Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od polovnikrv »

Ahojte, plánujem kúpiť Blaser R8 v 8x68S, povacsine predpokladam ze budem strielat do 350 m obcas mozno nejakych 450m, myslite si ze je nutne aby som zobral 65cm, v ktorej sa vyrába originálne (Chápem plusy) alebo postačí skrátená na 58cm (bola by o dosť skladnejšia len nechcem prísť zase o výkon keby som potreboval streliť na tých 450. Ako by ste sa rozhodli vy?
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak jak je to popsané, tak je tam mnoho neznámých. Pokud takovou pušku, výkon, skutečně potřebuješ, nebo ji chceš jen tak pro radost, tak bych ji nechal v 65cm. Jak říkáš, bude tam max. výkon z tovární munice a každé zkrácení ti přinese diskomfort. Větší hluk, větší záblesk, prach bude hořet venku a asi i zpětný ráz. Něco případně vyřeší tlumič, ale zase jsi na původní délce. Něco by vyřešil náboj na míru, ale je otázka, na jaký výkon by jsi se dostal. Pokud bych hledal něco, co je skladné a má výkon, tak bych mrkl na 300WSM, která je původně dělaná na 24 palců, při "zachování" výkonu 300WM. I ta více běžná 300MW, či 300WSM, by měla na 450m stačit. Fajnšmekři jistě nabídnou nějakou novotu. Pokud to tedy na tu dálku umíš, tak trochu mám pocit, že rutinní střelec na 300m+, a který v podstatě uvažuje o lovu na půl kilometru, by to rozhodnutí tak nějak zvládl sám.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od figi »

Podle mne na 450 m na vše u nás žijící výkonově bohatě stačí 308W ( a také většina ráží 6 mm, 6,5 mm,7 mm). To důležité není výkon, ale zásah komory.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od polovnikrv »

Dakujem chlapi za rýchlu odozvu. Nad tou 300 WMS este porozmýšľam. A Samozrejme viem ze staci, mam streleného jelena 7x64 na 430 m a neurobil iba 3 roky myslim ze to boli fabrické Geco Tm. Ide o to ze 7mm aj 8x57 mam a chcem nieco silnejšie ( nie preto ze by mi nestačili ale ze chcem zacat polovat poplatkovo) Rozmyslal som na 9,3x62 ale s tym by som asi nad 200 m strieľal iba tazko mozno s KJG. Ale Chcem mat magnumovu raz pretoze planujem Afriku a pod. Rozmyslam uprimne medzi 300 wm a 8x68s. Všetci ktori ale maju obe hovoria ze po 8 micke to lepsie padá ale ze do 300 zohnam aj v zahraničí ľahšie strelivo. Ta dĺžka hlave ma skor napadla z dôvodu manipulácie - na posede a podobne.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od Martinř »

Když máš R8 Blaser, tak proč ne náboj 8,5 x 55 Blaser, přímo určený pro krátké hlavně?
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od polovnikrv »

Nad tím jsem taky premyslel, jen se trocha bojím nedostatku střeliva,

zatím je moc muniček nevyrábí. Nebo máte s tím zkušenosti?
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od xHonza »

Jestli na tom budes mit tlumic, vem si 8,5x55 blaser s 52 cm nebo kratsi hlavni a mas hotovo. Na 450 metru stejne budes strilet hlavne na strelnici :lol:
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od polovnikrv »

To áno lenže ja neprebíjam a momentálne jediný ktorý vyrába tento kaliber je Blaser a stojí ranec ale to by až taká chyba nebyla, blbý je že už do 8x68S je v zahraničí napríklad v Africe problém sehnat patróny a určite bych do 8,5x55 nesehnal.... je to ale hodně zajímavá ráže... jen asi slabá propagace... a marketing
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od lovec »

Keď je predpoklad častejších zahraničných poľovačiek, tak by som volil medzi kalibrami, ktoré sú dostupné celosvetovo, ale reálne, nie iba katalógovo. Napr. 300 Winchester Magnum, alebo 375 Holland&Holland.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od Myslivec Milda »

