Škatule, škatule, hejbejte se ...

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> jasně, že je řada otázek. Však jsem psal, že všechno jsem nevyřešil :D , ať to po mě nechceš. :D A je to jen nástřel, ani jsem nečekal, že se tím někdo bude zabývat, a hlavní váha měly být ty podle mého problematické body ze současné úpravy. Jen bych podotknul, že cílem těch úvah není odstřihnout myslivce od myslivosti jako takové a vytvořit jen armádu poplatkových lovců v tom pojetí, jak je známe dnes, to vůbec. Cílem je utnout lidovou tvořivost a indivindi názory v mysliveckém plánování, chovu a péči a chovatelských zásazích, kdy si každý dělá co ho napadne, nebo čemu zrovna věří, často bez nějaké reálné odborné opory, a vytvořit systém, který bude schopen řídit myslivecké hospodaření jednotně, podle nějaké koncepce, a bude schopen adekvátně a pružně reagovat na měnící se podmínky vs. stanovené cíle.

cr001> ano, začíná to být poněkud jednotvárné, jsi trochu jak zaseklá deska. Alternativy existují, někteří se v nich organizují, ne vždycky je to nutně v přímém rozporu s ČMMJ atd... ale pokud tomu rozumět nechceš nebo se prostě nedokážeme domluvit, to se prostě někdy stává... A nemyslím to zle, jde nám zřejmě o stejný cíl, a jaká je k němu ta cesta, k tomu je ta diskuze užitečná.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Trochu mě mrzí, že někteří nesedíte na Sboru zástupců a místo dezerce z ČMMJ své postoje neprosazujete tam. Tam je šance něco změnit, zde né. Všichni říkáme že myslivost jde do prdele, že se do ní dostávají lidé, kterým nic neříká a jsou spíš ostudou myslivosti, ale lehké "prolustrování zájemců" striktně odsuzujeme. Chlapi praktici a se srovnanou hlavou raději z ČMMJ odcházejí a tudíž nemají šanci se dál v té myslivecké politice angažovat. Nemohou být voleni a dostat se do pozic, kde bude jejich hlas slyšet. Ale tak to máte všude. Od vesnických OÚ kde sedí sedm lidí a nedohodnou se až po parlament.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od kasari »

Tak tohle téma osobně doporučím k přečtení alespoň jednomu členovi vedení ČMMJ. Víc jich osobně neznám.

Pročetl jsem si to všechno a poctivě a můj názor je, že se i tady odráží současná situace v myslivosti. A to na sakra lepší úrovni. Takže když to převedu na reálnou situaci " venku " - nečlen ČMMJ = odpadlík, nebav se s nim, zrádce, pohodlnej nemakačenko, všechno bych jim zatrh...

Obecně spolková činnost je dneska už tak řídká činnost, že se to myslím v téhle situaci musí řešit úplně jinak. Musím říct, že jsem se nedávno poprvé zamyslel, co by vlastně znamenalo povinné členství a vyslechl jsem si názory z Finska, kde to tak je. Chceš lovit? Budeš člen. Nelíbí? Nemáš LL. Hotovo. Bez diskuze. Za to máš šanci koupit si každý rok licenci, dostáváš časopis s informacemi, máš možnost podílet se na výzkumu atd. Je pravda, že ani jejich organizaci se nedaří prolobovat všechno, protože vláda je taky vydřená z Bruselu. Takže všichni vědí, že vlků je moc, ale protože Brusel řekl že ne, musí se chránit.
Možná by to tak špatný nebylo a pak si myslím, že by leccos dokázala ČMMJ prosadit i na MZe a MŽP, protože by se s ní prostě jednat muselo. Osobně si myslím, že by myslivost měla spadat spíš pod MŽP, protože s tím má společného více, než se zemědělstvím. A i to by se asi dalo. Navíc by se na MŽP pak asi jinak jednalo.

