nejvhodnější zásah střelou 223rem - např. dospělého divočáka

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.

Schvalujete lov černé zvěře ráží 223rem (Federal - 1506 J/100m) ?

NE
64
58%
ANO - jen slabší kusy
40
36%
ANO - i statné kusy (nad 100kg)
7
6%
 
Celkem hlasů: 111
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Příspěvek od mirous »

duplicita
tož tak
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

když to tady tak krásně proudí, připomenu své tvrzení z počátku tohoto vlákna - naprostá většina v tuzemsku používaných zbraní má takovou kombinaci délky hlavně a stoupání vývrtu, že s terčovými náboji se 4 g a tě??í střelou NEBUDE DOSAHOVAT ZÁKONNÉ HRANICE 1500 J ve vzdálenosti 100 m od ústí hlavně (alespoň při výstřelu na povrchu této planety a v její atmosféře :lol: :lol: :lol: ). Ale v bulváru psali, že už se prodávají parcely na Měsíci - Možná i honitby - tam by to klaplo :lol: :lol: :lol: .
Martin
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

223. Rem vs. lov černé zvěře

Příspěvek od Tomas 43 »

Zdravím všechny.
Nemám sice praktické zkušenosti s ráží 223. Rem a ani tím pádem se zmíněným střelivem Federal, nicméně lovím s velmi podobnou ráží 222. Rem a lovím často černou - podotýkám, že ne ráží 222. Rem, nýbrž 8x57 JS , 7 mm Rem. mag. a 30-06 Sprg.
Hned na úvod podotýkám, že lov černé zvěře ráží 223. Rem neschvaluji, a to hned z několika důvodů. Tato ráže ani se střelou Federal nemá vlastnosti(dostatek energie + hloubkový ranivý účinek), aby při hůře umístěném zásahu zvěř daleko neodcházela a zbytečně netrpěla,Zazněly tady názory, že ten či onen ulovil s touto ráží x kusů černé, která takřka neodcházela. To může být samozřejmě pravda, ale jen za situace, kdy se jedná o velmi dobrého střelce v praktických podmínkách myslivosti, tj. lov za ztí?ených světelných podmínek, nemožnost opory zbraně jako na střelnici, lovecká horečka a další.Ruku na srdce, kolik z nás takových je? Myslím že málo. Ona totiž i ta střelnice je pro mnohé z nás myslivců problém, špatně nastřelená zbraň, nepochopení balistiky, nedostatečný nácvik na střelnici a další. Toto vše pak vede v kombinaci se slabou ráží k zbytečnému trápení zvěře.Černou lovím nejčastěji ráží 8x57 JS(střelivo RWS střela ID Classic- dříve TIG). Také se mi podařila ne zrovna dobrá rána na měkko , ale ten kus odešel sotva 10 m a zhasl. Při Použití silnější ráže v kombinaci s kvalitním střelivem se zvyšuje i při hůře umístěné ráně pravděpodobnost zhasnutí zvěře nedaleko nástřelu. To se ale nedá v žádném případě říct o ráži 223. rem.
Lovu Lesu
vhool

Příspěvek od vhool »

to sako:..u hovada byly uvozovky a co se tyka 223 tak zakazana neni ale... myslim ze wetdog4 to napsal nejvystizneji co se tyka daneho limitu 1500 J v kombinaci s 223 takze kdyz se zamyslis tak zakazana k lovu cerne je :!: :!: :!: a jak uz jsem napsal nekde predtim "kdyz pujde tlusty do tenkyho tak neprokazes ze zrovna tvuj naboj to splnuje nebot tovarni neexistuje (na zaklade bezvadneho vysvetleni od wetdoga) a kdyz bude prebijeny tak zas bude mit pruser ten kdo ho prebil protoze se dostal nad limitni tlaky :!: v neposledni rade ten kdo by takovy naboj pouzil tak je adeptem na darwinovu cenu :wink: "

