Nová modulární kulovnice CZ600

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3398
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od dalas »

Jak jsem koupil, tak prodávám. Je to z docela důvěryhodného zdroje. Za mne, je to docela kuriózní a osobně si myslím, že střelec něco musel dojebat aby se celá hlaveň pootočila a tím pádem nezamkla, a přesto byl úderník v kontaktu se zápalkou.
No... Vzhledem k tomu, že už ty informace lítají střeleckou komunitou a volalo mi kvůli tomu už několik lidí, tak předpokládám, že ty informace se časem dostanou ven i oficiálně... Tedy - informace bez záruky:

1) Nebylo to v USA, ale v ČR.

2) Zbraň byla nová.

3) Ráže zbraně .308 Win.

4) Po stisknutí spouště došlo k tomu, že závěr vyletěl z pouzdra vzad, přičemž způsobil střelci devastující poranění ruky, kterou měl přiloženou z vrchu pažby a devastující zranění hlavy v oblasti čelisti a tváře.

5) Střelec je v péči lékařů, mimo ohrožení života, nicméně zejména zranění na ruce, která závěr zbrzdila si zřejmě vyžádá trvalé následky. Je velmi pravděpodobné, že to, že měl ruku na pažbě, mu zachránilo život a závěr neměl už dostatek energie, aby zranění hlavy bylo smrtící.

6) Příčina je předmětem vyšetřování. Důvodem je s největší pravděpodobností nedotažení, či uvolnění hlavně v pouzdře závěru a její posunutí, nebo rotace, tak, že před výstřelem nedošlo k uzamčení uzamykacích ozubů do jejich lůžek v hlavni. K odpálení náboje tak došlo de facto v neuzamčeném závěrovém systému.

Příčina může být pochopitelně i jiná, případně může jít o kombinaci různých příčin. To vše je teď předmětem vyšetřování a provokačních zkoušek.

Střelci přeji brzké uzdravení a CZUB přeji, aby svoji komunikační strategii v této věci velmi rychle změnila a ty informace zveřejnila, protože odbornou veřejností těch informací už koluje dostatek na to, aby si odborníci udělali názor. Laickou uživatelskou veřejnost publikovaná informace pouze znepokojuje.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Šumavák »

Podobných fatálních havárií kulovnic (s trvalými následky na zdraví střelce) již v posledních desetiletích proběhlo více a u výrobců různých značek, zejména u konstrukcí s přímotažným závěrem. Například u kulovnic Blaser R93 se v případě těch havárií evidentně jednalo o krajně nepříznivou konstalaci, ke které při dlouhodobých testech v rámci vývoje zbraně nikdy nedošlo, ale holt při tom počtu prodaných a používaných zbraní... :? Blaser to vyřešil konstrukční úpravou novějšího modelu R8, u kterého díky tomu (pokud vím) k žádné takové havárii dosud nedošlo. Co se stalo u té CZ 600, se snad časem dozvíme. Každopádně odpálit náboj u kulovnic podobné konstrukce odsuvného závěru samozřejmě lze bez ohledu na to, zda je závěr reálně uzamčený, nebo ne. Drážka náboje se při jeho podávání do komory zasune zespoda do vybrání čela závěru a za drápek vytahovače, čímž je dno náboje se zápalkou fixováno v poloze proti jehle úderníku a tím pádem lze se závěrem v přední poloze (ve správné pozici ke spoušťovému ústrojí) normálně vystřelit. U kulovnic s ortodoxní konstrukce a hlavní pevně fixovanou v pouzdře závěru samozřejmě nejde závěrem otočit, pokud není ve správné pozici. Detailně konstrukci CZ 600 neznám, ale evidentně došlo k tomu, že se podařilo závěr dostat do "správné" pozice umožňující výstřel, ačkoliv nebyl reálně uzamčený. Jak k tomu mohlo dojít? Např. hlaveň mohla být o něco více vpředu (vlivem neodborné montáže, nebo uvolněním a posunutím vlivem střelby atd.), čímž uzamykací ozuby výměnného čela závěru nezapadly do příslušných drážek v hlavni, ale opřely se o hranu. Při uzavírání závěru (klikou směrem dolů) se pak zřejmě protočilo něco, co nemělo a pak... :?
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1200
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Marpie »

Teď hlavnė tomu střelci přeji aby vyvázl s co nejmenšími trvalými následky a aby se v rámci možností co nejvíce uzdravil pokud možno bez komplikací.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3398
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od dalas »

