Zbraň pro začátečníka

Vše o kulovnicích a malorážkách
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od kabát »

Už jsi ve stavu, kdy kombinuješ všechno dohromady. Chceš střílet na krátko z volné ruky a taky dobře trefovat na 250 metrů. Za mě 308 win dobrý, malý zpětný ráz, dostupné různé střely a náboje, účinek relativně dobrý až po vysokou. Druhá dobrá volba je 6,5 x 55 SE. Obě mám a v praxi odzkoušené. 6,5 credmor mě neoslovila vzhledem k horší dostupnosti nábojů a kratší životnosti hlavně. Optika - na univerzál střelbu i lov mám Meoptu R2 2,5 - 15 a je podle mě velmi dobrá. Na střelnici střílím do 300 metrů, lovím od 50 do 265 - zatím :-) I když lončáka už mám i na 330 m ale to byla ojedinělá zkušenost.
Asi nejvíc bych se díval na cenu nábojů, protože jestli si chceš zastřílet, potřebuješ na to mít. Na prd je ti drahá flinta s drahou optikou, když pak nezbývá na střelnici a náboje. Pokud se začneš věnovat myslivosti, bude spousta dalších věcí, co ti budou odčerpávat z rozpočtu finance, tak nevykrvácej hned na začátku :-)
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Choochoo007 »

kabát píše: pát 07.10.2022, 9:08 6,5 credmor mě neoslovila vzhledem k horší dostupnosti nábojů a kratší životnosti hlavně.
Tady bych neprehanel, dle nekterych je to dokonce s zivotnosti lepsi nez u 6,5x55 treba vzhledem k objemu prachoveho prostoru. Ale obecne ta 6,5CM na tom bude s zivotnosti cca shodne jako 6,5x55SE. Přebíjení, resp. prach a tlaky budou mít na životnost asi zásadnější vliv. Jinak ale souhlas.
Porpoise píše: čtv 06.10.2022, 22:45 Po pročtení příspěvků tady zjišťuji, že pokud netrvám na českém výrobci, tak za své peníze dostanu lepší výrobky jinde. To bylo pro mě celkem překvápko, ale kvalita šla zřejmě dolů. Možná nikdy nebyla tak velká, ale nedostatek zboží z dovozu znemožňoval srovnání. Nedokáži posoudit.
Tady ten dojem, že nekde dostanes vice za mene si troufnu není až tak pravda. Ač se to může tvářit, někdo tvrdit, tak vždy záleží, čemu přesně dáváš přednost. U zbraní je drahé obrábění, materiál, proto se pro výrobu nekde konstrukce zjednodusuje a zlevnuje, atd. u optiky je zásadní kvalita čoček, vrstvy, optické sklo. Od toho se odvíjí cena většinou. Pokud část zbraní przníš z hliníku nebo z plastů dostaneš se s cenou dolů. Pokud optiku przníš v číně z čínského skla dostaneš se cenou zase dolu a to je většina USA produkce. Pokud je sklo japonský jsi cenou na dvojnásobku a cenou výše než Meopta. Tady se jeví jako zajímavá volba, čínský hliník sklo Meopta. Amik odjakziva strilel prevazne ve dne, proto meli objektivy prevazne 50 a bidnejsi sklo, evropa jela na 56 a kvalitni sklo. Trh se meni, ale duraz ne nektere tech. parametry je cca stejny. Jak bude probíhat reklamace za 15-20 let u neevrospkého zbozi těžko soudit. Prodejce u nás ze zákona dělá 2roky. Zbytek je na majiteli. Proto je treba si zvolit sam vlastni cestu, na co davam u zbrane a optiky duraz a co mi nevadi, co odpoustim, kolik do toho chci investovat atd.

Jinak k tématu, už i jiní uváděli, je to stále dokola a je to zbytečné téma, kdy ti nedokáže nikdo pomoci, protože je to obecné. Na fóru je mraky info a je třeba pročíst, hledat a ptát se na konkrétní věci, kdy ti lidi co mají zkušenost s uvedeným řeknou názor. Takhle ti každý doporučuje to co jemu vyhovuje.