A ještě jednu poznámku - spousta lidí dokola omílá, že za komunistů byla myslivost lepší, že bylo víc možností atd. Nedávno jsem si připomenul stav z roku 1980. Týká se oblasti spravované Severočeskými státními lesy, ale myslím, že to bylo obdobné stejně - honební plocha byla 278 295 ha, pronajato bylo 164 515 ha, to je 59,1%. Zbytek byla režie a vyhrazené honitby ministerstva. Dneska na podobné rozloze mají Lesy ČR 9 režijních honiteb, dohromady asi 10 tis. ha a obce a jiní vlastníci asi 12. Celkem je tedy dnes pronajato, nebo zařazeno do HS více než 250 tis. ha. Je tedy víc možností dnes, nebo za komunistů? :wink:
V souvislosti s tím připomínám stavy zvěře v těch letech a dnes. Nejen co se týče počtu, ale i poměr pohlaví a kvalitu trofejí. Třeba o stavech kamzíků na českokamenicku, které tam také spadalo, ani nemluvím.

to dalas - jaks to myslel s tou péčí o zvěř? Zajímá mě to jen proto, že systém popisovaný Bwanou funguje docela dlouho v Sasku a jak lov, tak péče o zvěř, stavby mysl. zařízení apod. je tam zajištěno možná líp, jak u nás. A být povolenkář a jít lovit není zase takový problém. Jestli mám mít nějaký úsek a tam lovit, je mi jedno, jestli se budu hlásit lesnímu správci, nějakýmu kolegovi, hospodářovi, nebo jägerovi. Stejně tak hlásit a odevzdat úlovek, příp. si ho koupit, nebo vzít na základě splnění počtu ulovené holé, nebo tak podobně.
Ulkomaalainen...
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od cr001 »

Bwana: když jsem zaseklá deska, tak se ještě jednou přehraju :D
Já neberu debatu na tomhle fóru primárně jako metodu, jak někomu vnutit svůj názor – je to prezentace mého osobního názoru a reakce na jiné. Stejně přistupuji k ostatním. Psal jsem mnohokrát, že valnou část tvých názorů beru a bez problémů s ní souhlasím. Je vidět, že to máš v hlavě srovnané. Ale jak to tak v životě chodí, na některých věcech se holt neshodnem. Ta tvoje koncepce myslivosti (mluvím o té maximalistické variantě) je tak problematická, že konečný výsledek může být horší než současný stav. Realistická varianta má také své zádrhele. Tím nějak nerozporuji tebou uváděné principy, ale jen poukazuji na vyplývající rizika – koneckonců to probíráte s Dalasem - dál to rozebírat nechci. Jen zmíním ještě jedno, které jste pominuli – chcete li tuhle koncepci (nebo jakoukoliv obecně) prosazovat z pozice myslivců, musíte získat členskou základnu, aby vás podporovala. Jo – vím, že to zní směšně při stavu, kdy se valná většina nějak moc dramaticky nezajímá o kvalitu zástupců, ale je to tak. A i kdyby to tak zůstalo, musíte aspoň být ve vedení a nechat se tímto způsobem „pasivně podporovat“. Ostatní cesty už jsou mimo linii zájmové myslivosti (vládou, parlamentem, lobisty).
Možná jsem zaseklá deska, ale to bude tím, že jsem zatím nečetl nic, co by mi názor vyvrátilo. Bez ohledu na rozsáhlost (třeba i Tvých) z toho opravdu nevyplývá nic jiného, než jsem napsal v předchozím příspěvku. Který z těch bodů principiálně z elementární logiky stavu neplatí ?
Můžeme mít - členové i nečlenové - třeba milion skvělých koncepcí, vizí a strategií, ale budeme si o nich akorát psát ve fóru, pokud prvním krokem v jejich prosazení nebude silná zastřešující organizace. Stejně to platí pro ochranu zájmů. Není-li srovnatelná alternativa k ČMMJ, tak to asi bude muset být ona. Také doufám, že se ta situace zklidní a půjde to správným směrem. Proto tam zůstávám. Silnou ČMMJ těžko získáme skvělou kritikou od nečlenů, nabádáním k odchodu nebo potenciálními příslibem členství v budoucnosti. Všem nečlenům vzkazuji jedno: pokud vnímáte potřebu silné organizace myslivců, někam vstupte nebo založte alternativu, nabídněte lepší, silnější, efektivnější organizaci, prosazujte a obhajujte myslivost. Pokud takovou potřebu necítíte, tak klidně a zadarmo dál žvaňte o tom, co dělají ostatní špatně.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od dalas »

