Zbraň pro začátečníka

Vše o kulovnicích a malorážkách
jira
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: ned 01.3.2020, 15:42

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od jira »

Tak vždy platilo čim střílím tím trenuji. Rovnou dospělou zbraň. Nedávno (pár let) jsem se také rozhodoval jako ty. Koupil jsem rovnou sestavu se kterou jsem nejdřivé trénoval na střelnici a teď lovím. Co se týká zbraně tak je to asi jedno na běžný lov vše dostačuje důležitá je kvalitní optika na te nešetřit. Já volil Tikka T3x LH a meoptu R2 2.5-15 jsem levák v 7x64 lovim stim ve smíšené honitbě černou srnči škodnou sičí zvěř. Je to moje prasobijka dle prvního uloveného kusu😊. Na naše evropské podmínky a zvěř naprosto dostačující. Málo kdo loví na velké dálky. Drtivou většinu zvěře jsem na čekaných ulovil od 30do 150m vymečně asi tak třikrát 200m . Dálková střelba je třeba hodně trenovat a počítat a hůře se čte zvěř vhodná k odstřelu.. 7x64 ma příjemný zpětný ráz. Jinak jestli mala rychlá X velká pomalá. Při ráně na měko zvěř odchází u obou. Sika je na ránu tvrdá a velmi vytalní zvěř a i po komorové ráně s 9.3 a roztřeleným srdcem odskoči 150m jako nic.... S univerzalem 7x64 je to obdobné i jine ráže 308 30-06 8x57 jsou u této zvěře natom podobně. 30-06 víc podlévá.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od SoukuM »

Jen technická na základě subjektivních zkušeností. Po 9,3 to líp barví. Ale začátečníkovi bych 9,3x62 určitě nedoporučil. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Šumavák »

Technická poznámka 2:
Ráže 9,3x62 je moje nejoblíbenější favorizované "kladivo", se kterým mi většina zvěře zůstává v ohni. U na ránu tvrdé zvěře (daněk, muflon, sika) ohledně délky odskoku z nástřelu záleží na umístění zásahu a na druhu použité lovecké střely. Při ráně na plecko (kloub) zůstává v ohni, při čistě komorové ráně na žebra (průstřel plic) z nástřelu odskočí, ale oproti slabším rážím je to zlomek vzdálenosti a se solidním barvením. A mám v této ráži vyzkoušené i tovární střelivo, které tvrdou zvěř složí na nástřelu i při té ráně přes žebra. :) Jinak i střelec začátečník se může v rámci tréninku projevit jako fyzicky a psychicky odolný jedinec, zpětný ráz ráže 9,3x62 dobře snášející. Ale chce to u ní při tom její výkonu vychytat správný a pořád stejný úchop, jinak budou zásahy výškově kolísat. Sám jsem se s tím po přechodu ze slabších, v ozbrojených složkách obvykle používaných rážích, nějakou dobu potýkal, než jsem zjistil, jak na to. A to může být pro začátečníka opravdu problém.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Michal_123 »

jira píše: čtv 29.9.2022, 10:58 S univerzalem 7x64 je to obdobné i jine ráže 308 30-06 8x57 jsou u této zvěře natom podobně. 30-06 víc podlévá.
S větším podléváním u 30-06 to není pravda.
Mám zkušenost, že to záleží na střele, nikoliv na ráži nebo rychlosti střely.
S monolitem FOX 180grs mi u černé zvěře výrazně nepodlévala ani 300WM.
U 30-06 nepodlévá ani 150grs FOX střela.
A to obě ráže našlápnuté na plný výkon, což je se zmíněnými hmotnostmi střel slušný fofr.
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Kubo 630 »

Nazdar, výkonná ráž nemusí byť ideál na začiatok pre nováčika, ale nemusí to byť neschodná cesta. Ja som si pred 12 rokmi kupoval prvú guľovnicu ako novopečený poľovník, do nášho revíru mi papierovo vyšla ako vhodná 9,3x62( po tých rokoch a desiatkach kusov sa to ukázalo ako správne rozhodnutie). V čase keď som ju kupoval som mal 20 rokov a 71 kíl živej váhy :D Pri prvej streľbe som z toho bez problému dal 14 rán viac-menej zasebou, nenafackovala ma vtedy, ani potom, ani nikdy, nebojím sa jej, strieľam, triafam, nedohľadávam ( nikdy za tie roky ani raz ) Od detstva som strieľal vzduchovkami, tisice a tisice vystrelov, či to malo vplyv na guľovu streľbu, neviem, ale myslím si že na škodu to nebolo.....
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Michal_123 »