Jinak k bodu:
1) Malorajdu jsem pořídil až po xx letech a střílet z ní je na pohodu. Nevím co by mi měla dát. Při přechodu z malorajdy na 9,3x62 si nejsem jist, co mi z návyků pomůže. Za sebe třeba vidím možná lepší přínos v použití silnější pružinovky.

2) 308W je jasná volba pro začátečníka ve zbraních i střelivu, přebíjení

3) Kurz ti nejlépe zhodnotí ti co na něm byli, jestli to pro ně mělo přínos. Pro běžnou mysliveckou střelbu je asi nejdůležitější trénink. To ničím nenahradíš.
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne pát 07.10.2022, 12:52, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od cobaj »

Pokud tu nekdo ma Meoptu, kterou pouziva tak jak bylo zamysleno ji pouzivat vyrobcem - tedy zkrze ni kouka + pouziva mechaniku a ono to kupodivu posloucha a drzi, tak mu gratuluji a preji hodne stesti v dalsim pouzivani. Rozhodne vsak neni vhodne komukoliv kdo chce pouzivat mechaniku doporucovat Meoptu. Je to bez pardonu sracka a pres to nejede vlak. Meopta je co se tyka puskohledu banda budizknicemu. Pri jednom z dotazu na technickem oddeleni nemohli pochopit ba co mi budou rozmery osnovy. :x Posledni kousek o kterem vim tak se rozpadl nedavno kolegovi 4-16x44 ZD na PCP pusce. Jeste jednou opakuji ne na pistovce ale na PCP :lol: :lol: :lol:
Nedal bych za zadny z jejich puskohledu ani korunu.
M.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Choochoo007 »

Jestli ona ta Meopta ZD 4-16x44 nebude konstrukcne stejna jako tva byvala bezna Meopta 4-16x44 :wink:.
Jinak treba ZD 6-24x56 je jiné konstrukce a ta klika stejne jako jiné. Me třeba překvapila informce v USA diskuzi u Vortexu RAZOR III, že má divně gumové komínky a že snad bude klikat bez problémů jako se někomu objevovali u RAZORU II 4,5-27x56, že časem neklikal dobře. A to je "TOP" optika za jinou cenu.
Jinak je vše o penězích a čemu, jakým vlastnostem dává kdo přednost a jaké zamýšlí použití. Nedávno jsem projížděl nějaká německá videa a Meopt celkem slušně na puškách u webu co testuji zbrane. Tak se to asi dá používat k něčí spokojenosti. Dá se souhlasit, že na některé aplikace se určitě najde lepší puškohled než od Meopty.

Konstrukčně a z pohledu drzeni nastrelu a klikani jeky bude rozdil mezi Cinskou Meoptou vs Cinsky Vortex a Cinska Delta Javelin? Cinsky výrobek rozumej hlinik a celá konstrukce vyrobená v číně možná v jedné fabrice. Rozdíl budou dělat jen skla, tedy Česká Meopta(jestli je to pravda) vs čína vs čína.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od haluziak »

Choochoo007 píše: pát 07.10.2022, 12:36 1) Malorajdu jsem pořídil až po xx letech a střílet z ní je na pohodu. Nevím co by mi měla dát. Při přechodu z malorajdy na 9,3x62 si nejsem jist, co mi z návyků pomůže. Za sebe třeba vidím možná lepší přínos v použití silnější pružinovky.
Spouštění, spouštění spouštění! A taky jak se vlastně dívat do puškohledu.

