6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Založil jsem tohle vlákno k této jediné konkrétní ráži, protože ono tady zatím není. Pořídil jsem si k vánocům novou „ PPD “ v ráži 6,5 creedmoor, hlaveň 58.cm, twist 220 ( 8,66 ) , pole/drážky : 6,5/6,73 . O této ráži jsem slyšel mnoho pozitivního, takže jsem se ji rozhodl vyzkoušet, abych měl vlastní názor. Měla by to údajně být vhodná ráže pro lov subtilnější srnčí zvěře, zvěře škodící myslivosti a slabší černé zvěře. Údajně by neměla být až tak moc citlivá na silnější vítr, déšť a nějaké-to obilné stéblo jako pofiderní kalibry .223Rem. /.243Win. To ale poznám v praxi. Náboje v ráži 6,5 Creedmoor se u nás dají koupit od: S&B, FEDERAL a HORNADY. ( Nenašel jsem zatím jiného výrobce, kdo víte víc, poučte mne ). Co mne překvapilo, byl náboj HORNADY – ELD X – Precision Hunter, 143 grein. Má mít přímo neskutečné parametry, až se mi to nechce věřit, že by ostatní muničky neuměly to samé. Abych sám poznal pravdu, koupím od každého druhu a typu dvě krabičky a vyzkouším na střelnici co bude hlavni nejvíc „chutnat“ .
Co by mne opravdu zajímalo, tak praktické zkušenosti od těch co opravdu mají, a pro výkon práva myslivosti používají pušky v této ráži. Zejména jakou značkou munice střílejí, kolik kusů ulovili, a na jak velké vzdálenosti, za jakého počasí a větru, na co střílejí a jak se chová zasažený kus při komorové ráně. ( To abych nemusel "objevovat ameriku" na zvěři která za nic nemůže ) . Za tyto praktické poznatky opravdu děkuji.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Jak už jsem výše napsal, pořídil jsem si takovou pěknou Pušku Pro Důchodce (PPD) v ráži 6,5 Creedmoor. Vycházím z toho, že pro výkon práva myslivosti bohatě stačí standartní hlaveň průměru 17.mm. Nebudu s tím střílet žádné závody. Je to puška do hor a na místa kde kůrovec sežral les a tak se změnila potřeba přesného a účinného dostřelu na delší vzdálenost. No a kolega jehož znalostí si vážím mě nahlodal a to až tak, že se ptám těch co o tomto něco opravdu ví. Kolega mi tvrdí, že pro střelbu na 500.m-plus si mám pořídit hlaveň Jagdmatch - kanelovanou s vnějším průměrem 22.mm. Obě hlavně mají stejnou délku a stejné stoupání. Jde mi o skutečně odborný názor jestli je opravdu tak zásadně důležitý průměr hlavně pro precizi rozptylu na vzdálenost 500 -- 700.metrů. Jde jen o hlaveň ! Problematiku optiky a střelce neřešit.
Díky za každý oborný názor od těch kdo opravdu střílí Long Range a nebo to umí pragmaticky vysvětlit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Silnější - tužší hlaveň bude mít menší amplitudu kmitů, nebude "mlsná" na střelivo, pro loveckou střelbu z ní v 6,5 CM budou slušně létat prakticky všechny kvalitní náboje/střely.

Záleží jestli chceš spíš "špacírku" nebo "lochovačku", ale v kratší hlavni ani s tou 22 mm "kanelou" nebude problém ... 8)
Pufr
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od LosYelenos »

