Lov vs. Myslivost

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Ratte »

Ve své knize Lovíme Jinak jsem do první kapitoly, kde představuji sportovní lov vmáčkl i kapitolu o myslivosti.
Koncem loňského roku mě oslovili z časopisu Lovec, abych to rozepsal na článek, že to chtějí dát do prvního čísla a tady to je.

https://www.minds.com/bohemianrifles/bl ... 3596642304

Uznávám, že je to v našich končinách poněkud kontroverzní téma a navíc jsem spíše příznivce amerického modelu lovectví, ale snažil jsem se objektivně popsat rozpor mezi myslivostí a čistě jen lovem. Posuďte sami, připomínky vítány.
Iljušin
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 27.10.2019, 20:43

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Iljušin »

Pane kolego - velmi zajímavý článek o velmi zajímavém tématu. Patřím k posledním generacím ještě "staré školy". Dodnes mi zní v uších definice myslivosti vyučována V.Mimrou na lesnické škole: "Myslivost je odvětví hospodářské činnosti...". Dovolím si nesouhlasit s Vaším: "Myslivec loví zvěř, aby ji mohl chovat". Dávám za pravdu panu Mimrovi - je to přesně naopak. Lov samotný v kulturních podmínkách střední Evropy, ale dnes i na jihoafrických farmách, vidím jako sklizeň "plodů" povětšinou mnohaleté chovatelské (myslivecké) činnosti. Lov v divočině, jako jsou oblasti Aljašky, Sibiře, či střední Asie bych zařadil spíše mezi čistě sportovní aktivity. Ano moderní doba přinesla komerci i do těchto činností. I když už patřím mezi ty starší , nevidím v tom žádné negativum a myslím, že je to stále férové. Myslivci s omezenými finančními možnostmi musí (nebo chtějí) před "sklizní" investovat spoustu úsilí té chovatelské činnosti, zatímco movitější "komerční" lovci si toto zaplatí a jejich neoddiskutovatelný společenský přínos je finanční podpora chudších regionů, regionů s jinak typickou nízkou zaměstnaností a nízkými příjmy (Židlochovicko, maďarský venkov atp.). Za častou kritikou a osočováním poplatkových lovců vidím především obyčejnou závist. Zbytek je na "vkusu každého soudruha". I bohatý poplatkový lovec se může chovat jako myslivec ctící všechny tradiční středoevropské zásady myslivecké etiky a etikety, vystříhat se masařině s nočákem u hromad krmení a chodit oblečený tak, aby si ho nepletli s vojenským výsadkářem. Lovecký pud, kořistnictví, máme v menší či větší míře zakódován ve své genetické výbavě všichni po našich předcích, není tedy třeba řešit nějaká dilemata.
Naposledy upravil(a) Iljušin dne sob 21.3.2020, 22:48, celkem upraveno 2 x.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od precechtel »

no nevnímám článek jako kontroverzní, každý myslivec by si upřímně měl odpovědět na otázku, co jej přivedlo k myslivosti, je několik důvodů a kategorií myslivců: - rodinná tradice ( děda, otec atd. ), pořízení psa loveckého plemene, práce v zemědělství a v lese a tím pobyt v přírodě, jedna z možných aktivit společenského života na vesnici, když pominu hasiče, příklad a doprovod partnera, příklad kolegy v zaměstnání, původně sportovní střelba, hra na hudební nástroj, možnost poznat spoustu zajímavých lidí a tím rozšířit portfolio pro podnikatelskou činnost, už všechno mám tak zkusím myslivost atd. atd. Já sám pravdivě za sebe říkám, že na počátku byla lovecká vášeň, chytlo mně to cca ve 12. letech, navíc kamarád z dětství vyrůstal na hájence, v rodině přímé myslivci nebyli, jen vzdálení strýcové ze strany matky, do kurzu jsem se přihlásil v 16. letech..... Souhlasím s prof. Javůrkem, protože už jsem zpáteční kus, že myslivec se zpravidla vyvíjí od bujarého mládí a vášnivého lovce, přes chovatele zvěře, po obdivovatele veškeré živé krásy v přírodě. Proto řada myslivců svou činnost doplňuje rybařením, chovem psů, včelařením. Dnes už rozumím i tomu, že obeznám kus spárkaté a mám radost, když poradím jinému kolegovi s jeho ulovením, to asi lovec nedokáže. Pouhé lovce nijak nehaním, nic jim nezávidím, jejich zaujetí lovem chápu. Já na žádné poplatkové lovy nejezdím, něco bych si i mohl zaplatit, ale ta představa mně neláká. Lákala by mně snad Karélie či Finsko, Norsko, asi pod trochu zkresleným pohledem Luskačových knih. Naskýtá se taky otázka trofejí - zaplatím si medailového jelena, srnce, daňka atd., trofejí mám plný pokoj, vrazil jsem do toho spoustu peněz a moji potomci vše rozprodají na kila, kdo by stál o cizí trofeje bez osobního zážitku z lovu....
Jinak časopis Lovec je celkem zajímavý, přečetl jsem obě čísla, člověk by měl mít přehled, Myslivost beru od února 1972 stále, byť ji někteří haní, jistě bylo by co ke kritice, ale je tam řada zajímavých odborných článků, v minulosti jsem odebíral i Svět myslivosti a slovenský Hubertlov, samozřejmě někteří autoři pošlou článek do více mysliveckých časopisů, ale mnohdy si čtenář může porovnat a srovnat různé názory na odborné téma se svým vlastním názorem a svými zkušenostmi. F.
politice a politikům zmar
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od pufr »