Tak předchozí zdroj nebyl až tak přesný. Nová informace bez záruky:
K incidentu došlo přímo ve fabrice. Puška v ráži 30-06 Sprg. Střílel přímo zkušební střelec. Zbraň byla po výstupní kontrole a byl použit tormentační náboj.
Střelci přeji brzké uzdravení a snad mu dají dohromady i tu ruku.
Jen mi nejde do hlavy, proč tormentační. Ten se přece střílí ze stolice. :?:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1407
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Choochoo007 »

Situace je vcelku jednoducha a u CZ 600 se sesly vse akorat, a nastal problem. Uvolnena hlaven musela byt zaverem povystrcena o jeden ozub a zaver uzamcen jen jednou radou a pri vystrelu to jedna rada ozubu neudrzela a nebo kompletne povysunuta hlavne a nebyl uzamcen zadny ozub. Pri otoceni kliky zaveru lze odpalit udernikem naboj pred zaverem.
Prvni smula, ac se mi to libi, je ze CZ600 nema neseny odpruzeny vytahovac, jako dnes snad vsechny bezne pusky, ac je to za me reseni neidealni. Tim je zaruceno, ze naboj by byl v pripade povysunute hlavne kolikem preci jen odtlacen. Ikdyz nezarucuje to ze dostatecne, ale iniciace zapalky mohla byt slabsi.
Vcelku jednoducha konstrukci uprava muze spocivat v drazce pro jeden ze 3 sroubu na utazeni hlavne a sroub umistit vyse k hlavni v pouzdru. Tim bude zaruceno ze i volna hlaven nepujde vysunout a ani pootocit. Jedine neprijemne pak bude, ze pri vymene hlavne bude nutné tento srouby kompletne demontovat z pouzdra.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od xHonza »

Postizenemu at uz to byl zakaznik, nebo zamestnanec preji predevsim poradne odskodneni a pokud by se agrozet cukal, v ramci svetovosti zazalovat u soudu v USA, at to ma poradny dosah :lol:
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3398
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od dalas »

Pokud to byl zaměstnanec, tak pochybuji, že CZUB nemá nastaveny standardy tak, aby se toto nemohlo stát. Pokud se v postupech nenajde díra, tak je z toho firma venku a bude to asi pochybení jednotlivce. Jestli nemá dotyčný pojistku na "blbost", tak to má blbý. Faktem je, že je tu s největší pravděpodobností konstrukční nedostatek proti lidské blbosti. Zapomenu dotáhnout šroubky a jsem mrtvej. :evil: Kloním se ke scénáři, který tu nastínil Choochoo007. Jen bych to zdokonalil a drážky bych udělal pro všechny 3 šrouby a i to je možná málo. Lidská blbost je neomezená.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od vava »

Rossler je podobný systém a je to tam řešeno tak, že hlaveň má výřez, klterý musí zapadnout do výčnělku na závěru, teprve pak se zasune závěr a uzamkne a dotáhnou šrouby upevňující hlaveň.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1407
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Choochoo007 »

Nemel jsem v ruce ani hlaven Rossler ani CZ600, ale pocitam ze mluvis o tom, ze hlaven ma vyrez pro kolik pro spravnou pozici v pouzdru proti zaveru. To ma samozrejme kazda vymenna hlaven a ma ji i CZ600. Ale jestlize dokazes vytahnou hlaven jen po uvolneni sroubu na Rosslerovi, tak jsi na tom s bezpecnosti stejne a muzes mit stejny problem jako na CZ600. Staci ze te pri vymene hlavne pred dotazenim sroubu vyrusi manzelka a kdyz se vratis k zpet, tak si myslis, ze mas zelezo hotovo, hodis do pazby a mas stejny problem a je to jen otazka casu, kdy pri zasouvani naboje do komory ti naboj vysune hlaven a je hotovo. Je to proste o smule, protoze se ti muze stat, ze si toho vsimnes, ze je hlaven povolena, ze ji naboj vystrci a ona vypadne, ze ji nevystrci a zaver se uzamkne, ale kdyz se to povede je to smula, kde se vsechno sejde. Zrovna nedavno jsem koukal na video o predchazeni lidským chybam a nastrojum jejich predchazeni.
To same plati i pro dalsi zbrane, ktere maji systém výměny hlavne resen podobne se šrouby na pouzdru zaveru a ze jsou i mezi německými i švýcarskými výrobci v jiné cenové relaci a ze jich bude vcelku hodne.
Jako nevsiml jsem si doposud, ze by nekdo hanil treba takovou pusku SIG SAUER SSG 3000, ze ma system vymeny hlavne na houno, rozumej nebezpecny, konstrukcne nezvladnuty atd. :wink:
Ve vysledku by me zajimalo jak se k teto situaci postavi ostatni vyrobci s titmo systémem hlavne, protoze preci maji stejny bezpecnostni problem. A jestli ho nemaji oni, tak ho nema ani CZ.

