Tlmič hluku výstrelu

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Šumavák »

tonny píše: stř 21.9.2022, 15:01...Používá někdo tlumič na větším kalibru? jestli je ten zvukový projev také větší...
Používám tlumič Freyr & Devik 280 Titanium (magnumový) na kulovnici ráže 9,3x62. Subjektivně mi výstřel s tlumičem přijde na podobné úrovni, jako u netlumené pistole slabší ráže. Na krytém střelišti, kde se zvuk odráží od zdí a střechy, by to bez ochrany sluchu bylo hodně nepříjemné, ale venku v lese bez problému. S touto ráží lovím z 99% v lese ze země šoulačkou a když jsem dříve bez tlumiče vystřelil např. v blízkosti kmenů vzrostlých stromů, nebo někde u skalní stěny (což bylo často), dostávaly to uši řádně "sežrat". S tlumičem je to pohoda, bez pískání v uších. Každopádně manželčina utlumená .308 Winchester je samozřejmě znatelně tišší. Pokud laboruješ náboje .45-70 Government blízko horní hranice tlaků standardních laborací (nejedná se o +P), tak seš skoro na úrovni výkonu 30-06 Springfield, takže v kombinaci s relativně malou délkou tlumiče JAKI nemůžeš ohledně útlumu očekávat vyložené zázraky. :D
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od tonny »

Šumavák, určitě máš pravdu, náboje byly origo Federal 300gr, co jsem levně koupil kvůli nábojnicím. Napadlo mne ještě, jestli nemá na hluk vliv i velký průměr otvoru, u flinty hluk byl v pohodě jen od valu a stěny lesa asi 300m vzdáleného se zvuk odrazil docela dost. U toho druhého .30 Yaki (delší asi o 5cm) jsem si toho vůbec nevšiml. Asi bude rychlejší i výtok plynů z tlumiče u cal. .45 působit jako třesk vpřed.
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od pavel358 »

Mám na vás jeden dotaz pánové a dámy. Poradíte mi jaký mám vybrat tlumič na HK G36 aby něco vydržel a fungoval. Cena do 20 +/-. Díky za rady.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od xHonza »

Za mne z toho co tu je k sehnani Ase ultra dual 556. Je certifikovany pro vojenske vyuziti, rychlo upinani na flashider etc.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Kerberos
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 11.2.2016, 16:21

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Kerberos »

Také mám výkonější zbraně, zkusil jsem úsťovou brzdu Terminátor na 338LM, která je účinná, ale bez sluchátek nepoužitelná, to je lepší střílet bez ničeho. Teď používám tlumič A-TEC MH2 k naprosté spokojenosti, příjemná přesná střelba s min. zpětným rázem, kde nejsou potřeba sluchátka, ani na střelnici...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od dalas »

Chtěl bych popsat zajímavou událost a nevím, zda jde o obecný jev. Nakonec jsem podlehl vábení, respektive přímé zkušenosti známého, a tlumič jsem si pořídil. Jde o tlumič Svemko a jsem spokojen. Používám munici se střelou Hasler, konkrétně 154 grejnů, Hunting. Asi dvakrát nebo třikrát jsem zaznamenal, že mě započala jakási oxidace těchto střel v hlavni. Je to asi měsíc zpět, kdy jsem byl na čekané. Inverze, voda byla ve vzduchu cítit, ale mlha nebyla. S termem bylo vidět poměrně dobře. Ulovil jsem během hodiny dvě lišky. Pak mě, asi hodinu později, mezí táhla třetí, tu jsem na cca 130 chybil. Byl jsem znechucen, ale i to se stává. Noc byla ještě mladá, zima nebyla a touha překazit divočákům devastaci zasetého ozimu veliká. Zkrátka jsem se se židličkou a hůlkami přesunul o cca 300 m dále. Seděl jsem na židličce, flintu přebitou, úderník vypuštěný a kochal se nocí. Pro úplnost dodávám, že hlaveň směřovala tak nějak šikmo nahoru. Vždy když jsem vystřeli, tak klasické Blaserovské přebití. Prostě cvak, cvak. Žádné labužnické vyfukování zplodin z laufu, tak jak to bývá vidět na střelnicích. Černá nakonec nevytáhla a tak jsem čekanou po třech a půl hodinách ukončil. Vyndal jsem náboj a dojel domů, podotýkám že mě cesta k autu a domů trvala tak max 30min. Když jsem při čištění a ukládání nábojů na světle prohlédl střelu z náboje, co byl v komoře, tak jsem užasl. Měla jakousi zelenofialovou barvu, trochu připomínala vlajku jednoho hnutí, ale nad krčkem byla měď střely doslova jakoby zkorodovaná. Náboj jsem vyfotil, fotky poslal Dalasovi a nakonec ji měl možnost i prohlédnout. Doufám, že jsem fotky vloží? Samozřejmě, když ho slušně požádám.

