Homogenní / monolitické střely

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od beskydak »

Odkaz fungoval a ověřil jsem, že funguje i teď. Nevím zdali pomůže restart PC :(
Nebo si nakopíruj a vlož do prohlížeče
https://thumbs.uloz.to/e/6/f/e6f4638135 ... xcdoZQ&bl=
Sakra nějak divně to funguje, odkaz nelze přes prohlížeč spustit, ale klikni na něj rovnou .....
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od SoukuM »

lovec píše: sob 12.11.2022, 9:22
SoukuM píše: pát 11.11.2022, 18:55 ...jen jsem se pokusil naznačit, že i med je toxická a tvrzeni o 100% weight retention je jen marketingový mýtus....
To máš pravdu, neviem o žiadnej firme spomedzi popredných výrobcov striel, ktorá by pre svoje monolity inzerovala 100% zostatkovú hmotnosť. Kde si k tomu prišiel?
Prišiel sem k tomu třeba na krabičce Barnes VOR-TSX, 270 Win 130 gr, na zadní straně, cituji: "Double-diameter expansion and 100% weight retention ensure........ ". Stejně tak, když se podíváš na ten odkaz od Šumaváka (podařilo se mi ho otevřít jen jednou, teď už nefunguje), tak pro Cu střely je tam z testů do balistické želatiny udávána 100% weight retention (samozřejmě ty testy nesimulují průstřel kostí). A takhle to podle mě vzniká, ten mýtus, taková trochu podprahová reklama :-). M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Šumavák »

A sakra, funkčnost toho odkazu jsem několikrát přezkoušel a vše bylo OK, ale teď to opravdu nefunguje. :?

Tak ještě jednou a jinak:

Obrázek
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od lovec »

V želatíne je tá 100% zostatková hmotnosť strely vysoko pravdepodobná, tam by som to ďalej neriešil.
Bežne čítam marketingové materiály, kde sa píše o "near 100% weight retention", "virtually 100% weight retention", alebo "more than 95% weight retention".
To, že Barnes na svoje strelivo píše pre strelu TSX 100% zostatkovú hmotnosť som nevedel. V aktuálnom katalógu pre rok 2022 uvádzajú najčastejšie "high weight retention", príp. už spomenutú "virtually 100% weight retention" či ďalšie podobné frázy.

Osobne som našiel iba jednu strelu, resp. našiel ju môj kolega, keď som nechtiac jednou ranou ulovil dva kusy. Stručne som o tom písal pred deviatimi rokmi tu: viewtopic.php?p=87349#p87349

Inú strelu som už potom nikdy nenašiel a nenatrafil som ani na prípadné úlomky z nej.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od dalas »

Zůstatková hmotnost má daleko větší význam pro posouzení průbojného potenciálu střely, než pro kontaminaci. Samozřejmě lze z toho usuzovat i na velikost kontaminace zvěřiny, ale daleko podstatnější je, jak se střela rozkládá, respektive jak velký povrch vytvoří střepiny a otěry střely, které jsou následně pozřeny. To pak určuje, jak mnoho látky se dostane do tkání a kolik je vyloučeno. Jinak bude vstřebáván brok a jinak prach o stejné hmotnosti. Těch 100% je z čistě exaktního pohledu nesmysl.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od kabát »

Diskuze zajímavá. Taky jsem si koupil SAKO POWERHEAD BLADE. První důvod je, že s velkou pravděpodobností prostřelí i větší kusy zvěře, druhý je, že nechci střely které fragmentují. Třetí, že snad nedojde k takovému poškození a podlitinám u zvěře dančí. Tam to vnímám jako nejhorší. V každém případě si myslím, že jenom pan SKRBLÍK si zvěřinu kolem střelného kanálu, podlitou a s možností kontaminace fragmenty olova konzumuje. Stejně tak drobnou s broky a podlité části. Ano, ořez dávám psům, nicméně bych chtěl vidět statistiku, kolik psů zahynulo z důvodů otravy olovem, popřípadě jak jsou olovem zamořeni. Vyzkoušené je ještě nemám.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Martinř »

to J. Kuřitka: Josefe nemohl by ses trošku rozepsat k napsanému: - monolity vyžadují trochu jiný přístup ke střelbě, než s klasikou, počínaje čištěním a péčí o zbraň, dálkou střelby, posazením rány na zvěř, jiný způsob ranivosti atd..
Díky
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od WildBoar9362 »

Máte někdo zkušenost s nějakou monolitickou střelou v diametru .366 v ráži 9.362 ?
Do dnešního dne střílím klasikou SgB SP 18,5g a říkám si že zkusím trošku zalaborovat a používat jeden náboj na krátko, většinou na čekanou na černou, a něco lehčího na lov na poli na větší vzdálenost. Díky
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Šumavák »

Rád bych toto téma trochu oživil. Praktické zkušenosti ukazují (jak se nakouslo v jiném vlákně), že u většiny loveckých monolitů je vhodné střílet na plecko či lopatku, aby střela lépe zafungovala a zvěř neodbíhala z nástřelu. Při "myslivecké" ráně na komoru, zejména pokud nejsou zasažena žebra, hrozí u většiny monolitických střel dlouhé odskoky v kombinaci s nedostatečným, až žádným barvením. Každopádně různé typy monolitických střel od různých výrobců se budou chovat více či méně rozdílně a proto bych byl rád, kdyby zde ti kolegové, kteří již ohledně lovu monolitickými střelami mají nějakou praxi, uvedli své praktické zkušenosti s konkrétními náboji (střelami).

