nechtěl.Alespon ne po snidani.Chce to nízkou komorovou ranu.O horní komoře ti radit nebudu tam jde o centimetry. :wink:
Odpovědět