Jak uz tu rikal dalas. Jestli se to stalo ve fabrice, tak vcelku s velkou jistou muzeme rici, ze fabrika problem nema a ma ho jednotlivec a to bude kdo menil hlaven na zkusebne nebo kdo montoval a nezkontroloval a nebo ten kdo montoval . Dnes jiz fabriky maji systémy BOZP a prac. postupy dotazene skoro k dokonalosti (papirove). Ale delat podle toho, tak maji mozna polovicni vyrobu z casovych duvodu :wink:

Ale nepredbihejme, mozna to bylo vcelku jinak, za jinych okolnosti. A pokud ano, tak jsme tu nadhodili bezpecnostni tema o vyrobci mozna ani netusi ze je to mozne :D

Na to jak to vcelku jednoduse poresit vymenu hlavne do bezpecna me navedla fotka u jednoho ceskeho vyrobce hlavni a obcas i zbrani. Vcelku pak nemusis resit ani kolik, vybrani na hlevni pro spravne usazeni, ale musis vytahnout srouby.
https://www.zbrane-kuna.cz/images/kuna/ ... /zaver.jpg

EDIT: SSG 3000 ma vyreseno povoleni, v drazce v pouzdre je podlaozka, ktera zapada do vybrani v hlavni, takze zrovna SSG nebyl ten spravny priklad :wink:
Asi OK - SSG 3000, Sauer 200, 202
Asi stejne jako CZ600 - Sauer 404, Rosller Titan,
Nenasel jsem blizsi info - Anschutz 1782
Dalsi pusky???
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 938
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Michal_123 »

SoukuM píše: stř 27.4.2022, 17:27
Michal_123 píše: stř 27.4.2022, 16:57
SoukuM píše: stř 27.4.2022, 12:02 Michal_123 - kde si prosím sebral, že CZ UB je světová špička v KKZ? MS
Kde jsi vzal, že není?
Michale, kromě marktingových materiálů CZUB nikdo jejich KKZ za etalon kvality nepovažuje. Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je asi tak jediné, co s tím můžeš dělat. A to říkám jako kdysi dávno spokojený uživatel CZ 85 a následně CZ 75, na kterých jsem natočil cca 20 tis. na každé. Zbytečná debata.
Kde jsem napsal, že je CZUB etalon kvality? Naopak píšu, že první kvalita CZUB jde primárně do zahraničí.
Napsal jsem, že CZUB je v krátkých zbraních světová špička.
S tím můžeš polemizovat, protestovat, nesouhlasit, ale to je zhruba všechno.

Pokud jsi měl CZ75 a CZ85, tak chápu, že nemáš dostatek informací. Tyto dvě zbraně byly úplně super ještě v devadesátých letech. V devadesátých letech jsem s CZ75 také závodil.

Aktivně sportovně střílím a moje CZ75TS má najeto hodně přes 100.000 ran a nemám nejmenší důvod jí vyměnit, pouze jsem koupil hlaveň.
Pokud se porozhlédneš po závodech tak zjistíš, že většina střelců z pistole má zbraně značky CZ, a to nejenom u nás.
Není to dnes již cenou, CZUB už se cenově postupně vyrovnává s konkurencí, tedy směrem nahoru.
Prostě ty zbraně špičkově fungují.

A to není jenom o sportovních zbraních.
Vymetám na výstavách a veletrzích nabídky krátkých zbraních a leckde mají něco, co se mi líbí, nebo nadchne.
Třeba Glock jako služební, nebo obranná zbraň má rozhodně výborné místo na trhu.
Sig Sauer má spoustu krásných a kvalitních věcí, ale ten vysoký závěr u sportovních zbraní...
CZUB má dle mého názoru nejucelenější a nejširší nabídku sportovních, služebních i civilních obranných krátkých zbraní. A ve velmi slušné kvalitě.