Kolikrát reálně vystřelíš na více než 300m? Na 500-700m to už musíš mít slušně naladěné náboje (neříkám, že to továrnou nejde, ale...) Používám Sierra TGK 130 a jsem naprosto spokojený! Zatím mi nejdál odešlo prase (necelých 50m), krásně barvilo... https://youtu.be/DTv8mV_VW3A
jinak většina v ohni. Od té doby co mám creedmoora, tak do lesa jinou flintu neberu. A k té hlavni... pokud jsi mladší a nevadí ti něco nosit, tak klidně těžkou (až budu starý, taky si pořídím lehkou flintu)
Nástřel 5x 130 Sierra TGK na 300m včetně studené rány (orientace opravdu takhle, studenou ránu jsem kompenzoval moc - normálně jde 0,5MOA dolů)
WhatsApp Image 2020-02-20 at 21.57.14.jpeg
WhatsApp Image 2020-02-20 at 21.57.14.jpeg (32.73 KiB) Zobrazeno 21267 x
terc.jpeg
terc.jpeg (51.55 KiB) Zobrazeno 21252 x
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ono těch zázračných 6,5 je víc. 260 Rem, 6,5x47 Lapua (asi nejslabší) a nelze zapomínat na klasiku 6,5x55. 6,5x65 a 6,5x68 jsou trochu někde jinde. Střely jsou stejné, chodit do bude skoro stejně. Kilák se se Švédským Mauserem se střílel běžně a dobře. Střílení pohodové. Ranivost jako každá 6,5. Barvení záleží na více faktorech, ale u silně zabělených kusů to o otevírák kropičky nebude. Na 100m super při dobré ráně, to samé na 150, 200m. V podstatě nebudeš moc vidět rozdíly mezi normálním kulovnicemi jako např. 7x57, 7x64, 308W. Na 300m+, vůbec těch zmiňovaných 500-700m, u kukuřice, rychle pochopíš, že stejná balistická křivka jako u 300WM (často zmiňovaný slogan u 6,5 Creedmoor) je dobrá na gongy, ale reálná ranivost je proti 300WM (300WSM) někde jinde, tj. v prdeli.
K tvrdosti - necitlivosti 6,5 na překážky(stébla), se nemá cenu vyjadřovat. To jsou zpravidla bláboly. Poměrně necitlivé na překážky jsou náboje, které mají za číselným značením napsáno Gibs, Lott, Rigby,
ToM
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: ned 24.9.2006, 11:31
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od ToM »

Sám používám Sierru TGK 130 gn. Opakované nástřelky běžně 0,5 moa, ale střílí to i lépe. Bergara HMR 24¨ hlaveň. V0 = 850 m/s. Prasata max 40 m od nástřelu nebo v ohni. U 2 prasat cca 80-90 kg nedošlo k prostřelení.
Překvapivě malé poškození zvěřiny, pouze menší podlitina na vstřelu.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od LosYelenos »

To Josef Kuřitka: a nechcete rovnou do lesa jezdit tankem? Ano, čím větší ráže, tím větší ranivost. Ale je to i dost otázka střely a dopadové rychlosti. Některé střely pracují dost dobře při nižších dopadových rychlostech. Náchylnost střely na stéblo... sorry ale to je opravdu kec! Když něco "chytím" hned u laufu, tak to poletí pryč ať je to, co je to (ano těžké střely méně, ale taky). Rigby, Gibs a Lott za mě patří do Afriky. V našich podmínkách říkám (jen můj názor, neberte to jako etalon, ale zamyslete se nad tím), že stačí jakákoliv ráže, která má cca 2500J a víc na ústí. S creedmoorem nebo s 308 si krásně namířím i z horší pozice, vystřelím, v klidu přebiju bez většího rozhození a třeba střelím ještě další kus... s magnumem se skoro bojím vystřelit ať nemám "šlic" na obočí a nějaké rychlé přebití a další rána jsou o dost obtížnější u magnumů.
Omlouvám se za OT
Se 130 TGK už se mi povedly i 2 prasata jednou ranou (opravdu neúmyslně) na cca 220m, obě tak do 40kg, to druhé nebylo prostřelené a z nástřelu bylo tak 30m.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Tak 6,5 CM je jistě vyvážený terčový náboj poskytující střelci komfort střelby, který jej zbytečně neunaví ani při sériích několika desítek ran.
Tahle ráže má i slušné lovecké ambice, kdy základní výhodou je právě ta střelecká pohoda nutně vedoucí k lépe umístěným zásahům a tím k lepšímu ranivému účinku.

