Podíl "tajných" kooperantů ve výrobě značkové optiky

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od pufr »

No ty poslední Zeiss "Mejd in Džepén" konsekvence, kdy z pohledu marketingu je vlajkovou lodí v loveckých zaměřovačích Conquest V6 2,5-15x56 kompletně vyrobený u veřejně nepřiznaného "vysoce kvalitního" výrobce v Japonsku.
Pokud by to třeba Radek Gahura dokázel se svým nadhledem popsat - třeba i z pohledu dalších "evropských" výrobců, jako je Minox (který předloni v katalogu přiznal "Assembled in Germany", ale následně to opět zmizelo a vše je opět Made in Germany), binokuláry Kaps, celý sotiment DD Optics ..., Delta (která zase umí vyrábět "Made in Japan" ale zhruba za 1/3 - 1/2 japonských cen), případně zhodnotit, jak těžké je pro takového výrobce uhlídat kvalitu, vědět co a jakými prostředky a kde se vlastně dělá ... (a odtud už je jen krůček k tomu Fomei - jestli je třeba reálně možné nabídnou zákazníkovi vyšší kvalitu "Made in P.R.C." než zkušení západoevropští či US "importéři", kteří disponují technickým personálem a rozsáhlým kontrolingem a mají za zády násobně větší trh a odbyt ...), tak to by tu určitě řadu lidí zajímalo :)
Pufr
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od kojot »

Celkově se ohánět výrobou čehokoli v Japonsku a prodávat to za Čínské ceny je krátkozraké tvrzení. Japonci mají tak zhruba 2x vyšší životní úroveň, než Němci. Kde je Kowa, nebo Deon, že?
Assembled vs. made in..........je v podstatě na stejno. Rozhodující jsou materiály, technologie a nekompromisní výstupní kontrola. Třeba puškohledy Minox ZX, ZE5.2 a ZP tac mají každý svůj certifikát se jménem a podpisem kontrolora. To všechno se promítá v ceně. Kdo někdy navštívil město optiky a optiků - Wetzlar, je mu jasné, že kvalitní "sklo" nemůže a nikdy nebude stát 150 euro. Tolik stojí výroba jedné asférické čočky.
Zajímavé je, že Steiner nebere sklo od Schott, nebo se k tomu nehlásí. Když se k tomu ale hlásí Swaro, Leica, Schmidt, nebo Minox, je to s podivem. Co se týče jeho usídlení v Německé armádě, berme to s rezervou. Otázka je kolik, na jaký účel, jaké modely. Navíc koncern, pod který spadá má řekněme dost velká chapadla, takže tohle může být klidně součást obchodní dohody, čert ví. Každopádně tohle je sen každé značky, uchytiti se v armádě, to je reklama za několik miliard :D
Naposledy upravil(a) kojot dne sob 05.1.2019, 16:14, celkem upraveno 1 x.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od pufr »

Pokud jde o ten Minox, mi se teda na IWA stánku bez většího nátlaku přiznali (už před několika lety), že VYRÁBĚJÍ zde:
http://www.light-op.co.jp/english/
ale říkali to šeptem a přiznávali se proto, neb jsem jim řekl, že vím, kde vyrábějí a "jak" (což mi velmi ochotně a detailně vysvětlil jiný německý výrobce s úzkým vztahem k Japonsku :) ) a že je to vysoce kvalitní výrobce a že "Japonská optika" přece není žádné sprosté slovo - viz Nightforce, Zeiss ... :D
Tím nezpochybňuji německý "kontroling" ve Wetzlaru a jeho význam pro kvalitu ... :?

Akviziční zkoušky Bundeswehru bych nebagatelizoval - zvlášť pokud je dodavatel v podřízeném vztahu k italské "matce" :D
Ale samozřejmě uvidíme, jak dlouho to Steineru vydrží ... :)
Pufr
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od losthorizon »