Já osobně mám nějaké malé zkušenosti (uloveno necelých 20 kusů) s monolitickými střelami S&B eXergy (XRG) a S&B eXergy BLUE (TXRG) v továrních nábojích 8x57JS, které jsem pořídil jako takovou nouzovou náhražku, protože mé dosavadní oblíbené střelivo není na trhu dlouhodobě k dispozici. S obojím doporučuji z v předchozím odstavci uvedených důvodů střílet výhradně přes plecko či lopatku. Střely XRG jsou tupější a díky tomu se zřejmě otvírají o něco rychleji, než špičaté TXRG. Při střelbě na krátké vzdálenosti a tím i vyšší dopadové rychlosti byly u střel XRG ve zvěřině párkrát nalezeny větší střepiny (odlomené z deformující se přední části střely). U střel TXRG žádné střepiny nalezeny nebyly, ale nutnost střelby na plecko u nich shledávám ještě o něco důležitější, než u XRG, protože např. srnčí zvěř, která střele neklade dostatečný odpor, dokáže po "myslivecké" ráně na komoru (pokud nejsou zasažena žebra) odběhnout z nástřelu i na vzdálenost přes 100 m a bez barvení. Navíc poměrně dlouho zhasíná. :? Jinak přesnost obou nábojů byla pro lovecké účely naprosto vyhovující.

PS: Máte někdo praktické zkušenosti s finskými monolitickými střelami LAPUA Naturalis?
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Citron »

Ještě stojí za to říct, i když to tu bylo již jednou zmíněno, že monolitická střela bývá na svou váhu poměrně dlouhá, asi tak, jako běžná o třídu těžší střela, někdy i o dvě třídy, což může být zajímavé u přebíjení lehčích střel, kdy je dost plná nábojnice a střela je dlouhá, tedy je třeba dobře volit prach.
Po zkušenostech z 308 win bych se přiklonil k tomu, aby byla vybrána střela, která je na danou ráži lehká. Z 308 slušně fungují 150 gr, ale 130 gr letící 900 m/s už při své rychlosti střelbu na 80 - 100 m úplně nepotřebují, aby se sřílelo přes plec, zastavovací účinek byl perfektní, dokonce se odělila i střepina. Dobrovolně se přiznám, že do té 308 bych nic těžšího, než 150 gr nedával. A po zkušenostech s TTSX a Foxem bych dnes volil TTSX, i přes jeho cenu, a rád bych zkusil i nějakou fragmentující střelu, snad časem.
Dále bych řekl, že na svou rychlost není poškození zvěřiny takové, jako u konvenčních střel. Jak Fox tak TTSX jsou šetrné střely. Ale obzvlášť u toho Foxe platí, že horší zásah neodpustí a potvrdím i to, že pak zvěř při odskoku mizerně barví, lépe řečeno vůbec. Po ráně na zadní komoru u koloucha vysoké bylo po 150 gr Foxu lehké poškození jater, praský trávník a odskok z kopce 150m a našel jsem jedinou kapku barvy. Proto to chce opravdu dobře střílet, a hodně si rozmýšlet, kdy to zmáčknu s ohldem na klid a postavení zvěře.
Příjemným překvapením pro mě je přesnost těch střel. A to jak z hlediska přesnosti výroby (váha, rozměry), tak u přebíjeného střeliva i přesnosti náboje, kdy zatím nebyl problém je udržet v rozptylu do 1 MOA /200m, jak 308 win, 223 rem. Dál to nemá podle mě zkoušet, to už střela poletí pomalu na slušné otevření. Pokud budu chtít střílet na 250 ma více, tak jedině s magumovou ráží kvůli rychlosti.
Ale zase bych rád věděl, jak funguje RWS EVO green, to by mohla být zajímavá alternativa ekologické střely k monilitu.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Evo green 139 grs v 308W short rifle, flinta Blaser R8 , lovecká tyčka 52 cm, skutečná délka vývrtu 49,5cm, tlumič Svemko hunter.