Nabízí se mě několik otázek.

Máte někdo takovou zkušenost?
Může snížený, zpomalený a zmenšený odchod povýstřelových zplodin z hlavně, způsobený tlumičem toto způsobit?
Muže být "agrese a uvolňování zbylých zplodin" v hlavni a tlumiči umocněna vzdušnou vlhkostí?
Řeší , omezuje skutečně množství zbylých zplodin, ono vyfukování nebo jde jen "hračičkování".
Jde o "ve střeleckém světě známý jev" a toto je třeba i jedním z důvodů, proč RWS ve všech short nábojích používá poniklovanou střelu? Možná jsem "Lojza" a objevil jsem Ameriku.
Jaká je skutečná životnost lovecké hlavně, když je na ní tlumič stovky hodin?
Uvolňují se agresivní zplodiny uložené v tlumiči, vlivem např. vzdušné vlhkosti, do hlavně i když se nestřílí?

Podotýkám, že jsem spokojen a dnes si to bez tlumiče neumím představit. Po této zkušenosti bych nikdy flintu s tlumičem nedal do tresoru a tlumič suším a suším.

Sekretariát Josefa Kuřitky. :lol:
Přílohy
IMG-20221111-WA0001.jpg
IMG-20221111-WA0001.jpg (19.01 KiB) Zobrazeno 1760 x
IMG-20221111-WA0002.jpg
IMG-20221111-WA0002.jpg (19.75 KiB) Zobrazeno 1760 x
IMG-20221111-WA0003.jpg
IMG-20221111-WA0003.jpg (18.96 KiB) Zobrazeno 1760 x
IMG-20221111-WA0001.jpg
IMG-20221111-WA0001.jpg (19.01 KiB) Zobrazeno 1760 x
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od gawein »

Nebyl ten tlumič čištěný nějakou chemií?
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od fordik »

Obecně vzato vlhkost korozivní účinky jistě zvýší. V práci děláme s kyselinou chlorovodíkovou a občas i plynným chlorovodíkem a zejména rozvod chladící vody (nerez), pokud není izolován a rosí se, je daleko náchylnější ke korozi. Zajímavé také je, že v okolí svárů je to vidět daleko víc. Jako by teplota při svařování měla vliv na další vlastnosti prohřátého materiálu. Leštěný nerez není tak náchylný, ale rezne taky.
Povýstřelové zplodiny budou obsahovat oxidy dusíku (a mnohé jiné "dobroty"), které s vlhkostí vytvoří slabou kyselinu dusičnou. Jak už tu bylo mnohokrát psáno, hodně loveckých laufů dojelo na nedostatečné čištění. Měď je v tomto směru reaktivněšší než ocel. Otázkou zůstává, jestli se to projeví tak brzy. Podle fotek je to spíš povrchová záležitost. Já toho moc nenalovím a může se stát, že náboj, který je ve schránce až na dně, je ve flintě i několik měsíců. Při větším čištění, když schránku vyprázdním, má tombakový plášť, proti novému náboji, celistvou "patinu".
Také se tu dost psalo o agresivním potu a hlavně přebíječi, což Pepa Kuřitka bezesporu je, určitě manipulují i se střelami daleko více, než já jako nepřebíječ, který prsty chytne jen hilznu. I to by mohlo mít vliv na případnou větší náchylnost k nějaké oxidaci pláště/střely.
fordik
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od FrantaB »

Jedním z produktů hoření nitrocelulosy je čpavek (ano, druhá hlavní účinná složka nejdůkladnějších rozpouštěčů bordelu v hlavni a dobrý prekurzor mezikrystalové koroze). Při střelbě s tlumičem v rámci pulsů v něm krásně kondenzuje-ostatně zkuste si po ráně čuchnout k tlumiči, to nejde přehlédnout. Po ráně z 50 BMG to je jako vrazit hlavu do jímky v létě.
Plus ano, NOx.

V počasí jako je v posledních dnech pak pumpáž při vyprazdňování tlumiče vede i ke kondenzaci fakt slušného množství vody ze vzduchu-pokud bys po ráně koukl do hlavně, určitě bys viděl i pár kapek.
Pušku jsi po ráně určitě postavil na svislo, pažbou na podlahu-steklá a navzlínaná vlhkost udělala tu krásnou mapu.
Ano, měl jsi tam krom čpavku i slabou kyselinu dusičnou.

Takže okyslost střel je přímým důsledkem tohoto.
Ne, nejsou to pohádky. Před pár dny jsem se díval do hlavně, ze které padlo asi 150 ran během půl roku a tlumič nebyl sundán ani jednou. Lehká důlková koroze po celé délce a ústí vyžrané a vysypané, zralé na zkrácení tak o 5 mm...