kasari> kdo by v té Bwanově koncepci zajišťoval péči o zvěř? Myslím tím vše co souvisí s péčí o zvěř. K tomu je potřeba nějakých lidských zdrojů a finančních. Kdo to bude financovat, nebo jak to bude prováděno? Ono je to taky hodně závislé na typu honiteb a skladbě zvěře.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od Lotr »

Tak novou koncepci ČMMJ bychom měli, teď ještě dlouhodobou koncepci myslivosti v ČR a můžeme se zase vrátit do jednotné a silné organizace :D
cr001: k silné organizaci myslivců potřebuješ také silného vůdce, myšleno osobnost. S Perníkem jsme členy Podřipského zájmového sdružení nájemců honiteb, které sdružuje přes 40 honiteb na cca 50.000 hektarech. Sdružení se dlouhodobě věnuje ochraně drobné zvěře, chovu divokých králíků, srážkám se zvěří na komunikacích. Předsedou je Ing. Hrouzek, myslivec a uznávaný odborník, mimo jiné bývalý pracovník státní správy myslivosti. Je dá se říci duchovním otcem mnoha projektů a další a další. Nehledíme na to, kolik procent členů v jednotlivých honitbách je nebo není členy ČMMJ, pracujeme všichni pro svoje honitby, zlepšení životního prostředí a pro myslivost. Finance si sháníme sami, roční poplatek za honitbu činí pouhých 1.000 Kč, ostatní finance získáváme z dotací a fondů, např. Ústeckého kraje. Je to alternativa k ČMMJ nebo není? Je nám to jedno, protože děláme to, co nás baví a nic za to nechceme. Co tím chci říct? Že když v tom má jasno tady na fóru pár členů i nečlenů, kteří tady představujeme opravdu pestrý vzorek myslivců z celé republiky, proč v tom sakra nemá jasno i naše největší stavovská organizace?
Povinné členství v ČMMJ teď, v době tvorby novely zákona o myslivosti není tak nereálné, stačí vsunout (prolobovat) do zákona jednu větičku a můžem tohle vlákno zamknout.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od kasari »

to dalas - tak to vezměme konkrétně. Jakou péči o zvěř. Možná si pod tím představujeme různé věci, možná není problém je vyřešit. Otázka lidských a finančních zdrojů by nebyla takový problém, pokud bychom vzali v úvahu a prosazovali, že o zvěř, jako národní bohatství, by se taky národ ( stát ) měl starat. Pak ale budeme muset taky přijmout, že sčítání provádí státní správa, plán lovu taky stanoví a jeho plnění zajišťuje ( organizuje ). V jiném vlákně jsem se vyjadřoval k mediální akci " Jeleni jsou přemnoženi ", která vznikla jako výstup z jednoho výzkumu. A výsledek? Většina myslivců řekla, že to je blbost, tolik jich přece dávno není. Obávám se, že pokud by se organizovalo sčítání některou sofistikovanou metodou ( např. prof. Bobak, Univerzita Poznaň ), byl by výsledek ještě horší a posun k možným variantám rychlejší...
A proto se ptám - kolik myslivců realitu akceptuje? Kolik si představuje po pojmem péče o zvěř stavění krmelců a donášku sena? A v neposlední řadě - jaký argument použít směrem k veřejnosti, aby to bylo jasné a úderné heslo, které by dokázalo, že myslivost je v přírodě nutná?
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od dalas »