Skutečná rychlost z této flinty 880m/s, přesnost bez problému sub MOA na tři rány , okolo 2cm.
4x srnec, jednou liška, černá nic, zkouším je necelý měsíc. Chci na černou.
Zlí jazykové na německých fórech tvrdí, že je to zelené, protože je uvnitř všechno zelené. To není pravda ani na srnčím při komorové ráně, ale devastace plic značná a orgánů značná, silný střepinový účinek, vždy prostřeleno, mohutné barvení do komory, vše v ohni. Myslel jsem, že střepiny budou o velikosti krupice, viz záběry RWS videa , na plících byly jizvy po větších kusech, zřejmě rekonstrukce ve třicítkovém kalibru zabrala. Nabíjení hladké a ani po delším pobytu náboje v komoře, po předchozím výstřelu s tlumičem, jsem zřejmě díky poniklování na střele nezaznamenal žádnou oxidaci. Zatím se to vyvíjí dobře.
U Štrobla zakoupeny tyto střely pro domácí pokusy. Továrna je na 100Kč za ránu.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Citron »

Děkuji za info, zní to dobře.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od kabát »

Jsem úplný nováček v přebíjení. K tomu abych se do něho pustil mě vedla právě situace ve vývoji na trhu s náboji a celkově olovem. Pro svou 308 win jsem hledal náboj, který by splnil moje představy o přesnosti a současně účinku na zvěř. Vyzkoušel jsem SAKO POWERHEAD BLADE – 162 gr.
Rychlost 814, 811, 811, 812, 812 m/s, rozptyl na 100 metrů do 2 cm.
Po této stránce velmi dobrý výsledek, rozptyl je spíš obraz mé střelecké ne-schopnosti,
Lišky po tomto náboji při zásahu na zadní komoru klidně odběhly 100 metrů i více, stříleno na vzdálenost 100 – 150 metrů. Nebýt to na poli asi bych si myslel, že jsem je minul.
Daněla 120m. a danče 80 m. Oba zásahy plíce a částečně játra – rána těsně za plecko. K tomu vyzkoušet tyto střely u dančího mě vedla zkušenost, že dančí zvěř má největší tendenci k plošným podlitinám. Zvěř v obou případech po zásahu odskočila do 20 metrů, zalehla a poměrně dlouho zhasínala. Nepříjemný pohled. Ve stopě žádná barva. S ohledem na informace které jsem měl, lovil jsem na otevřeném prostoru. Záměrně jsem nestřílel na plecka, jelikož mi ta teorie přijde naprosto proti mému přesvědčení, rozbít kosti a plecka.
Zbylé náboje ze 40 ks jsem vystřílel do terčů. Při ceně náboje 75,- Kč/ks celkem drahý zdroj kvalitních nábojnic.
Na zvěř černou a vysokou ani další kusy dančí jsem je neměl důvod použít.
Následně jsem si pro BUDOUCNOST nalaboroval FOX CLASSIC HUNTER 130gr. Ten mi velmi dobře chodí kolem 825 m/s, s rozptylem na 100 m. 0,5 MOA. Relativně levné střílení. Na zvěř škodící myslivosti, na přesný zásah na „ KOSTI“. Jinak se dál budu věnovat střelbě střelou s olověným jádrem, která má dobrou deformaci s minimální ztrátou hmotnosti. Tyto střely fungují při zásahu na zadní komoru i bez zásahu kosti minimálně stejně dobře, a pokud dojde z jakéhokoliv důvodu zásahu na lopatku nebo plecka, fungují také spolehlivě. To je volba v daný okamžik, na kterou část těla zamířím.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Šumavák »

Přidám jeden relativně novější zážitek se střelami S&B eXergy BLUE (TXRG). Srnec, vzdálenost cca 80 metrů, postavený pěkně na široko, rána umístěná na plecko. Srnec zůstal po zásahu stát na nástřelu a značil, jako by byl zasažen na měkko. Byl jsem z toho překvapený, protože se celou svou mysliveckou praxi snažím střílet zodpovědně a žádnou zvěř jsem dosud na měkotu nezasáhl, navíc na pouhých 80 metrů? :shock: Každopádně jsem měl přebito a zvažoval druhou ránu, když se srnec zapotácel a po pár nejistých krůčcích zalehl. Při vyvrhování jsem zjistil, že zásah byl opravdu tam, kam jsem mířil. Vstřel byl u špičaté TXGR střely jako vždy téměř neznatelný, výstřel byl díky tomu, že se střela otevřela o kosti, o průměru cca 2 cm. Ze střely se ale evidentně odlomila velká střepina, která měla ještě tolik energie, že v úhlu cca 90°od směru střelby prošla takřka celým tělem srnce a vylétla slabinou.

Jinak nevím, jestli to tu už někdo zmínil, ale S&B nyní v omezenějším spektru ráží (oblíbených zejména v zámoří) vyrábí novou loveckou monolitickou střelu eXergy Edge.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od palkopal »

Značil jako na měkko, protože byl zasažen taky na měkko. Si myslím.
Odpovědět