Airsoft Ti taky vlastně nic nedá, ale kluci co hráli airsoft se ne střelnici kolem překážek pohybují jinak (nejsem instruktor abych řekl, že lépe), než lidi co airsoft nikdy nehráli.
Beware of old men in profession where men die young.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od cobaj »

Tak to te zklamu. Meopta 6-24x56 ZD ač mozna jine konstrukce je primo kralovna vsech nepovedencu od Meopty :evil: Sype se to jak ridkej pytel. Jak jsem uz psal, ani korunu. Zadna o. slozka by to nechtela ani zadarmo.
M.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od haluziak »

cobaj tak to jsem asi rád, že jsem nakonec objednal Viper PST Gen2 namísto Optiky6, na kterou mi kámoš sliboval tučnou slevu, ale nakonec z toho sešlo.

Jinak k těm čínským optikám. Athlon dělá optiky v Číně, z čínského skla a nejsou vůbec špatně hodnocené, ono když máš optiku za cca 1000USD, tak nemůžeš čekat, že bude stejná nebo lepší než optika za 2000+USD.
Beware of old men in profession where men die young.
spikelet
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 16.7.2017, 20:28

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od spikelet »

cobaj píše: pát 07.10.2022, 14:28 Tak to te zklamu. Meopta 6-24x56 ZD ač mozna jine konstrukce je primo kralovna vsech nepovedencu od Meopty :evil: Sype se to jak ridkej pytel. Jak jsem uz psal, ani korunu. Zadna o. slozka by to nechtela ani zadarmo.
M.
Ale Milane. Ja ji mel nekolik roku, Odstrilel jsem s ni spousty zavodu a pokazde, co jsem naklikal, to tam bylo. Kupoval jsem ji od Standy Slintaka i s puskou. Ten ji mel od novoty a taky s ni odstrilel spoustu zavodu. Uz 2 roky dela radost jinemu strelci a porad jede bez chyby. A znam docela dost lidi, co jezdi na zavody, tuhle Meoptu maji a nemaji vubec zadny problem.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od cobaj »

Ahoj. Ja nepopiram ze existuje kus ktery drzi. To ale nerika nic o kvalite. Mam i cinu za par korun co uz prosla kde co a kupodivu drzi. Myslim ze uz jsem to zminoval ale znam i lidi kteri dostali ZD ,,zadarmo,, aby reprezentovali. Nikdo si ten kram nenechal. Zeptej se po znamych jak ,,uspesne,, prosla testy u ozbrojenych slozek, nebo jak se rozpadla na testovacich zbranich CZUB.

M.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od cobaj »

A za ty koruny ,,ZD,, muzes treba jetou ikonu NXS za kterou muzes dat ruku do ohne.
M.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Šumavák »

Porpoise píše: úte 04.10.2022, 20:34Myslím, že od původního požadavku na flintu už jsme se stočili k LR střelbě a to není úplně to, na co si flintu pořizovat budu.

