Lov perkusnymi zbranami v CR

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Lov perkusnymi zbranami v CR

Příspěvek od ondrush »

Ahoj, vramci premyslania uplne nad niecim inym som sa zamyslel nad lovom perkusnymi zbranami u nas. Ciste mentalne cvicenie, nejedna sa o nic konkretne, tak ak vas to nezajima, preskakovat, necitat.

Obecne povedomie, s ktorym sa moje povedomie zhoduje, je, ze lov takymito zbranami na uzemi CR nie je povoleny. Aky pravny predpis ale toto zakazuje, respektive nepovoluje? Z toho, co si pamatam zo ZoM, je loveckou zbrani taka, ktora je:
- urcena k loveckym ucelum (vagna podmienka, da sa hadat o tom, ci si urcenie urcujem ja sam, alebo vyrobca, ale splnitelne to je v oboch pripadoch)
- palnou zbranou (podmienka splnena automaticky)
- je kulova, brokova nebo kombinovana (ine moznosti nie su)

Dalej su podmienky na vykon v 100m pre druhy sparkate zvere a podmienka pouzitia brokovej pre explicitne vymenovane druhy, co je pre toto mentalne cvicenie irelevantne.

ZoZ dalej definuje lovecku zbran jej urcenim a odkazom na ZoM, takze toto je splnene.

Jedine prekazky vidim v tom, ze vacsina perkusov su zbrane kat. D, kde ZoZ nedovoluje ich pouzitie mimo strelnicu, pokial sa nejedna o strelbu slepakmi na reenactment akci. Toto ale nijak nevylucuje perkusaky ako take, naopak to vylucuje kropacky, mausri, pakove opakovacky a vsetky zbrane, ktore boli vyrobene pred 1890, pricom tie vyrobene o rok neskor uz su "legalne".

Je niekde nejaky kus textu, na ktory som zabudol?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov perkusnymi zbranami v CR

Příspěvek od dalas »

Perkusní a křesadlové zbraně můžeš používat pouze na střelnici a na zákonem vyjmenovaných akcích bez ohledu na jejich konstrukci. Rok 1890 je rozhodný pro to, zda je zbraň považována za historickou nebo ne. Prostě mimo střelnici pouze centrální, nebo okrajový zápal.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Lov perkusnymi zbranami v CR

Příspěvek od ondrush »

To ale prave nie je pravda, respektive na to sa pytam, ktory pravny predpis tak hovori. Pretoze v hlave som to tiez mal tak.

Pre palne zbrane kat D (kde su prave aj historicke do 1890) plati to, co pises. Okrem toho su historicke aj repliky perkusnych zbrani dobovo odpovedajucich <1890, aj ked su modernej vyroby, ak to chapem spravne.

Obecne perkusne zbrane (zbrane na delene strelivo jedno a dvojhlavnove) su kat. C-I a opakovacie alebo nad 2 rany (dlha revolverova perkusna karabina, vsetky kombinacie troj a stvorhlavnovych zvazkov) su kategorie C.

Zbrane kategorie C sa mozu pouzivat v rozsahu skupin ZP, urcite nebude nikto namietat ze su lovecky legalne. Existuje vynimka, vynimajuca perkusne zbrane kategorie C z takehoto pouzitia?

Zbrane kategorie C-I - tie sa nesmu pouzivat mimo strelnici, nebo misto, kde je k tomu clovek opravneny podla ineho pravneho predpisu. Inym pravnym predpisom by z mojho pohladu mohol byt ZoM, ktory pouzitie takejto zbrane pripusta (nezakazuje) na vykon prava myslivosti.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov perkusnymi zbranami v CR

Příspěvek od dalas »

Tak jsem si osvěžil znalost zákona o zbraních a střelivu a musím konstatovat, že jsem s největší pravděpodobností žil v bludu. Tím, že chytráci přeřadili perkusní zbraně jedno a dvourané (což jsou většinou lovecká provedení) z kategorie D do kategorie C-I, je možné je nosit dle zvláštního předpisu, což ZoM je. V něm jsem nenašel nic proti. No, vypadá to, že v ČR je možno lovit perkusní nebo křesadlovou zbraní. Jen si nejsem jist u spárkaté, kde se mluví o náboji. Ale i kdyby ten náboj spárkatou vyloučil, pořád tu je třeba liška či použití perkusní brokovnice.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Lov perkusnymi zbranami v CR

Příspěvek od palkopal »

§ 45 odst. 1 písm. i) ZoM
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Lov perkusnymi zbranami v CR

Příspěvek od ondrush »

dalas: ja som v povodnej uvahe tiez vychadzal z toho, ze to je este kat. D, preto som v tom rozbore zahrnul porovnanie s historickymi zbranami na jednotny naboj. To by ale stale predsa nezakazovalo lov perkusnymi zbranami, stale by bolo vramci zakona mozne
- lovit lisku a obecne skodnu perkusnou 6 rannou revolverovou karabinou, ktora je dlhou palnou zbranou
- zriadit docasnu brokovu strelnicu v bazantnici

Ked som po tvojom prispevku aj skutocne pozrel do ZoZ, tak sa to so zavedenim C-I este zjednodusilo.

palkopal: a prave tomuto pismenu i) som sa najviac venoval v prvom prispevku. Ktoru z tych troch podmienok definicie chces rozporovat, ze perkusne zbrane nesplnaju?
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Lov perkusnymi zbranami v CR

Příspěvek od palkopal »

Nic nerozporuji, jenom poukazuji.
Co se rozumí "určenou k loveckým účelům", buď najdeš v důvodové zprávě k návrhu zákona, se kterou byl předložen do parlamentu (nedohledávám), nebo to bude napsáno někde jinde, nebo to bude názor státní správy do doby, než to vyloží soud v nějakém rozsudku.
Odpovědět