Vzduchovky

Kuše, luky, praky a jiné
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Ratte »

Vlastním větrovku SPA PP700W 5,5mm. Slouží již druhým rokem bez problémů a má už v základu výborný poměr cena výkon.

V mém případě však PP700 posloužila spíše jako základ stavby. Hlaveň jsem vyměnil za přesnější a delší CZ 200, osazenou moderátorem. kartuše je nově dělaná. Má dvojnásobnou kapacitu oproti původní a snese vyšší tlak. Optika je Discovery 4x32 na nové liště picatinny. Výsuvná pažba z ocelového profilu. Trochu jsem zkoumal možnost použití ve tmě. Mám zasádku Challenger ale ta má na použité optice mizerné zaostření a malé pozorovací úhly. Jako lepší a zábavnější varianta se ukázalo osadit zbraň laserem a přísvitem a vlastní noktovizor umístit na náhlavní soupravu.
Viz obrázek.

https://imgway.cz/Bi8/IMG_20200404_161714.jpg

V případě, že by tlumení škůdců u nás bylo legalizováno, tak mě přijde SPA jako ideální. Lze z toho v téhle konfiguraci vytáhnout 33J (samozřejmě to mám stažené pod zákonný limit 16J) což by s vhodnou diabolkou, kupříkladu Hades, zcela jistě stačilo na zde vzpomínanou nutrii.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Vzduchovky

Příspěvek od miso243 »

Skúsil som len pre zaujímavosť aplikovať ten nápad s náhlavnou súpravou na luk.Požil som požičaný Dedal 370 na náhl. súp. Yukon pred ľavým okom(som pravák). Musel som vyrobiť medzikus aby nočák smeroval od oka pod uhlom do boku aby som zachoval kotvenie. Zdrojom laseru bol dialkomer od Leupoldu. Najprv som skúšal infračervený lúč tak že som spustil scan mod. Ten ale nie je bodový ale plochý - na 20 m široký asi 20 cm čo síce šlo ale nebolo to ono. Potom som skúsil viditeľný zameriavací lúč. Ten je bodový ale aj napriek výkonu menej ako 1 mW sa okolo bodu vytváral malý halo efekt. Ale na skúšku stačilo. Je to celkom použiteľné, na malú dopredu zistenú vzdialenosť (trebárs krmovisko alebo napájadlo). Akurát sa naprd potme hľadajú zblúdené šípy. Chcelo by to ešte skúsiť nízkovýkonný infra laser. Zaujímavý vedľajší efekt bolo vďaka dennému lúču zistenie ako brutálne už malé zmeny v úchope ovplyvňujú natočenie tela luku.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Ratte »

Také jsem to zkoušel a s náležitým odladěním je to použitelné. Použil jsem ovšem běžný červený laser osazený IR filtrem.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Ratte »

Moje druhá větrovka. SPA P10 v ráži 6,35 mm. Odstranil jsem původní pažbu a nahradil jí jen puristickou rukojetí a botkou. Závěr předělán na přímotažný, naroubován moderátor, optika 2-6 x32 s možností upnutí zasádky.

https://imgway.cz/1RS1/IMG_20200503_153220.jpg

Pokud to plně povolím, tak se energie pohybuje kolem 60J (mám však staženo na legálních 16J). Tím už se v osvícenějších zemích dají lovit s vhodnou municí i větší zvířata. Zvažuji, že bych to prubnul ve Španělsku na prasata až se přežene ta čínská chřipka.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vzduchovky

Příspěvek od dalas »

:shock: Ratte, dyť i když to dáš na plnej knedlík, tak to má méně jak .22 Short. A to říkáš zemím, kde tě s tímto pustí na prase "osvícené"? No a říkat střele do větrovky "munice" je úplně stejné, jako říkat šípu "munice". To jen na okraj. :wink:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Ratte »

Přesto to funguje a přesto se s tím loví. Zdrojů je na internetu dost, přesvědčte se.
On ten výkon v J není všechno. Luky taky nemají kdovíjakou sílu při porovnání s puškou, ale stejně s nimi jde lovit cokoliv.
Tahle ráže a výkon není na kapitální kusy, ale menší prase nebo whitetaila (a podobně velkou zvěř) s dobrým umístěním zásahu lze spolehlivě odlovit. Samozřejmě existují i podstatně výkonnější větrovky, dostatečně silné i na lov těžké zvěře.
Ano, země kde lze lovit větrovkou považuji za osvícené. V určitých případech je totiž užití větrovky k lovu podstatně vhodnější než užití pušky a přijde mi jako omezenost to plošně zakazovat.