Prostě chci něco s čím si osvojím střelecké návyky do 200m ze všech poloh, bude mechanicky dobře zpracované a najde možné upotřebení v loveckých začátcích. Vzhledem ke své povaze budu pravděpodobně inklinovat k aktivnějším způsobům lovu (šoulaní). Alfa a omega je ale pro mě zvládnutí střelby jako takové s něčím, co je prostě příjemné na používání.
Správně jsi pochopil, že se tu začali ozývat i příznivci LR střelby. :) A od části z nich bohužel nemůžeš očekávat jiná doporučení, než typu, že "správný" lovecký puškohled musí mít zvětšení alespoň 20x a "správná" lovecká kulovnice by měla být alespoň trochu varmintového typu s těžší hlavní, což v součtu (puška, montáž, optika, náboje, řemen a případně i tlumič) představuje "úžasný" šoulací speciál s "příznivou" hmotností okolo 6-ti kg... :lol: :roll: Ano, těžká puška např. pohltí více zpětného rázu, silnostěnná hlaveň zvládne větší počet výstřelů za sebou bez posunu zásahu (vlivem zahřátí) a puškohled s velkým zvětšením umožňuje opravdu precizní zaměření nepohyblivého cíle, což je výborné pro terčovou střelbu, nebo případně ještě dobře využitelné pro lov někde v polích. Pokud s tím ale budeš několik hodin šoulat v kopcovité lesní honitbě, tak přednosti takové zbraně rozhodně nevyužiješ, naopak budou převažovat negativa. Na šoulačku se prostě hodí lehčí a kratší zbraně, s kompaktnějším puškohledem s menším zvětšením (širší zorné pole a nižší hmotnost). Já osobně s ohledem na jistotu zásahu (a eliminaci nežádoucího postřelení zvěře vlivem jejího nečekaného pohybu v okamžiku výstřelu) lovím do maximální vzdálenosti okolo 250 metrů a to včetně lišek, přičemž doma aktuálně nemáme kulovnici, která by (holá) vážila více jak 3,1 kg, měla hlaveň delší než 57 cm a osazený puškohled, jehož maximální zvětšení by přesahovalo hodnotu 9x. Realita je zkrátka taková, že pro lov na tebou uváděnou maximální vzdálenost okolo 200 metrů ti naprosto stačí dostatečně kvalitní kulovnice se standardní konturou hlavně a hmotností okolo 3 kg, vhodně zvolené dostatečně kvalitní střelivo a puškohled se zvětšením cca 7x (při lovu potřebuješ puškohledem spolehlivě zamířit na zvěř a ne si na 300 m číst kruhy na terči, ačkoliv někteří myslivci puškohledy s velkým zvětšením využívají i k přečtení zvěře). Taková zbraň je univerzální, mimo polí a luk velmi dobře použitelná i pro šoulačku v lese, puškohled (variábl) by pro takové účely (šoulačku) měl mít mít spodní hodnotu zvětšení maximálně 3x, protože větší zvětšení znamená užší zorné pole, což je např. pro lov zvěře v pohybu mezi stromy nevýhodné. Co se týče výrobců zbraní a optiky, tak na tomto fóru se samozřejmě vyskytují i zarytí nekritičtí obhájci tuzemských značek (CZUB, Meopta), kteří ti je budou vehementně doporučovat. Já osobně doma již pár tuzemských loveckých kulovnic měl (zakoupeny nové) a všechny potřebovaly k uspokojivé funkci doladit puškařem, kdy následně po zastřílení hlavní vykazovaly solidní přesnost, avšak ničím dalším opravdu nevynikaly. Aktuálně doma již žádnou českou kulovnici ani puškohled nemáme a zatím nemám důvod (zejména s ohledem na poměr cena / výkon) nějaké pořizovat. Dalekohledy značky Meopta (řada MeoStar) ale za kvalitní považuji. Jinak názory, že trénink s malorážkou nebo vzduchovkou je k ničemu, neber vážně. Jako začátečník s nimi základní střelecké dovednosti (stabilní střelecké pozice, správné spouštění v kombinaci s dýcháním atd.) natrénuješ a střelba z "dospělé" zbraně pak nebude jen plýtváním náboji.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Chtěl jsem zatáhnout za ruční brzdu, ale zvládlo se to samo.
Jedna věc je kulovnice, nebo nakonec i jiná zbraň, pro myslivecko-lovecký trénink a druhou pak první lovecká flinta. Třeba budeš lovit se smíšení honitbě, taková ta trochu opovrhovaná "obecná myslivost", a chytne tě kulobrok. Z brokovnice si střelíš nějaký parkur a compak sporting . Možná pak budeš mít štěstí, že zemřeš v blažené nevědomosti, bez znalosti MOA atd.. Navíc zrovna toto z nikoho nedělá střelce. Střelit srnce, který v klidu bere paši na 300m, zvládne z ležáku skoro každý, když mu to natočím. Ti inteligentnější za hodinu výcviku, pokud budou mít trochu slušnou flintu s odpovídajícím nábojem, klikací optiku, dálkoměr a tabulku, to dají sami. Jinak k LR v polích a lukách pouze toto. V kulturní krajině, kde je vidět ze Znojma do Brna, protože to jsou u mě pole, je potřeba velmi, ale velmi přemýšlet nad LR, a to zejména z hlediska bezpečnosti, která je alfou a omegou lovecké střelby. Druhou věcí je pak eticky lov-střelba prováděná v osobně nastavených hranicích, tak aby případná minela ,či zranění zvěře, byla naprosto mimořádná událost, a ne součást jakéhosi kalkulu při zmáčknutí spouště na zvěř. Nakonec jsi to sám vycítil a "šumavák" to napsal víc než dobře.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od FrantaB »

