Myslivci přijdou o honitby

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Róža
Nový návštěvník
Příspěvky: 36
Registrován: úte 26.6.2018, 12:51

Myslivci přijdou o honitby

Příspěvek od Róža »

https://www.denik.cz/z_domova/myslivci- ... 30818.html

Co říkáte nápadu pana Jiřího Groda ředitele lesů ČR, sebrat mysliveckým spolkům honitby?
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Myslivci přijdou o honitby

Příspěvek od kabát »

ASI TAK:
Dovolím si přidat svůj názor, protože situace mě zajímá.

Více otevřít lesy lidem, a tak získat mladou krev do řad myslivců. Takový cíl vyhlásil pověřený ředitel Jiří Groda, který od prosince vede státní podnik Lesy České republiky. Pomoci mu k tomu má plán odebrat některým spolkům pronajaté honitby, proti čemuž nimrodi protestují.
Podnik spravuje celkem 968 honiteb. Z toho 848 pronajímá spolkům. „Od příštího roku si chceme zpět do naší režie vzít čtvrtinu těchto honiteb,“ řekl Deníku Groda. Plán zdůvodňuje tím, že dostat se v současné době do nějakého mysliveckého spolku je prakticky nemožné. Přitom je průměrný věk současných osmaosmdesáti tisíc myslivců pětašedesát let.
To chci změnit a nalákat do našich řad i mladé, kteří budou dál pokračovat v myslivecké tradici. V tuto dobu mladší generace jen horko těžko shání místo v již existujících spolcích,“ podotkl.motivací je podle něj i současný neutěšený stav v lesích.
Nejdříve bylo nutné namazat čtenářů med kolem huby. Následně uvést SAMI SEBE do pozice těch starostlivých a pečujících.

