6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od tonny »

Ono také hospodařit s černou zvěří v době hrozícího rozšíření AMP není příliš rozumné. Nedivím se, že se střílí černá na potkání ale divím se, že v dnešní technice pro lov je černá ještě někde přemnožená.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od SoukuM »

Ano jistě, situace s AMP je taková, jaká je. Stavy černé zvěře jsou takové jaké jsou, protože lovem samčího pohlaví ještě nikdo nikdy stavy nesnížil, ovšem v situaci, kdy ulovení lončáka nebo sekáče/kňoura je považováno div ne za hrdinský čin, zatímco ulovení lončačky je fujky fujky, tak se není čemu divit. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

SoukuM píše: stř 17.8.2022, 12:16 Můžu se zeptat na umístění zásahu, jaké orgány byly zasaženy a jaká byla devastace zvěřiny po použití této střely? Jinak mi nedá a neodpustím si vyjádřit pochybnost nad smyslem lovu takového kňoura (spíš asi sekáč ne?) v situaci, kdy sociální skladba tlup černé zvěře je taková jaká je a tito dospívající jedinci včetně hrubých kňourů zoufale chybí. Ale dneska je to na rozhodnutí každého soudruha a když si chce někdo vystřelit, tak dneska to lze.
Díky za odpověď.
MS
Zrovna nyní přišel dopis SVS o nutnosti intenzivního lovu černé zvěře, bez omezení čehokoliv ? Lovíme kolem stovky ročně, AGRO požaduje více , nebo budeme platit škody, což by bylo pro malý spolek likvidační. Podle množství malých selat myslím , že neodlovíme ani letošní přírůstky. Přednostně lovíme selata a lončáky.
Hoki
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

mimořádná veterinární opatření
k zamezení šíření nebezpečné nákazy – afrického moru prasat (dále též
„AMP“) na území České republiky:
Čl. 1
Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu se nařizuje intenzivní
celoroční lov volně žijících prasat bez ohledu na věkovou kategorii a pohlaví s možností využití
i následujících způsobů lovu
a) pomocí zdrojů umělého osvětlení, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní
konstruovaného na principu noktovizorů,
b) na honebních pozemcích, na kterých současně probíhá sklizeň zemědělských plodin,
a na sousedních pozemcích ve vzdálenosti do 200 m od hranice těchto pozemků,
c) na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby a v této vzdálenosti
vnadit, umisťovat myslivecká zařízení a provádět lov z mysliveckých a jiných zařízení,
d) střílením v odchytových zařízeních krátkou nebo dlouhou kulovou zbraní s energií
v 0 metrech vyšší než 300 J, nebo
e) odlovem kňoura a bachyně na společných lovech s možností lovu jednotnou střelou
z brokové zbraně. (odesláno 2.8.2022)
Hoki
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od SoukuM »

Děkuji, ale nemusel si mi tady citovat, co vyhlašuje SVS, znám to. Samozřejmě se pod to dá schovat cokoliv. Ani se nedivím, že nestihnete při tomto způsobu asi odlovit selata. Co takhle zkusit lovit lončačky místo lončáků? Nebylo by to z hlediska snížení stavů poněkud vhodnější? MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nechci být cynik, ale pokud chci snižovat stavy, tak musím střílet vždycky, ale to sem nepatří. Lov byl zákonný a z hlediska zooveterinárního správný a v podstatě jediný možný.

