8.6 Blackout

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

8.6 Blackout

Příspěvek od vasil »

tak kdo bude u nás první s tímto kalibrem?
ráže 338
max. délka náboje 71,75mm
průměr dna 12mm
twist 1:4 nebo 1:3 !!!!!
určeno pro nad i podzvukové náboje s hmotností kolem 350 a více gr.
v jednom z US článků se píše:
"Při nabití střelou Barnes TTSX o hmotnosti 210 g rychlostí 750m/s za sekundu z krátké 12,5″ hlavně máte jen o 1,4 MOA větší pokles na neuvěřitelných 300 yardů, než by měla běžná 308 Win se střelou 168 g, ale s ohromnými 300 ft/lbs. více energie na cíl, a to vše z pušky dostatečně krátké, aby se vám vešla do batohu."
Přílohy
8.6blk.JPG
8.6blk.JPG (29.03 KiB) Zobrazeno 2801 x
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od xHonza »

No nevim, tohle vsechno umoznuje i 338 federal s tim ze jsou k mani pomerne levne matrice a mezi puskari i celkem dost vystruzniku. Jediny duvod zkracovani hylzny je aby se teo cele veslo is 300 grs 338 VLD strelama do standardniho ar10 zasobniku. To vsehno vypada teoreticky krasne, Je tu ale jedno velky ale. V bezne praxi v subsonicu je celkem jedno jakou strelu tam clovek da, protoze na kilometr s tim strilet nebude a na supersonic je lepsi lehci strela... Ale kdo si hraje nezlobi. Jen vetsina techhle wildcatu konci par kouskam a clankem v nejakem magazinu :lol:

A propos, pred par lety si to stavel tenhle manik: https://kitbadger.com/8-6-creedmoor-the-fix-by-q/
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od vasil »

mě jako milovníka všech takových anomálií to hodně zajímá. Jsem proto zvědavý, kde s tím kdo u nás vyleze. Já o tom Creedmooru o kterém píšeš vůbec nevěděl, ani nevím jaká je příbuznost toho 8.6 Creedmoore s 8.6 BLK.
Zaznamenal jsem tu ráži až dnes, když jsem koukal na novinky ze SHOT Show 2022, kde Faxon pro tuto ráži prezentuje hlavně pro Rem700 a AR10.
Když jsem dneska sděloval kamarádovi, že taková úchylnost s twistem 1:3 existuje, tak vznesl dotaz, zda se při přebíjení s parametrem rychlosti střely nebude kalkulovat taky s kroutícím momentem zbraně :lol:
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od xHonza »

jo ono o wildcatovy uchylarny neni nouze. Jeste zajimavy pro cisty subsonic je v tomhle kalibru je 338 Spectre od Martyho ter Werme. Prima je to v tom ze se to krasne vejde do ar15 platformy. Videi co to umi je i par po youtube.

http://www.reedsammo.com/.338-spectre.html
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od LosYelenos »

Stejně tím subsonicem nakonec nikdo nestřílí. Zkusí to, jestli to jde fakt utlumit a ono to jde. Ale trefit tím něco je potom problém. Né, že by se mi .338 nelíbila (třeba zmiňovaný federal, 8.5x63 - to je docela parádní ráže, dostupnost komponentů... a nakonec samozřelmě LM), ale zrovna ten blackout mi toho moc nenabídne. Pokud budu chtít velikej subsonic, tak .458 SOCOM
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od xHonza »

Kdyz velkej subsonic, tak v nasech podminkach sehnat harington richardson v 500 SW, nebo Thomson Encore v 50 Alaskan a je vymalovano. Jen zastavit taovou kouli je trochu problem, to leti a leti :D

https://www.youtube.com/watch?v=7iSK4kFE_T8
Naposledy upravil(a) xHonza dne ned 23.1.2022, 7:34, celkem upraveno 1 x.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od tonny »

T/C v 50 Alaskan dávno neseženeš a už vlastně nic, firmu SW už půl roku prodává. Chtěl jsem hlaveň 460SW do pistole Encore.