Ten nezpůsobila jen kůrovcová kalamita, ale také přemnožená zvěř. „V minulosti jsme vysadili desítky milionů nových sazenic, ale poškozování dřevin zvěří je opravdu obrovské. To nemůžeme tolerovat,“ dodal Groda.
Neutěšený stav způsobují lesníci sami. Dlouhodobá koncepce HOSPODÁŘSKÉHO LESA je obdobnou variantou KOLEKTIVNÍHO HOSPODAŘENÍ zemědělců. Bohužel hospodaření lesní je založeno na podstatně delších obdobích. Po generace tady pěstujeme les, bohužel systém sběru semen, školkového pěstování, vyzvedávání sazenic, jejich transport, přesazování – to celé nemá nic společného s přirozeným výběrem, kdy semena napadají do země a ty nejsilnější přežívají, na místech, kde po generace stromy rostly.
Následný způsob obhospodařování lesa jen pokračuje v devastaci, pěstováním monokultur, ničením půdy a schopnosti vsakovat vodu těžkou technikou. Začali traktorama, lakatošema, dnes to jsou harvestory a půdní fréfy. Ta spoušť co této produktivní technice zůstává, to je hlavní příčina likvidace lesa. A vytrvale nám tady někdo omílá ty svoje pohádky o tom, jak škodí zvěř.
Se záměrem už seznámil zástupce ministerstva zemědělství. Od jeho úředníků dostal ke svému plánu kladné stanovisko.
Samozřejmě, stejný způsob uvažování. Úplně stejně krajinu a život zabíjí zemědělci v honbě za zvýšením produkce.
„V příštím roce tak některým nájemcům zkrátka neprodloužíme smlouvy. Honitby vybereme podle studie, na které spolupracujeme s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů. Ostatně i ten upozornil, že je někde až čtyřikrát víc zvěře, než by v lese mělo žít,“ dodal ředitel.
V lese vždy žilo tolik zvěře, kolik les uživil. Lidé si dnes stanovují hranice, podle toho, jak se jim to hodí. Nemá to nic společného s tím, kolik zvěře by tam žít mělo.
Problémová koncepce?
Se svojí vizí však nejspíš narazí u některých myslivců. Například předseda Mysliveckého spolku Bohumír Freiberg se bojí, že les se v budoucnu stane rejdištěm samozvaných lovců.
„V návrhu ředitele vidím pochopitelnou snahu o snížení počtu zvěře, ale obávám se, že by k tomu docházelo na divoko a povede to spíše ke genocidě. Dle mého totiž nebude k dispozici dostatek kvalifikovaných lidí, kteří poznají, co je lovná a co chovná zvěř,“ uvedl Freiberg.
V koncepci také vidí problém v malé spolupráci mezi Lesy a spolky. „Nikdo nás s tímto plánem oficiálně nesrozuměl a některé spolky už teď trnou, zda se jich bude změna týkat, či nikoliv. I proto do svých řad nepřijímají nové členy,“ dodal Freiberg.
Slova o genocidě ředitel Groda odmítl. „Případný lov chceme umožnit nejen vypovězeným nájemcům, ale i mladší generaci myslivců. Princip však chceme založit na postupném snižování počtů přemnožené zvěře a zároveň nováčky učit myslivosti jako takové,“ řekl.
Myslím, že tady je krásný příklad, jak si vychovat svou vlastní armádu, od počátku jim nalévat do hlavy, co je a co není správné, no a podle poslušnosti jim přidělovat hodnosti. Ona ta podobnost s armádou není náhodná.
Shovívavější k jeho plánům je Jana Sehnalová, jejíž rodina získala v roce 2016 titul Honitba roku. „Na jednu stranu ředitele chápu. Dostat se nyní do nějakého spolku je opravdu těžké. Setkala jsem se i s případem, že vstup do něj byl podmíněn zbrojním průkazem. To je však holý nesmysl. Lov je jen okrajovou částí myslivosti. Hlavní poslání je péče o krajinu,“ uvedla Sehnalová, která se stará o honitbu ve Vinařích na Kutnohorsku.
Navrhla využít systém zážitkových lovů, kdy by lidé, kteří se o les starat nechtějí a chtějí si jen zastřílet, platili poplatek. „Mělo by to být kontrolováno státem a z plateb by se dotovali buď dobrovolníci, nebo myslivci, kteří by se o les starali,“ nastínila Sehnalová.
Tento názor mi připadá vcelku správný, nicméně NESMÍ být založen na principu a na kontrole ZÁJMOVÉ ORGANIZACE LČR. Jelikož přesně tak se LČR chová – jejich zájem veskrze ekionomický . Maximální produkce při minimálních nákladech.
Tímto svým příspěvkem se v žádném případě nezastávám spolků, ve kterých řídícím motorem jsou členové, kteří ať už s ohledem na svůj zdravotní stav nebo lenost, spojenou s finanční nedostatečností, se díky závisti snaží a často se jim to i daří, bránit ve výkonu práva myslivosti členům a zájemcům o členství, kteří by byli schopni se na správném hospodaření aktivně podílet.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Myslivci přijdou o honitby

Příspěvek od Jan Slavětínský »