Co ale k tématu patří, tak je legitimní dotaz na místo zásahu, co bylo zasaženo a jaké a jak byly orgány střelou poškozeny, případně zda došlo k průstřelu. Osobě se přikláním k teorii, která vychází ze zde uvolněných info. lovcem, že došlo k zasažení CNS, proto to zlomení v ohni. Nevím, zda to byl záměr, či šťastná souhra střelecké dovednosti a příznivých okolnosti.
Sám s monolity lovím a obecně se u houbičkového typu střely ( někdo říká u kytek, zkrátka nefragmentujících) uvádí jakási lovecká spolehlivost, tj. přiměřená míra expanze okolo 2000 stop/s, tj. jednoduše cca 600m/s. Pak je expanze malá, jde spíše o zásah "celopláštěm". Továrna uvádí, že na 400yardů je dopadovka u tohoto druhu munice cca 2020 stop. Tato rychlost je dosažena tovární hlavní 24 palců. Lovecká vzdálenost byla cca 316m, tj. velmi blízko "mezní dopadové" rychlosti. Jaká je změřená rychlost této továrny z tvé zbraně? Obecně továrna chodí méně, něž je na krabičce. Klidně i o 20m/s. Poctivě přiznávám, že jsem tento náboj tj. orig. Barnes nevystřelil, ale moc videí, kde by chodily z běžné flinty sub MOA, jsem neviděl. Jaký je vyzkoušený rozptyl tvého systému na 300m? Ptám se proto, abych viděl reálné možnosti systému, respektive této munice.
Monolity byly primárně vyvinuty jako střely do Afriky, či na těžkou zvěř, kdy je potřeba prostřelovat kosti, předek, aby zvěř byla zbavena motoriky, došlo k otřesu CNS, párovému šoku a průstřelu, který by umožňoval v buši "jednoduchý" dosled. Nevznikly jako ekologická z nouze cnost a pro lov subtilních srnců m se zasahem za lopatku, kvůli ušetření 15dkg zvěřiny.
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

To je škoda, je lepší mít osobní zkušenost, než zprostředkovanou, neboť tento typ střely lze těžko srovnávat s ostatními . Je chráněna několika patenty, proto ostatní monolitické střely se chovají jinak a nemají stejný terminální výkon .K expanzi stačí 1600 stop/s což představuje spolehlivý účinek cca. 700m . Můj limit je cca. 300m ,prase daněk muflon. Dříve jsem přebíjel (včetně Barnes LRX), tak jsem si mohl s přesností pohrát, přebíjení monolitů má trochu svá specifika ohledně vzdálenosti ogive střely od přechodového kuželu vývrtu apod. Když jsem přešel na 6,5 CR a zjistil , že mimo kvalitních Hornady ELD-X 143gr se dají koupit i Barnes VOR-TX LR , tak jsem neváhal ani vteřinu a všechny dostupné vykoupil. O ranivosti a smrtelnosti těchto střel jsem se přesvědčil mnohokrát , když jsem přebíjel . Proto mě příjemně překvapilo , že i s tovární municí Barnes VOR-TX LR dosahuji přesnosti pod 1 MOA. Na větší vzdálenosti vždy mířím vertikálně na přední běh a horizontálně na spodní polovinu těla, mám tak rezervu na chybu střelce , vliv větru apod. , mám tak velkou jistotu , že zasáhnu srdce, plíce, velký kloub , páteř, tj. že nebudu složitě zvěř dosledovávat. Na menší vzdálenosti u prasat střílím na hlavu, ale to nemusí vždy dobře dopadnout, každoročně najdu nějaké prase s ustřelenou čelistí , nebo průstřelem krku apod.
Hoki
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Michal_123 »

Hoki píše: stř 17.8.2022, 22:11 To je škoda, je lepší mít osobní zkušenost, než zprostředkovanou, neboť tento typ střely lze těžko srovnávat s ostatními . Je chráněna několika patenty, proto ostatní monolitické střely se chovají jinak a nemají stejný terminální výkon .K expanzi stačí 1600 stop/s což představuje spolehlivý účinek cca. 700m . Můj limit je cca. 300m ,prase daněk muflon. Dříve jsem přebíjel (včetně Barnes LRX), tak jsem si mohl s přesností pohrát, přebíjení monolitů má trochu svá specifika ohledně vzdálenosti ogive střely od přechodového kuželu vývrtu apod.
...
Není mým záměrem se Tě dotknout, ale o tom, že jsi přebíjel se dá poněkud pochybovat.
Obecně máš poněkud zmatek v používaných termínech a tvrzeních.