V rámci objektivity (Fomei mě neplatí a nejsem zainteresován na jeho prodejích) musím říct, že výše citované (po dohodě citace smazána) je poněkud dogmatismus. Vztahuji konkrétně k modelu Foreman 1-6x24. Odolná povrchovka? Možná, ale řekl bych, že nevybočuje z průměru. Osvětlovací jednotka? Přes můj doposud negativní postoj k umístění ovládání osvětlení osnovy na objektivech ji hodnotím jako velice slušnou. Zorné pole? Pro někoho asi "nic moc", ale shodou okolností dokonce větší, než jedna prémiovka, která se zde nabízí ke srovnání. Zorné pole tohoto modelu je pro mě překvapením a je to prvně, co bych v daném parametru Fomei pochválil! Tunelový efekt? Ano, je tam, ale určitě NE extra speciál. Ostatně kromě opravdu high-end se s ním můžeme bohužel setkat ve větší či menší míře u většiny soudobé produkce. Design a plasty? Plastů na něm moc není a design je o osobních preferencích a tam nelze jednoznačně hodnotit. Pravda ale je, že v rámci designu jsem měl 2-3 připomínky. U uvedeného modelu je psáno, že jej testují ráží 300WinMag, ne že je do ráže 300WinMag.
Naposledy upravil(a) losthorizon dne ned 06.1.2019, 11:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od kojot »

pufr píše:Pokud jde o ten Minox, mi se teda na IWA stánku bez většího nátlaku přiznali (už před několika lety), že VYRÁBĚJÍ zde:
http://www.light-op.co.jp/english/ :)
ale říkali to šeptem a přiznávali se proto, neb jsem jim řekl, že vím, kde vyrábějí a "jak" (což mi velmi ochotně a detailně vysvětlil jiný německý výrobce s úzkým vztahem k Japonsku :) ) a že je to vysoce kvalitní výrobce a že "Japonská optika" přece není žádné sprosté slovo - viz Nightforce, Zeiss ... :D
Tím nezpochybňuji německý "kontroling" ve Wetzlaru a jeho význam pro kvalitu ... :?

Akviziční zkoušky Bundeswehru bych nebagatelizoval - zvlášť pokud je dodavatel v podřízeném vztahu k italské "matce" :D
Ale samozřejmě uvidíme, jak dlouho to Steineru vydrží ... :)
Neznáš jméno, nebo jak ten člověk vypadal? Rád se ho na to zeptám, pokud ještě u firmy je. V kterém roce to bylo? Abychom netahali kočku za ocas. Řada diskuzí na netu, na výstavách, nebo přímo na prodejnách začíná " říkali mi na stánku na IWA". Netvrdím, že to tak nebylo, ale vím, jak Němci jsou v tomto ohledu na slovo extrémně skoupí a pověst brandu si mimořádně hlídají. Mě zas říkali přímo ve firmě, takže vycházím z aktuálních zpráv. Minox se dle mých informací v Japonsku nikdy nedělal. Řada puškohledů ZL a binukulárů BF se dělá v Číně, fotopasti se tam montují téže. Za tyto peníze to Němec, ani Japonec dohromady nedá. Zbytek only Wetzlar. Od doby akvizice Optroniky (2016) je to tutovka. Před třemi měsíci navíc spadl Minox definitivně po koncern Lükeho a Ortmeiera.
Každopádně je to jedno, optika je to velice dobrá, za dostupné peníze a rozhodně se k obeznávání srnců hodí :)
Kdo netermí s námi, termí proti nám
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od losthorizon »

Před několika lety jsem se o Minox na jednu zbraň zajímal. Chtěl jsem jej vzít přes obchodního partnera z DE, ale on nad ním tak trochu ohrnul nos s tím, že je to "z venku" plus pár dalších negativních věcí. Nedokážu už dnes se 100% jistotou říct, jestli jmenoval Japonsko nebo jinou zemi. Bylo to ale před rokem 2016. V současnosti jsem žil v domnění, že původ optiky (puškohledů) označuje písmeno v názvu. Tedy jedině řada ZE má evropský původ (E = Evropa), ale vše ostatní je Asie. Tím ale nechci Minox dehonestovat a netvrdím, že je to pravda. Kojot má zřejmě aktuálnější info přímo od zdroje.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od pufr »

:) Kojote, ne,jméno si nepamatuji, ale s určitou oblibou se na to ptám celkem pravidelně (neb tuhle hru na schovávanou považuji za mírně komickou) a pravidelně se taky poptávám i jinde, neb ani ten Minox nevyrábí trvale pouze u jedné jediné japonské firmy - naštěstí jsou nejen Němci poměrně sdílní, pokud jde o info o "kompetitorech" velmi sdílní :) - nikdo ani konkurence ale netvrdí, že by Minox neměl špičkové nejen výrobky ale i svou "výrobní politiku" . Ale chápu, že pokud máš nějaké hmotné zájmy, které hájíš - držíš "lajnu" a skutečně "japonská optika" je dobrá značka a dalekohledy Minox jsou - bez ohledu na tento "spor" velmi kvalitní výrobky!