kasari> krmelce a posedy nemám zrovna na mysli, i když to taky něco stojí, ale je to investice na delší dobu. Abych byl konkrétní. U nás to je srnčí, zajíc, bažant, kachna divoká. Finanční výdaje se za rok pohybují kolem 240-250 tis. Kč. Do tý zvěře jde tak kolem 200 tis. Kč. Krmiva, léčiva, zazvěření, myslivecká políčka. Nepočítám lidskou práci členů MS, třeba vyhánění zvěře při senosečích. Jetelina, travina mokrá, téměř po pás, třeba 50 ha. V tom srnčata, zajíci a spousta dalších živočichů, pro které však nejsme schopni nic udělat. Hlavně jde o ty srnčata. Po 1/2 hod. procházení máš dost. Pes Ti už leze jen za patama. Něco se podaří a něco ne. Někdy si tu plochu mrskneš třeba 6x (samozřejmě ne sám) díky "přesným informacím zemědělce" Kdo to bude dělat a za co? To jsou pro mne ty otázky spojené řekněme s tou poloprofesionalizací. On je les přece jen trochu jednodušší. Ale i ten máme.
No a pokud by se daňový poplatník dověděl, že toto hradí, jistě to nezvýší jeho "lásku" k myslivcům.
Co se týká sčítání, tak státní správa má právo se toho zúčastnit, ale asi to špatně funguje.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od Lotr »

Nefunguje to vůbec, sčítání se provádí zpravidla o víkendech, kdy státní správa nemá úřední hodiny, takže nepracuje, stejné je to s kontrolami na honech, není v sobotu v neděli, kdo by kontroloval.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od cr001 »

Lotr: ty o koze, já o voze....já přece neříkám, že nemají myslivci obecně bez rozlišení spolupracovat třeba v rámci toho vašeho Podřipského sdružení jaksi napříč "politickým spektrem myslivosti". Tohle přece dělají sami ve prospěch myslivosti i sebe a určitě podobné příklady budou po celé republice. Nejsme v žádném sporu, že je to přínos pro myslivost i pro její prezentaci u veřejnosti, státní správy, obcí a možná i politiků. Ale abyste byli alternativa k tomu o čem mluvím já, tak musíte zastupovat nejlíp řádově desetitisíce lidí. čím víc, tím lépe - protože tohle politiky zajímá - tohle tvoří vyjednávací sílu. Politiky nezajímá 500 lidí, 5000 už trochu ano a 50 000 hodně. Pak byste měli sledovat legislativu, lobovat, vytvářet politický tlak, sledovat, co se děje u zachraňsluníček atd. Jestli se na tohle cítíte, jste alternativa. Ta ochrana zájmů je totiž o tom, abyste tohle mohli dělat dál.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> tak to jste na tom jeste dobre. Podle moji zkusenosti se scitani provadi sice o vikendu, ale vetsinou u stolu s tuzkou a papirem, stylem "tak se koukneme, kolik jsi tam napsal loni.... Ale napis min, vis ze jsme meli co delat, abychom to nastrileli... " nebo tak podobne.

Jan Slavetinsky> myslel jsem, ze jsme otazku lustrace ci kadrovani uz uzavreli, a vidim ze ne. Tak jeste jednou a snad naposledy. Kdyz si budete vybirat nove cleny do sveho spolku, nebo "svoji" CMMJ, kadrujte ci lustrujte si je jak chcete, dejte si podminky dle sveho, treba ze musi mit pirko aspon 20 cm, je to vase pravo. A pravo tech uchazecu je poslat vas s tim tam, kde slunce nesviti. Pak je to o nabidce a poptavce, jestli si muze vybirat spis ten spolek, nebo spis ti uchazeci. Btw.jak je na tom CMMJ tu uz chvili diskutujeme. Ovsem pokud jde o zajisteni kvalifikace k ziskani uredniho prukazu zpusobilosti, jako je LL, je jakekoliv lustrovani nad ramec zakona vyhlasky neprijatelne a na hrane zneuziti pravomoci. Jak uz psal msoukup, i me by zajimalo, co by se stalo, kdyby nekdo prinesl posudek, ze neni doporuceny. To ho ty zkousky nenechaji udelat? To bych chtel videt ten cirkus. Zvlast, pokud by duvodem bylo to, ze neni oblibeny nebo spravny pravodatny myslivec. :-) vzdyt nemuzes nikdy vedet, jestli mu to tam ten strejda nenapsal proto, ze si s jeho fotrem nachcal do piva nebo si mladej chce koupit flintu v nerezu a plastu, a to je preci fuj "takoveho tu nepotrebujeme". Mimochodem si takhle CMMJ koleduje o to, aby se nekdo chytil myslenky, proc by vlastne uredni ukon mel zajistovat nejaky zajmovy spolek, vzdyt ridicaky a zbrojaky zkousi policie, prohlizitele veterina...
Retorika o dezerci to taky moc nevylepsi.

