Klasika vs. Digital

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Klasika vs. Digital

Příspěvek od P.Kadlec »

Zdravím,
potřeboval bych poradit. Budu kupovat svůj první puškohled a jde mi o to, zdali mám jít spíše do klasiky, nebo digitalu. Cenu mám nastavenou do 20.000,- a nevím co za tu cenu je lepší pořídit. Jako univerzální se mi jeví spíše digitál, ale zas nevím jestli za tu cenu bude kvalitní a k užitku, nebo raději jít do klasiky, která bude cenově stejná, ale kvalitou lepší.
Jen pro mé srovnání tak bych zřejmě vybíral mezi značkami meopta a ATN.

Prosím nepište mi hlavně abych přišetril, páč 20k je opravdu strop. Díky
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od poli »

Digitál ve dne není moc dobré koukání (mám Pard). Na denní lov to chce jednoznačně klasické sklo, Digitál má smysl na noční lov, když už nic nevidíš.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od kabát »

Kup si klasické sklo a nauč se myslivosti. Až budeš znát revír, pořiď si doplňky jako nočák, termo.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od P.Kadlec »

Tak myslivosti se budu učit celý život. Moje otázka byla myšlena spíše tak, abych pořídil za nemalý peníz věc, která líp poslouží. Jestli digital za 20.000,- má vůbec kvalitu a vyplatí se pořídit. Klasické sklo, za tuto cenu, mi přijde jako vyšší střední třída a proto nevím, jestli právě raději nejít do ní. O nic jiného mi nešlo.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od poli »

Klasické sklo, zejména evropské produkce je spíš nižší třída a digitál do 20 také není žádná hitparáda. A líp ti poslouží věc, kterou budeš používat k tomu, na co je určená. Digitál noc, klasické sklo den.
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od P.Kadlec »

Takže digitál je na den k prdu? Přišlo mi to vcelku univerzální den/noc. V těch puškohledech mám obecně dost guláš.

Co sem z vašich rad pochopil, tak do 20.000,- je lepší pořídit klasické sklo. Do digitalu popřípadě investovat o dost víc, aby byl kvalitní i ve dne
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od poli »

Na den bude sklo vždy lepší, na noc ti bude k hovnu, když je tma.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od dreamer4u »

Jednoznačne klasický optický zameriavač - puškohľad, ktorý potom v buducnosti doplníš predsadkou alebo zasádkou.
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od P.Kadlec »

Super, díky
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od kabát »

Možná měla zaznít základní informace, jakou zvěř máš možnost v jakých podmínkách lovit.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od P.Kadlec »

Tak působím v honitbě, která je převážně zalesněná. Střílet budu max. 100/150m. Máme tam úseky kdy je možnost dosáhnout dál, ale to bych si stejně netroufl. Na delší vzdálenost mi přijde střílet jako hloupost, ať už vůči větší šanci chybit ale i obeznat správně zvěř.

Co se týče zvěře, tak máme klasiku. Srnčí, černou, Vysokou, dančí. Ale to se spíše řeší u ráže, než u puškohledu ne? Jen pro úplnost, střílet budu z cz 600 lux v ráži 8x57
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od poli »

A budeš lovit v noci, nebo ve dne? Podle toho se rozhodni.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od Šumavák »

Ten původní dotaz mi připadá úplně stejně "přesně" vymezený, jako tohle: "Rád bych začal lyžovat, mám si koupit sjezdové lyže, nebo raději běžky? :lol: :roll:

Mimo černé zvěře lze dle účinné legislativy ostatní spárkatou lovit nejdříve hodinu před východem slunce a nejdéle hodinu po západu slunce. (Mimo lokálních výjimek povolených orgánem SSM.) Z toho vyplývá, že základní výbavou kulové zbraně tuzemského myslivce, který nechce lovit jen černou a lišky, by měla být denní optika - puškohled. V dnešní době, kdy jsou digitální noční zaměřovače cenově velmi příznivé, nemá dle mého názoru smysl (pokud mám hluboko do kapsy) pořizovat nějaký drahý puškohled, byť s vysoce kvalitním obrazem a velkou světelností. Za úplné tmy ani např. se špičkovým puškohledem Swarovki Z8i 2,3-18x56 za cca 80.000,- Kč neuvidíš nic, ale s nočním digitálním zaměřovačem Yukon Photon RT za cca 13.000,- Kč budeš za stejných světelných podmínek vesele lovit. :idea: Proto pokud máš nějaký nižší finanční limit, tak je dnes nejvýhodnější pořídit si nějaký levnější, ale přesto mechanicky spolehlivý a opticky přijatelný denní puškohled za cca 12.000,- Kč a k tomu levný digitální noční zaměřovač. S noční optikou lze samozřejmě lovit i přes den, ale u těch levných digitálů je obraz nic moc, k tomu malé zorné pole a v případě lovu zvěře v pohybu nestíhají doostřovat a mají zpoždění v zobrazení.
P.Kadlec
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 02.3.2022, 10:37

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od P.Kadlec »

Omlouvám se jestli byl původní dotaz nesprávně položený, ale ve druhé části tvého příspěvku si přesně trefil co jsem potřeboval vědět. Nešlo mi ani tak o to vědět na co se daný druh puškohledů používá, spíš to která z těch dvou variant je za ty peníze kvalitnější a univerzálnější. Jestliže digital za tyhle peníze přes den nefunguje moc dobře, tak jdu určitě do skla. 👍
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Klasika vs. Digital

Příspěvek od Marpie »

Z levných puskohledů bych se nebál doporučit Vortex. Třeba tento
https://eshop.bestpatron.eu/puskohled-v ... og-hunter/
A na noc by se dal doplnit Pardem 007V a bylo by to do ceny 20tis
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Odpovědět