Ještě k výběru ráží:
Doporučuji se zamyslet i nad ekonomikou, kromě nutnosti zvládnutí zbraně v konkrétní ráži.
Ráže 9,3x62 nebo například 300WM jsou v porovnání s jinými rážemi podstatně dražší i složitější na zvládání výstřelu.
I když, s vhodnou střelou je 300WM fakt kladivo. Na obou stranách laufu, dodávám :lol: . Předpokládám, že 9,3x62 bude fungovat podobně.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zajímavé počtení. Já bych ještě pár slov "pod čáru" k tomu co napsal Šumavák. Mimochodem kolego, to od něho si přečti dvakrát, pomalu a z toho čerjej. Já bych se ještě zastavil v Lověně , máš tam pod jednou střechou různé věci a není špatné to vidět, osahat si je a nakonec ti může sednout úplně jiná flinta než ti zde radí. Prodejce ti tam bude doporučovat to nejlepší a nejdražší ,ale toho musíš brát s rezervou. Já začínal myslivost s kulobrokem a se 7x57R, nalovil jsem s tím hodně zvěře a musím říci, že jsem si s tou flintou asi nejvíce užil myslivosti , trénoval s ní, rád si střelil do papíru a zkoušel i různé střelivo. Pokud budeš víc na střelnici než v lese, i to zvaž a podle toho vybírej flintu a ráži.
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od campo »

Ahoj, dovolím si také reagovat. Tak jak Honza Slavětínský i já začínal s kulobrokem ZH. Myslím že to je zbraň do začátku více než dobrá včetně ráže (7x57). Pokud bude v dobrém stavu, tím myslím zejména vývrt, tak bude ještě dlouho sloužit. Později, až nasbíráš zkušenosti, si můžeš pořídit kulovnici dle vlastního uvážení a dle charakteru honitby. To Zh je takový universál a myslivecký "dělník", jeho pořízení Tě rozhodně finančně nepoloží a zbydou Ti peníze na nákup slušné optiky. Koupil bych nejlépe řadu 300 a rozhodně s napínáčkem. Tak to je moje rada pro úplného začátečníka.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od kabát »

No, upřimně, kupovat si v dnešní době ZHčko je jako shánět auto FAVORIT a chtít s ním s rodinou jezdit každý týden za babičkou po dálnici. Nepopírám, že se tím dá střílet, podle míry daného kusu a člověka i přesně. ALE abych se chtěl učit střílet přesně do terče na střelnici, to asi těžko. Omlouvám se ale větší krumpl jsem za svých 35 let praxe v rukách neměl a to jsem ho držel asi tak 4 x a vyhýbám se mu vůbec to do ruky brát. Je to krutá realita ale pokud člověk nemá peníze na výbavu, raději bych se věnoval tomu jak si přivydělat než jak koupit starý krám a přemýšlet co je špatně, jestli ruce, flinta, optika, náboj, montáž. Ano, taky jsem začínal ale v době, kdy možnosti nebyly.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od campo »

Zde cituji podstatu dotazu od Porposie:
Po dlouhých letech jsem se rozhodl si splnit svůj dětský sen a začít s myslivostí. Do kurzu nastupuji až v lednu, ale chtěl bych zodpovědně pojmout i jiný aspekt a to střelbu.
V současné době mám dostatek času trénovat a získat návyky.

Nemyslím si tedy že by člověk bez "řidičáku" nemohl získávat zkušenosti a návyky na starém Favoritu, nebo bude snad lépe rovnou naskočit do 130ti koňové Oktávky v automatu?
Pochopitelně že ZH není žádný HIT ale je to spolehlivá a ještě z dobrých materiálů udělaná zbraň, odkojila spousty myslivců kteří začínali a spousta s ní dodnes loví, tak bych ji nezatracoval.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od SoukuM »

No já bych si dneska ZH taky nepořídil, je to flinta na celý život, protože je pak naprosto neprodejná. Ale z dikce dotazu jsem pochopil, že autor chce střílet kulovou zbraň, možná ze začátku víc na střelnici než v revíru na zvěř, a tady asi kulobrok nedává smysl, takže opakovací kulovnice. A nehodlám tady doporučovat nějakou značku atd., tady má smysl to, co napsal Honza, ať si ošahá pár flint a vybere, co mu sedí, s tím ať pak střílí a až udělá zkoušky, tak se k lovu nějak dostane, třeba formou poplatkového nebo jinak, nikdo nevíme co bude zítra, třeba za chvíli bude někde ve sdružení. Sice se mi u toho kroutí palce u nohou, ale něco v 308W asi není špatná volba na začátek vzhledem ke způsobu určení. Já bych sice na tuhle patronu pro lov ani neplivnul, ale jo, použít se to dá a střílí se s tím bez problémů. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od lovec »

Nie je tu niekde podobná téma, kde boli vymenované cenovo dostupné nové guľovnice?
Hocičo z toho v 308W, alebo 6,5 Creedmoor začiatočníkovi vystačí na niekoľko rokov. A má novú zbraň so zárukou, nie starinu s otáznym stavom - vyhodené peniaze.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

Díky za podněty. Provedl jsem důkladný průzkum fóra, různých blogů atd. a potvrzují se prakticky všechny rady, co jsem dostal tady.

Můj primární účel pro zbraň, alespoň první rok, bude střelnice. Lov je cíl, ale jde mi o to nastoupit na tu cestu správně. Finanční limity samozřejmě jsou, ale nejsou tak nízké, abych musel jít do bazaru. Raději bych něco nového, co mi sedne a najde uplatnění v budoucnu. Stejně počítám s tím, že pokud se dostanu až k lovu, tak určitě s jednou zbraní nevystačím a pořídím si něco "lepšího". Teď mi jde především o funkčnost.