Například zde, kopíruji včetně té pravopisné chyby:
Hoki píše: stř 17.8.2022, 12:00 K mněření ogive vyrábí např. Hornady měřící pomůcky, dle mého je osvědčená metoda : vyjmout střelu , vysypat prach , krček nábojnice rozříznout do kříže , nasadit střelu a uzavřít náboj do nábojové komory, následně vysunout a změřit.
Takže jsi náboj přebil, rozebral a potom měřil OAL na kontakt s drážkami? :wink:
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od palkopal »

Ten náboj dává v 300 m téměř 2000J, tak o co vám jde?
Závist?
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od vava »

... nějak jsme si my Češi zvykli do všeho rýpat, zpochybňovat ... a vůbec být "přemoudřelí"

Koukám na zahraniční fóra a i když i tam se najdou "rýpací" odpovědi, tak je jich menšina ... tak mne těší ta jejich fóra - pro tu jejich pozitivní náladu i přínosnost informací číst. Ne že by tohle nebylo, ale občas ... no prostě ...

To video jsem viděl a palec nahoru za dobrou ránu. Divočák zhasl skutečně bez jediného kroku. Kam byl zasažen nevím, to ví jen lovec a pochybuji, že by se jistil pro případné pozdější pochybnosti evidováním důkazu kam byl zasažen.

Monolity jsou dnes uznávanými střelami, ale stejně jako střely s olovem v jakékoliv podobě mohou být přesné/méně přesné a to že mají (obecně) vyšší minimální rychlost je známé, nicméně střely LRX jsou v tomto ohledu výjimkou a mám to vyzkoušené osobně.

Kdybych udělal nějkou pravopisnou chybu - neukamenujte mne prosím - musel bych jít na doučování ČJ nebo k optikovi :-)

Jo, a že Hoki rozebral náboj a pak si pohrál s délkou střely při znovu usazení střely - na tom nevidím nic špatného. Možná, že to popsal trochu krkolomně, ale ten postup si každý, kdo o tom něco málo ví, lehce představí.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Ale pánové, tady snad nikdo Hokimu nezávidí ulovení kňoura a pochybnosti jsou motorem vývoje. Je jednoduché a někdy i nebezpečné, slepě přijímat informace a nepřemýšlet o nich.
Ten Hokiho příspěvek byl o přesnosti a ranivosti továrního náboje 6,5 Creedmoor osazeného střelou Barnes VOR-TX. To vše je chvályhodné. Bohužel to Hoki opřel o argument, který evokuje další otázky. Zásadní otázka je, kam byl kňour zasažen. Hoki popisuje, kam umisťuje záměrný bod. Dovolím si tvrdit, že kdyby takto trefil, nebude prase v ohni. Spíše to vypadá na CNS a to zase nic nevypovídá o ranivosti střely. Taktéž super ranivost a malý střelný kanál bez fragmentů a podlitin jsou v přímém rozporu. Vezmu-li ještě v úvahu, že na tu vzdálenost je hydrodynamický efekt téměř nulový tak to podporuje zásah na CNS. Vím, že i komora může někdy vést ke zlomení v ohni. To se mi stalo jen jednou s SST v .300Win.Mag. roček na nějakých 70m. Rozbité srdce jsem našel 5m za kusem. Zbylé SST šly do terče.
Nerozbíjí zvěřinu, čím větší kus tím překvapivější účinnost.
Z tohoto mi snad logicky vychází, že Barnes VOR-TX v 6,5 Creedmoor je ideál i na slona. :shock:
Američané jsou jednak nafoukaní a jednak marketingově zdatní "Made with pride in America" "the best of the world" jsou přívlastky mnoha výrobků, které jsou mnohdy jen průměrné. Je to ale logické. Konkurenční tlaky jsou v této branži světově největší právě v Americe. Je proto nutno vše brát s trochou rezervy. To vše jsou důvody, proč tu tak trochu s Hokim polemizujeme. Prostě se chceme dopátrat objektivity, což je jistě i Hokiho zájem.

No a ještě k tomu popsanému měření OAL. Dá se tak měřit, ale je to někdy zrádné. Záleží to na tvaru náběhu polí, tvaru střely a tření v krčku. Někdy se totiž stane, že při vytahování náboje dojde i k povytažení střely z krčku, ale to už je trochu OT.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od palkopal »

Hydrodymamický nevím, ale hydrostatický při téměř 700 m/s asi ano.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od SoukuM »