Jsem text po obědě proletěl a článek je to pěkný! Dojem - popravdě - ty cestopisy Ti jdou líp!!
První strany toho "škatulkování" jsou pro mne takové nudnější (pokládám "škatulkování" za jeden z největších nešvarů tuzemského školství).
Východiska "konfliktu" jsou pro mne definována někdy trochu sporně - nechci říct účelově (sportovní střelba palnou zbraní je taky sport a z aktivních sportovních střelců - se rekrutuje nemalá část lovců ...).

Dojmy v podstatě dva, míněno v dobrém, doufám, že se Tě to nedotkne.
1) Psáno se znalostí věci, ale pro mne nějak trochu složitě - vyprávění mi nestaví v hlavě jednoznačnou "konstrukci" - nejede to tudíž ve finále "pod kůži" tak, jako když o nějakém problému píše Hemingway nebo Kundera :)

2) Víc by tomu možná slušela publikace v nějakém periodiku s obecnějším okruhem čtenářů - tam by se ty definice "alternativních" a přírodě bližších způsobů lovu mohly líp "rozběhnout". Myslím, že by to leckde třeba po doplnění prvního "zaměřovacího" odstavce a drobném učesání vzali :!:,
(maličko jsem se cítil, jako když o víkendu čtu něco v Magazínu Dnes nebo Egu Hospodářských novin)
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od dalas »

Nějak ty pocity z článku už vystihli kolegové nade mnou. O tradicích, poslání myslivosti už toho bylo na tomto fóru napsáno mnoho. Tak se omezím jen na tři věci.
1. Myslivec, který provozuje myslivost v souladu s jejím posláním, je současně poplatkový lovec, kterého čistý lovec jen těžko přeplatí.
2. Myslivost není jen o regulaci přemnožujících se druhů zvěře, ale i o podpoře druhů, kterým podmínky zrovna nepřejí. Tedy mimo zájem lovce.
3. Nedovedu si představit selektivní lov bez kontinuální zainteresovanosti na udržení druhů, jejich počtu, pohlavního poměru, kondice a konstituce.

Tímto nezatracuji poplatkové lovce. Uživatel honitby může nabídnout odstřel za dohodnutou cenu, ale je v pořádku, že lovec má doprovod, který odstřelový kus určí. Jsou případy, kdy provozovatel honitby má takovou důvěru v loveckou morálku lovce, že nechá odstřelový kus vybrat lovci samotnému. No a třetí varianta je čistě komerční. Střel co chceš, ale pak zaplať. Stejně mi bude končit pronájem a kdo ví, jak to bude. Bohužel, pak jde kvalita zvěře dolů.

Ano, státní správa myslivosti potažmo zákonodárci mohou přijít s jiným modelem přístupu ke zvěři, jako národnímu bohatství, ale o tom nechci nijak spekulovat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od palkopal »

Zatím nepovšimnuta myšlenka, o které článek je - rozdílný pohled na myslivost a lovectví z hlediska předpisů.
Když se chce u nás cizinec věnovat lovectví (např. poplatkovým lovem), stačí mu obrazně řečeno "doklad vydaný na benzinové pumpě v zahraničí". Když se chce témuž věnovat našinec, musí absolvovat zkoušku z myslivosti, které se třeba vůbec věnovat nechce (navíc ztíženou výmyslem zkoušejících organizací o roční přípravném kursu).
Náš ZoM neříká mnoho o tom, k čemu všemu lovecký lístek opravňuje. Mluví o myslivosti (což je i spolková činnost, kterou nájemce honitby fyzická osoba musím taky vykonávat?), o právu myslivosti (v kostce starat se o zvěř a lovit ji a přivlastňovat) a že myslivost lze provozovat pouze v honitbě. Lovecký lístek je třeba k pronájmu honitby (lovecký lístek nepotřebuje uživatel vlastní honitby, ani žádný člen honebního společenstva, které honitbu nepronajímá) a lovu (kdo loví, musí mít u sebe LL). Ale není potřeba k provozování myslivosti, pokud nelovím (zákon nedefinuje, co je to lov).
Jedním z diskutovaných problémů myslivosti je stárnoucí členská základna a malý zájem mladých. Přitom mnoho současných myslivců svoji karieru začalo na prosté lovecké vášni, myslivost přišla na řadu až potom (z donucení či přerodem).
Nebylo by řešením připustit lovce s nadějí, že se z nich časem stanou i myslivci? Např. tak, že lovec (pouze s doprovodem myslivcem) musí mít oprávnění pro nakládání s loveckou zbraní (pro zbroják skup. C už není podmínka lovecký lístek?) a pojištění, případně před samotným lovem by musel absolvovat přezkoušení střelby ze zbraně, kterou chce lovit. A co společný lov?
Nebo lovecký lístek opravňující pouze k lovectví (zkouška z lovectví?) a něco jako "myslivecký lístek" opravňující k myslivosti, tedy i lovu sám a na vlastní zodpovědnost?
Iljušin
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 27.10.2019, 20:43

