6XC - jaký monolit?

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od figi »

Netuším, proč tady někteří uvádí, že přesnost je u 6XC lepší, než u 243W. Kde jste takovou blbost četli?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od lovec »

Na internete? :lol:

Bez srandy. Napr. známy výrobca matríc John Whidden je viacnásobný víťaz LR šampionátu NRA práve s klasickým 243 Winchester (8" twist, Berger VLD 105gr.). Svojho času staval pre taktické súťaže, ktoré boli predchodcami dnešnej PRS série, výborné opakovačky George Gardner z GA Precision, recept bol 243 Win a vtedajšie 115gr. DTAC.

Dnes je výber striel ešte širší.
Stačí vziať aj staršiu, solídnu opakovačku s krátkym záverom, pichnúť tam lauf so 7,7" alebo 8" stúpaním vývrtu a v kombinácií s 243W je to zbraň, ktorá zvládne všetky aktuálne 6mm strely. Zároveň má dostatočný objem hilzne na to, aby ich poslala takou rýchlosťou, že bude viac než silnou konkurenciou pre 6,5mm kalibre aj na dlhšie vzdialenosti (to nie je samozrejme nejakých smiešnych tristo metrov...).

Takisto to zmákne všetky lovecké monolity s potrebnou rýchlosťou. Osobne mám na 243W všetok vercajk a zásobu jedenkrát vystrelených fabrických hilzní Norma. Ak za nejakú dobú zistím, že ju znovu nutne potrebujem, tak bez debaty idem do 243 Win.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Jiskra »

Hoši já to nepsal! To mi nepřišijete :roll: :D !
A ani proti 243 nic nemám (krom horší životnosti),jen jsem odepisoval na dotazy k 6 XC. :?
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od figi »

Právě David Tubb se svojí 6XC nedokázal roky Whiddena s 243W porazit. Ještě před sedmi lety bylo v NRA mezi stovkou nejlepších v USA víc 243W než 6XC a 6 Creed. dohromady. Jenže měnit hlaveň po 600 - 900 ranách je fakt opruz, když hoši střílí tisíce ran ročně. A 6XC vydrží cca 2 500 ran. Loni už v první stovce nebyla jediná 243W. Ale čím větší vzdálenost, tím výhodnější je 243W. Sami říkají - pokud je to jen na lov, jednoznačně 243W.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Proč zvažovat 6XC

243Win má stoupání hlavně 1:10, což úplně nesedí všem těžším a zejména dlouhým střelám. Takže obvyklá rada je 243W s novým vývrtem a stoupáním 1:7,5 - 1:8. Výměna hlavně, případně koupě závěru atd., případně stavba - doladění flinty, je skutečně vopruz. Četníci, pak sehnat lauf, pak to nechat někomu, kdo to umí a nebude to trvat věčné časy, udělat. Čas, peníze a napětí, jak to vlastně dopadne. Nebo jednoduchá zkratka. Koupím veksl lauf od Blasru 6XC, protože 243 je tam taky, ale jen 1:10 a hned se bavím, protože jen povolím dva imbusy a vytáhnu 308W , nasadím denní optiku a to bude chodit hodně dobře. Super match lauf Bartlein bude jistě lepší, ale pro mě zbytečné. Pokud po 2500šusech odejde XC do háje ( řekněme, že tedy vydrží cca 3x déle), tak vezmu imbus a povolím dva šrouby. Vložím ihned novou a opět dotáhnu dva šrouby a může se jít nastřelovat. Následně jde nebožka s průkazem na likvidaci a může být před tím zkoumána roky na balistice. Žádné prostoje. Záležitost jednoho dopoledne a žádné doprošování se nějakého mistra, opakované telefonáty atd.. Zdar!
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Jiskra »

No já jsem postiženej a moje myšlenkové pochody se bohužel ubírají jinak než většině střelecké populace. Když uvažuji nad nábojem automaticky hned přebíjím. Tovární nechci a nekupuji. A když nad laufem,tak jakej si vyrobím. 243 W s 8" bych klidně bral, tovární s 10" ne. Mám rád střely s dobrým BC a větší váhou. To jen na vysvětlenou
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od lovec »

Pred pár rokmi bol v DWJ alebo inom nemeckom magazíne porovnávací test dvoch fabrických hlavní 243 Win od Blasera, jedna s 10" a druhá s 8" twistom. Stálo by za opýtanie v Blaseri, či je takáto možnosť stále za nejakých okolností dostupná. Hlavňovinu s 8" twistom majú, takže... :roll: :wink:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od lovec »