LČR jako držitel honitby na vytvoření svých režijních honiteb a neprodloužení nájmů některým spolkům
bohužel právo má. Taková je legislativa. To je věc jedna. Druhá věc je názor pana ředitele, který opírá o možnost výkonu myslivosti mladým hajným, kteří se nemohou dostat do spolků. Nevím, ale co znám i z informací a z diskuzí mezi myslivci, tak většina mladých hajných je členy "v domácím" spolku v bydlišti a většina z nich je i na pozici MH. Starý chlapi to předávají mladým pro svůj klid, vyděšeni datovými stránkami, elektronickou poštou ,komunikací přes PC atd.
Také chci vidět ulítaného mladého hajného od rodiny, který neví kde mu hlava stojí ,jak večer sedá do auta a jede třeba 40-50 km do vzdálené režijní honitby sedět na noc na černou... Já znám jen ulítané hajné co nestíhají...Jo, dopadne to tak, že budou jezdit do režijní honitby pouze na naháńky konané v pracovní dny a hromadně služebními auty. Taková tam bude myslivost. A bude se lovit vše....
K té paní Sehnalové. Kamarád jednou prohlásil, že ženské zkurvily kynologii...Tak ať už se proboha ty ženské moc v té "myslivecké politice " nevyjadřují . Např. Jestli ve spolku všichni zodpovídáme za škodu rukou společnou a nerozdílnou, tak většina spolků má v Provozním řádu, že člen má ZP někde i LUPa atd.. Přece chci mít ve spolku člena, který bude lovit jako ostatní a podílet se. Chodit s rukama v kapse a kochat se přírodou, zvelebovat přírodu atd. na to nemusím být členem MS. (A také tuhle zvelebovací činnost musím mít povolenou od vlastníka pozemku. Vždy a vše...) Hodně chlapů říká že myslivost jde do řiti. Jsou znechucení a nevěří, že se něco změní k lepšímu. Na jedné straně se OMSy snaží podporovat děti, myslivecké kroužky, spolky pořádají akce pro veřejnost a děti, mše apod. a na druhé straně vám nově připravovaná legislativa bere chuť do všeho. Lovu, lesu.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Myslivci přijdou o honitby

Příspěvek od vesrad »

Mě by vcelku zajímalo jakým způsobem tam budou ti mladí myslivci působit.

Pokud to bude LČR provozovat ve vlastní režii, tak myslivost vykonávají zaměstnanci LČR.
Přenechat lov zvěře za úplatu (prodávat povolenky) dle zákona nelze, pokud nejde o lov s doprovodem.
A že by je tam pustili zadarmo pro dobrý pocit z omlazení myslivců se mi úplně nezdá.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Myslivci přijdou o honitby

Příspěvek od SoukuM »

https://myslivost.cz/Pro-myslivce/Aktua ... oniteb-LCR



Zvýšení počtu režijních honiteb LČR
14.7.2022Zvýšení počtu režijních honiteb LČRLesy České republiky, s.p. oznámil nové aktuální rozhodnutí týkající se zvýšení počtu, resp. procenta honiteb, kde by s.p. LČR vykonával právo myslivosti ve své režii. Záměr je zvýšit dosavadní podíl takovýchto honiteb z 9 % na 25 % honiteb.

Požádal jsem proto tiskové oddělení o odpovědi na zaslané otázky, odpovědi vypracoval pověřený generální ředitel LČR, s.p. Jiří Groda.

Na základě jakých indicií byla tato změna navržena? Byla změna navržena spíše ze strany LČR a nebo ze strany MZe, případně někoho jiného, kdo ji inicioval?

Rozhodnutí vychází zejména z koncepce státní lesnické politiky do roku 2035 a nutnosti efektivní ochrany lesa jako významné součásti životního prostředí a krajiny. Tato strategie je společným rozhodnutím Ministerstva zemědělství a Lesů ČR.

Bude tato změna směřována ke konci nájemních smluv v roce 2023?

Strategii naplňujeme průběžně. Podílu 25 % režijních honiteb dosáhneme v prvním pololetí příštího roku, kdy končí desetileté nájemní období převážné části pronajatých honiteb.

Bude se tato změna týkat jen honiteb, kde je 100% pozemkový podíl LČR a nebo se uvažuje o takové změně i u honiteb, kde má LČR výraznou či alespoň dostatečnou pozemkovou majoritu?

Změna se týká vlastních honiteb Lesů ČR.

Jaká kritéria pro výběr honiteb, kde se bude chtít dosáhnout změny, budou nastavena?