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Iljušin »

Administrativní bariéry pro získání práva k výkonu myslivosti logicky vycházejí z nějakých souvislostí a mají své opodstatnění. Aby člověk získal řidičák, taky musí do autoškoly a nikdo to nezpochybňuje. Je to sice nedokonalý filtr, ale přece jen filtr. Dovedete si představit tu zkázu, kdyby se "Čecháček pustil ze řetězu" a mohl si lovit po nákupu LL na nejbližší benzínce ? Čecháček je v uvozovkách záměrně, neboť náš národ si s dodržováním pravidel a zákonů moc hlavu neláme...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od dalas »

palkopal> ono to není tak jednoduché, že si někdo něco koupí a hned dostane CZ lovecký lístek. Proces ověřování reguluje dokument MZE http://eagri.cz/public/web/file/178175/ ... vereni.pdf Samozřejmě ta úroveň pro dosažení národního loveckého lístku je různá, ale jednak lístek je časově omezený a je tu předpoklad, že dotyčný bude mít kvalifikovaný dohled při lovu. Domnívám se, že to, co se třeba kupuje v USA na benzinkách je spíše povolenka k lovu. Ono to takto jeví jako dost free, ale není tomu tak. Prostě nedovedu si představit, že se na lov vydají lidé, kteří jsou přesvědčení, že srnec je mládě od jelena.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Ratte »

Pufr: taky ty cestopisný články píšu raději než takovéhle úvahy, nicméně v knize jsem to prostě musel nějak uchopit a následně ořezat na šest stran do podoby článku stravitelného širokému publiku, ve kterém se ještě vrtali v redakci. Kundera nebo Opper by to zvládnul lépe, o tom žádná, ale na Hemingwaye si docela věřím :)
Nemyslím si, že se tohle dá psát bez škatulkování, na šesti stranách není moc prostor pro manévrování a téma je moc složité na to, abych mohl požívat luxusu jednoduchého soudu.
Ale děkuji za připomínky, schválně ti na PM pošlu knihu kde to je delší a víc v kontextu, co na to řekneš pak.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Ratte »

Iljušin: souhlasím, že nějaký filtr je potřeba, ale nemyslím si, že je nutné ani moudré aby to musela mít v dikci výhradně ČMMJ. Ano, ať se na základě jejích osnov, jakýchkoliv uzná za vhodné, připravují budoucí myslivci na výkon práva myslivosti, ovšem nevidím důvod aby se stejným způsobem připravovali i lovci, jakože jenom lovci. Nějaký osekanější kratší kurz. Něco rozsahu dělání zbrojáku se závěrečnou zkouškou. Otázkou by pak samozřejmě bylo rozumné nastavení jejich možností stran lovu.
Jsem přesvědčen, že takto méně restriktivní způsob by nakonec k myslivosti přivedl více lidí. Když máte mladého člověka bez vazeb na myslivost, který má lovecké pnutí a chce si to zkusit, tak pokud ho postavíte před roční kurz napěchovaný výukou tradic, tak se na to ve velkém množství případů spíše vykašle, pojede si zalovit do ciziny a nebo si v krajním případě něco upytlačí.
Já jsem měl pro příklad za sebou už dvě lovecké návštěvy v Africe, než jsem se rozhodl udělat si myslivecký kurz a to se myslivosti nevěnuji, jenom jsem potřeboval lovecký lístek ze země původu do zemí kde jej vyžadují.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Ratte »

Dalas: to s tou benzínkou je v praxi samozřejmě složitější. Záleží na zemi, v případě USA konkrétního státu, toho co chce člověk lovit a taky jakou zbraní. Někde vyžadují kurzy různého rozsahu, někde jenom složení testu, občas ani to ne, kupříkladu lov prasat na Floridě. Mnohdy něco jako kvalifikovaný dohled není vůbec vyžadován.
Iljušin
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 27.10.2019, 20:43