Tak koukám, že moje největší výhoda bude, že budu odvařenej a šťastnej úplně ze všeho. Takže i když koupím "krám", tak to vlastně bude dobrej výchozí bod do budoucna.
Tohle je problém každého začátečníka v jakémkoliv oboru. Krám jako výchozí bod jsou hlavně vyhozené peníze. Ideální by bylo, kdybys měl možnost se domluvit někde kde se koncentrujou lidi se slušnou optikou, věnovat tomu den posedávání a povídání a udělat si obrázek.

jeden PST II nemá rozjeté barvy u okrajů, jak psal FrantaB
Napsal jsem to v rychlosti blbě. Ne, ani PST ani SE nemá rozjeté barvy na okraji, že by výrazně viditelně do některé ujížděl. Jde především o lehké moaré kolem hran v kontrastních scénách a hranovou ostrost.
V SE vidíš s hodně podobnou hranovou ostrostí jako v PST II citelně větší prostor.
A ten "lem s neostrostí" je daný tím, že vlnové délky v takové části neostří do stejné vzdálenosti a/nebo je v daném místě obrazové pole zklenuté a obraz vstupuje špatně zaostřený už do oka, které ho pochopitelně uý proti zbytku zorného pole doostřit nedokáže. Všimni si, že když necháš zaostřené oko a lehce pohneš hlavou, tak ten okraj je ostrý a rozostří se prostředek.

Střelit srnce, který v klidu bere paši na 300m, zvládne z ležáku skoro každý, když mu to natočím.

Za takových okolností toho srnce trefuješ ty cizíma rukama :wink: Podíl dotyčného je jenom v tom, že ti tu ránu nezbabrá... (ok, a ještě v tom, že se udrží v klidu. Ale viděl jsem i takové, kterým v takové situaci vůbec nedochází co se děje a co dělají).
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od haluziak »

Šumavák, Josef Kuřitka, JJ LR flinty se nabízí (doslova tlačí) ale má to i důvod, je to zbraň pro začátečníka + nikdo nevíme jak Porpoise střílí. Začátečník by podle mě měl strávit 99% času s flintou na střelnici a ne v honitbě. A tam ho to bude víc bavit s těžkou přesnou flintou, něž s ukopaným ultralightem, který bude posouvat nástřel po "třetí" ráně.

Ad z leže na 300m každý: Taky se mi stává, že na 100m z leže netrefím gong, zvlášť pokud s klukama soutěžíme a jde o každou vteřinu (PCC+kolimátor). A jelikož jsem dál než 100m nestřílel, tak jsem si právě objednal těžkou flintu abych si to na těch 300m oťukal.

Druhá věc je, že pokud stabilně trefuješ na 300m z lehu tak bys měl přejít do sedu, pokud ze sedu, tak do nízkého kleku ... vysokého kleku ... stoje. Nebo prodloužit vzdálenost. Pouze trénink dělá mistra. Druhá věc je, že mnohé střelnice u nás, zvlášť ty delší člověka nenechají střílet z jaké chce pozice a střílí se max z lehu nebo ze sedu z lavice.
Beware of old men in profession where men die young.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Pauli »

Sice nejsem myslivec ani lovec, ale v tomhle ohledu se mně líbí závody a tréninky lovecké kulové střelby, kde si člověk vyzkouší různé pozice a střelbu na různé terče od 100m až do 300m.
Odpovědět