Zbraň pro začátečníka

Vše o kulovnicích a malorážkách
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od haluziak »

FrantaB píše: pon 03.10.2022, 16:10 Z těch tří ve výběru první (celkem o parník) Tikka, pak Mauser, Bergara třetí.
Jednak má Tikka přijatelně použitelnou i tu základní plastovou pažbu, jednak se na ni nejsnáz pořídí jiná. Dovolím si tvrdit, že laufy jsou materiálově lepší než Bergara.
Vzhledem k tomu že jsem nedávno taky vybíral kulovnici tak, tě zkusím trochu poopravit.
Držel v ruce Tikku T3x CTR a Varmint a ty pažby jsou hnůj. Oproti tomu Bergara B14 HMR 1000 a 1. Skvělou pažbu má i B-14(na druhou) CREST.
Hlavně nevím, Bergara se chlubí vlastníma hlavněma s nějakým krokem u výroby navíc. Tikka je notoricky známá pomalými hlavněmi. Bergary bývají mlsné na střelivo.
FrantaB píše: pon 03.10.2022, 16:10 Do 35k je celkem bezkonkurenční Strike Eagle 5-25x56. Široké zorné pole, velice slušná propustnost světla a přenos mikrokontrastu. Abys na tom byl spolehlivě za všech světelných podmínek lépe opticky při podobně širokém zorném poli, musíš sáhnout po optice za 55-60k+. Dokonce i podsvícení je na noc přijatelné, zvlášť když v něm udržuješ mírně vybitou baterku (narozdíl od takřka čehokoliv jiného pod 35k, kde je osvětlení kříže přijatelné jen s baterkou "půlhodinu před zdechnutím").
Tady já nakonec šel do Viper PST Gen2 Je to ještě o kousek vyšší řada od Vortexu. Každopádně neočekávat kvality Nightforce optik.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od lovec »

Veľmi slušný puškohľad od Delta Optical za dobré peniaze je Javelin 4,5-30x56. Má všetky moderné vymoženosti tejto triedy puškohľadov a je citeľne lacnejší ako porovnateľné Vortexy.
Napr. tu:

:arrow: https://www.optickysvet.cz/puskohledy/p ... ffp-smr-2/

Krátke predstavenie:

:arrow: https://youtu.be/F3e5eQFwiXQ

Výhodou, ktorú treba spomenúť je aj to, že Javelin má podsvietený iba bod v strede, nie celý, alebo časť kríža ako iné puškohľady v tejto kategórii. To sa môže hodiť na love v horších svetelných podmienkach.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Citron »

K puškohledům Vortex:
Strike Eagle má tu výhodu, že má 56 mm objektiv a 34 mm tubus, což dá dohromady slušnou světelnost a rozsah rektifikace. Nevýhodou je to, že by měl mít menší hloubku ostrosti než stejný puškohled s 50 mm objektivem, ale to vyřídí štelování paralaxy. A pak má lepší zorné pole.
Oproti tomu PST II je vyšší řada, která má (nebo měla by mít) i lepší sklo. Sám jsem měl možnost se přesvědčit, jaký může být mezi řadami rozdíl, obzvláště je to znatelné na velká zvětšení, kdyz u nižsích řad nedosáhnu takové ostrosti jako u PST II. Z mé zkušenosti je tato řada mechanicky odolná, mám na jednom z nich skoro 2000 ran, převážné z 308 win a zatím 100% funkce. Nevýhdou je teda podsvícení osnovy, ale pokud se počítá s přesádkou nebo zásadkou, tak tam stejně není potřeba. Ale oproti Strike Eagle je na tom hůř se zorným polem. Jinak na lov bych preferoval SFP.
K hlavním:
Nemám Mauser ani druhou zmiňovanou,ale mám Bergaru. Kvůli odlišné konstrukci nebudu hodnotit přesnost (byť na jednorannovou zlamovací kulovnici být do MOA považuji za dobré), ale ta hlaveň se dobře čistí. Po posledním výstřelu jsem to projel nylonovým kartáčem namočeným v tech. benzínu, jeden patch pak byl špinavý, druhý již o poznání méně a po třetím jsem již dále nečistil.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od haluziak »

Citron, je pravdou, že lepší řešení záměrného obrazce má Meopta Optika6 má líp dizajnovaný stromek a podsvícení jen uprostřed, ale.... Ad FFP vs SFP jako začínající LR střelec asi užiju víc skutečnost, že vzdálenost mezi body stromečku je furt stejná než že mám tenší kříž.

