6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Palkopal> ????? tomu nerozumím.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od palkopal »

Hydrostatický šok, nikoliv hydrodynamický.
Způsobuje ho prakticky každá střela, která se netříští a při dopadu má rychlost alespoň cca 680 m/s (dvojnásobek rychlosti zvuku ve vzduchu) a vyšší. Pokud se otvírá jako květák, tím lépe.
Hydrostatický šok je způsoben rázovou vlnou v tkáních s tělní tekutinou (převážně voda, v daném případě nestlačitelné prostředí), která poškozuje cévy, nervy. Při zasažení krevního řečiště při stažených komorách srdce (vyšší krevní tlak) může dojít k prasknutí cév v mozku a tedy okamžité smrti (i velký kus padne na fleku).
Diskutované střelivo má vlastnosti, které podobný způsob usmrcování umožňují - malá rychlá, netříští se, otvírá se na cca dvojnásobek původního průměru, vysoké průřezové zatížení, ve 300 m dostatek energie a rychlost téměř 700 m/s. Stačí zadat do balistické kalkulačky.
Kdysi možná tady nebo na svém foru psal Figi, jak mu to padá po zásahu z .243W (nedohledávám).
Časem jsem příznivcem spíše malých rychlých, než knedlí. Osmu jsem si nechal na naháňky, .308W jsem poslal do světa, střílím sedmou 64 vlašimskými blůčky a padá to. Dosled jsem měl pouze jeden, kdysi srneček roček po zásahu osmou.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od cr001 »

Palkopal: ten popis tvého "hydrostatického" šoku odpovídá přesně tomu, čemu ostatní říkají hydrodynamický šok. Opravdový hydrostatický tlak (a šok) by nastal při statickém zatížení zvěře závažím vysoké hmotnosti, což není úplně ideální způsob lovu....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Věc se popisovala jako hydrodynamický šok. Statický - znamená klidný, trvalý, nepohyblivý, blíže asi slovník a to nedává smysl. Příběh je o tom, že rychlá střela, při dopadu nejméně 700m/s, ale spíše podstatně více, vyvolá výraznou kavernu v těle-místě zásahu a tělní tekutiny; krev a lymfa, které jsou nestlačitelné; přenesou energii z místa dopadu střely do míst podstatně vzdálenějších, takže dojde k poškození křehkých tkání s vysokým rozsahem tělních tekutin- mozek , mízní řečiště, drobné céyy, játra ledviny. Tato škod samozřejmě roste jak s rychlostí, tak s plochou střely. Čistě teoreticky, v rámci jakéhosi "laického" diskurzu, by se dalo říci, že místo zásahu musí být co "nejtekutější". Prostě 243W bude komfortní na střelbu, ale při stejní dopadové rychlosti bude bude vždy větší působení hydrodynamické střely s větší plochou a stejnou SD. Taková hydraulika.
Jinak tento HD šok , respektive ranivý účinek, je nevyzpytatelný , poměrně problematicky prokazatelný a zejména působící na zvěř v klidu a navíc tak trochu předpokládá "evropskou zvěř", která má "hodně" tělních tekutin. V Africe to tak úplně nefunguje. Za mě klasické polytrauma, které je způsobené zásahem velkých kostí - lopatka, ramenní kloub - vyřazená motorika a otřes těla včetně CNS, masivní krvácení , které způsobí brutální ztrátu krevního tlaku, vždy spojené s průstřelem.

P.S. Figi je LR střelec a obávám se, že při lovu na 500m+ , se hydrodynamický efektu ráže 243W moc neprojevuje.
Naposledy upravil(a) Josef Kuřitka dne pát 19.8.2022, 8:34, celkem upraveno 1 x.
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

V mém případě nebyl zasažen CNS , tedy mozek nebo mícha, vidím to asi takto:
Traumatický šok
Traumatický šok je velmi žádaný účinek na zvěř při střelbě nejobvykleji používanými kulovnicemi. Tento stav je u zvěře vyvolaný mimovolnou reakcí zasaženého organismu, jejímž výsledkem je nadměrné podráždění nervové soustavy, prudká deprese všech životních pochodů, velký pokles krevního oběhu, překrvení a otok jater, plic a mozku a katastrofální snížení krevního tlaku. Všechny tyto změny jsou provázeny okamžitou ochablostí svalstva. Smrt způsobená traumatickým šokem přichází o něco později, ale rychle. Její bezprostřední příčinou je nedostatek kyslíku v mozku vyvolaný přerušením krevního oběhu. Jedině traumatický šok dává předpoklad k rychlému a bezbolestnému usmrcení zvěře, jestliže střela nezasáhla přímo některý z životně nejdůležitějších orgánů: srdce, mozek, míchu. Aby bylo dosaženo vyřazení celého nervového systému, musí střela proniknout z boku celé tělo zvěře (nebo uvíznout v druhé straně). Právě z tohoto důvodu je velmi důležité střílet na zvěř stojící k lovci bokem (naplocho), protože jenom tak se naruší celý nervový systém v obou částech těla podle roviny symetrie, která probíhá podélnou osou těla. Součástí traumatického šoku je i hypovolemický tzv. pokrvácivý šok, která vzniká při nadměrných krevních ztrátách poraněním velkých cév a krevnatých orgánů.
Hoki
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od vava »

Docela slušný článek od Nathana Fostera který toho usmrtil asi dost je zde
https://www.norma-ammunition.com/en-gb/ ... me-killing
fordik
Častý návštěvník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 06.2.2012, 20:03
Bydliště: okr. Blansko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od fordik »

