Tlmič hluku výstrelu

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Čouda »

Máte někdo zkušenost s úsťovou brzdou Blaser Dual Break ? Potřebuji pouze utlumit zpětný ráz , na hluk používám sluchátka a chci zachovat délku zbraně .
A nějaké další používané úsťové brzdy ? Zkušenosti ?
Díky všem schopným za rozumné a konstruktivní odpovědi.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od milan »

Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od figi »

Oni ti to pošlou?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od milan »

ne,ne mimo území států to neposílají, ale můžeš to bez problémů sám dovézt. Nebo si lze zřídit ve státech schránku a nechat si to přeposlat, ale tam oficiálně nesmíš objednávat nic co má co společného se zbraněmi, ale různě se to obchází.
https://www.shipito.com/cs/
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Čouda »

Ty jo , po prostudování těch stránek od Milana mám pocit , že střílet ze zbraně s úsťovou brzdou by se mělo nejenom se sluchátky , ale taky s ochrannými brýlemi.
Píšou tam také o vlivu tlakové vlny na mozek střelce , která jde z brzdy směrem dozadu (u těch s výtokovými kanálky pod 30 stupni ) . Ale myslím si , že to bude nepříjemné jenom na střelnici a v lese si toho člověk ani nevšimne . A plusem je v mém případě hlavně to, že nebudu strhávat z nějakého podvědoměho strachu z kopance .
Sondují , protože se mě blíží konec 6 měsíční čekací doby na Mannlicher SM12 v 9.3x62.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od tonny »

Když jsem si vzal SAKO TRG 22 (308Win) s origo úsťovou brzdou na posed a vystřelil, tak jsem málem ohluchl a pes mi chtěl oknem vyskočit ven. To jsem nečekal a s těmi 30° bych si už netroufl. A na posed brát sluchátka? To už je přeci lepší si vzít vhodný tlumič na kratší hlavni.
Viděl jsem na 300WM mít nějaký dělaný kompenzátor s těmi dírkami dokola a nestěžoval si. Já bych to na loveckou flintu už nedal.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od poli »

Ehm, měl jsem na Ticce 6.5×55 brzdu Roedale, která má porty směřované dozadu a můžu říct, že výstřel bez sluchátek ve stoje na louce mě tak brutálně loupl v uších, že mě celý den bolela hlava. Výstřel bez brzdy i s brzdou s rovnými porty je proti tomu celkem v pohodě.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od lovec »

Čouda píše: pon 03.1.2022, 20:48 Ty jo , po prostudování těch stránek od Milana mám pocit , že střílet ze zbraně s úsťovou brzdou by se mělo nejenom se sluchátky , ale taky s ochrannými brýlemi.
Píšou tam také o vlivu tlakové vlny na mozek střelce , která jde z brzdy směrem dozadu (u těch s výtokovými kanálky pod 30 stupni ) . Ale myslím si , že to bude nepříjemné jenom na střelnici a v lese si toho člověk ani nevšimne . A plusem je v mém případě hlavně to, že nebudu strhávat z nějakého podvědoměho strachu z kopance .
Niet nad vlastnú skúsenosť. Ľudia si to radi maľujú na ružovo, ale realita je neúprosná. Výkonná brzda, s výtokom plynov orientovaným dozadu pod nejakým uhlom je obrovská záťaž na sluch. Bez slúchadiel, alebo štupľov ani omylom. Samozrejme, pokiaľ je človek aspoň trochu racionálne uvažujúci a váži si svoje zdravie.
Mám na športovej zbrani 300WM brzdu typu Terminátor. Účinok nadštandardný, ale aj hlučnosť a tlaková vlna smerom dozadu. Nejaká tá rana sa znesie, samozrejme s ochranou sluchu. Avšak nepodceňoval by som to, najmä nie v prvotnom návale nadšenia z toho, že puška nekope.
Mám Blaser R8 Professional SW v 9,3x62mm a brzdu považujem za zbytočnú. V inej zbrani sa to môže javiť odlišne, ale to býva väčšinou problém nevhodnej, zato však prudko elegantnej, klasickej loveckej pažby. Holt, pre krásu sa musí trpieť.