O BA13 co máš ty, uvažuji jako o druhé (šoulací a naháňkové flintě). Takže přesností si mě potěšil.
Beware of old men in profession where men die young.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Citron »

Takhle SFP nebo FFP. Na LR je samozřejmě lepší FFP sklo, protože znám velikost cíle a mohu lépe měřit a hlavně lépe přenášet. U zvěře raději použuji dálkoměr než osnovu, alespoň minimalizuju možnost chyby díky rozídlu velikosti a natočení zvěře.
To SFP je dle mého názoru pro lov je výhodněší s těmi elektornickými doplňky na optiku, protože z mé zkušenosti jsou lepší při malém zvětšení a zůstane mi slušně velký kříž.
Jinak přísvit kříže jsem již nekolik let v lese nevyužil, ať jsem měl Parda nebo ne.
Ba 13 v nerezu je dobrá venkovní zbraň, ta přesnot pod MOA byla s továrními SPCE, s přebíjeným jsem na tom lépe, udržím ten rozptyl i na 200m
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od FrantaB »

@haluziak:
Nejsme ve při, napsal jsem "přijatelně použitelnou", ne že je nějak zvlášť prima. Uložení závěru mi přišlo tužší u Tikky než Bergary, ale možná u Bergary udělali nějakou drobnou změnu. Tady nemám aktuální srovnání.
U Rem 700 platí, že je levná a snadno se upravuje. Aby z ní byla prima puška, znamená to upravit kdeco (i když bez diskuse-Bergara je lepší než Rem...). Spoušť je u Tikky lepší o spoustu parníků a dá se na ni pověsit spoušť ze Saka, klidně TRG.

Ad Strike Eagle vs PST gen II:
Šířka zorného pole, "rozjezd" barev ve vnější čtvrtině zorného pole (a zmínil jsem jeho šířku?) hovoří pro Strike Eagle. PST má lepší komínky, co je a není vidět v mizerném světle záleží na podmínkách a je to přetahovaná, rozhodně ani omylem to není tak, že by PST bylo nějak výrazně lepší.

SFP vs FFP je tak trochu na vkusu a zvyklostech každého, FFP je lepší do časové tísně a případů, kdy se dálkoměrem není o co chytit v terénu a je to daleko (srnčí kýta je jako laserový odražeč dost mizerná, při designu se s tím nepočítalo :D ).

Delty jsou dobré mechanicky i opticky, tyhle nové kříže neznám. Ty starší byly tlusté a trochu "chlupaté" na velkých zvětšeních a nedělalo to dobře oku.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

Myslím, že od původního požadavku na flintu už jsme se stočili k LR střelbě a to není úplně to, na co si flintu pořizovat budu.

Prostě chci něco s čím si osvojím střelecké návyky do 200m ze všech poloh, bude mechanicky dobře zpracované a najde možné upotřebení v loveckých začátcích. Vzhledem ke své povaze budu pravděpodobně inklinovat k aktivnějším způsobům lovu (šoulaní). Alfa a omega je ale pro mě zvládnutí střelby jako takové s něčím, co je prostě příjemné na používání.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Michal_123 »

V podstatě všechny informace už máš.
Ono je to tak lákavé téma. :lol:

Řekl bych, že slušný základ máš v tom, že si chceš koupit novou zbraň.
A ty zbraně, které sis vyhlédl, jsou všechny v pohodě, mám zkušenosti s Mauserem M18 i Tikkou T3. Bergara bude střílet také dobře.

Ráži si vyber jakou chceš, když to bude 6,5CM, tak budeš mít pravděpodobně lepší výsledky v papíře.
Je to první flinta, jestli hodláš potom výhledově pořídit něco jiného, tak je to stejně jedno.
Jestli chceš lovit těžší zvěř, nebo vysokou, tak bych osobně vzal alespoň 308Win.
Ještě bych se zamyslel například nad 30-06.

Náboje v dotyčných rážích se dobře přebíjí, s tím bych začal asi co nejdříve.
Komponenty jsou běžné a nejvíce rozšířené.
Ale i když budeš náboje kupovat, je to pořád ekonomičtější varianta, než některé jiné ráže.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

Přebíjení mě taky láká. Přijde mi to jako takový pěkný doplněk ke koníčku. Něco jako vázání vlastních mušek u rybařiny. :)
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Michal_123 »

No jasně. Víc si zastřílíš za stejné peníze.
Nedovedu si představit, že bych kupoval náboje, které můžu přebíjet.
spikelet
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 16.7.2017, 20:28

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od spikelet »

PST gen II vs Strike Eagle.
PST je lepsi a pres to nejede vlak. Lepsi sklo proste vetsim tubusem a vetsim objektivem nenahradis. Nebo si snad myslis, ze Vortex vyrobil podle Tebe lepsi low end radu Strike Eagle, aby tim zabil stredni tridu PST? Vazne si to myslis? Tak v tom svem snu zij, ale nevnucuj ho jinym.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od FrantaB »

Proč tak agresivně?
"PST je lepsi a pres to nejede vlak." je naprosto zbytečně vyhraněné prohlášení. Zvlášť v případě PST II a SE, kde ten vlak jede na místech že se jeden diví.