Jinak stoupání 1:3 mi pořád nejde do hlavy, nejsem zvyklý na takové točky.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od vasil »

Když už polemizujeme, tak i 9,3x62 se strmějším twistem by nadělala hodně parády.
Jsem ale zvědavý co z toho 8,6blk bude. Furt nechápu ten twist 1:3….
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od xHonza »

Tak on tam byl predevsim zajem ty strely co nejvic roztocit v kratke hlavni, proto tohle prastene rychle stoupani. Pro to co od toho clovek chce ovsem zdaleka 1:3 neni potreba. Myslim ze 1:7 nebo 1:6 musi uplne stacit.

Ta 9,3x62 ma uz pro subsonic hodne velkou popelnici a hrozi tam spatny prubeh horeni. Maloobjemove nabojnice jdou z tohohle pohledu vyuzit snaz a bezpecneji.

Jo vsechny "speky" velke firmy vyrazuji z vyroby. Naposledy nasi jezedaci z Brodu zrusili ve vyrobnim programu 9,3x62 a vsechny africke raze. Nezbyva nez jit po zbranich z druhe ruky, nebo se smirit s necim obycejnym jako 45-70 gov, bohuzel.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od tonny »

Kdysi se mi Kovařík chlubil, že jsou největší výrobci Afrických ráží. Na otázku kolik jich vyrobí, odpověděl asi 100ks. Už jen nastřelení stojí nemalé peníze vzhledem k malé ceně zbraně. Mají jiné větší trhy. Chovají se tržně.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od xHonza »

pro niche market funguji uplne jina pravidla, specielne ty safari classics kdyby udelali jak maji, tak je budou prodavat tak ze se to vyplati a urcite to bude vic nez 100 ks rocne. Ale to uz jsme uplne off topic....
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od lovec »

xHonza píše: ned 23.1.2022, 7:43 ...
Ta 9,3x62 ma uz pro subsonic hodne velkou popelnici a hrozi tam spatny prubeh horeni. Maloobjemove nabojnice jdou z tohohle pohledu vyuzit snaz a bezpecneji.
...
Teoreticky je to správne. Prakticky sme v priebehu rokov nezaznamenali ani jediný problém. Určite by bola vhodnejšia kratšia hilzňa ako 62mm, ale z praktického hľadiska je to zbytočné. Stačí vziať najbežnejšie nábojnice, najlacnejší poloplášť 285gr. - kto chce niečo fajnovejšie, môže zvoliť Norma Oryx 325g., alebo Woodleigh 320gr. - najbežnejšiu zápalku a hotovo.

Ako som už písal v nejakom inom, nekonečnom vlákne, strieľa to pekne.

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od xHonza »

Jestli jsou ty nastrelky na 100 metru, tak to lita opravdu fajnove. Co to je za laborace?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od lovec »

Pokiaľ si to správne pamätám, tak toto bol test s prachom Reload Swiss RS 36, strela S&B SP 285gr., strieľané na 50m. Môžem pohľadať nejaké terče strieľané aj na 100m, po doladení navážky boli podobné. Skúšali sme v priebehu rokov aj mnohé ďalšie kombinácie, všeobecne by sa dalo povedať, že nie je problém naladiť presný subsonik pre 9,3x62.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 8.6 Blackout

Příspěvek od LosYelenos »

Je to asi jako 300AAC. pro subsonic je to super, když to nacpu na plný výkon dostanu ze 150gn střely tak 550m/s (což o to, prasátka na to slyší parádně a ta flinta je opravdu hračka), ale když tu stejnou střelu vystřelím z 308win (myšleno subsonic), bude to fungovat úplně stejně a když tam dám plnotučnou, tak mám skoro 2x takový výkon. Takže proto se mi více než ta 8,5 líbí ta 458 nebo klidně .50 (ale když vezmu v potaz dostupnost komponentů, vede ta 458). Jak už někdo psal výše, blackouty mají menší objem nbc, tak jsou výhodné pro subsonic, ale moc výkonu se z nich nedostane.
Odpovědět