Obrázek
upload pic
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Boci1 »

Kdysi jsem dal jednu ránu z kazatelny, 300 RUM a navždy jsem syt. Co na tom bylo za úsťovku si už nepamatuju, ale ten pocit, že mě z uši teče krev si pamatuju živě.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Čouda píše: pát 31.12.2021, 13:57 Máte někdo zkušenost s úsťovou brzdou Blaser Dual Break ? Potřebuji pouze utlumit zpětný ráz , na hluk používám sluchátka a chci zachovat délku zbraně .
A nějaké další používané úsťové brzdy ? Zkušenosti ?
Díky všem schopným za rozumné a konstruktivní odpovědi.
No, skusim aj ja prispiet niecim ohladom ustovych brzd. Kedze vlastnim aj vykonnejsie kalibre, tak som taktiez rozmyslal vselijak a spekuloval, ako nieco utlmit, skrotit-teda zbran, hoci to vobec netrebalo. Moju prvu ustovu brzdu na zakazku som si nechal vyrobit u nas na slovensku u jedneho zbrojara. Bola urcena na kaliber 375H&H. Sice ten kaliber je v pohode na strielanie, ale chcel som to mat. Ustovka prisla paradna a utekal som hned za zbrojarom, aby mi narezal na usti zavit a osadil ustovu brzdu. Ked to bolo hotove, nedockavy som sa pobral ju vyskusat na strelnicu. Nebolo tam nikoho, tak v zapale radosti som hned vystrelil-jednalo sa mi len o chovanie zbrane pri vystrele a aka bude uroven hluku. V tej rychlosti som pozabudol vopchat stuple do usi. Nabite bolo, nuz som vystrelil. Akonahle som vystrelil z 375H&H, tak z bocnych konarov zo stromov opadol sneh a ja som si v tej chvili uvedomil, ze nepocujem NIČ. Ale absolutne nic. Stal som tam jak chumaj a asi po cca 30-tich sekundach sa mi vratil sluch do normalu. Vtedy som pochopil, ako su na tom nepocujuci ludia. Ja blazon som si myslel, ze to len tak nejak blbo zareagoval moj sluch a vystrelil som este raz-samozrejme BEZ ochrany sluchu. Opakovalo sa to iste. To boli moje dve rany prve a aj posledne v zivote, ktore som s ustovkou vystrelil bez ochrany sluchu. Po tomto vykone som isiel za zbrojarom, kedze som vtedy menil aj hlaven ale za iny kaliber, tak ustovku mi vratil a dodnes mi lezi nevyuzita v skrini. Dalsia zbran, ktoru som si nechal vyrobit podla mojich poziadaviek bola 338 Lapua magnum. Trvalo to cca tusim rok-tak nejak a ked uz som mal flintu doma, tiez ma pokusalo na ustovku. Takisto mi ju vyrobil ten isty pan, ale inu a na strelnici som to uz skusal tak, ze som mal aj stuple aj velke sluchatka este navrch. Zbran sa spravala ukazkovo pri vystrele v oboch pripadoch, kedze ustovky boli postavene na vykon, tak spatny raz bol fakt malicky, prirovnam ho k cz 527 kaliber 7,62x39-naozaj. Co sa tyka vykonu, ustovky boli mimoriadne ucinne, ale ten hluk po vystrele bol ohlusujuci. Z 338 LM som buchol fabricky naboj s ustovkou od Hornady 285 grain ELD match, s V0-835m/s a teda ta tlakova vlna bola mimoriadna, to uznal aj spravca strelnice stojaci asi 5 metrov vedla mna po mojej pravej ruke. Citil som, ze tlakova vlna mi presla cez nohy celym telom. Ustovka na 338LM ma iny tvar, lebo som chcel, aby bola aj proti zdvihu hlavne. Odvtedy su obe ustovky v skrini a nemam pre nich vobec ziadne vyuzitie. Keby niekto chcel, dam mu ich zadarmo. Davam link na moje ustovky a tie dve videa su na porovnanie, na prvom je cisto zaber na ustovu brzdu, aby ste mali predstavu, ako funguje-strielane z 338 LM naboj fabricky RWS 250 grain speed tip pro, V0 myslim 885 m/s. Ustovka samotna ma dlzku 7cm https://mibe74.rajce.idnes.cz/Ustove_brzdy/ vykon teda paradny, puska cuvla dozadu dajake cca 3cm, ale rachot nepredstavitelny. Na druhom videu strielam tiez ja bez ustovky z 338 LM ten isty naboj RWS a sami vidite, ze ta zbran nekope. Strielal som na gong na 500 metrov, ale vtedy som vystrelil predtym asi 40 ran a uz ma tak bolelo plece, ze som necitil , kde zapieram pazbu v pleci. To, ze sa tak sprava puska je plna zasluha pazbara-teda pazbu mam na mieru a je tam full beding, cize pilary a vyliate lozko https://mibe74.rajce.idnes.cz/Zakazkova ... ua-magnum/ Ja osobne by som na tvojom mieste siel do krytej ustovky https://www.dentler-jagdwaffen.de/de/smartbrake.html ale aj tak nezabudaj na ochranu sluchu. Moze sa ti to kruto vypomstit. Popripade este skus pouvazovat nad zakazkovou pazbou, ta ti spatny raz skoriguje takisto, ked budes ju mat na mieru a dobre spravenu. Moja 338LM bez ustovky kope asi ako 7x64, ciz vobec nic, pohoda, ale ako vravim, je to zasluha pazby.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od milan »

