Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Michal_123 »

Hoši, hádáte se pěkně, ale na začátku byl tenhle ničím nepodložený výkřik:
Posmiros píše: úte 05.10.2021, 12:57 To stejnak nepomuze, kdyz 80-90 % myslivcu nema zajem na tom snizovat stavy cerne zvere a bude se ohanet vsim moznym proc to nejde. AMP je nevyhnutelny a je jen otazkou casu, kdy se sem dostane...
Takže Posmiros tvrdil něco o procentech, což je skutečně naprosto nepodložené.
Lotr, pokud si to zde v klidu řečteš, že Fradus, který by se mohl uklidnit, nic o procentech netvrdil.
Luc333
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: stř 22.2.2012, 20:38

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Luc333 »

Dobrý den, co já jsem slyšel, tak většina se tiše modlí a čeká, že nás to mine. V nejhorším případě těch pět prasat zakopeme, no a co. Nějaké chovy vepřů nás nezajímají, já z nich nic nemám, že nebude mít co jíst a bude vepřové stát nesmysl zatím neřeší. Dám prase do chlívku, a na nějaký lidi z měst s... tak to je. Dokud se to lidí nedotýká a nesáhnou si, nevěří.
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od fradus »

Jak píše Michal, již jsem se trochu zklidnil. Ale stále trvám na tom, že zákon o myslivosti není špatný. Dává vlastníkům honebních pozemků obrovské pravomoci. To, že je nevyužívají je věc druhá. Za to zákon opravdu nemůže. Státní správa myslivosti je opravdu povedený kousek. Konkrétně u černé zvěře má §§ 36, 39 . Dále je zde § 64 odst.3) písm. a., kde SSM může jednat. Rád bych věděl, kde SSM jednala. Asi nikde. Protože každý se s někým zná. Nechte už myslivce žít a nedehonustejte je. Až přijdou tzv. profesionální lovci, pak nastane problém. Ale to někteří nechtějí vidět. A ti šašci, co píší, že 80-90% myslivců nechce lovit ať se stanou členy nějakého spolku, pak uvidí, jak se loví. To, že myslivci nechtějí lovit černou může napsat jen omezený jedinec, který nikde není organizován. Není to myslivec, ale jen poplatkový lovec.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

Už jsem nechtěl reagovat, ale trochu se mě ten šašek dotkl :D Jsem členem spolku a dokonce i členem výboru tohoto spolku o 29 členech.

Můj odhad 80-90 % se čistě subjektivní pocit a myslím, že nebude daleko od pravdy. Nikde jsem nepsal, že nechtějí lovit, samozřejmě že chtějí. Je ale velký rozdíl chtít lovit a snižovat stavy, skoro bych řekl, že je to i trochu v rozporu. Stačí se podívat na mysliveckou statistiku: https://www.myslivost.cz/Casopis-Mysliv ... -2020-2021 Je tam jasně vidět, že stavy spárkaté jdou furt nahoru, což znamená více lovu. A stojí za to si přečíst i závěr článku.

Zatím jsem furt přesvědčen o tom, že převážná většina myslivců zatím AMP nevnímá úplně jako hrozbu, která by je donutila něco měnit. Změna možná nastane až se AMP dostane do republiky, ale to už asi bude pozdě. Všichni asi víme, že za rok či dva se toho až tolik udělat nedá a zkušenosti z SK ukazují, že rychlost šíření může být celkem velká...

Co si myslím, že opravdu fungovalo, bylo zástřelné pro lovce, ale zase to způsobilo nemálo závisti a snah znárodnit to pro spolek :mrgreen:

Jinak samozřejmě všechna čest těm, co si hrozbu AMP uvědomují a snaží se s tím něco dělat :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Dobře, když Posmiros, tak já taky. Protože jsem povedenej kousek :D
Jelikož poněvadž a protože normované stavy černé má mizivé procento honiteb v republice, nelze černou bez § 36/5 vůbec lovit, což si uvědomuje stejně mizivé procento myslivců, většina z nich si myslí, že se černá loví podle vyhlášky o dobách lovu. (nebavíme se vůbec o současném stavu, kdy se loví všechno podle mimořádného opatření vydané SVS ČR). Co se § 39 týče, stačí si požádat. U mě v ORP není honitba, která by neměla požádáno a všem honitbám bylo vyhověno, co se černé zvěře týče. Takže se černá zvěř úředně loví bez omezení. Praxe v honitbách je ovšem jiná, bachyně se šetří, kusy nad 70 kg jsou předmětem poplatkového lovu, někde se na naháňkách loví jen selata do 30 kg. Pro jistotu, aby se někdo nespletl a neulovil 40 kg bachyňku. Výsledkem takového lovu je, že si mnoho myslivců ránu odpustí, protože očima běžící prase nezváží a nechtějí riskovat případnou pokutu nebo že ho příště nepozvou.

Stačí se podívat do statistik:

http://eagri.cz/public/web/file/684272/ ... E_2020.pdf

v minulém mysliveckém roce bylo uloveno celkem 155 561 ks černé zvěře, z toho 30 190 kňourů, 22 173 bachyní a 103 198 selat. Chci-li účinně snižovat stavy, musím lovit matky, co by nositelky genofondu. Statistika mluví jasně, bachyně jsou loveny nejméně.