Na Slovensku mají takovou písničku od J. Ráže– Csaba neblázni. Ta se hodí na polovníkovy příspěvky jako vyšitá. Ráže 8x68S v provedení hlavně Blaser R8 není, ani nikdy nebyla stavěná pro extra Long Range střelbu. Twist 280 a tovární náboje s BC do 0,4 max ledacos napoví. Ale je to furt lepší ráže než 8,5x55 Baser. ( viz. srovnání V0 / E0, V300/E300/ BC/ atd.) Mám rád 8x68 S, prošla se mnou 6x Afriku, 2x ruskou sibiř + Evropu. Nikdy jsem neměl problém s tím, že bych pouhým okem neviděl kde střelené zvíře zhaslo. Co se týká zahraničních cest : Do letadla je možno vzít sebou max.100.ks nábojů. NIKDY se mi nepodařilo vystřílet víc než.20.nábojů na jednu cestu. Moje hlaveň má MagNa porty a klasickou délku 65cm, takže žádný tlumič, a přesto žádný problém se střílením. Cenově i s dostupností střeliva v ČR/ SR není problém. U 8,5x55 Blaser je problém. Cal. 300 Winch.Magnum od Blaseru má twist stejný, 11“ , takže je shodný s 8x68S. Nějaké zásadní rozdíly v balistice nejsou, Ale 8x68S má větší průměr a líp zabíjí. ( praxe + utkvělá představa autora příspěvku ) . Cal. 375 H&H Magnum je africká klasika pro Big Game, na blízko, ale co s tím tady ? Jako X-tá hlaveň pro radost a dobrý pocit, proč ne. Takže Csaba neblázni a neřeš marginální problém. Fšecko, co dobře trefíš s 300 W.Mag./ 8x68S / 375H&H / stejně zhasne. Daleko důležitější je často střílet, v podstatě čímkoliv, abys nevyšel ze cviku. A ze všeho nejvíc je nutné mít štěstí ! ( Neexistují žádné Diany ani Hubertové, stejně jako neexistují Polednice, Hejkalové a podobné pohádkové bytosti. Štěstí a náhoda existují ! Podobně jako osud. Co se má stát se stane, že )
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Je skutečně pravdou, nebo lépe řečeno, že "Milda" má pravdu. 8x68S není LR ráží, nebo respektive byla konstruována v době, kdy po nějakém LR prcání na 1000 m + , kde zásahy hlásí elektronika, nebylo ani potuchy . Byla to ráže a na ni komorovány pušky, se kterými se tehdy lovila těžší zvěř ve volnosti, v dosud neoplocené Africe, na hranici možností "pohodlného lovu" z mechanických mířidel. 8x68S poskytuje to, co žádné 6mm, 6,5mm atd., tj. ranivost, jednoznačné a čitelné značení i při mizerných zásazích, takže se nelze vyhnout dosledu, pokud na to tedy sprostě nekašleš. Poválečná optika ji v možnostech posunula trochu dál. Skutečně potřebuje vystříleného střelce, prostě kus chlapa. Ne lovce, který se třepe strachem , pokud nemá 6-7kg fošnu v 6,5CR s tlumičem. Není pro lovce, který se bojí bebíčka a má strach, že se mu na silnější flintě rozpadne spotřební elektronika. Není to puška na střelnici, ale Blaser má tu výhodu, že si tam dáš nějakou "cvičnou" hlaveň v obdobné délce a hmotnosti a komfortnější ráži, ale ergomie, spoušťák, přilícení k puškohledu, je stejné. 30 ráže Mag mají jen výhodu v širším sortimentu střel.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od lovec »