mě roky dobře sloužil na 338LM tento, a jelikož jsem přihluchlý, tak i na posedu používám slechátka abych lépe slyšel
338LM kompenzátor.JPG
338LM kompenzátor.JPG (28.91 KiB) Zobrazeno 3129 x
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od milan »

Takto jsem vyřešil zvedání hlavně u štuclu 3006SPRG
30 06 SPR kompenzátor.JPG
30 06 SPR kompenzátor.JPG (87.29 KiB) Zobrazeno 3114 x
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Čouda »

Ta brzda od Dentlera asi funguje částečně jako expanzní komora.
Většina brzd má tím větší účinnost , čím je vnitřní průměr blíže průměru střely . Např pro ráži 9.3 otvor 9.5mm.
Aby unikalo co nejméně plynů směrem dopředu.
Brzda Dentlera má zjevně průměr 9.5 pouze na usti a vnitřek má podstatně vybraný . Taky vnější průměr je 25mm.
Ale podle testu na YouTube to má zjevně dobrou funkci co se redukce zpětného rázu týká.
Zase za ní ale chtěl cca. 12.000 Kč :oops:
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od tonny »

Sice jsem už tlumič objednal a výrobce snad ví co dělá ale pořád mám blbý pocit se závitu 5/8x24 na konci hlavně pro ráži 45-70, kdy na tloušťku stěny hlavně na ústí je asi 2,2mm. Máte někdo s tím zkušenost? Náboje si laboruji sám ale na přesnost mi vychází laborace u horní hranice navážky dle QL. S tlumičem navážku poupravím na přesnost, střílet budu max do 100m, divočáky v kukuřici.
https://www.lesazahrada.cz/tlumic-jaki- ... tId=341575
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od tonny »

Tak závit je udělaný, vypadá to docela blbě na tom tlustém konci, dost muselo být ubráno. Vystřelil jsem zatím 4 rány, docela jsem se lekl zvukového projevu, není to jak utlumená 308win nebo 6,5crm. Určitě menší zpětný ráz, takže trochu zklamání.
Používá někdo tlumič na větším kalibru? jestli je ten zvukový projev také větší. Chtělo by to změřit s a bez tlumiče ale už to řešit nebudu.

Chtěl jsem koupit Freyr & Devik Featherweight 149 9,5 pro 357mag a už to prý stahují i 169 z prodeje, že nebyly pro 9,3x62 účinný a ponechali jen 269.
Odpovědět