Zdar
Možná, kdyby Hoki napsal, co vlastně střela poškodila (plíce, srdce, které kosti, atd), tak bychom se asi nemuseli dohadovat, co se vlastně stalo. Zatím pouze víme, že to nebyl ani mozek, ani mícha.
Na jaře se mi podařilo ulovit sekáče cca 65 kg vyvržený (hmotnost si už přesně nepamatuju) a kromě plic, žebra na vstřelu i výstřelu a svaloviny obou plecí, střela nepoškodila nic jiného. Sekáč padl na místě. Chtěl jsem přes lopatky, abych nemusel dosledovávat v řepce, ale pro velké šero se nepovedlo. Nicméně to dopadlo přesně tak, jak jsem chtěl. 308 win, SB SPCE 11,7g, cca 80metrů, neprostřelen. Plášť v protilehlém plecku, jádro těsně pod škárou. Moc moudrej jsem z toho nebyl, protože to byly jenom plíce a prase na fleku.
fordik
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Ale to vysvetluji ty zebra. Pres ne se dostal otres na pater a michu, takze podrazdeni cns, a nasledoval pneumotorax. Po ciste plicni rane by v ohni urcite nebyl.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

fordik píše: pát 19.8.2022, 9:33 Zdar
Možná, kdyby Hoki napsal, co vlastně střela poškodila (plíce, srdce, které kosti, atd), tak bychom se asi nemuseli dohadovat, co se vlastně stalo. Zatím pouze víme, že to nebyl ani mozek, ani mícha.
Na jaře se mi podařilo ulovit sekáče cca 65 kg vyvržený (hmotnost si už přesně nepamatuju) a kromě plic, žebra na vstřelu i výstřelu a svaloviny obou plecí, střela nepoškodila nic jiného. Sekáč padl na místě. Chtěl jsem přes lopatky, abych nemusel dosledovávat v řepce, ale pro velké šero se nepovedlo. Nicméně to dopadlo přesně tak, jak jsem chtěl. 308 win, SB SPCE 11,7g, cca 80metrů, neprostřelen. Plášť v protilehlém plecku, jádro těsně pod škárou. Moc moudrej jsem z toho nebyl, protože to byly jenom plíce a prase na fleku.
fordik
OK, mířil jsem ,jak jsem popsal, konkrétně střela zasáhla spodní část lopatky (možná kost pod kloubem) následně prošla prvním , nebo druhým žebrem, to si teď přesně nepamatuji. Srdce prostřené nebylo , ale cévy nad ním ano, dále průstřel spodní části plic a pravým bokem ven.
Hoki
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od palkopal »

cr001 píše: pát 19.8.2022, 5:42 Palkopal: ten popis tvého "hydrostatického" šoku odpovídá přesně tomu, čemu ostatní říkají hydrodynamický šok. Opravdový hydrostatický tlak (a šok) by nastal při statickém zatížení zvěře závažím vysoké hmotnosti, což není úplně ideální způsob lovu....
http://www.loveckastrelba.cz/forum/view ... 3%BD#p1831

http://magazin.strelectvi.cz/strely-dum ... 3-british/

a bylo by odkazů víc
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Jo, internet je plnej kravin, ale že už i figi.....? Zadej "hydrodynamický šok" a vypadne mraky odkazů. Je to jasné i z povahy děje. Já jen si nebyl jist zda jde o omyl, nebo to je nějaká latina. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od palkopal »

Josef Kuřitka píše: pát 19.8.2022, 6:04 Příběh je o tom, že rychlá střela, při dopadu nejméně 700m/s, ale spíše podstatně více, vyvolá výraznou kavernu v těle-místě zásahu a tělní tekutiny; krev a lymfa, které jsou nestlačitelné; přenesou energii z místa dopadu střely do míst podstatně vzdálenějších,
Tak já bloud si myslel, že přenáší-li se v kapalině síla tlakem, platí pro tento jev Pascalův zákon z oboru hydrostatiky, a nikoliv Bernouliho rovnice z oboru hydrodynamika. A ejhle, najde se obor, kde to neplatí!
Ano, internet je plný kravin.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Je to hydrodynamický efekt a vic nad tim nepřemýšlej.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od figi »

Dalas - hydrodynamický efekt je jen tlaková vlna v tekutinách. Pokud zvěř padla v ohni na nástřelu bez zásahu CNS, pak to bylo u nás vždy označováno za důsledek hydrodynamického šoku. To je snad někdy z konce sedmdesátých let. Jenže v zahraničí výzkum terminální balistiky výrazně pokročil. Náraz střely do žebra přenesený do páteře rozhodně není hydrodynamika a projeví se stejně, jako zásah CNS, tedy mozku, míchy a nervových pletenců. Proto jsem tehdy psal o hydrostatickém šoku, je to něco úplně jiného.
Pokud zvěř odskočí z nástřelu pak o tom, za kolik sekund po zásahu dojde k neschopnosti dalšího pohybu rozhoduje vždy jen a pouze pokles krevního tlaku
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Figi, k tomu neni co dodat, jen snad to, ze vse jsou to dynamicke deje. Jestli to je v kapaline, nebo v pevnych latkach je jedno, ale uz z povahy, je to dynamicky dej. Jedine, ze by kus zhasnul na vysoky tlak, to by bylo mozno posuzovat jako staticky dej. Ale to Ty urcite vis.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět