Malý münsterlander na naháňky

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Libor.ondracek
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 28.11.2021, 22:23

Malý münsterlander na naháňky

Příspěvek od Libor.ondracek »

Zdravím, jak to je s využitím MMO na naháňku na černou? Výškový limit snad jako jediný z běžnějších ohařů splňuje, ale je to pořád ohař... Na internetu jsem se nic kloudného nedočetl, někdo tvrdí, že to možné je a někdo zase, že ne. Faktem je, že v Německu se na černou tento pes využívá celkem dost, i když je to ohař. Ještě by se asi hodilo říct, že jsem začátečník a šlo by o mého prvního psa, takže je pro mě důležitá hlavně všestrannost. Předem děkuji za odpověď.
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Malý münsterlander na naháňky

Příspěvek od ondrush »

legalne moze byt pouzivany na cokolvek okrem zveri srncej (takze na cokolvek), problem je akurat s loveckym upotrebenim, kedze napriek tomu, ze to legalne je, tak skusky sa pre nich nevyhlasuju (v propozicich byva nieco ako "vyjma oharu", aspon to mi vsetci tvrdia). taky pes sa teda nemoze pocitat do zakonneho limitu poctu psov pre sparkatu zver, jeho pouzitie to ale neobmedzuje
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Malý münsterlander na naháňky

Příspěvek od tonny »

Měl jsem dva, prvního mi přejelo po roce auto a druhý byl 14 let nejlepší kamarád. Je to o přístupu a o štěstí, na jakou "osobnost" při výběru narazíš, to platí všeobecně.
Vyloženě naháňky jsem neabsolvoval, bývalo to v oboře a ulovilo se třeba 10 zajíců, nějací bažanti a 10-20 prasat. Měl jsem o psa obavu, tak jsem ho měl raději na dohled. Jinak by určitě fungoval jak i další plemena.
Docela univerzální pes krom norování, což jsem potřeboval a vzal k němu jezevčici drsnosrstou. Nyní už mám druhou a občas se mi po MMO zasteskne ale druhého psa už nechci. MMO je vynikající na kačeny a ostatní drobnou, unesl i lišku. Určitě bych doporučil ale s prasaty nepřeháněl. Podobný jak Křepelák ale u MMO mi vyhovovalo vystavování.
Pokud bych se chtěl zaměřit spíše na prasata, volil bych nějakého teriéra. My máme polní honitbu částečně u lesa.
Přeji šťastnou ruku.
Libor.ondracek
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 28.11.2021, 22:23

Re: Malý münsterlander na naháňky

Příspěvek od Libor.ondracek »

ondrush píše: pon 29.11.2021, 9:53 legalne moze byt pouzivany na cokolvek okrem zveri srncej (takze na cokolvek), problem je akurat s loveckym upotrebenim, kedze napriek tomu, ze to legalne je, tak skusky sa pre nich nevyhlasuju (v propozicich byva nieco ako "vyjma oharu", aspon to mi vsetci tvrdia). taky pes sa teda nemoze pocitat do zakonneho limitu poctu psov pre sparkatu zver, jeho pouzitie to ale neobmedzuje

Takže psa můžu vzít na naháňku, i když na to nemá příslušné zkoušky?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Malý münsterlander na naháňky

Příspěvek od dalas »

Pokud to nikomu nevadí, tak můžeš. Do předepsaného počtu psů se ale nepočítá.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Malý münsterlander na naháňky

Příspěvek od Posmiros »

MMO je do 55 cm vysky, tak si myslim, ze by mohl udelat ZVVZ a byt upotrebitelny i na nahanky. Nebo se pletu?
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Malý münsterlander na naháňky

Příspěvek od ondrush »

nepletes, teoreticky by tak malo byt. Problem je najst take skusky. Nestudoval som v tomto zkusebni rad, takze si treba prejst ten, ci je to vobec realne mozne, kazdopadne v propozicich byva (zatial vo vsetkych, ktore som videl)
- Zkoušek se mohou účastnit všechna lovecká plemena mimo ohařů a psů, jejichž kohoutková
výška překračuje 55cm
tzn. zakon to umoznuje, ale prakticky to je neproveditelne
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Malý münsterlander na naháňky

Příspěvek od Posmiros »

https://www.myslivost.cz/Casopis-Mysliv ... -kynologii
Tady se pise ze s tim neni problem. A ZVVZ se kona spousty, myslim ze na kazdem okresu urcite jsou.
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Malý münsterlander na naháňky

Příspěvek od ondrush »

ja mam teda hovno prax, takze poprosim skusenejsich doplnit a revidovat co napisem.

Co som teraz hladal, tak platny zkusebni rad ( https://www.cmmj.cz/download/4565 ) v casti 1. (6) II. c) nedovoluje oharom ucastnit sa ZVVZ. Ake ine myslivecke oragnizace a skoly okrem CMMJ taketo skusky poriadaju? A maju pre tuto skusku ine podmienky, take ktore zodpovedaju sucasnej zakonnej uprave?

Kazdopadne aj pod skuskami organizovanymi CMMJ by podla linkovaneho zkusebniho radu mali mat MMO moznost ziskat upotrebitelnost na vyhananie sparkate, a to vramci VZ (1. (6) II. g) ), "pro vyhledávání (dovoluje-li to zákon)" (co zakon dovoluje), pokial by ale pes nebol vramci VZ oharu, ale podla ostatnych pemien, co v praxi asi tiez moc nepojde.

Stale si myslim, ze by MMO mal mat moznost ziskat upotrebitelnost na vyhananie sparkate, ludia z praxe s tym tvrdenim ale silne nesuhlasia a tak hladam, v com ma ten nesuhlas oporu.
Odpovědět