Lesy ČR mají stanovenou metodiku vyhodnocení především lesnického a mysliveckého hospodaření podle jednotlivých honiteb. Zohledňují v ní zejména náklady na ochranu mladých lesních porostů před zvěří v souvislosti s rozsahem obnovy včetně podílu přirozené obnovy lesa, plochy holin, plochy nezajištěných porostů, výše škod zvěří – zde budeme zohledňovat podíl trvale poškozených porostů loupáním a jejich trendy, výše plánů lovu a plnění plánu lovu. Na základě multikriteriálního vyhodnocení jednotlivých honiteb se stanovují kategorie rizika nadměrného negativního ovlivnění lesnického hospodaření v důsledku vysokých stavů zvěře a z toho plynoucí návrhy na změnu způsobu využití honiteb. Všechna výše uvedená data budou dále porovnána s výstupy národní inventarizace lesů, vyhodnocením terénních zkusných ploch a dálkového průzkumu země.

Bude určující velikost honitby, zeměpisné či jiné začlenění honitby v určitých oblastech, bude rozhodovat převažující druh spárkaté zvěře?

Rozhodovat se bude zejména na základě výše uvedeného vyhodnocení i s přihlédnutím k lokaci honitby a migračním tahům zvěře.

Bude se změna dotýkat napříč všech krajů či oblastí ČR a nebo se uvažuje pro začátek třeba o soustředění změny v hospodaření jen do některých krajů či oblastí? Pokud ano, kterých se bude hlavně týkat?

Bude se týkat celé České republiky.

Budou se případně vytvářet větší honitby vytvořené sloučením původních menších? V kterých oblastech a proč?

O tom aktuálně neuvažujeme.

Má takováto uvažovaná změna obhospodařování a fungování dotčených honiteb přímou souvislost s pozemky či oblastmi, které byly postiženy kůrovcovou kalamitou?
Vliv kůrovcové kalamity a následné nutné obnovy lesních porostů je v rozhodování o změně užívání honitby zohledněn, viz odpověď na třetí otázku.

Je důvodem změny výše škod zvěří na lesních porostech? A jsou to škody vymáhané v dřívějších letech ještě před kůrovcem, a nebo jen aktuální škody na nově vysazovaných plochách?

Škody zvěří nemohou být základním kritériem, protože naprosto nezohledňují faktický stav lesa. Budou tedy jen jedním z kritérií výběru. Nejdůležitějším očekáváním změny jsou významné úspory v nákladech na ochranu lesa před zvěří, dále zlepšení zdravotního stavu lesů v důsledku snížení poškozování lesních porostů a zlepšení biodiverzity v rámci přirozené obnovy lesních dřevin.

Kdy a jak budou vyrozuměni o změně současní nájemci, kdy jim bude dána výpověď z nájmu a bude to změna jednotně k určitému datu, a nebo změna postupná podle dobíhajících nájemních smluv?

Nemáme v úmyslu předčasně ukončovat nájemní smlouvy kvůli změně využití honitby. Nájemci budou v dostatečném předstihu informování, zda jimi doposud pronajatá honitba bude nadále využívána v režií Lesů ČR nebo bude vyhlášeno výběrové řízení na pronájem honitby.

Jakým způsobem bude v novém režimu vlastního hospodaření LČR zajištěna péče o zvěř a výkon práva myslivosti? Přijmete nové zaměstnance či správce, jak to bude s mysliveckými hospodáři a evidencí myslivosti?

Vzhledem k tomu, že nejde o zásadní navýšení počtu honiteb, nepočítáme s přijímáním nových zaměstnanců vykonávajících myslivost. Mysliveckým hospodářem bude vždy jmenován zaměstnanec Lesů ČR. Tedy nepočítáme s novými zaměstnanci přijímanými kvůli výkonu práva myslivosti.Jinak pro Lesy ČR nejde o nic nového.

Jak bude probíhat kontrola ulovené zvěře a správnost odlovu?

Kontrolovat ulovenou zvěř budeme podle zákona o myslivosti a interních směrnic Lesů ČR upravujících výkon práva myslivosti.

Jak bude zajištěn lov zvěře? Budou mít třeba přednostní právo na povolenku dosavadní členové nájemce? Budou se prodávat povolenky volně zájemcům o lov? Budou se upřednostňovat povolenky krátkodobé či dlouhodobé? Bude snaha spíše o prodej povolenek pro individuální lov a nebo směřovat lov více ke společným naháňkám?