A co se šašků týče, tak máme 88 267 držitelů loveckých lístků, z čehož je cca 60 000 členů ČMMJ. Takže těch cca 18 000 "neorganizovaných" jsou zřejmě ti šašci, zmínění fradusem.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Luc333
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: stř 22.2.2012, 20:38

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Luc333 »

...Lotr, ty jsi byl u nás ve spolku? :) úplně přesné. :lol:
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od palkopal »

Statistika podle ČSÚ je trošku jiná:

https://www.czso.cz/documents/10180/142 ... ersion=1.1

možná proto, že UHUL dělá statistiku pouze za resort MZe (k čemu to vlastně je?)

a jelikož se JKS dlouhodobě téměř nemění (lze dohledat tamtéž) i přes rostoucí odstřel, znamená to asi pouze jedno: TO JSOU PANEČKU MATKY! HOTOVÉ ÚDERNICE!
Naposledy upravil(a) palkopal dne stř 13.10.2021, 10:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Michal_123 »

Veškeré ohledy na zvěř končí v momentě, kdy se začnou platit škody tak, že každý jednotlivý člen vytáhne peníze z vlastní peněženky. To na okraj. Ale řešme AMP.
Lotr píše: stř 13.10.2021, 6:37 ... nelze černou bez § 36/5 vůbec lovit, což si uvědomuje stejně mizivé procento myslivců, většina z nich si myslí, že se černá loví podle vyhlášky o dobách lovu. (nebavíme se vůbec o současném stavu, kdy se loví všechno podle mimořádného opatření vydané SVS ČR).
Řešíme současnou situaci kvůli AMP. Takže nyní MŮŽEME lovit veškerou černou.
Nevím, proč o tomto vůbec píšeš a jaký to má smysl.
Lotr píše: stř 13.10.2021, 6:37 Chci-li účinně snižovat stavy, musím lovit matky, coby nositelky genofondu. Statistika mluví jasně, bachyně jsou loveny nejméně.
Překvapuje Tě, že se loví více selat než bachyní?
Samozřejmě dospělé bachyně musíme, ale hlavně ta selata, protože je jich prostě více. Kromě toho, bachna by měla brátit chrutí selat a vůbec řídit dobu, kdy chrutí probíhá. A když jsou velké bachny vystřílené, tak jsou plná selata a chrutí probíhá celý rok.
Osobně jsem neviděl dospělou bachyni několik let.
Takže vídám nikoliv vodící bachyně, ale vodící selata a to během celého roku.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

Jarní kmenové stavy u nenormované spárkaté jsou z prstu vycucané číslo, v Mysl 7 je většinou uvedená nula, v Mysl 1-01 je pak uvedeno 100 ks ulovené černé, takže podle statistik se ta prasata v honitbě objevila zázrakem.

VEŠKEROU černou lovíme tak jako jak, a že je uloveno víc selat mě nepřekvapuje, pouze to konstatuji. Vycházím jak ze statistik, tak z vlastních zkušeností na různých společných akcích. Rád se jdu podívat, kde jsem ještě nebyl a to není zkušenost jenom z jedné honitby, ale takový malý průzkum hnedle z celé ČR. Dospělé bachyně vídám v lečích, na výřad se mnohde ani nedostanou.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od fradus »

Nevím, nejsem moc vzdělán v myslivosti. Mám pouze střední lesárnu, vyšší odbornou školu lesnickou v Písku, vyšší myslivecké zkoušky. Ale to, že se nestřílí těžké bachyně a velcí kňouři, to považuji za základní věc. Jen velká bachyně a velký kňour si udělá pořádek při chrutí, které je dnes mimochodem celoroční. A proč je celoroční? Protože je dostatek žíru. Bachyňka jde do chrutí, když má pocit, že mladé uživí. A tento signál ji dá podkožní tuk (sádlo). V tuto chvíli je schopná oplodnění. Samci je to jedno, ten je jako každý chlap. Zapíchá si když to jde. Proto nám tady běhá hromada 30 kg lehkých bachyněk, která za sebou tahají selata. A ta selata mají do roka znovu selata. Potravní nabídka je veliká, zimy žádné. Proto jsou škody. Všude běhají nedomrlá prasátka. Je třeba vystřílet omladinu a zašetřit staré, těžké kusy. Ony si udělají pořádek. Ale jak zde čtu, šetřit staré velké kusy je špatně. Inu, každý máme jiný názor. Já se za svůj nestydím. Netvrdím, že je 100% správný, ale určitě je lepší, než vymlátit velkou, dospělou zvěř a doufat, že mládež neví, jak se množit.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Lotr »

fradus - nemáš se zač stydět, Tvůj názor je správný. Tak by tomu skutečně mělo být. Jenže by se musel změnit celkový postoj a přístup českých myslivců k černé zvěři. Vyhláška o normovaných stavech je beznadějně zastaralá, 1000 souvislých hektarů lesa má celé naše ORP dohromady a v polních honitbách se o chovu černé nedá vůbec mluvit, ačkoliv je zde každoročně uloveno významné množství této zvěře. Navíc se z černé zvěře stal kvůli škodám veřejný nepřítel č. 1 a do jeho chovu a lovu mluví každý, kdo byl někdy na procházce v lese a tudíž se považuje za ekologa a ochránce přírody. Dále je tu rozdílný přístup honiteb polních vs. lesních, v polních většinou loví podle toho, co jim tam zemědělec naseje, v lesních mají mnohdy na černé zvěři postavený celoroční plán a příjmy. Největší sranda je na hranicích takových honiteb, kdy se v polních černá namnoží, vyroste, nadělá škody a po sklizni plodin uteče do lesa, kde s ní vesele "hospodaří".

