Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Radek Gahura

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od Radek Gahura »

Šumavák píše:Já sám se kdysi pozuzováním kvality optických prvků zabýval profesně, bohužel ne u kompletních dalekohledů. Úplným laikem ohledně optických vlastností tedy nejsem, ale zkušeným znalcem dalekohledů rozličných značek také ne. Se starší produkcí dalekohledů Steiner nemám osobní zkušenost, testovali jsme pouze soudobé modely. Co se týče úrovně zpracování, u dalekohledů Steiner Nighthunter a Meostar B1 jsem zvenku žádné kvalitativní nedostatky nezaznamenal, obojí působí solidním dojmem. Pokud bych se rozhodoval pouze na základě vnějšího designu, o něco lepším dojmem na mě působil Meostar a také má (dle mého názoru) šikovněji řešené např. pouzdro. Ale Nighthunter má zase ohledně uživatelského komfortu lepší např. očnice. Co se týče optických vlastností, jejich posouzení je do jisté míry vždy subjektivní individuální záležitost. Každopádně mně osobně optické vlastnosti u Nighthuntera rozhodně nepřipadaly horší, než u Meostaru, to bych si jej nekoupil. Bylo to naprosto vyrovnané. Pro Nighthuntera jsme se nakonec rozhodli z důvodu autofocusu a výkonu za tmy s vědomím, že k němu časem přibude ještě nějaký kvalitní univerzál ve stylu Meostar B1 10x42, abychom měli doma kvalitní dalekohledy dva a nemuseli se tak se ženou přetahovat o jeden, když jdeme v revíru každý jinam. Naše dosavadní dalekohledy nám totiž nyní (ve srovnání s Nighthunterem) připadají jako laciná divadelní kukátka. A když už se tu řeší soudobá produkce značky Steiner, testoval jsem i řadu Ranger Xtreme. Tam už je přece jenom znát, že je to jiná (nižší) třída. Nekouká to zle, ale špička (z mého úhlu pohledu) jako Nighthunter a Meostar B1 už to opravdu není, ale to se dalo vzhledem k rozdílné cenové úrovni očekávat. (Samozřejmě vím, že opravdovou špičku ohledně dalekohledů představují nejvyšší řady značek, jako např. Leica, Swarovski a Zeiss, ale ty už jsou opravdu mimo mé aktuální finanční možnosti.) A když už jsem zmínil i značku Zeiss, otestoval jsem i jejich low-cost řadu Terra a byla to docela bída, kterou podle mého názoru lehce převálcují např. dalekohledy Meopro, pohybující se na stejné cenové úrovni. Závěrem bych se pouze ohradil proti zařazení Nighthuntera na stejnou kvalitativní úroveň, jako je Fomei. Když se bezprostředně po Nighthunterovi podíváte do nejvyšší řady Foreman od Fomei (což jsem měl možnost učinit opakovaně), podvědomě začnete okolo sebe hledat odpadkový koš, kam tu věc (Fomei) vyhodíte. Ten rozdíl je obrovský. Tím ovšem nechci dalekohledy Fomei nijak dehonestovat, svým poměrem cena / výkon si na trhu své místo našly a v řadách Leader, Leader Pro ED a Foreman udělají myslivcům, kteří si zrovna nemohou dovolit do dalekohledu investovat vyšší částku, dobrou službu. Do zaměstnání také můžete spokojeně dojíždět Dácií, když si zrovna nemůžete dovolit nějakou lepší třídu od VW (Steiner) nebo Škodovky (Meopta).
tak já tady půl hodiny sepisuji reakci na Váš komentář, hlavně na téma co si myslím o Zeissech a ve finále zamrzne PC a po restartu je vše ztraceno :oops: :roll: :lol:
no nic, jdu na balkon pro Plzeň a pak načerpat morální sílu :-)
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od hanmilan »

Zdravím pánové, jelikož jsem dělal doprovody zahraničním lovcům na srnce a srnčímu jsem se dlouhé roky aktivně věnoval, koupil jsem si po několika zklamáních s lacinějšími šunty spektiv Meopta H 75, a k tomu přidal variabilní zvětšení 20-60 x . Za svojí éru jsem vystřídal dalekohledů několik, včetně variáblů, ale tenhle žádný nepřekonal. S lovem srnčího jsem skončil a spektiv právě nabízím k prodeji za 19 tis. Inzerát je umístěn i zde na foru. Když budete mít zájem, je volný a myslím že za slušnou cenu :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od Šumavák »