Josef Kuřitka píše: úte 09.6.2020, 11:44 ...Takže obvyklá rada je 243W s novým vývrtem a stoupáním 1:7,5 - 1:8. Výměna hlavně, případně koupě závěru atd., případně stavba - doladění flinty, je skutečně vopruz. Četníci, pak sehnat lauf, pak to nechat někomu, kdo to umí a nebude to trvat věčné časy, udělat. Čas, peníze a napětí, jak to vlastně dopadne....
Toto je klasika v podaní "tradičných" puškárov. :? :roll:
Chvalabohu dnes je doba inde a takáto prestavba nie je lotéria, ale normálna, bežná záležitosť s uspokojivým výsledkom.
Strelecká komunita - samozrejme aj v Čechách - pozná schopných ľudí, za ktorých hovoria výsledky.
Áno, kúpiť tyčku do Blasera je omnoho jednoduchšie... ale ako píše Jiskra vyššie, niektorí z nás sme už príliš "custom" a štandardná fabrika nám celkom nevyhovie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To lovec

Tak to jsem rád, že se to posunulo a člověk přijde max o o týden nebo dva sezóny.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Michal_123 »

Ta vyšší přesnost 6XC proti 243 Win byl můj příspěvek. Vycházel jsem z toho, že 6XC začalo být mezi sportovními střelci v mém okolí velmi populární. No, to že informace je zavádějící, je pro mě zajímavá věc a dává to do hry právě 243 win. Díky ! :twisted:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Rozhodně to není zavádějící. Pokud by takové 6mm Dasher a 6CX byly horší a šlo by to tíž, než s 243W, tak by tou 243W stříleli pořád. Ti lidi jsou profíci, minimálně nasazením a přístupem, a jdou po max. výsledku. Nicméně je to jen střílení do papíru, případně na ocel pláty - gongy, siluety. Dneska, díky používání různých čidel není dopadová energie tak potřeba. Jiná situace je v lovu, tam bude mít něco energie ta 243w navíc. Lovec obecně nepotřebuje obecně takovou opakovanou sériovou - položkovou přesnost, aby ho položil rozdíl ve zpětném rázu těch šestek. Nicméně obě mají dost výkonu, na rozumný lov na přiměřenou vzdálenost a lehkou, případně střední zvěř. při lovu to je jen o příběhu, který k tomu chceš vykládat
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od gawein »

Ono je to často o tom jak vytěžit z omezeních pro danou disciplínu nebo zbraň maximum. Proto Tubb udělal 6 xc a Gardner 6 GT apod. místo toho aby používaly 243. 6 xc a 6 mm Creed jsou skoro totožné a přitom pro někoho může být důležitý výrobce nábojnice a typ zápalky. Každý Joule navíc je plus(243), ale je otázka zda ten rozdíl bude mít nějaký reálný efekt, s ohledem na vzdálenost lovu (Kolik z Vás loví běžně se 6 mm ráží nad 500 nebo 600m).
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od rimar77 »

když jsem se rozhodoval mezi 243win a 25-06rem tak někde na US fóru kde jsem sbíral informace bylo hezké zhodnocení že do 400yardů je to jedno a nad 400yardů je lepší ta 25-06rem že má prostě vetší výkon. Takže pro naše běžné lovení ta 243win v pohodě stačí, já si vzal raději tu 25-06 abych měl větší výkon a nemusel řešit když mi přijde větší kus než že bych plánoval stříle 400+ yardů :-)) jinak u 243win tam byl velmi dobře hodnocen monolit Barnes myslím že 80 greinů jako skvělý
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To rim
Otázka zni: Jaký monolit do 6XC, když má vyvrt trochu odlišný od běžného šestkoveho/ 243W. Chodí tedy ten Barnes stejně dobře v 6XC jako v 243W, nebo má pravdu zesnulý LM, který dělal 6xc monolity extra? Myslím, že Vhitavuori nebo Lapua maji 6 Nauralis v datech. Mě se ta střela nelíbí
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od rimar77 »

Josef Kuritka tak na tohle to ti tu dle mého nikdo fundovaně neodpoví. Jediná cesta bude domluvit se s někým kdo tuhle hlaveň má, přebít a vyzkoušet na živo.
ale můžeš se orientačně podívat které kalibry u těch střel mají uvedené
a nebo zkus napsat dotaz přímo do továrny barnesu třeba dokáží odpovědět

https://www.barnesbullets.com/load-data/
Odpovědět