Jo, ten výraz munice mi ujel.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Ratte »

Vlastně mé tvrzení lze snadno otestovat. Poprosím kamaráda myslivce aby mi přenechal hlavu z nějaké, jím ulovené zvěře a otestuji průbojnost. Závěry pak zde předložím.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vzduchovky

Příspěvek od pufr »

Ratte, ten ranivý účinek bude diametrálně jiný než se šípem s obrovským zatížením příčného průřezu a tomu odpovídajícím průbojným účinkem.

Jeden až dva gramy těžká olověná střela 6,35 mm větrovky se může zdeformovat nebo rozbít i na slabší kosti apod.
K lovu zvěře bychom měli používat systémy, které umožní ulovit zvěř s minimalizací případů nadměrného, zbytečného utrpení.

Kdysi jsem si přivezl 10 gramové olověné střely Nosler pro větrovky .357 (Benjamin Rogue 357), tak jsem zkoumal taky videa. Ta puška má cca 200 J, střela 10g a stejně na těch videích najdeš převážně lov na "prasátka" kolem 10 -15 kg. Vzdálenost střelby taky cca do 30 metrů ... :?
A tam už to vzhledem k energii, hmotnosti a konstrukci střely celkem sedí. Při lovu je těch možných vlivů, které se uplatní spousta - to musíš vědět - ne vždycky to je na "frajerskou ránu na vypínač", a když už jedeš ven po dvacáté a pořád to není ideální, třeba zkusíš tu ránu "na komoru" ... :?

357_Benjamin-Nosler-Ballistic-Tip.jpg
357_Benjamin-Nosler-Ballistic-Tip.jpg (84.98 KiB) Zobrazeno 6970 x
Pufr
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Ratte »

Pro účely testu mi byla přenechána hlava menší siky z kolegovi obory.
Větrovka povolena na 54J, stříleno na 11m.
K testu jsem použil diabolky Hades 6.35mm s váhou 26.54grn. Zde nutno podotknout, že ty jsou určeny konstrukcí i váhou k lovu drobných škůdců, ne na medium game, ale jiné momentálně doma nemám.
Dvě rány na mozek. V obou případech čistý průstřel bez znatelné změny vektoru projektilu. Na fotkách výstupní otvory po odstranění kůže a masa.

https://imgway.cz/1RVf/1.jpg
https://imgway.cz/2HX4/2.jpg

Já bych tedy řekl, že by to fungovalo i při opravdovém lovu.

Mám zamluvenu hlavu divočáka až bude k dispozici. Na tu test zopakuji s vhodnějším projektilem.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Jirik.fx »

O vzduchovkách, respektive větrovkách vím opravdu dost. Špičková větrovka nemá v přesnosti do 50-ti m za bezvětří absolutně žádnou konkurenci (mám na mysli 60J+). Dle mého je to naprosto skvělá a velmi přesná zbraň, např. na lov králíků do 50-ti m, důvod používat ji na cokoliv většího může být pouze legislativa daného státu. Pokud se nejedná o tento případ tak je jakákoliv z ráží daleko vhodnější počínaje .22 LR. Uvažovat i o velmi výkonné větrovce při lovu např. selat nebo srnčího jde proti všemu co se tu řeší ohledně rychlého a šetrného usmrcení zvěře. Určitě je možné usmrtit dospělou srnčí zvěř zásahem do mozku, ale i při malém pochybení z toho může být velký průser. Nemyslím legislativní, ale spíše morální kocovinu.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Začátečník »

Na nic většího než na drobnou zvěř bych zbraní s tak malým výkonem nestřílel a přimlouval bych se za to, aby to nedělal nikdo. 6,35 mm Browning je o dost silnější, ale na zvěř to taky moc není. Malorážka je lepší. Stejně po ní třeba liška odchází. Když už lov větrovkou, tak nějakou ráží, kde deformace střely moc nerozhoduje. Třeba 9 mm a více. A ještě to musí být dost blízko.
Řešila se tu myslivost ve městech. Takovým nadšencům by možná stálo za to vyčlenit místa, kde by mohli ti odborně způsobilí lovit potkany nebo jiná obtížná zvířata. U nás bych tomu ale nevěřil. To raději budou úřady vykládat, kolik stojí deratizace a proč to musela dostat firma nějakého radního.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Šumavák »

