Střílení na hlavu zvířeti

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
danielhruska
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 18.7.2019, 18:59

Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od danielhruska »

Dobrý den,
Jen tak by mě zajímalo proč se nestřílí na hlavu zvířatům a místo toho do vitálnich orgánu. Protože když třeba trefíte i srdce tak stíhne celkem daleko zdrhnout, místo toho do hlavy by už nikam neuteklo. Jen tak mě to zajímá protože mě teď začalo bavit koncept "lovení lukem a puškou" a nikdo nestřílí do hlavy ale jen do vitálních orgánů. je to kvůli tomu že se na to špatně zapomíná nebo jak ?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od dalas »

Když už zvěř usmrcujeme, tak se snažíme o co nejjistější zásah a co nejkratší dobu do zhasnutí zvěře. Komora je relativně největší a nejméně pohyblivý cíl. Zahrnuje životně důležité orgány (srdce, játra, plíce), jejichž zásah má fatální důsledek spočívající v jistém zhasnutí zvěře. Zvěř po zásahu komory mnohdy prudce odskakuje a vzdálenosti jsou někdy relativně značné. Vše se ale děje v krátkém čase a to je důležité.
Při střelbě na hlavu je nutno zasáhnout mozkovnu, vše ostatní je špatně a vede k utrpení lovené zvěře. Hlava je v daleko větším pohybu, jak komora, což snižuje jistotu efektivního zásahu. V neposlední řadě je tu i riziko poškození trofeje u rohaté a parohaté zvěře.
Jsou sice situace, kdy je nutné střílet na hlavu, ale pokud to jen trochu jde, vždy má přednost komora. Nespadá to tedy ani do tradic, či obdobných důvodů, ale je to čistě pragmatické záležitost.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od fesoj »

Poznal jsem pár "krasostřelců" - šetřílků, kteří ve snaze o minimální poškození zvěřiny stříleli holou spárkatou zvěř výhradně na hlavu a ještě se tím chlubili. Ještě víc je tenhle nešvar rozšířen při lovu černé. Ale kdo zakopával na kost vyhublé sele, uhynulé po ustřelení čelisti, nebo kdo musel dostřelovat srnu s ustřeleným větrníkem, ví, jak jsou tyhle rány ošidné. Ránu na hlavu u holé spárkaté bych použil jen jako ránu dostřelnou, zejména na zalehlý kus a to na opravdu krátkou vzdálenost a nejlépe naostro zezadu - tam buď zabiji nebo chybím. Ale žádná zdravá zvěř si takovýhle hazard nezaslouží, i tak je dost postřelení, ke kterým dojde i při největší snaze o zodpovědnou ránu - náhoda je vůl.
Kritériem pravdy je praxe.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od LosYelenos »

To ale taky záleží na střelci, co umí a na vzdálenosti. Další věc je, že když cokoliv střelíš na komoru, tak je to daleko líp vybarvené než na hlavu. A jak už je psáno výše, když se to na hlavu nepovede, tak je to opravdu špatně. Samozřejmě se to nemusí povést ani na komoru, ale riziko je daleko menší.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od Durell »

Umyselne na hlavu už nikdy - len diviak na stred krku . ak sa pohne je to hlava alebo komora. Už sa mi to takto viackrát osvedčilo . 9 z 10 rán sú krčné stavce t.j na nástrele max s krátkym odkazovaním.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od msoukup »

Já bych si dovolil nesouhlasit s tvrzením, že zvěř střelená na komoru vybarví líp než střelená na hlavu. Relativně často střílím na hlavu černou zvěř (výhradně) a střelený kus mi připadá vybarvený rozhodně mnohem víc. I logicky, partie hlavy je výrazně prokrvená (mnohem víc než komora) a při zásahu zvěř nebarví dovnitř, ale výrazně volně ven.
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od dalas »

Pro dobré vybarvení je nejlepší zásah hlavních tepen s funkčním srdcem. To ale může být náročné na dosled. Takže nejlépe tepna s nervovým systémem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od msoukup »