Pár prasátek už jsem si za ty leta střelil, něco kolem tisícovky, v podstatě nic jinýho nelovím, video z lovu jsem díky ochotě střelce viděl (tímto děkuji za zaslání), vzhledem k absenci popisu umístění zásahu střelcem tak za mě 1. zásah CNS 2. víc štěstí než rozumu při střelbě na tuto zvěř na tuto vzdálenos 6,5CM. No a protože jsem byl odhalen jako závistivec, tak jsem si dobrovolně přidělil jižní ovoce žluté barvy na dobu "without further notice". MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Michal_123 »

dalas píše: čtv 18.8.2022, 9:11 Z tohoto mi snad logicky vychází, že Barnes VOR-TX v 6,5 Creedmoor je ideál i na slona. :shock:
Souhlas, to mě také trochu zvedlo obočí.
Univerzální ráže, ani univerzální střela neexistuje.
dalas píše: čtv 18.8.2022, 9:11 No a ještě k tomu popsanému měření OAL. Dá se tak měřit, ale je to někdy zrádné. Záleží to na tvaru náběhu polí, tvaru střely a tření v krčku. Někdy se totiž stane, že při vytahování náboje dojde i k povytažení střely z krčku, ale to už je trochu OT.
Nikdy jsem navíc neviděl z tohoto důvodu nařezané nábojnice do kříže, jak to popisuje Hoki.
Střela by v nábojnici pravděpodobně vůbec nedržela a došlo by k deformaci krčku při řezání.

Sám používám nařízlou nábojnici jedním řezem.
Je třeba zkoušet to několikrát, protože Tebou popisovaný fenomén "povytažení" tam je a funguje.

A nebo, když jsem byl rozhodnutý udělat to opravdu dobře, použil jsem následující přípravek, tam je to bez problému. Střela je navrtaná a spojená s drátem do kola, který čouhá zátravkou ven z nábojnice.
měřící přípravek OAL 300WM Norma Oryx 200grs.jpg
měřící přípravek OAL 300WM Norma Oryx 200grs.jpg (76.34 KiB) Zobrazeno 1157 x
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

Michal_123 píše: čtv 18.8.2022, 6:30
Hoki píše: stř 17.8.2022, 22:11 To je škoda, je lepší mít osobní zkušenost, než zprostředkovanou, neboť tento typ střely lze těžko srovnávat s ostatními . Je chráněna několika patenty, proto ostatní monolitické střely se chovají jinak a nemají stejný terminální výkon .K expanzi stačí 1600 stop/s což představuje spolehlivý účinek cca. 700m . Můj limit je cca. 300m ,prase daněk muflon. Dříve jsem přebíjel (včetně Barnes LRX), tak jsem si mohl s přesností pohrát, přebíjení monolitů má trochu svá specifika ohledně vzdálenosti ogive střely od přechodového kuželu vývrtu apod.
...
Není mým záměrem se Tě dotknout, ale o tom, že jsi přebíjel se dá poněkud pochybovat.
Obecně máš poněkud zmatek v používaných termínech a tvrzeních.

Například zde, kopíruji včetně té pravopisné chyby:
Hoki píše: stř 17.8.2022, 12:00 K mněření ogive vyrábí např. Hornady měřící pomůcky, dle mého je osvědčená metoda : vyjmout střelu , vysypat prach , krček nábojnice rozříznout do kříže , nasadit střelu a uzavřít náboj do nábojové komory, následně vysunout a změřit.
Takže jsi náboj přebil, rozebral a potom měřil OAL na kontakt s drážkami? :wink:
Žádný zmatek v tvrzeních a přebíjení nemám, dlouhé roky jsem přebíjel, naposledy zejména 6,5x284 neboť v té době se prodával jediný náboj, Norma Vulcan myslím. Kdo chtěl něco jiného musel přebíjet. Škoda ,že jste nepochopil základní a nejednoduší princip měření usazení střely do nábojnice. Použitím pomůcky od Hornady, nebo udělátkem , které je zde vyobrazeno to samozřejmě jde, ale pokud není náboj uzamčen v nábojové komoře závěrem, tak podle mých zkušeností není měření úplně relevantní. Má to svoje úskalí, ale jde to vychytat. Nikdo po Vás nechce tento způsob měření aplikoval ve své praxi. Za to "n" se omlouvám , pokud bych však měl reagovat na každou chybu či překlep na diskusních fórech, tak bych pomalu nic jiného nedělal, hold není každý dokonalý , jako vy.
Hoki
Odpovědět