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Iljušin »

Ratte: S tou ČMMJ plně souhlasím. Osobně s nimi nemám nic společného a moje zkušenosti se svazem končí u placení členských příspěvků v šeru dávnověku. Myslivecké vzdělání jsem získal na SLTŠ a ze "svazu" jsem odešel nedlouho po revoluci, když členství přestalo být nutné. Z mého pohledu je ale myslivost / lovectví je natolik odborná činnost, že určité vzdělání vyžaduje. Střední Evropa není ani Sibiř, ani Yukon. Možností, jaký subjekt by toto vzdělání, nebo alespoň přezkoušení, mohl poskytovat certifikované, je celá řada.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od precechtel »

v současné době ČMMJ řeší zrovna zachování či zrušení roční zkušební doby pro adepty, chápou všichni, že to je překážka pro řadu mladých zájemců.....
politice a politikům zmar
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od vesrad »

Osobně si myslím, že otázka myslivost vs. lov je jen další příznak vývoje naší společnosti. S rostoucí životní úrovní,volnými penězi a časem lidi vymýšlí co by "vyvedli" a roste počet "sběratelů zážitků", nejlépe extrémních/exotických kam více méně spadá i lov.
Než jsem před deseti lety oblékl zelenou kamizolu, tak jsem se dost věnoval horolezectví, skalnímu lezení a tak trochu paraglidingu a něco o historii těchto aktivit jsem si nastudoval. Dle mého laického názoru se těmto aktivitám před 30 lety věnovali jen opravdu zapálení jedinci, kteří to měli jako smysl existence. Důvod byl jednoduchý - normální člověk na to neměl čas, peníze a nechtěl se zabít... Dnes je při vhodném počasí na každé skále či startovním kopci lidí jak na václaváku. Do himáláje jezdí (a zůstávají tam) lidi co sotva vyšli na Sněžku protože je to cool a dobře to vypadá na facebooku. Hlavně v lezení taky existovaly jisté tradice, které "nová vlna" úplně nemusí. Jenže ta stará generace na tím může akorát zanadávat u piva.

V tomhle má myslivost výhodu že "tradice" tu byly silně institucionálně i legislativně zakotveny, takže změna nebyla tak živelná jako v jiných oblastech a muselo se to tak nějak vejít do rámce ZoM. Poměr klasiků a modernistů se ale vlivem demografie pomalu obrací takže stoprocentních myslivců tělem a duší ubývá. Sám se považuji taky spíše za lovce, ale vzhledem k úctě k historii se snažím zásadně nevybočovat, dodržovat tradice a jít cestou evoluce a ne revoluce.
Souhlasím, že roční kurz na LL je extrém, praxe v honitbě záleží případ od případu jak, případně zda vůbec proběhne. V této oblasti by se dalo hodně zapracovat na efektivitě.
Otázka je, zda jako společnost chceme zachovat myslivost jako kulturní dědictví v současném rozsahu, nebo otevřeme prostor pro lov, coby volnočasovou aktivitu na úrovni golfu. Souvisí to i výhledem na management zvěře, kde myslivost dle názoru mnohých selhává. V této oblasti by ale asi zásadní změnu nepřineslo ani umožnění "hobby" lovu. To se spíš dočkáme legalizace vysoce profi lovců "čistících" honitby od zvěře v rámci povolání.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Lov vs. Myslivost

Příspěvek od Citron »

Ono problémem současné "myslivosti" je to, že se myslivost jako taková už téměř nikde nedělá, stejně se to smrsklo u většiny lidí jen na ten lov. Od těch základů myslivosti už jsme dávno ustoupili, o přírodu vlastně nepečujeme, důvody jsou různé a není jen jeden, ale nutno také dodat to, že to není vina jen myslivců.
A ono to souvisí i s tím, jak katastrofálně špatná je výuka a výcvik nových myslivců, kdy to je jen tunel, který je zaměřen na zvěř a okolní příroda je jaksi mimo tubus a ani není v tom světle na konci. A nebudeme si nic nalhávat, příroda je velice komplexní problém, kdy souvislosti postupem času dojdou jen směšně malému procentu těch, co myslivecké zkoušky udělají.
Ta ostuda naší myslivosti je vidět na lesích (berme to jako indikátor, byť velmi zjednodušeně), i to, jak tomu v současné době rozumíme je vidět na chovatelských přehlídkách...kam jsme se to třeba jen v těch trofejích prostříleli...
Řešení nebude jednoduché a v současné době zjednodušování asi ani nebude moc účinné.
Ps: a to žiju v okrese, kde je výka myslivců zajištěna lesnickou školou a profesionály z péče o přírodu a pořád je to málo...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Odpovědět