6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Martinř »

to jsem samozřejmě věděl a proto jsem tam napsal! :D
resp. jsem se ptal zda-li mohu tuto střelu používat i když výrobce doporučuje twist 1:8 a rychlejší (ale to bys věděl kdyby sis přečetl pár předchozích příspěvků).
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od bon »

To by museli být v Blaseru blázni, aby ti doporučili střelu, kterou její výrobce pro uvedený twist nedoporučuje. Ale používat ji samozřejmě můžeš, pokud nemáš požadavek s ní něco trefit :lol:
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Martinř »

přebito, vyzkoušeno, na 100 m to lítá srovnatelně s továrníma H ELD-X 143 gr. :shock:
p.s. Barnes nepíše, že tuto střelu nedoporučuje pro twist 220, ale že ji doporučuje pro 200 a rychlejší :D
Naposledy upravil(a) Martinř dne čtv 07.7.2022, 13:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Choochoo007 »

A to srovnatelně je teda jak v MOA? Od drazek si ji usadil kolik?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Martinř »

cca 1 MOA, powder RS 60, Wt 42,5, primer SB LR, OAL 71,0
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Choochoo007 »

Tech OAL 71,0 z neceho vyplynulo? Treba ze vzdalenosti od drazek nebo proste jen napad?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Martinř »

z rady zkušenějšího kolegy,
jedná se mi o lovecký náboj k lovu především černé zvěře, žádná terčovka.
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

Když jsem skončil s přebíjením 6,5x284, tak jsem se rozhodoval co dál. Volba byla jasná ,nějakou 6,5ku, v té době přicházela na trh ráže 6,5 creedmoor, tak jsem to risknul a udělal jsem dobře. Střelecky přívětivá a přesná střelba je výhodou. Začal jsem se střelivem Hornady ELD-X 143gr , skutečně kvalitní a přesná munice, ranivost dobrá, tak nějak od tohoto typu střely očekávaná. Protože tyto náboje jsou k dostání jen sporadicky a čím dál dražší , tak jsem si vzpomněl na přebíjení ,kdy jsem používal střely Barnes LRX. Začal jsem pátrat po dostupném střelivu Barnes v ČR. Kupodivu jsem objevil náboje Barnes VOR-TX LR 127gr k mému překvapení za slušnou cenu. Tyto aktuálně používám nejčastěji, neboť se jedná o přesnou munici i na větší vzdálenosti (polní honitba to vyžaduje) , ale hlavně o nejsmrtelnější střelu , jakou jsem za více jak 40 letou praxi poznal. Nerozbíjí zvěřinu, čím větší kus tím překvapivější účinnost. Nedávno jsem ulovil kňoura 112kg na 310 metrů, který se svalil aniž by udělal jediný krok, nehledě na to , že zvěřina není kontaminována olovem. viz. informace v tisku, že veterinární kontrola v MAKRU objevila v kančím mase 9x překročený limit pro obsah olova, kontaminace olovem je i ve zvěřinových salámech a klobásách. Takže VOR-TX LR mohu s čistým svědomím pro 6,5 CR , 1:8 vřele doporučit, dosud je to málo známé střelivo u tuzemských lovců a taky ho již budete těžko shánět neboť jsem zřejmě preventivně vykoupil celou dodávku výhradního dovozce do ČR , abych měl příští roky čím lovit a nemusel se stresovat neustálou absencí a cenou ELD-X na českém trhu.
Hoki
Róža
Nový návštěvník
Příspěvky: 36
Registrován: úte 26.6.2018, 12:51

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Róža »

Lovím výkonově podobnou ráží 6,5x55SE kolem deseti let.Strilim fabrickou Lapuou 10,1 g.Je skvělá,ale střílet na 112 Kg kňoura, touto ráží na 310 metrů je podle mě velký risk. Jak známo 6,5 obecně neodpouštějí hůře umístěné zásahy a že by po této ráži a vzdálenosti padl metrákový kňour jak podtatý tak snad jen po zásahu na páteř. Ale může být. Chtěl jsem jen říct,že i když dělám myslivosti přes 30 let a něco už mám sloveno, ránu bych si s touto ráží v tomto případě odpustil.
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