Glorifikaci ranivého účinku jsme tu zažili v historii už mnohokrát 7x57 versus 7x64, 6,5x57 versus 6,5x55 - jedna "zabíjí" druhá nezabíjí, pak třeba nástup 9,3x62, reinkarnace 8x57JS ... :?
Pak story kolem 308 Winchester, 243 Winchester - výsledkem je, že použité zbraně v této ráži se o něco hůře prodávají ...

Takže osobně bych ranivý účinek 6,5CM neglorifikoval, je nepochybně slušný, zejména v rukou střelce, který za tou puškou mnohokrát ročně leží na střelnici/závodech, za různého počasí, různé fyzické i psychické pohody ... Že by ale "ausgerechnet" ranivý účinek 6,5 CM poskytl nějakou zásadní výhodu úplnému loveckému začátečníkovi, který vyndá zbraň ze skříně 8x za rok a vystřelí možná deset nábojů, značení zvěře nepřečte, zvěř co nezhasne do 40 m dohledat neumí - to bych asi netvrdil :?
Pokud nebude trénovat, ani ten benefit nižšího zpětného rázu nebude mít šanci se neuplatnit ...

Osobně jsem měl možnost v nedávné době pozorovat "vpád" skupinky uživatelů 6,5 CM s ambicemi pro řekněme quasi LR střelbu - bez počítání oprav pro vítr apod. do jedné dobře zazvěřené honitby v západních Čechách. Úspěšné úlovky na vzdálenost kolem 500 m s použitím termovizních zaměřovačů nebyly výjimkou. Škody zvěří v reálně řádu statisíců tam jsou. Po několika měsících ale uživatele honitby (soukromou, filantropicky naladěnou osobu) začly přece jen znervozňovat počty nalezených padlých - nedohledaných kusů - místní občané za vámi oprávněně chodí byste to ulidili ... Spolupráce se začla řekněme "komplikovat" ...
Tím chci říct, že je to ve výsledku z velké části o lidech a jen z malé části o ráži, náboji, střele ...

Taky se nám do střeleckých kruhů již asi čtvrtý rok vkrádá 6 mm CM - s jen nevýrazně nižší životností hlavně a ještě lepší balistikou i "střeleckou pohodou" :) (bohužel se ale dosud nevkradla na web C.I.P. - byť Lapua loni na IWA tvrdila, že "je to hotové" :( )
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Pufr má zřejmě praxi z diplomacie a velmi kulantně to popsal.

LP lov rozhoduj první rána, pokud se nebavíme o spec. situacích. Pro dobrou první ránu je důležitá její znalost, znalost ze střelnice a ne na 100m, ale chce ji vyzkoušet v celém rozsahu možností. To jak zamíříš z horší pozice není dáno ráží, ale ergonomií zbraně, usazením optiky a tvými zkušenostmi atd.. Pokud se bojíš, že ti dobře sestavená silnější flinta rozmastí obličej nebo tě Magnum vyčerpá, tak máš ( promiň) málo nastříleno. Všechny medium zbraně jsou dobré a mají dostatečný účinek na běžnou lov vzdálenost. Zákonodárce vůbec neuvažoval, když stanovil min energii pro lov spárkaté, o lovu 500plus, ale i 300 a300+. Ani bych ho tím neděsil. To, že 243W bez problémů a vysokým střeleckým komfortem střelím ve dne na 350 m kus srnčího, nebo lišku, a v noci na 100m 100kg kus černé, ještě nedělá z 243W LR flintu na dospělou vysokou a černou zvěř. O medium 6,5 to platí stejně a to 6,5 CR je. Pokud jde o vysokou, černou a sičí zvěř, tak 7 RM, 300WM, 300WSM, nesmím zapomenout na Mildovu 8x68S atd., ale pořád se bavíme o vzdálenostech tak 350m,kdo chce střílet dál, tak 300RUM, 338 LM, 338 Edge. Není problém v tom, když se to výborně trefí nebo když se to mine. Musí to fungovat , včetně jasně viditelného značení a barvení, případně ochrnutí zvěře pro druhou, dostřelnou ránu, když se to jen trefí! Problém zvěře nejsou výborní střelci, kteří dobře trefují nebo si ránu vyhodnotí jako nerealizovatelnou a nestřílí. Problémem jsou dobří střelci, kteří jen trefí.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