Takže-po střelbě s tlumičem tlumič na uložení vždy odšroubovat a hlavně, i kdyby padla jen jediná rána, úzkostlivě vyčistit lauf. Protože tohle párkrát zopakovat a přechodový kužel bude vyžraný a začne se sypat.
A čištění po ráně v současném počasí klidně začít teplou vodou, ve které se tenhle bordel rozpouští nejsnáz. Pak patch s lihem a pokračovat klasickou chemií.
Naposledy upravil(a) FrantaB dne pon 12.12.2022, 7:53, celkem upraveno 1 x.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od kounek »

Pro zajímavost příspěvek na toto téma v Angličtině:

https://www.snipershide.com/shooting/th ... n.7034066/

K fotce je uvedená poznámka, že se jedná o náboje, které byly 48 hodin ponechány v komoře po pěti výstřelech na zbrani s tlumičem. Horní je niklovaná, spodní obyč.
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Georg.H »

Mám tlumič Hausken 184 , střílím 6,5CM.
První čištění po 280 ranách.
Z toho 60 ks továrna Federal a zbytek vlastní laborace.
Při demontáži nevypadl žáden bordel, na vnitřním těle byli jen jemné saze.

Mám dojem že výrobce doporučuje tlumič po každé akci sundat i když člověk nevystřelí. A nechat ho mírně kolmé poloze vyvětrat. Nedávat do krabičky a trezoru atd.

Co se týče oxidace nábojů tak se mi stalo že jsem ho zapomněl v komoře, a ani po týdnu nezměnil barvu.

Kolega má R8 a k ní koupil i Blaser tlumič.
Po každé tlumič sundával jestli střílel nebo ne. Vystřeleno na 200-250 ran. Převážně továrna Federal a Hornady.
Zjištění čelo hlavně hluboká koroze možná i do hlavně.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Šumavák »

Výrobci obvykle doporučují tlumič ze zbraně po střelbě co nejdříve sundat. Já osobně po výstřelu hned v lese tlumiče nesundavám, vždy až doma. Vývrt hlavně samozřejmě čistím po každém výstřelu (také okolí ústí) a tlumiče vždy nechávám vyschnout na topení ve svislé poloze. Na topení je dávám i v případech, kdy jsem sice nestřílel, ale byl jsem s nimi delší dobu v mokru (mlha, déšť), nebo v mrazu. V takovém případě protáhnu i hlaveň. Tlumiče čistím v k tomu určené lázni cca jednou ročně. Zbraně do trezoru ukládám bez nasazených tlumičů. V tomto režimu zatím všechny tlumiče i zbraně OK.
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Hoki »

Používám stejně kvalitní tlumič jako Dallas, to co zobrazují fotky je tedy asi extrém, to jsem nikdy nepozoroval, ale používám 100% Cu střely a poniklované nábojnice. Ovšem rovněž pozoruji ,že je hlaveň hodně znečištěná povýstřelovými zplodinami , více než bez tlumiče, ale to je jistě logické, Tlumič sundávám vždy, po výstřelu protáhnu hlaveň šňůrou, cca. po 3-5 výstřelech čistím hlaveň kvalitní chemií, abych odstranil i otěry Cu , které jsou však podstatně menší než u tombakových poloplášťových střel, které občas taky používám. Vlastní tlumič se chystám čistit po doporučených cca, 150 výstřelech. Zatím vše OK.
Hoki
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tlumič nijak před tímto "jevem" čištěny nebyl. Prostě jsem rád, že mě ta skutečnost potkala ze začátku a může se podletoho zařídit. Jinak jsem před tím postupoval obvykle, tak asi jak popsal Šumavák. Tlumič sundám ihned po ukončení lovu, zpravidla po došoulání k vozidlu.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Tlmič hluku výstrelu

Příspěvek od Michal_123 »

Mám tlumič A-tec Optima 45 na Blaseru R8.
Tlumič sundavám až doma a uskladňuji ho v trezoru, žádné problémy jsem nepozoroval.
Ale je fakt, že puška se sundaným tlumičem je do rána vždy mimo trezor kvůli vyschnutí.
První čištění jsem dělal po nějakých 100 ranách čističem tlumičů Ballistol, tlumič v pohodě.
https://www.strobl.cz/cistic-tlumicu-ba ... 00ml_p9435
Chce to rozhodně namazat závity na těle tlumiče nějakou teplotně stabilní vazelínou, aby nebyl později problém s rozebíráním.
Vzal jsem při té příležitosti štětečkem lehce i celý vnitřek, uvidím, jestli to pomůže proti usazeninám.
Odpovědět