Po vyhodnocení všech okolností střelby, zejména odpovídající střelecké pozice jsem se rozhodl lovit, neboť jak jsem napsal, spoléhám na střelu Barnes VOR-TX LR a opět mě ani v tomto případě nezklamala. Pokud máte zájem, tak mám k dispozici video.
Hoki
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od vava »

Rád se na to video podívám ... pokud si je střelec jistý zásahem, použije střelivo s dostatečným ranivým účinkem v cíli a celkově usmrtí zvěř "humánně" (to je ale blbý slovní spojení) tak nevidím důvodu proč na takovou vzdálenost nestřílet. Každý máme jiné hranice svých schopností - včetně limitů zbraně a střeliva.
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

vava píše: stř 17.8.2022, 8:52 Rád se na to video podívám ... pokud si je střelec jistý zásahem, použije střelivo s dostatečným ranivým účinkem v cíli a celkově usmrtí zvěř "humánně" (to je ale blbý slovní spojení) tak nevidím důvodu proč na takovou vzdálenost nestřílet. Každý máme jiné hranice svých schopností - včetně limitů zbraně a střeliva.
Přesně tak, já běžně lovím do 200m . ale tato situace, kdy mám dobrou střeleckou pozici , prase je v naprostém klidu, bezvětří ,tak jsem zvážil všechny okolnosti a lovil. Video jsem uveřejnil v jedné skupině na FB. Nevím , jak do toho diskusního fóra video umístit. Případně mi napište na jhoki@seznam.cz a já vám to pošlu.
Hoki
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Martinř »

to Hoki: jaká je OAL továrních Barnes VOR-TX LR? díky.
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Hoki »

Martinř píše: stř 17.8.2022, 10:35 to Hoki: jaká je OAL továrních Barnes VOR-TX LR? díky.
O.A.L. tedy celková délka tohoto náboje je 69,85 mm Toje podle normy, aby náboj pasoval do všech zbraní této ráže. Špička střely se však přechodového kuželu vývrtu nikdy nedotýká, proto je pro každou pušku určující z hlediska přesnosti střelby , jak daleko je ogive střely daleko od přechodového kuželu. Klasické střely vyžadují např. několik málo desetin mm , tyto monolitické střely vyžadují jako min 0,5 až 2 mm . K mněření ogive vyrábí např. Hornady měřící pomůcky, dle mého je osvědčená metoda : vyjmout střelu , vysypat prach , krček nábojnice rozříznout do kříže , nasadit střelu a uzavřít náboj do nábojové komory, následně vysunout a změřit. Tímto postupem došlo ke kontaktu ogive střely s přechodovým kuželem vývrtu. Od této naměřené hodnoty zasouváte střelu při přebíjení o požadované hodnoty směrem do nábojnice ( u monolitických střel více u poloplášťů méně) po praktické zkoušce na střelnici můžete upravovat tuto vzdálenost , čímž vám vznikne vaše konkrétní hodnota OAL pro vaši zbraň . (pomíjím experimenty s druhem střelného prachu a jeho navážkou) Pro příklad uvádím i tovární AOL nábojů Hornady ELD-X 143 gr, které taky používám . monolit Barnes 69,85mm - poloplášť Hornady 71,35 mm
Hoki
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od SoukuM »

Můžu se zeptat na umístění zásahu, jaké orgány byly zasaženy a jaká byla devastace zvěřiny po použití této střely? Jinak mi nedá a neodpustím si vyjádřit pochybnost nad smyslem lovu takového kňoura (spíš asi sekáč ne?) v situaci, kdy sociální skladba tlup černé zvěře je taková jaká je a tito dospívající jedinci včetně hrubých kňourů zoufale chybí. Ale dneska je to na rozhodnutí každého soudruha a když si chce někdo vystřelit, tak dneska to lze.
Díky za odpověď.
MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Odpovědět