to milsfreeman: jsem dalek unahlenym soudum a "hned rvat.." a uz vubec se nechytam kazdeho slova ale moje trpelivost ma take sve meze.snazim se tu vest diskuzi vecnou a v rozumnych mezich.osobne nejsem zvedav na mlaceni prazdne slamy a hledani falesneho alibismu lidi kteri misto aby zakon dodrzovali tak hledaji duvody jak ospravedlnit sve protizakone jednani :!: :!: :!:
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Příspěvek od TT33 »

cejnyk píše:to TT33: sám používám ráži 7x57 a z důvodu že jsem si nebyl jistý indexem TKO jsem si ho podle návodu spočetl. na černou zvěř se udává potřebný TKO nejméně 40, nemýlím-li se, střílím střelou PTS od S&B a na základě jimi uveřejněných bal. údajů jsem si spočetl TKO = 54 (tu?ím, poznamenal jsem si to, ale z hlavy to nevím). tudí? by tento náboj měl být dostatečně výkonný i při střelbě na černou nebo vysokou zvěř. je přeci zbytečné zatracovat dobré, osvědčené a přesné ráže kvůli novinkám. :)
Pane kolego, já Vám to věřím a tímto se nechci odklánět od tématu. Lov černé ráží .223 Rem. neschvaluji a lov dospělých kusů, myslím tím okolo 200kg, to až černé nebo jiné zvěře ráží 7x57 také neschvaluji a výkonější ráže nejsou rozhodně žádné novoty, pravdou zůstává, že kolik z nás loví dospělé kusy..., já nemám nic proti lovu selat a lončáků s touto ráží, nebo... koloucha... atd. na rozumnou vzdálenost. Dnes když si zaplatíte lov např. v oboře, tak Vás s ráží 7x57 nevyhodí, ale může se Vám prodra?it dohledávka, nehledě na to, že se jim to nelíbí a hned se zajímají, aby byl v dosahu nějaký pes... tuto zkušenost mám od kolegy, kterému jsem hned na to sháněl výkonější zbraň a sám jsem se přesvědčil, že tato ráže na silné kusy je nedostatečná, ačkoli to zákon nezakazuje ... :wink: :wink: :wink:
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

TT33

Příspěvek od Tomas 43 »

Je to přesně tak, jak to napsal kolega TT33. Tohleto diskuzní - lovecké fórum je především o mysliveckém střelectví a jakékoliv snahy se vtěsnat někde do zákonného limitu nebo zákon obejít jsou scestné, neetické a nemyslivecké. Nebo je tady někdo, komu se líbí dlouhá agónie u zvěře? Mě teda rozhodně ne, vždy mám z podobných událostí, které se občas stanou hodně blbý pocit. Znám dokonce jedno Myslivecké sdružení, které pova?uje ráží 223. rem za ideální ráži na veškerou spárkatou. No potěš Pánbůh, pak se člověk nestačí divit, že v honitbě najde několik kusů zhaslé zvěře a nikdo nic neví odkud jsou a kdo je střelil.

Lovu Lesu
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

ach jo

Příspěvek od milsfreeman »

To whool

Já přece neříkám, že střílet remingtonem prasátka je etické. Ale jestli?e někdo zabrousí na tyto stránky, doufaje v jejich odbornost, a přečte si zde, že zákon zakazuje 223 na černou, tak je to prostě le?. Zákon říká 1500 J a hotovo. Třeba sel bel match má tu?ím psanou 1528 J, já vím že je to terčová střela, že stoupání drážek českých flint se na tyto těžké střely nehodí a promítne se to v přesnosti a stabilitě a pravděpodobně i ni??í energii střely než je udáváno, vím, že se k lovu vůbec nehodí. Ale podle čeho by asi soud rozhodoval? když jsem dělal na mendelce na lesárně zkoušku z myslivosti, oblíbené ?peky pana Dvořáka v střelectví byly zrovna takové - jestli je 303 british i do kulovnice, co můžu lovit 223 remingtonem a za blbé odpovědi vyhazoval. Zákon je zákon, až se ti to líbí nebo ne. Taky neříká co je myslivecká vzdálenost, taky nezaká?e lovit zvěř celoplá??ěma a to je právě ono. Hromas nám dycky říkal, že kde končí zákon, začíná myslivost a to je pravda. A k tomu Hovadu - ten kdo střílí nezodpovědně , je jedno na jakou dálku, ale takových mistrů co máme třeba u nás co to valej na 200 metrů co do toho vleze a pak nachází? padliny po celým revíře je dost a když jim dám přízvisko hovado tak jim ještě pomáhám, že se toho chytnež zrovna ty :?: a hned si to vtáhnež na sebe je tvůj problém, ale abys hned dával druhým nůž na krk , nebo je posílal až táhnou jinam to taky svědčí o něčem.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ČENDA »

Tak jsem tu pročítal jaká se strhla bouřlivá diskuse a zkusil jsem pohledat na netu jak je to s tou energií a našel jsem toto:U náboje 223 Remington existuje náboj, který požadovaný limit může teoreticky splňovat. Je jím Federal Match, jeho? střela má ve vzdálenosti 100 m ještě energii 1503 J. Jedná se však o náboj určený výhradně ke sportovní terčové střelbě, který při Použití k lovu má ?alostné výsledky pro chování střely, která způsobuje hladké průstřely bez patřičné okamžité ranivosti. Psal o tom Dr.Hanák v myslivosti.
A jestli mohu tak můj názor je že tato ráže je dobrá na škodnou a Možná tak ještě na srnčí které je měkké na ránu,ale na prase bych si ho nedovolil použít. Myslím tím prase a ne 8 kilové sele....
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
vhool

Příspěvek od vhool »

to milsfreeman:to je presne to co me vytaci do cervena.co neni zakazano tak je dovoleno :evil: pokud vim tak jsem to napsal trochu jinak nez doslova ze je zakonem zakazana ale ze zneni zakona mi vypliva ze neni dovolena vzhledem k energii kterou disponuje.muzem slovickarit kdyz si to budes prat.diskutuju rad ale musi to mit hlavu a patu a ne si zduvodnovat nezakone jednani.pana hromase osobne neznam ale podle mne kde konci zakon zacina pytlactvi.......k tomu nemam co bych vic dodal.
k tomu hovadu: reagoval jsem na uvedeny vyraz protoze to tak vyznelo v souvislosti v textu ne na me osobne ale pouzil jsem jeho interpretaci protoze na tyto vyrazy nejsem zvedav zde na foru a jelikoz mi andy dal duveru a moznost toto forum moderovat tak se snazim vest diskuzi v alespon trochu slusne forme.konec koncu procti si pravidla fora....na web myslivosti jsem prestal chodit hlavne z tohoto duvodu ze tam bylo vzajemne napadani na denim poradku a jestlize nekdo neni schopen nebo ochoten toto akceptovat tak opravdu muze "TAHNOUT ODKUD PRISEL".....
Naposledy upravil(a) vhool dne úte 04.12.2007, 16:45, celkem upraveno 1 x.
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

Ach ta demokracie

Příspěvek od milsfreeman »

Tím že myslivost začíná tam, kde končí zákon je myšleno to, že i když mi zákon dovoluje lovit vysokou tehdy, když ještě vodí a kojí koloucha, který je na tom ještě životně závislý, myslivost mi říká, že lovit nemůžu. Jestli?e zákon říká, že remingtonem na prase vystřelit můžu, myslivost mi říká, že ne, jestli?e mi zákon říká , že můžu lovit lončáka bachyňku, myslivost mi říká, že vodící ne. Tak je to myšleno. A k tomu vyhazovu, ty mě říká?, až táhnu pryč, a že edelweiss někomu říká až si vytáhne hlavu z prdele, tomu nic neřekne?, ale on je přece zkušený diskutér,zatím co já jsem přece nový návštěvník, on si to asi dovolit může a ban mu nehrozí, nevím co je horší, zda nazývat masorády hovadama, nebo někomu říkat, až si vytáhne hlavu z prdele, další důvod si myslet, že bohužel český národ si hold demokracii nezaslouží a ani ji asi nechápe. A připadá mi, že edelweiss je takový český rektální alpinista. Asi se vidí v nějaké vyšší funkci na tomto fóru co?
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Chlapci klíííííd :wink: :lol: :lol: :lol: už se to zase zvrhává.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
vhool