6,5 Creedmoor jsem si loni pořídil jako doplňkovou pušku ke své 8x68S . Chtěl jsem něco kratšího,slabšího,lehčího a míň kopavého,co ještě bude slušně zabíjet. Bergara Ridgge splnila vše co jsem požadoval a jsem spokojený. Přebíjím.
Na 300m to pět ran umí do 5 cm i s mými střeleckými chybami. To mi na lov stačí. Dál stejně nikdy nelovím.
Já jsem spokojený,funguje to i na vysokou. Ale samozřejmě se pořád bavím,že dobře trefím. Žádné zázračné vlastnosti této ráži nepřisuzuji. Za sebe jsem fakt spokojený .
Ale tento příspěvek jsem napsal z jiného důvodu. A to,abych udělal místnímu odborníkovi a diplomatovi radost.
Tak pro Pufra:

6 Creedmoor UŽ JE v C.I.P. :D

Zjistil jsem to před pár dny.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od LosYelenos »

Nechci Creedmoora nějak glorifikovat. Je to jak píše pufr vyvážená ráže a taky se klidně podepíšu pod to, že je to hlavně o lidech. Ani ty magnumy nezatracuju, jen mi přijde, že na fórech obecně je milion lidí, kteří teoreticky magnumama střílí na 1000m, ale praxe je někde úplně jinde. Relativně nedávno jsem s creedmoorem lovil srnče na 800m (pravda, musel jsem ho dostřelit, protože jsem použil velkou opravu na vítr a zásah byl na měkko i tak byl na nástřelu a nemyslím si, že třeba s 300WM by to bylo jiné). Z 308win mám lišku na 620m, srnce na 545m, z 223rem lišku na 420m. Tím chci říct, že k ráně nad 500m se člověk moc často nedostane (za slušných podmínek tak, abych věděl, že to zvíře nebudu honit ještě týden někde). Daleko častěji se střílí na normálních 100-200m a tady je ráže opravdu jedno a je to jen o té střelecké pohodě.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Michal_123 »

LosYelenos:
Ono je to s Creedmoorem ve 100m na pohodu, pokud se dovedeš trefit.
Což nepochybně dovedeš, a to potvrzuje, že je to o lidech.

Mě se ovšem povedlo párkrát na 100 - 200m prase zcela minout.
Nebo byl zásah zcela jinde, než jsem mířil.
Těch důvodů může být celá řada, vždycky mě hned napadl ten nejpravděpodobnější, tedy že jsem vůl.
Podotýkám, že na střelbu nejsem zcela tupej, ale lov a střelnice jsou dvě naprosto jiné disciplíny.

Fór je v tom, že hůře posazený zásah z 6,5 bude větší problém, než u silnějšího náboje s větším průměrem.
Přesně o tom psali přede mnou Pufr a Pepa.

A při střelbě na 500m už může být doba mezi zmáčknutím spouště a dopadem střely tipuji klidně více než půl sekundy, takže možnost pohybu zvěře také není zanedbatelná...

Jo a ty TGK co používáš, mi lítají skvěle i ze 30-06.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Choochoo007 »

Neni duvod resit, jaka je 6,5mmCM nebo 6mmCM, kdyz jsou tu 6,5x55 nebo 243Win. Ucinky jsou o strele. Kdo prebiji muze dost naboj optimalizovat vzhledem k pouzite strele a rychlosti. Uz bych davno veril, ze ty pohadkove casy o zazracnych nabojich pominuly :wink:
Moderni naboje prinasi vyhody, ale ty bych nehledal v lovecke praxi, ale tercove ci prebijeci :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od LosYelenos »

Nezkoušeli jste někdo střely nosler RDF 130grs? Jako na terčovku... láká mě zkusit něco pod 140grs a ty RDF mi lítají dost dobře ze samonabíječky .308
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Vážení přátelé ano. Budu se opakovat. Tohle vlákno jsem založil speciálně na téma ráže 6,5 CREEDMOOR. O co mi kráčí jsem už zde výše několikrát zopakoval. Jistěže na 100% souhlasím s P.Kuřitkou & spol. , že na těžkou trofejovou si vezmu svoji milovanou 8 x 68 S, páč do těch 350 – 400m nic lepšího neexistuje. ( I když mě na dálném východě v Rusku vyděsila tím, že střelu mi silný boční vítr odnesl nějakých 8 cm stranou ve vzdálenosti 100m. ) Nicméně vlastní lov byl úspěšný a jen málokdo v ČR má takovou mohutnou trofej sibiřského losa jako já na zdi v kanceláři. Ale o tom jindy a jinde. Tady prosím jen ten 6,5 CM.