Pokud se podíváš do různých NEEvropských hodnocení a dalších dostupných pramenů najdeš - kulantně vyjádřené: "German engeneered ..."; "Minox combine the best of German design and assembly with components sourced at equally high-quality specification, from markets away from the optical kingdom that is Wetzlar" ..., Minox rifle scopes for US hunters and shooters are designed in Germany and assembled in the United States and Japan" ... Prostě i ten Google Ti to (pokud se chceš dozvědět) dá celkem bez zábran :?

Dle US zákonných norem musí být jako země původu uvedena ta země, kde byla vytvořena největší část hodnoty daného, konkrétního výrobku ... (podobně jako v půvabné historce s Zeiss 85 T FL na počátku vyráběném v Přerově, které se v Evropě prodávaly "Made in Germany" a v zámoří "Made in Czech Republic". A protože šikovní Němci dokázali výhodně z US reimportovat, na německých "Vogelforech" se pak uživatelé hádali jestli je lepší Zeiss z Německa nebo z Česka :D )
Pufr
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od kojot »

S váma je ale sranda :lol: :lol:

Zhruba před měsícem je shodou okolností ve Wetzlaru byl. Skutečnosti o výrobě a původu některých nejlevnějších modelů jsem ti, snad výstižně, popsal o level výše. Víc k tomu nemám co dodat, protože je to stále dokola jedna paní povídala, na německých fórech povídali. Sám víš, kolik se toho napovídalo tady...........Pokud se tak dělo kdysi, kdy se Minox stěhoval do Kanady a zpět, nevím a je mi to jedno. Řeč byla, podobně jako u Fomei, o současné produkci. Nebo se můžeme potkat dodatečně na stánku v Norimberku a se sales managerem pro východní Evropu Johannem můžeme doladit povědomí o značce :D
Naposledy upravil(a) kojot dne sob 05.1.2019, 16:15, celkem upraveno 1 x.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Vhodný dalekohled pro obeznání srnců

Příspěvek od kojot »

losthorizon píše: Tedy jedině řada ZE má evropský původ (E = Evropa), ale vše ostatní je Asie. Tím ale nechci Minox dehonestovat a netvrdím, že je to pravda. Kojot má zřejmě aktuálnější info přímo od zdroje.
Konkurence toho nakecá hodně. Tak se to normálně děje. Nedávno jsem na netu četl diskuzi, kdy jeden tvrdil druhému, že mu říkali na stánku na IWA, že S404 je vyloženě nepovedená zbraň a že je lepši S100, že prý na ní odstranili chyby z S404 :lol: . Kdyby tohle kdokoli na stánku řekl, okamžitě letí, to je snad jasné. Představ si, kdyby Minox vyráběl Blaser Infinity v Japonsku. Okamžitě, jak by to prasklo (předpokládám, že na IWA :lol: ), stala by se značka v Německu neprodejnou.

Puškohledy made in Germany
ZP tac
ZE5.2
ZX5i

Dalekohledy made in Germany
BV
BL
APO HG (dnes již Blaser Primus)
Na výše uvedené je plná záruka 30 let, na Čínu (ZL3 a binokuláry BF) pouze roky dva.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Podíl "tajných" kooperantů ve výrobě značkové optiky

Příspěvek od pufr »

Jsem rád Kojote, že jdeš sám s "barvou" ven a přiznáváš jednak hmotný - obchodní zájem na tom aby produkty Minox zůstaly "Made in Germany" a zadruhé i to, že si nemůžeš dovolit veřejně "na skle" potvrdit vysoký podíl neevropských kooperantů ve výrobě firmy Minox protože, jak říkáš: "Kdo by to řekl - okamžitě letí, to je jasné" :)

Ale bude Ti zde na uživatelském fóru prominuto, pokud dokážeš chvilku namáhat svou bystrou obchodnickou hlavu a předložíš recenzi renomovaného, kvalifikovaného autora (ne nějaký reklamní slint na jednu stránku html) kde bude Minox pochválen za to, že všechny části svých produktů vyrábí v Německu (např.: "All parts of Minox XYZ devices are made with pride in Germany" apod. :) ).