Příspěvek od vhool »

to milsfreeman: tak po porade:
ad 1:zakon je zakon a to o cem pises je na kazdem z nas jak se rozhodne.zakon stanovuje hranice a za nimi je cochcarna.zakon neprikazuje strilet vodici loncacky ale zakazuje strilet sparkatou zver kulovou munici s vykonem nizsim nez 1500 J na 100m krome srnciho.pro me je to dostatecne jasne a nehodlam spekulovat jak to obejit.pletes si hodinky a holinky...oboji se natahuje ale tim veskera podobnost konci

ad 2: demokracie v tvem podani mi prijde trochu pokroucena a nejsem si jist zda vis o cem mluvis.uvedom si ze toto forum nevyslo v novinach a ma sveho vlastnika a ten urcuje pravidla a dohlizi na jejich dodrzovani at jiz sam nebo prostrednictvim jim poverenych jedincu.opravdova demokracie je v tom ze se muzes svobodne rozhodnout zda budes toto forum navstevovat nebo ne.v pripade ze ano tak tim pristupujes na pravidla ktera urcuje jeho vlastnik ktery te zde nemuze proti tvemu rozhodnuti drzet ale zrovna tak te muze kdykoliv vyloucit.

ad 3: edelweiss je jednim z prvnich clenu a jiz mnohokrat dokazal ze ma co rici ku prospechu veci a problematika myslivosti mu neni cizi.to ze je prudsi povahy je nekdy k zamysleni ale kdyz ma pravdu tak at ji sdeli zpusobem jak uzna za vhodne.coz zrovna o tobe ktery jeste nesdelil nic uzitecneho ani zajimaveho se rici neda....
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

aha

Příspěvek od milsfreeman »

tak jsem to pochopil, člověk musí dokázat nějaké kvality, a pak může mluvit jako kanálník a nadávat lidem , až si tahají hlavy z prdele, nebo až to klidně kurví. Zatím jsem nováček, tak musím mluvit slušně a i hovado je silná káva. Třeba se za rok dopracuji k těm prdelím. Demokracie je o tom, že by na všechny měl být stejný metr, to sem se ti whoole pokoušel říci, ale hold všichni jsme si rovní hold někdo je rovnější .
vhool

Příspěvek od vhool »

to milsfreeman:asi si pletes demokracii s ideou kominismu.to ze tu nekdo pusti vulgarismus jeste neznamena ze ma vyjimku ale kdyz tu nekdo bude jen prudit aniz by prokazal ze je prinosem pro toto forum tak je pro me daleko vetsi primitiv nez clovek kterej nemluvi zrovna jako pan prezident ale pro me ma daleko vetsi cenu a kdeco mu odpustim.navic zkus cist prispevky vicekrat a poradne aby jsi pochopil kde je problem.i mene vnimavy jedinec si vsimne ze muj nick se pise vhool a ne whool... to jen jako dukaz o tve pozornosti pri cteni....
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

A vůbec kluci

Příspěvek od milsfreeman »

Tuhle hru nehraji, jen jsem tu napsal, že jsem střelil za starýho zákona dvě selátka remingtonem. Po novém zákoně ho na prasátka nenosím , ale tvrdím, že stejná prasárna jako střílet remingtonem na slušný prase je celkově se při lovu chovat jako hovádko a potom je zvěři jedno, jestli ho dožebračil remingtonem nebo springfíldem. A zákon hovoří jasně. A já jsem ho ani nenapadal, ani nesnažil obejít, Jenom říkám, co říká zákon. A viděl jsem při doprovodu zahraničních lovců co dokázali z 7 mm rem mag nabitýma barnesama domrzačit jelenů a potom jsme je musel dostřelovat. A mají magnumy , k tomu si daj blbý střelivo a je jim to naprd. Asi to vážně nebude o těch rážích a flintách, ale ůplně o něčem jiném.
Odpovědět