Ja by som to nevidel tak ružovo, ohľadom ranivosti a účinku na zver a ani tak čierne ohľadom komfortu streľby.
Zo zbraní, ktoré som opakovane mal v rukách a nastreľoval, alebo ladil náboj, tak zďaleka najmenej príjemnou bol Steyr Mannlicher. O niečo lepšie bol na tom Sauer 202 a relatívne najpohodlnejší bol Blaser R8 s plastovou pažbou Success.
Takisto som v priebehu rokov videl bez akéhokoľvek značenia odbiehať diviačiu zver, ktorá síce po dobrých komorových ranách našťastie nebola ďaleko od nástrelu, ale bez žiadneho značenia pri zásahu. Detto jelenia zver, po ukážkovom zásaha na komoru sa jeleň proste rozbehol a skončil, až keď mu došla para, čiže inými slovami poklesol krvný tlak na toľko, že odpadol. A rôzne varianty tejto situácie... strelivo RWS, Blaser, Norma.
Samozrejme som videl aj ukážkové kotrmelce, alebo zlomenie v ohni po zásahu, ale zase zostaňme nohami na zemi. Áno, sú poľovníci, ktorí majú mimoriadne dobré skúsenosti s účinnosťou 8x68S, aj s inými kalibrami, len treba vziať do úvahy, že mizerný zásah sa nedá eliminovať použitím silnejšieho kalibru.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Mizerný zásah je mizerný zásah a razit filozofii, že se silným kalibrem nemusím umět střílet, protože mě podrží špatné zásahy, je zvěrstvo. Nicméně obecná praxe je taková, že se např. 100 kg kus hledá lépe, při stejně mizerném zásahu, po silnější ráži než po slabší. Prostě jednoduší bude dosled po 8x68S pri stejném zásahu, než třeba po 6,5x55. Pokud to bude jinak , tak je to výjimka, která potvrzuje pravidlo. Faktem je, že mnohdy silnější ráže hůře předávají energii do subtilních kusů zvěře, zejména, pokud je použita nějaká tvrdá střela. Co všichni obecně posuzují a co se celkem dobře u ranivosti a těchto příkladů, jak něco funguje a nefunguje, tak je hmotnost, pohlaví zvěře, případně střelecká vzdálenost, místo zásahu. Málo kdo se zabývá analýzou míry stresu, endorfinu, lovené zvěře. Metrákový kus, který týdny vychází na paši do prostře mnohaset hektarového pole, se po zásahu ze slabé ráže v absolutní tmě , při použití kvalitního zaměřovače, zlomí v ohni. Jiné to na tom samém místě a u toho samého kusu, při stejném zásahu, bude za úplňku, kde kus bude daleko více stresován a bude jistit, pokud vůbec vyjde a bude tam odběh. No a na krmelišti, kde se často loví, kde to kus zná, tak může extrémně odbíhat a to při stejné ráně . Obdobně v říji, při naháňce atd.. 16 května spadne srnec v ohni a v říji, při stejné ráně, běží třeba 150m. Takže pokud se tazatel chystá jezdit do světa a lovit kusy 200, 30, ale i 500kg +, tak ta osma není špatná volba.
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od polovnikrv »

Děkuju za diskuzi, samozrejme je to furt o zásahu, ale také o střelivu, napr. moje nejhorší skušenost v 7x64 bylo geco plus chovalo se to jako celoplášť ale naopak v 8x57 výborný... proto bych se chtěl zeptat co do toho ládovat když už máte zkušenosti - hodně chvály jsem slyšel na Normu swift A-frame, Brenneke TOG, RWS Evo, ještě mě napadlo jestli napr. na "lehčí" zdejší kousky prase, jelenče a podobně by nebyl lepší v 8x68S Brenneke TIG ? jaké máte zkušenosti popřípadě návrhy ?
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Dĺžka hlavně kalibru 8x68S

Příspěvek od milan »

Mě dobre fungovaly v 8x68S strely nosler partition 200gr, mel jsem ale lauf 28"s magnaportem. Maji choulostivou spicku, tak jsem je necpal do zasobniku, a bal.koef. taky meni nic moc, na moc daleko to nebylo. Pak jsem ji vystridal 338LM
Odpovědět