Cr001> jiste, je to volna diskuze, a nemam vubec problem s tim, kdyz se mnou nekdo nesouhlasi. Od toho diskuze jsou. Spis by me zaskocilo, kdyby vypuklo vseobecne nadseni. S tou zaseklou deskou jsem to myslel na to, a ciste na to, jak stale opakujes:
- alternativa k cmmj neni, tak radeji cmmj (ackoliv tu zazniva, ze alternativy jsou a hlavne nikdo, nebo min.ja nechce cmmj likvidovat)
- neclenove nemaji pravo kritizovat, at drzi radeji usta (pri tom si myslim, ze cmmj by si mela sakra pozorne poslechnout od neclenu, proc nemaji pocit, ze by meli byt clenove)
- kazda zmena je k horsimu, tak radeji at zustane to, co je ted

Zbytek je v pohode. A jak rikas, nemusime se shodnout, a neznamena to nic, nez ze mame jiny nazor.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od BwanaHunter »

Kasari> clovece s tim povinnym clenstvim jsem porad na vazkach. Ano, dodalo by to CMMJ jistou legitimitu a vahu jako subjektu, s kterym ostatni jednoduse musi pocitat, na druhou stranu kdyz vidim a ctu porad to, co ctu, tak si rikam, ze jestli k nezbytne zmene CMMJ nedonuti ani odliv clenu a riziko ztraty vlivu, tak co potom jo?


Dalas> zkusim reagovat, ale pisu zase z telefonu v prestavce sluzebky, tak az budu u kompu.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od figi »

Ještě k tomu sčítání - kolik lze oproti normovaným stavům nasčítat kusů u spárkaté ?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od palkopal »

To BH - s těmi zkouškami pro vydání LL jsi to trošičku nakousnul - a co kdyby přišel někdo, že se hlásí pouze ke zkoušce? Bez kurzu, bez roční praxe. Zákon žádné povinné vzdělávání a praxi předcházející vykonání zkoušky neuvádí, vyhláška k tomu zmocnění nemá, i když se to snaží dotahovat. Připustí ho ke zkoušce, nebo ne? Podle mne by být připuštěn měl.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Škatule, škatule, hejbejte se ...

Příspěvek od cr001 »

BwanaHunter píše:S tou zaseklou deskou jsem to myslel na to, a ciste na to, jak stale opakujes:
- alternativa k cmmj neni, tak radeji cmmj (ackoliv tu zazniva, ze alternativy jsou a hlavne nikdo, nebo min.ja nechce cmmj likvidovat)
- neclenove nemaji pravo kritizovat, at drzi radeji usta (pri tom si myslim, ze cmmj by si mela sakra pozorne poslechnout od neclenu, proc nemaji pocit, ze by meli byt clenove)
- kazda zmena je k horsimu, tak radeji at zustane to, co je ted
po tomhle tvém vyjádření je mi jedno co jsi myslel, bylo li to vůbec myšlení. Jestli máš pocit, že tohle opakuji pořád tak se tady asi nesmí nic říct ani jednou, aby to panu Bwanovi nepřišlo "pořád". Přečti si moje příspěvky, vem si tužku a papír a počítej.
Ty dva poslední body zazněly jednou a to je ještě chápeš špatně.
První bod - alternativu - sice taky špatně chápeš ale to nic - já se na ni opravdu mnohokrát ptal, ale nic jsem se nedozvěděl ačkoliv podle tebe zaznívá - stačil mi konkrétní název. To chci slyšet. Ale rozumím taktice - když nevím odpověd, tak začnu mluvit o zaseklé desce.....
Odpovědět