Pokusil bych se to shrnout: Souhlasím s tím, že pro spolehlivé obeznání srnčí zvěře na delší vzdálenosti je nejlepším řešením kvalitní monokulární spektiv s velkým zvětšením (20x a výše), jak tu napsali např. Myslivec Milda nebo hanmilan. Takový spektiv ale člověk díky jeho velkému zvětšení z volné ruky bez třesu neudrží, takže pokud není na posedu / kazatelně k dispozici nějaká vhodná podpěra, bude potřeba jej doplnit něčím jako stativem. V tomto ohledu měl podnětnou připomínku fesoj, který zmínil možnost výroby nějakého ministativu, upevnitelného na posed / kazatelnu, což by mohlo být šikovné a přitom dostatečně kompaktní řešení. Na šoulačku spektiv podle mého názoru moc vhodný není, samozřejmě by v takovém případě musel být používán např. v kombinaci se střeleckou trojnožkou, případně vleže (pokud to terénní dispozice umožní), položený na batohu, jak to dělávají někteří lovci v Alpách. V polních honitbách se nabízí i možnost položení na karosérii vozidla, při způsobu lovu některými nazývaném jako "Autopirsch". :D Binokulární dalekohledy sice nenabízí takové zvětšení, jako spektivy, ale zase jsou lépe ovladatelné a udržitelné i z volné ruky. Kdo jak velké zvětšení ještě udrží, je samozřejmě individuální záležitost. Jinak větší zvětšení vždy neznamená i obeznání na větší vzdálenost, jak jsem si osobně vyzkoušel, tak s kvalitním dalekohledem se zvětšením 8x přečtete více, než s méně kvalitním se zvětšením 10x či ještě větším. Stejně tak výkon za špatných světelných podmínek bývá u kvalitních dalekohledů na lepší úrovni, než u méně kvalitních, byť s většími objektivy (které by teoreticky měly poskytovat lepší světelnost).
losthorizon píše:... je třeba zdůraznit, že lze porovnávat pouze takové výrobky, které mají stejné parametry, což u optiky platí dvojnásob. Steiner Nighunter nelze porovnávat s Foremanem už proto, že Fomei v této řadě nemá (zatím nemá) dalekohled v parametru 8x56! ...
Pokud nemám vlčí mlhu, tak řada Fomei Foreman zahrnuje dalekohledy 8x52, 10x52 a 8x56, viz zde: https://www.fomei.com/produkty-foreman- ... crollPos=0 Každopádně já samozřejmě neporovnával pouze světelnost, ale kvalitu obrazu celkově. Ano, to s vyhozením dalekohledu Fomei do koše byla z mé strany nadsázka, kterou jsem reagoval na na tvrzení, že Steiner (Nighthunter) je na stejné úrovni, jako Fomei (Foreman). A to prostě aktuálně není. Kdo ví, třeba se tam jednou dostane, ale zatím bohužel. :) Znovu tedy opakuji, že dalekohledy Fomei nijak nezatracuji, poměr cena / výkon mají sympatický a v řadách Leader, či ještě lépe Foreman, svým majitelů udělají dobrou službu. Jeden Fomei dokonce máme doma, už několik let.
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od losthorizon »

Abych upřesnil to své tvrzení, že Fomei nemá dalekohled v parametru 8x56 - myslel jsem tím druhou (novou) generaci Foremanů, tam jsou opravdu zatím jen 8x52 a 10x52 s tím, že 8x56 se připravuje. Původní Foreman 8x56 jsem pominul z toho důvodu, že mi na stole leží ty nejnovější a už jsem byl v uvažování trochu napřed... Za nepřesnost se omlouvám. Trochu mě polil pot, že mé tvrzení bylo pochopeno tak, že Fomei je roven Steineru, tak jsem diskuzi pročetl zpět a pochopil jsem, že bylo reagováno na Mildu :-) No, ekvivalentní si Fomei (Foreman) se Steinerem (Nighthunter) nejsou a to jak ve výkonu tak v ceně. A jak už jsem napsal dříve, Nighthunter je velmi dobrá optika! Na druhou stranu u Rangeru bych už byl hodně kritický minimálně ve smyslu cena/výkon...
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od Šumavák »

fesoj píše: pon 24.9.2018, 10:11...používat ještě nějaký monokulár o velkém zvětšení, dejme tomu 20-60 x. Šikovný mechanik jistě dovede vyrobit nějaký ministativ s kulovým čepem, který můžeš upevnit na okénko kazatelny či na opěrku posedu. A pak přečteš veškeré detaily paroží - i když nejsi nejmladší - třeba na 300 i více m a zejména dokážeš bezpečně rozeznat paličkáře, kterého bys vzhledem ke vzdálenosti nejspíš považoval za srnu...
Jen bych chtěl Fesojovi dodatečně poděkovat za jeho výše citovaný nápad. :wink: Na jaře jsem z kombinace části starého nepoužívaného stativu a kovové svěrky ukutil cosi jako "posedový ministativ", který se v pohodě vejde do batůžku. Na posedu ho lze připevnit na kulatinu či lať, sloužící pro oporu zbraně, přičemž navzdory použití poměrně laciného monokuláru s variabilním zvětšením 20-50x lze srnčí zvěř naprosto spolehlivě přečíst až na vzdálenosti něco přes 500 m.
Odpovědět