V cenové relaci 20-35tis Kč jsem našel několik velice dobře hodnocených kousků. Stejný finanční objem mám v plánu dát i do optiky. Zatím mám v hledáčku:
Bergara B-14
Mauser M18
Tikka T3

Co se týče ráže, tak je tu docela široké spektrum toho, co lidé doporučují pro začátečníky. Nejlépe mi zatím vychází asi 6,5CM a .308win. Ještě mě zaujala 7mm-08rem, která by měla být méně výkonným 308 s lepší balistikou a menším zpětným rázem. Moc populární ráže to u nás ale asi není. Výkonově by to ale mělo na ČR bezpečně stačit.

U optiky jsem na vážkách. Dost limitujícím faktorem je dostupnost střelnic. V okolí mám jen 100m, jinak samé 50m. Jsem z JM a myslím, že jedinou delší střelnici jsem našel u Olomouce. Není to zas taková dálka, ale na pravidelné seance to tam nevidím. Takže se pravděpodobně kouknu po kvalitním denním puškohledu. Co jsem tak koukal, tak do 20-25tis by se už mělo najít na tu střelnici něco dostatečného.
Podle testů české optiky nedopadají vůbec špatně. Je fakt, že většina těch testů pochází z USA, kde je střelba lidovým koníčkem a ne každý investuje do výbavy evropských standardů.

Když si to shrnu, tak na 100m střelnici na začátky by skvěle vycházela třeba ta Bergara s nějakým Vortexem. Cenově bych byl na 35tis. Kč za použitelný komplet a zbytek bych mohl nacpat do střeliva a tréninku. Samozřejmě ty nároky si pak člověk zvedá s tím, jak roste úroveň a znalosti.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od FrantaB »

Z těch tří ve výběru první (celkem o parník) Tikka, pak Mauser, Bergara třetí.
Jednak má Tikka přijatelně použitelnou i tu základní plastovou pažbu, jednak se na ni nejsnáz pořídí jiná. Dovolím si tvrdit, že laufy jsou materiálově lepší než Bergara.
Na střelnici 6,5 CM moc dobrá, na lov platí co jsme tu psali-malé kalibry se střílí podle hesla "nejlepší ráže je dobře trefená rána" a není prostor na omluvy a výmluvy. Výhodou 6,5 CM je závěr s čelem na dno hilzny á la 308, takže pak máš spoustu možností za co případně vyměnit hlaveň.
7-08 je prakticky 7x57 z nábojnice 308 Win s moderním/terčovým přechodovým kuželem a vyšším tlakovým limitem. Pokud nepřebíjíš, proti 7x57 ti krom shánění střeliva moc nepřinese.

Do 35k je celkem bezkonkurenční Strike Eagle 5-25x56. Široké zorné pole, velice slušná propustnost světla a přenos mikrokontrastu. Abys na tom byl spolehlivě za všech světelných podmínek lépe opticky při podobně širokém zorném poli, musíš sáhnout po optice za 55-60k+. Dokonce i podsvícení je na noc přijatelné, zvlášť když v něm udržuješ mírně vybitou baterku (narozdíl od takřka čehokoliv jiného pod 35k, kde je osvětlení kříže přijatelné jen s baterkou "půlhodinu před zdechnutím").
spikelet
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 16.7.2017, 20:28

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od spikelet »

Nejvetsi vyber pazeb bude mit Bergara, protoze je to licencni Remington 700 a na nej koupis pazbu pomalu aj v trafice a ne jen pazbu. Dale pro Bergaru hraje to, ze veskere nahradni a tuningove dily pro Bergaru vyrabi firma JK-Nastroje.
Kdyz uz optiku od Vortexu, tak urcite ne radu Strike Eagle. Od Vortexu aspon radu Viper PST Gen. II. Pro tercovou strelbu a nasledne pro lov s osnovou v SFP. Treba tady tento.
https://eshop.bestpatron.eu/puskohled-v ... nim-v-moa/
ja osobne bych navrhoval Delta Stryker HD 5-50 x 56 DLS-1.
https://www.binox.cz/puskohledy-delta-o ... sfp-dls-1/
Ale ta Delta uz presahuje Tvuj rozpocet pro optiku o 10 tisic. Lovec muze o Delte napsat vice. Ja ji sice mam, ale na tercovou strelbu. Nelovim. Lovec lovi a muze co se tyka lovu s Deltou napsat vice.
Pokud Te to tahne k razi 6,5 CM, .308 Win, 7-08 Rem. a nemuzes se rozhodnout, tak by za zvazeni stala raze .260 Remington. Ma od kazde raze neco. Nabojnice si snadno vyrobis z nabojnic .308 Win. Balistika vyborna, zpetny raz nizky a nezere tolik vyvrt hlavne, jako 6,5 CM. Nasledne muzes prehlavnit na jiz zminene raze.
Odpovědět