Jen pro jistotu, aby to nevyznělo tak, že preferuji ránu na hlavu, naopak, osobně preferuji ránu na komoru. Ale realita života je taková, že uživatel honitby většinu zvěřiny prodává a tam je to prostě o tom, že při ráně na hlavu je poškození nejmenší, což se projeví na ceně. Takže nás starý kozáky do toho tak trošku naváží. Popravdě rána na hlavu není nic hezkého. Osobně střílím na hlavu černou výhradně 9,3x62, kdy těch 18,5 g na 30 m je prostě jistota i když člověk ujede o třeba ty +- 3 cm, tak devastace CNS je absolutní. Ale jinak naprosto souhlasím s tím,co napsal Fesoj. Jen pro jistotu, aby si někdo nemyslel, ž je třeba si hrát na krasostřelce. Není.
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od Durell »

msoukup píše: pát 28.2.2020, 19:57 Jen pro jistotu, aby to nevyznělo tak, že preferuji ránu na hlavu, naopak, osobně preferuji ránu na komoru. Ale realita života je taková, že uživatel honitby většinu zvěřiny prodává a tam je to prostě o tom, že při ráně na hlavu je poškození nejmenší, což se projeví na ceně. Takže nás starý kozáky do toho tak trošku naváží. Popravdě rána na hlavu není nic hezkého. Osobně střílím na hlavu černou výhradně 9,3x62, kdy těch 18,5 g na 30 m je prostě jistota i když člověk ujede o třeba ty +- 3 cm, tak devastace CNS je absolutní. Ale jinak naprosto souhlasím s tím,co napsal Fesoj. Jen pro jistotu, aby si někdo nemyslel, ž je třeba si hrát na krasostřelce. Není.
mal som zlú ranu s 9,3x62 na hlavu , bol to rypak a podarilo sa mi druhou diviaka dostreliť. 9,3 nie je všeliek za posledných cca 6 rokov z posedu lovim všetko 6,5-284 a mam minimum dohladavok tak ako aj po 9,3. 90% je to o umiestnení zásahu a strele.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od fradus »

Re Durell. Zkus si přečíst příspěvek Milana Soukupa ještě jednou. Vydýchni, zapoj mozek a poté teprve reaguj. Takovou 3,14-čovinu dát na sklo je opravdu o tom ukázat, že nerozumím psanému textu.
P.S. A nikde Ti neberu to, že vše je o zásahu. A na "rypák" můžeš střílet i "panzerfaustem" a kus zřejmě odejde.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od Durell »

fradus píše: sob 29.2.2020, 10:59 Re Durell. Zkus si přečíst příspěvek Milana Soukupa ještě jednou. Vydýchni, zapoj mozek a poté teprve reaguj. Takovou 3,14-čovinu dát na sklo je opravdu o tom ukázat, že nerozumím psanému textu.
P.S. A nikde Ti neberu to, že vše je o zásahu. A na "rypák" můžeš střílet i "panzerfaustem" a kus zřejmě odejde.
Sorry skús čítať kludnym tonom , nie konfrontačným. Ale čitať tu asi nevieš ty.
Hlavne sa jedna o pasaž " Osobně střílím na hlavu černou výhradně 9,3x62, kdy těch 18,5 g na 30 m je prostě jistota i když člověk ujede o třeba ty +- 3 cm, tak devastace CNS je absolutní. " Ja som z diviakmi na krmovisku zažil už iné priruety. Mieriš diviakovi z boku na hlavu a zásah je medzi očami . Mikne trhne cukne . Fakt sorry. Na hlavu je to skoro jedno akým kalibrom od 6 mm hore .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od msoukup »