Musím konstatovat, že česká myslivost a tohle Ratteho hobby sportovní zabíjení zvěře vším, čím to teoreticky půjde, jsou něco diametrálně odlišného. :? Každá .22 LR dlouhá malorážka má minimálně 2x těžší střelu a 2x a více vyšší výkon, než nějaká 60J větrovka, ale stejně je to pro lov škodné typu lišky dost málo, jak už tu někteří poznamenali. Tedy ve smyslu myslivecké etiky, respektive požadavku na rychlé a spolehlivé usmrcení zvěře. Proto lovíme kulovými zbraněmi s dostatečným výkonem. Např. ráže .222 Remington, která se svým výkonem nachází blízko tuzemské legislativní hranice 1.000J/100m pro lov srnčí zvěře, má usťovou energii cca 1.500J. Tak proč proboha střílet na zvěř něčím, co má na ústí pouze 60J ? Vždyť když ta rána nesedne na 100%, tak... :cry: Osobně si podobnou větrovku dovedu představit např. na tlumení podkanů a podobné havěti, ale to je také vše.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vzduchovky

Příspěvek od fesoj »

Mně to připadá tak, že pro lov, respektive zabíjení zvířat větrovkou, horují ti, kteří z jakýchkoliv důvodů nevlastní či spíše nesmí vlastnit střelnou zbraň. Co se týče obyčejného potkana, je to obrovský rozdíl, zasáhneš-li ho na komoru diabolkou 4,5 mm /zpravidla uteče, i když jde o smrtelný zásah/, nebo kuličkou Flobert 6 mm, po níž zůstává v ohni. Pro odstřel holubů - věžáků ve městech je ta flobertka /samozřejmě s patřičným povolením magistrátu/ také rozhodně vhodnější. Nevím, zda to někdo měřil, ale ta dopadová energie, respektive ranivost, by podle mne při lovu silnější zvěře sakramensky chyběla a to, že diabolka vystřelená pod určitým tlakem může prostřelit lebku či komoru srnčího, z ní rozhodně nedělá vhodné lovecké střelivo. Snad tak pro pytláka...
Kritériem pravdy je praxe.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Ratte »

Právě na to tlumení škůdců zvláště v zástavbě, holuby, potkany, nutrie atd mě přijde větrovka vhodnější než kulovnice. Je tišší, bezpečnější pro okolí a současně dostatečně přesná a výkonná aby jmenovaná zvířata rychle a spolehlivě usmrtila.
Co se lovu větších zvířat týče, tak zde vidím taktické výhody tichého výstřelu při tlumení prasat a srnčí zvěře, které si tak nespojí zvuk výstřelu s konkrétním místem. Současně pokud jejich tlumení probíhá u zástavby, tak rezidenti jistě ocení absenci bouchání.
Rovněž i zde jsem naprosto přesvědčen, že moderní výkonné větrovky jsou dostatečně silné, aby rychle a spolehlivě usmrtily zvěř takové velikosti, ale prosím, můžeme o tom diskutovat.
Zde bych však poznamenal, že netvrdím, že 6,35 a 60 J je na to vhodná konfigurace. Tvrdím jen, že je to možné i s ní. Větrovky mohou být podstatně výkonnější, větší ráže a těžší střely.

Fesoj: nesouhlasím. Mám zbroják a přesto za to horuji. Netvrdím, že tento test prokázal vhodnost takové konfigurace na lov srnčí. Prokázal jen to, že je to možné.

Šumavák: Souhlasím, že moje pojetí lovu nemá nic společného s myslivostí, ale já nejsem myslivec ale sportovní lovec, takže v tom nevidím nějaký problém.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Jirik.fx »

To Fesoj: flobertka nemá v žádném případě větší výkon než vzduchovka, zákonný limit u flobertky je tuším 8 J, u vzduchovky 16 J. Navíc flobertku já osobně považuji za velmi nepřesnou zbraň nevhodnou k lovu čehokoliv. Kdybychom odhlédli od legislativy tak z flobertkového náboje se dá vytáhnou nějakých 30-40 J ( u flobertky bez "odfukovacího" otvoru). Nemám vlastní zkušenost - vím to pouze z doslechu. Z větrovek se dá vytáhnout běžně kolem 40 J např. KalibrGun, kvalitní lovecká větrovka má kolem 80 J, např. Daystate Air Ranger v ráži 5,5 mm nebo dokonce Dystate Wolverine .303 se 140 J. Samozřejmě existují speciály, ale i u těch to nebude dle mého moc přes 200 J, zatím jsem našel na netu nejvýkonnější větrovku Sam Yang Recluse .357 s výkonem kolem 180 J. Slyšel jsem i o Big Bore větrovkách v ráži .45 až .72, ale nevím nic konkrétního.
To Ratte: pokud by legislativa chtěla řešit hluk, šla by asi cestou tlumičů spíše než cestou větrovek, a to právě kvůli výkonu.
Jenom opakuji, že dle mého názoru jsou větrovky ideálním nástrojem k lovu králíků na krátkou vzdálenost tak jak je používají angličtí gentlemani. Na vše ostatní se jedná o morální hazard nesrovnatelný např. s lovem lukem či oštěpem proti kterým absolutně nic nemám.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Odpovědět