Dalo by se o těchto problémech povídat dlouhé hodiny, ale zásadní body problému myslivci vs. černá tady byly myslím už řečeny.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nechci být cynikem, ale obávám se, že ty příběhy o uvědomělých kňourech a bachyních, které v poli s kukuřici na zrno, provádí sexuální osvětu, patří spíše do říše myslivecké fantazie. Pokud by tom tak bylo, tak by nikdy nemohly otěhotnět děvčata v dívčí internátní škole, kde byly učitelky a uklízečky, samé babizny a jeden zbožný, starší , těžší, ředitel.
Prostě prasata v současné době mají potravně tak bohatou krajinu, že to v historii nikdy nebylo. Pohlavní vyspělost selat nastupuje brzy a to bez ohledu, za je v tlupě stará, 120 kg bachyně, nebo jen 60kg a nebo jde jen o samotná 40kg selata. Je potřeba si uvědomit, že v době chrutí je obrovské množství potravy a časně vržená selata rostou a tuční. V podstatě první říje nastupuje u selat v okamžiku, kdy jsou kňouři z běžného chrutí vyřízení a mají toho dost. Prostě na to nemají, aby celoročně odbíjeli mladíky. Těch bachyněk je příliš mnoho, jdou do říje postupně a jsou rozprostřeny po celé ploše. Navíc , když to nejde doma (v tlupě) s těžším, tak si samička najde najde něco mladšího a pohyblivějšího. Pak mají příležitost junioři. Navíc krajina umožňuje to, že pokud bachyně přijde náhodou o časný vrh, tak jde do říje znova. To jsou ty "velké bašky" s malinkými pruháčky na konci. To, že se něco stále opakuje z dob, kdy zima byla zima, kdy se o kuku na zrno mluvilo pouze v souvislosti s Maďarskem, řepky byla třetina a semenný roku dubu, byl jednou za čtyři roky, tak nemusí být pravda dnes.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od dalas »

Ono nic není černobílé. Oba dva faktory, působí současně a pochybuji, že je někdo, kdo by je mohl kvantifikovat. Jestli mám použít Pepův příměr, pak odstraněním učitelek a vychovatelek prudce stoupne počet otěhotnělých dívek na internátu. A autorem může být klidně zbožný, starší a obtloustlý ředitel. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od kabát »

Pročítám si téma a mám chuť taky přispět. Nejsem odborník ani vzdělaný v oboru. Jen chodím pozoruju, lovím a používám mozek, občas i svůj vlastní rozum.
1. Silné zdravé kusy dávají častěji silné a zdravé potomstvo.
2. Kanec selata plodí, bachyně rodí.
3. Bachyně si samce najde a pokud je plodná, nebude k dispozici silný kanec, vezme zavděk i slabším.
4. Pokud chci stavy zlikvidovat, vybiju matky.
5. Pokud chci chovat a dosahovat dobrých výsledků a přírustků, nechám dobré matky a dobré otce.
6. Tata říkával: „ Co nahážeš – to navážeš „ , pro Pražáky – jedná se o to – Co zaseješ to sklidíš.
7. Každému přeju ať si uloví dobrého, trofejového kance.
8. Taky bych mu přál, ať si ho z lesa odveze, zpracuje a popřípadě i zkonzumuje 😊 V té chvíli mu bude stačit jeden za x let 😊
9. Vnímám takový trend: „ Z tlupy jsem si vybral největší sele a střelil „ pak se nedivím, že máme čím dál víc slabých kusů černé zvěře.
A to je můj postoj k chovu, lovu a AMP u černé zvěře.
Takže pokud máme černé dost, první ulovím lončačku.
Pokud máme málo a chci lovit, lovím selata slabé.
Nevidím nic špatného na tom, ulovit na podzim slabou bachyňku která vodí slabé selata. Potravy je dnes všude tolik, že selata hlady nezahynou a postupně je potřeba je odlovit. Z těchto slabých kusů nikdy nic pořádného nevyroste a bachyňka už je taky do chovu nevhodná.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Africký mor prasat

Příspěvek od kabát »

A jen pro doplnění, můj pohled na věc, SYSTÉM vyplácení zástřelného a nálezného, který se začne vyplácet v okamžiku kdy se AMP v populaci objeví, prokáže a začne rozšiřovat, to je pro mě nepochopitelné. Pokud je něco jinak, omlouvám se za dezinformaci.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Odpovědět