Asi jsem se opravdu nevyjádřil dost jasně na to, aby to pochopil každý, takže ještě jednou. Černou střílím na hlavu víceméně tak trochu z donucení. Filozofie uživatele a majitele je jednoduchá, vy co lovíte leta a máte zkušenosti, tak mi nastřílejte černou tak, abych jí mohl bez problémů a bez zbytečných ztrát prodat. Když přivezu prase střelené tak úžasně na ty stavce, tak mi ho byť zcela v dobrém, ale nekompromisně hodí na hlavu, ať si ho koupím sám. To než na ty stavce, tak radši na komoru. Navíc mám malý fígl, jak to mignutí, trhnutí, cuknutí minimalizovat. Ale stát se může samozřejmě kdykoliv cokoliv. Podotýkám, že se nejedná o nějakých 5-10 ks za rok jako někde ve sdružení, ale o stovky kusů. Při tomhle počtu a při dnešních výkupních cenách to pak představuje ve finančním vyjádření dost. Takže až budeš schopen prodat nějakých 100-150 ks černé/rok za cenu 60-70 Kč/kg ve škáře a další zbytek do výkupu bez výrazných srážek za poškození, tak před Tebou rád smeknu klobouk. Navíc s ranou na krk na ty stavce mám tu nejhorší zkušenost, nehledě na to, že to je krkovice a při tomhle zásahu na stavce to znamená úlomky kostí, střely a podlití. Nehledě na to, že musíš trefit přesně střed, což se potmě a na siluetě blbě odhaduje, takže spíš taková teorie. A pokud chceš, aby se odběratelé vraceli bez blbých keců helejte, za ty peníze, posledně to bylo blbě střelený a tolik a tolik sem toho vyhodil.... tak uživatele honitby celkem chápu. Při ráně na hlavu odřízneš hlavu a zbytek je čistý. 9,3kou střílím výhradně proto, že už leta jinou flintu netahám, ale nijak ji neglorifikuji. Navíc nevěřím tomu, že při ráně na stavce je to když tak hlava nebo komora. Není. Když ujedeš na výšku, tak ne. Když ujedeš do strany, tak ne. Pár takových dosledů kolegům po týhle ráně jsem už taky zažil a sám jsem takhle o jedno prase přišel. Jinak jednoznačně preferuji zásah na komoru.
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od Durell »

To čo popisuješ je trochu iná situacia, ja takéto tlaky nemam a v horskom revíri , je nedohladanie pravdepodobnejšie . Preto aj v zaujme rychleho skonu zveri na tých 40 m strielam stred krku , ďalej je to už komora. Radšej nejake kilo oželiem ako nedohladať alebo nechať zapariť kus. Nevraviac o tom, že diviaci sa u nás neodpredávajú, ale gro sa delí medzi členov. 9,3x62 mám už zopar rokov a viem čo ten kaliber v mojej puške dokáže. Aj podla môjho názoru je jeden z najvhodnejších pre univerzalny europsky lov. S dobrou strelou a laboráciou v prípade nutnosti hravo aj cez 300 m. No chce to strelca. A ano keď ujdeš na výšku je problem , ale to aj pri rane na hlavu. Jednoznačne nie je to pre začinajúcich strelcou - strielať na hlavu .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od Šumavák »

Já osobně na hlavu střílím jen černou zvěř na +/- 50 m vzdálených vnadištích a to takzvaně za slecho (ve skutečnosti spíše těsně pod slecho na mozkovnu). Výjimečně, když to jinak nejde, střílím i na krk. Úspěšnost zatím 100% a vše pochopitelně v ohni. Při ráně za slecho je v podstatě jedno, jakou ráži člověk použije, pokud střele nepřekáží nějaká vegetace, tak spolehlivě fungují i malé ráže na hranici zákonného limitu. Ostatní spárkatá zvěř má díky rozdílné anatomii hlavu pohyblivou v mnohem větším rozsahu, než zvěř černá, proto jí na hlavu nestřílím. Každopádně i mně se zdá, že po ráně na komoru zvěř vybarví lépe, než při zásahu hlavy, ale kdo má tu černou potmě v tom bordelu a obtížně schůdném terénu hledat, že...
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: Střílení na hlavu zvířeti

Příspěvek od msoukup »

Ono to chce hlavně dodržovat jednoduché pravidlo, po ráně okamžitě v rameni přebít (to v rameni bych zdůraznil) a třeba i pár minut to v puškohledu jistit a v případě jakýchkoliv pochybností bez váhání střílet druhou. Když jdou věci špatně, tak jdou špatně rychle. Ono to třeba stokrát vyjde na tu jednu ránu, ale když se to postoprvé nepovede, tak tohle šetří čas a případnou morální kocovinu. Bohužel většina uživatelů nepochopila a nikdy nepochopí, co to znamená to slovo opakovací, co mají napsáno v průkazu zbraně a kdy je potřeba vzít za tu kliku závěru.
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Odpovědět