A velká část zbytku světa šel s kvalitou i nabídkou poměrně dost dolů, je třeba poznamenat.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 938
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Michal_123 »

dalas píše: čtv 28.4.2022, 13:40 Tak předchozí zdroj nebyl až tak přesný. Nová informace bez záruky:
K incidentu došlo přímo ve fabrice. Puška v ráži 30-06 Sprg. Střílel přímo zkušební střelec. Zbraň byla po výstupní kontrole a byl použit tormentační náboj.
Střelci přeji brzké uzdravení a snad mu dají dohromady i tu ruku.
Jen mi nejde do hlavy, proč tormentační. Ten se přece střílí ze stolice. :?:
Můj zdroj hovořil o zkoušce (tormentační?) ze stolice, nikomu se nemělo nic stát.
Jsem zvědavý, jak to bylo doopravdy
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Šumavák »

Je fascinující, kolik verzí toho, co se mělo ohledně CZ 600 stát, se již vyrojilo. :? Každopádně její čerstvé majitele by určitě uklidnilo, kdyby se CZUB konečně vymáčkla, o jaký bezpečnostní problém se jedná a jakým způsobem ho lze řešit. Přece jenom už je to týden a pořád nic.

Ohledně další debaty ohledně KKZ: Tvrdit, že aktuálně produkované krátké kulové zbraně CZUB jsou světovou špičkou, je poněkud zavádějící. Ano, jejich sportovní speciály, tedy celoocelové, dobře slícované a osazené jednočinným spoušťovým ústrojím, lze díky jejich přesnosti, spolehlivosti a ergonomii považovat za zbraně, které si na světovém trhu získaly respekt a myslím, že oprávněně. Ale na druhou stranu jejich modely, koncipované jako služební /obranné, na takové úrovni rozhodně nejsou a některé z nich s hodně velkým odstupem.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1407
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Choochoo007 »

Asi to v CZUB nebude tak jednoduche, aby mohli napsat, ze to bylo tak a tak. Asi probiha vysetrovani a muze to byt nakonec jinak. Jen si tu tak z vesela spekulujeme. Klidne to mohl byt materialovy problem, nevydrzela hlaven nebo zaver a ve vysledku se treba vubec neresi problem s vymenou hlavne, ac se muze hypoteticky zdat ze tam nejaky byt muze. No jsem na to zvedav, co z toho nakonec vyleze. :wink:
Bavit se o kratkych z CZUB nema cenu. Neni to otazka pro nas, je to otazka na trh a jak rikaval otec kuponovky, Venca Klausu, trh to vyresi a asi i vyresil, protoze se z CZUB stava cim dal uspesnejsi firma, ktera kupuje slavne americke znacky. Kratke CZUB jsou z meho pohledu hodne uspesne a v USA i oblibene. Takze opet pouziji můžeš polemizovat, protestovat, nesouhlasit, ale to je zhruba všechno.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od Šumavák »

Choochoo007 píše: pon 02.5.2022, 12:27...se z CZUB stava cim dal uspesnejsi firma, ktera kupuje slavne americke znacky. Kratke CZUB jsou z meho pohledu hodne uspesne a v USA i oblibene. Takze opet pouziji můžeš polemizovat, protestovat, nesouhlasit, ale to je zhruba všechno.
Je to sice v tomto vlákně OT, ale nedá mi to neodpovědět: Sundej si ty růžové brýle nekritického patriotismu a zkus tady vyjmenovat např. elitní útvary typu zásahových jednotek v rámci tuzemských ozbrojených složek, které mají KKZ značky CZUB zavedeny do výzbroje, jo? O sportovních KKZ polemizovat nehodlám, ty si respekt zasloužily. A co se týče koupě značky COLT, tato kdysi věhlasná americká zbrojovka šla v roce 2015 do bankrotu, takže pro CZUB, dobře financovanou prostřednictvím vítězných tuzemských státních zakázek, nebyl problém ji koupit. Z hlediska působení na US trhu to má určitě potenciál, pokud ho tedy nepromrhají. A zbrojovka Dan Wesson? Ta zbankrotovala dokonce 2x (1990 a 1995) a CZUB ji koupila v roce 2005, když si to vesele šinula k bankrotu třetímu. Tolik o koupi (kdysi) slavných amerických značek.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Nová modulární kulovnice tuzemské produkce

Příspěvek od SoukuM »

Fakt jsem už nechtěl ale fakt to nejde. Ona cz ub někdy vyhrála vyběrové řízení spojené s komparaci produktu nejen do speciálních složek (KKZ i dlouhe)?
Btw. včera jsem přeletěl nějaká US fóra a převládá očekávání kdy dosavadní vágní prohlášení k cz 600 bude doplněno. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Odpovědět