Vnímání lepší/horší optika je dané i použitými vrstvami, korekcí na jednotlivé vlnové délky a vlastnostmi oka. Když se dobře sejde individuální dispozice a optický design, tak i "horší" optika může být pro některé oko objektivně fyzikálně lepší...
A že je to přesně o stupeň vyšší řada z hlediska optiky fakt nic moc neznamená, pardon. To sklo samo o sobě opticky (jako materiál) a zpracováním (broušení) nijak významně lepší není, to až u Razora :wink:
Osobně jsem v tuto chvíli přesvědčený, že sklo samotné je u PST II a Strike Eagle 2020 a dál stejné, liší se snad možná leštěním a rozhodně vrstvami, které jsou u PST II lepší.
Pokud by se bral za zcela bernou minci způsob označování v katalogu Vortexu, tak je to tak dokonce i podle nich...
Pokud bys porovnával PST II a Venoma, tak samozřejmě bych rozladění chápal, tam je rozdíl ve skle poznat i po hmatu.

Tohle si Porpoise bude muset nakoukat sám.

Rozdíl mezi PST II a SE 2020+ je opticky dost marginální, významný rozdíl jsou komínky a zejména zerostop.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

FrantaB píše: čtv 06.10.2022, 20:37
Tohle si Porpoise bude muset nakoukat sám.
Tak koukám, že moje největší výhoda bude, že budu odvařenej a šťastnej úplně ze všeho. Takže i když koupím "krám", tak to vlastně bude dobrej výchozí bod do budoucna. :)
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Citron »

Mám PST II 3. Jeden další mám na očích pravidelně. Občas porovnám i s jinými druhy. Ani jeden PST II nemá rozjeté barvy u okrajů, jak psal FrantaB, spíš se objevuje kolem okraje tenký rozostřený koužek při max zvětšení, ale je tak malý, že si ho nevšimnu, když ho nehledám. A ano, ty vrstvy v tom dělají hodně. A oproti ostatním mi přijde ostřejší (Vynecháme Razor v jiné hladině), prostě vidím lépe detaily, třeba v tomhle byl HS-T strašlivě špatný.
Ale jsem přesvěděn, že by SE mohl být o něco světelněší, je otázka, jestli to pozná mé oko, na střelbu na pohybující se cíl má SE opravdu velkou výhodu v zorném poli, počítá se každý kousek.
Mají své chyby, ne že ne, třeba to zorné pole je fakt nic moc. Je potřeba si uvedomit, že ty Vortexy nejsou primárně lovecká optika, od toho se odvíjí i vlastnosti, třeba i způsob osvětlení kříže (velikost osvětlené části osnovy). Řekněme, že jsou na myslivost i lepší - přímo na to určené puškohledy. Ale zas jsou mechanicky odolné a spolehlivé. A teda prim u nich hraje záruka.
Ač jsem fanda PST II, tak je pro účely, co chce zadavatel je (myslím si) jedno, jestli půjde do PST II nebo SE. Pokud je pevně stanovený rozpočet, bude hrát roli i cena. V současné době je jeden model PST II ve výrazné slevě, koupil bych ho. Je třeba si uvědomit, že to PST II v normální ceně je dneska o kus dražší, než před nedávnem. A pozor, aby při výběru nebyla dostupnost nakonec jediným kritériem...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

Samozřejmě značka není podmínkou. Já osobně jsem inklinoval ke kombu CZ/Meopta, protože tak nějak mám zafixované, že dělali kvalitní věci a dokonce otec posílal pár kousků ještě za minulého režimu bráchovi do Ameriky, že to byla neskutečná kvalita za pro ně směšné peníze.
Po pročtení příspěvků tady zjišťuji, že pokud netrvám na českém výrobci, tak za své peníze dostanu lepší výrobky jinde. To bylo pro mě celkem překvápko, ale kvalita šla zřejmě dolů. Možná nikdy nebyla tak velká, ale nedostatek zboží z dovozu znemožňoval srovnání. Nedokáži posoudit.

Jsem rád, že jste mi ale pomohli roztřídit myšlenky a trochu zorientovat se. Z diskuze mi vyplývá, že pravděpodobně se budu dívat po nové pušce .308 (mluví mi pro ni univerzálnost, velký výběr střeliva, relativně zvládnutelná ráže i pro nováčka, dostupnost zbraní). Značku žádnou oblíbenou samozřejmě neznám.

Co se týče optiky, tak budu shánět něco v nižší střední- střední třídě pro střelbu na střední vzdálenosti (max. 250m) s tím, že drtivá většina tréninku bude na 100m střelnici. Asi docela podstatným faktorem pro mě bude i váha. Chtěl bych se naučit pořádně střílet i z ruky a trochu se děsím třebas i kilové optiky na čtyř kilové pušce. Chápu, že je to prostě najít ten správný poměr vlastností pro danou potřebu, že nejde mít všechno a nejlépe za pár kaček. :)
Odpovědět