Protože jsem zvědavý člověk, a když čtu něco čemu se zdráhám uvěřit, tak si to sám zkusím. Abych si udělal jasno jak to vlastně je. Národ sobě si nadělil Národní divadlo a já zase k vánocům pušku pro důchodce. ( Stále stejná značka, páč ji věřím.) Právě v této ráži. Jako první nápad jsem si zvolil tuto konfiguraci

https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Bl ... G_4413.jpg

Optiku jsem k tomu vybral taky oblíbenou klasiku: Swarovski Z8i 3,5 – 28 x 50 P/SR . No a pak jsem čekal na zázračné náboje HORNADY 6,5 CM, ELD-X. ( Po neděli konečně budou.)

Tady jsem fakt neskutečně zvědavý, jestli ty udávané parametry od výrobce HORNADY opravdu platí, nebo jsou to jenom americké „ kecy v kleci “. Tento náboj je svými parametry úplně, ale úplně jinde než cokoliv co se nabízí od jiných výrobců ! Pohleďte ZDE:

https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Bl ... DO800M.jpg

Nechápu jak je to možné, kdo to opravdu ví ať mě poučí a polopaticky vysvětlí. Budu zato rád. Když se podíváte na výše uvedenou tabulku a srovnáte ji s tabulkou nejlepšího 6,5CM loveckého náboje od S&B, tak nevím proč je tento náboj o tolik horší než Hornady. (Podobné parametry jako S&B má i náboj Federal.) Tabulka náboje S&B je zde:

https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Bl ... 0grein.jpg

Jak šel čas, tak mezidobí čekání za zázračné „americké umění“ jsem se svou PPD pochlubil dlouholetému kamarádovi, kterého si vážím pro jeho zkušenosti. Kouknul na to a řekl, ať si to dám do skříně a pokud chci fakt střílet a zasahovat na těch 500 m+, tak ať si vyberu a poskládám jinou konfiguraci. Pan Pufr zde výše měl stejný názor, takže jsem si poskládal cosi jiného, co snad bude fungovat lépe. Ráže je zachovaná, hlaveň je 60.cm dlouhá, 22.mm tlustá, taky kanelovaná, pažba je R8 ULTIMATE s ATZL, doplněná o stavitelnou lícnici a stavitelnou botku + karbonová dvojnožka. Puškohled jsem taky vyměnil . Dlouho jsem váhal mezi dS 5 – 25 x 52 P a mezi X5i, 5 – 25 x 56 P ( klik 0,5cm ve 100m) . Nakonec jsem si ten X5i sundal z hlavně 338LM a vyzkouším ho na 6,5CM. Napřed změřím úsťové rychlosti a pak na tunelové střelnici nastřelím 100.m flek a podle Swarovski Balistic programu vyzkouším na otevřené střelnici, když nebude moc foukat. No a „ Hin sa hukáže „ kde je pravda. Když to bude OK, tak bude to srnčí flintička na pláně, kde byl kdysi les. Když to bude na houbelec, půjde hlaveň do trhu a vrátím do pažby tu ověřenou 338 LM. Docela mě zajímá, co na tu novou konfiguraci říká Mistr PUFR, a taky ti, co k tomu opravdu mají co říct. Flintička v 6,5 CM teď vypadá takhle:

https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Bl ... _E4487.jpg

Sice to není ani krásná, ani elegantní puška, ale snad bude fungovat. Je to jenom takové pragmatické a účelové nářadí pro lov srnčí a zvěře škodící myslivosti v jiných podmínkách.
Odpovědět