V němčině (např.: "Alle Instrumententeile werden bei Minox in Wetzlar mit deutscher Sorgfalt hergestellt") Ti obdobnou úlohu dávat nebudu neb ty hrůzy, které se člověk dočte třeba na Wild&Hund fóru bych sem snad ani netahal - Němci si prostě ten svůj nacionalismus umí užít :( Mimochodem je obdivuhodné, co vše Minox nabízí v Německu v rámci své bezplatné Kundendienst i to, že vadné kusy neopravuje, ale hned vymění kus za kus ... :) prostě v tomto případě lépe snad německy nečíst :? )
Pufr
milan2012
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: stř 03.1.2018, 19:35

Re: Podíl "tajných" kooperantů ve výrobě značkové optiky

Příspěvek od milan2012 »

No dá sa toho dosledovať dosť hodne presne ako píšeš a potom to niekomu otvára oči a inému dráždi žlčník.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Podíl "tajných" kooperantů ve výrobě značkové optiky

Příspěvek od kojot »

Změnu tématu to chtělo, to původní se stalo již dosti nepřehledným.

Opravdu nevím, kam na ty svoje informace chodíš, kde čerpáš. Pořád jsem ale neslyšel nic konkrétního, krom přepisů z nějakých fór, o jejichž kvalitě lze jen pochybovat. Už jen úsměvné tvrzení, že Minox nic neopravuje, ale mění kus za kus........... :lol: :lol: Jediné, co se mění kus za kus jsou fotopasti, to ano. To ale mění všichni výrobci.
Pravda je, že reklamace optiky se řeší, hodně, ale hodně zřídka. To bude asi tou precizní kooperací, kdy vlastně už nikdo netuší, kde se co dělá.

Říkám znova, sejdeme se na IWA na stánku Minox, (už jen s bídou tři měsíce) a tam mi můžeš ukázat, kdo že ti to povídal :D Třeba tě hošani pozvou do výroby, aby jsi to viděl na vlastní oči.
Nepřijde ti nelogické, aby se vyváželo sklo SCHOTT s korpusy do Číny, tam se to jen smontovalo a vozilo zpátky? Mě docela jo, ale když to tvrdí na fórech, tak to tak asi bude.

Můžeš mi sem tedy závěrem, když máš mnohem přesnější a důvěrnější informace o kooperantech, vypsat modely, na kterých se kooperanti jakýmkoli způsobem podíleli a podílí. Když mi to neřeknou v Německu, tak bych se to rád dozvěděl od tebe, abych neklamal zákazníky. Díky, jsem moc vděčen.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Podíl "tajných" kooperantů ve výrobě značkové optiky

Příspěvek od pufr »

pufr píše:Dokážeš chvilku namáhat svou bystrou obchodnickou hlavu a předložíš recenzi renomovaného, kvalifikovaného autora (ne nějaký reklamní slint na jednu stránku html) kde bude Minox pochválen za to, že všechny části svých produktů vyrábí v Německu (např.: "All parts of Minox XYZ devices are made with pride in Germany" apod. :) ).
Takže jsi už hledal. A nic :?: :?: :?: No, je to těžký úkol :roll:
Pufr
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Podíl "tajných" kooperantů ve výrobě značkové optiky

Příspěvek od Skalák »

Tak zase se tady řeší kraviny. Jestli si myslíte, že se některý z výrobců top optiky přizná, tak jste bláhoví. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Podíl "tajných" kooperantů ve výrobě značkové optiky

Příspěvek od pufr »

No, jak kdo, vlastní akvizice výrobních kapacit většina přizná (Zeiss a S&B v Maďarsku, Leica v Portugalsku, Kanadě atd.) neb se to dá celkem dohledat. Zeiss se k výrobě "Conquestů" v Japonsku a Terra v Číně přiznal sám od sebe. Že se "u Zeissů" i ve výrobě vyšších řad válejí kartony s potiskem "Nakamura" a nejsou to kartony "od soustruhů" se říká už dlouho :)

Zbraně jsou na tom i díky povinnému zkoušení a odlišnosti zkušebních značek trošku jinak, Browning píše na zbraně "Made in Portugal", "Made in Japan", pokud Vám pak belgický puškař vypráví, že jeho syn pracuje v FN a ty krabice s některými zbraněmi "Made in Japan" vozí přepravci z Taiwanu, si tu informaci uložíte a ona se zpravidla časem s něčím složí ...

Proto musím napříč Kojotovým opovržením trvat na tom, že nebýt uživatelských recenzí (chtělo by se mi napsat "nezávislých" ale všichni víme, jak jsou taková nezávislá posouzení dnes vzácná), věší nám výrobci na nos ještě mnohem větší bulíky :)
A, že vybudovat renomé kvalitního odborného nebo střeleckého serveru chvilku trvá :?
Pufr
Odpovědět