K samotnému zajištění lovu budou vydána jasná pravidla v průběhu roku 2023. Už nyní však můžeme uvést, že budeme kombinovat osvědčené postupy získané nejen na území ČR. Také chceme umožnit vykonávat myslivost mladým lidem, kteří se dnes marně snaží dostat do mysliveckých sdružení. Zde je třeba poukázat na stárnoucí generaci současných myslivců. Rozhodně se ale nebráníme zapojení dosavadních nájemců, protože i s jejich pomocí bude možné adekvátně zvládnout složitou situaci, jakou je například i africký mor prasat.

Jak se bude zhodnocovat zvěřina?
Máme vlastní projekt „Z lesa na stůl“ spojený s prodejem zvěřiny, tedy tak jako ve stávajících režijních honitbách prodáme veškerou zvěřinu v rámci tohoto projektu (www.zlesanastul.cz) nebo ji uplatníme ve zpracovatelných závodech, popř. ji odeberou lovci či zaměstnanci podle interních pravidel.

O jak velké snížení příjmu z nájmu honiteb pro LČR by se asi mělo jednat?

Snížení příjmů z nájmu honiteb je nerelevantní údaj, protože je zcela patrné, že už jen náklady na ochranu a zajištění mladých lesních porostů násobně převyšují příjmy z pronájmu honiteb. Navíc stavy zvěře se dlouhodobě nedaří snižovat viz. Myslivecká evidence za ČR (uhul.cz) a připojený graf.

Odlovy-1950-2019.JPG

Je úvaha, že snížení příjmu z nájmu nahradí příjem z prodeje povolenek a příjem z prodeje zvěřiny?

Tržby za prodej zvěřiny a poplatkových lovů nenahradí tržby za pronájem honiteb v plné výši, nicméně od změny způsobu využití honiteb a způsobu lovu zásadně očekáváme naplňování koncepce státní lesnické politiky do roku 2035, zlepšení zdravotního stavu a stability lesních porostů v důsledku snížení trvale negativního vlivu zvěře na les (viz. graf rostoucích stavů), rozvoj biodiverzity v rámci přirozené obnovy lesních dřevin (tzn. přirozenou cestou se bude obnovovat i řada dřevin, které dnes nemají šanci), umožnění výkonu práva myslivosti mladým lidem, kteří dnes jen těžko hledají uplatnění a zásadní úsporu v nákladech na ochranu lesa před zvěří.

Takže tzv. saský model a "mladí myslivci" budou mít možnost se naučit strategii lovu CVP (Co Vystrčí Palici) :D :D
MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Myslivci přijdou o honitby

Příspěvek od kabát »

Děkujeme za obsáhlé rozebrání příspěvku, otázky a odpovědi. Z poměrně mnoha let své praxe jsem nabyl přesvědčení, že individuální lov a precizní posouzení chovnost kusů nebude nejvyšší prioritou. Už vzhledem k zefektivnění procesu - čti snižování nákladů - pravděpodobně bude část lovů probíhat intenzivně. Přijede skupina, udělá se společný lov, shromáždí a zpracuje se ulovená zvěř a zvěřina se prodá.
Vůbec se tomu nedivím, tady jde o peníze až na prvním místě. Poplatkové společné lovy, lov trofejové zvěře s doprovodem. Jen malá část mladých myslivců a lovců má možnost trávit stovky hodin na lovu a desítky docházek do honitby se prodraží, pokud nebydlíš v blízkosti honitby.
Myslím, že každý by si měl sáhnout do svědomí, jak se na současné situaci podílel.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Radek Š
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: ned 23.2.2014, 19:32
Bydliště: Olomoucký

Re: Myslivci přijdou o honitby

Příspěvek od Radek Š »

BO 802 8x57jrs/12, ZH 7x57R/16, ZH12/12, alpský brakýř jezevčikovitý, labrador retriver
Odpovědět