Získání loveckého lístku a následná praxe

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od Šumavák »

SoukuM píše: stř 07.12.2022, 12:08...Tohle je smutný čtení...
Smutné čtení to je, ale takových jako drax, pro které je komplexní myslivost zatuchlým přežitkem a chtěli by jen lovit, už jsem bohužel v dnešní době potkal dost. Proto jsem mu doporučil, ať získá lovecký lístek pro něj nejjednodušším způsobem a pak se vydá cestou poplatkového lovce, nějakou komerčně fungující honitbu určitě najde. (Ta naše mezi ně mimochodem nepatří.) A kdo ví, třeba ho mimo lovu časem chytne i myslivost... Jinak už jsem vícetkrát zažil, že různí "ryzí lovci" na naháňce často neuměli ulovený kus ani pořádně vyvrhnout, zato se na poslední leči vychloubali tím, kde už (včetně zahraničí) co střelili a podobně. Lovecky upotřebitelného psa nikdo z nich neměl (zbytečné starosti, náklady a ztráta času), zato obvykle měli "cool" značkové lovecké hadry a často také kulovnici značky Blaser, až to na mě skoro začalo působit jako znak určité diagnózy. (Pro normální opravdové myslivce se zbraní této značky to samozřejmě neplatí. :) )

Pro mě osobně je myslivost krásným koníčkem, spojujícím v sobě přírodu, psy a zbraně. Samotný lov beru jako jednu z její součástí a byť lovím rád, tak zvěř ve finále zabíjím nerad, ale zejména z důvodu plnění plánu lovu tak činím, jinak by mi nezřídka stačilo se pouze pokochat. Nejraději sice lovím individuálně, ale rád se občas společných mysliveckých akcí zúčastním, beru je jako společenskou událost, sdílenou s dalšími zelenými kamarády. A byť jsem mezi kolegy získal punc rychlého a spolehlivého střelce, kterého je vhodné umístit na exponované štonty, občas jdu dobrovolně jako honec do tlaku a za nesmysl to nepovažuji.

Jinak když už se tu nakously ty myslivecké geny, tak např. můj praděda byl lesníkem a myslivcem z povolání (dotáhl to až na nadlesního). Děda se myslivosti sice věnoval, ale profesionálním lesníkem nebyl, primárně pracoval jako správce statku. Po únoru 1948 se ukázalo, že byl členem "špatné" politické strany a navíc zaměstnaný ve službách s buržoazním zřízením koketujících feudálů, takže po letech jaksi nedobrovolně změnil profesi a jako slévač v hutích poznal, co je vůle lidu. :D K myslivosti už se do konce života nedostal. :? Můj otec už s myslivostí a lesnictvím neměl nic společného, neb dětem buržoazií načichlých živlů zbraně do rukou nepatří a na studium lesnické školy pochopitelně nemají nárok, takže navzdory samým jedničkám na vysvědčení z měšťanky dostal pouhé dvě lákavé nabídky: doly (vyučit se horníkem), nebo kamenolomy (vyučit se kameníkem). Později, když se za socíku uvolnily poměry a věnovat se myslivosti už by šlo, k ní již otec cestu nenašel, stejně jako jeho bratři. Na rodinnou tradici myslivosti jsem po té jednogenerační pauze zase navázal já, děti v ní pokračují a doufám, že alespoň jedno z vnoučat to chytne také, nutit je k tomu ale nebudu. :)
drax
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 06.12.2022, 14:34

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od drax »

Šumavák píše: sob 10.12.2022, 17:06 ...jako drax, pro které je komplexní myslivost zatuchlým přežitkem...
Nikdy jsem nic podobného nenapsal. Vlastně bych měl potenciálně zájem se myslivosti věnovat naplno, bohužel na to nemám čas. O tom, jestli je myslivost zatuchlá (myšleno zkostnatělá?), nic nevím, v žádném spolku nejsem a žádného myslivce neznám. Podle dostupných informací (mimojiné tady na fóru) takový názor však člověk vcelku lehce nabyde.

To podstatné je, že si nemyslím, že by měli mít myslivci monopol na lov. A není to rozhodně z důvodu, že bych považoval myslivce za nekompetentní nebo něco podobného. O důvodech bychom se tu mohli sáhodlouze bavit a je mi jasné, že tady absolutně v žádných argumentech nepochodím, takže se o to ani nebudu pokoušet.
Šumavák píše: sob 10.12.2022, 17:06 ...různí "ryzí lovci" na naháňce často neuměli ulovený kus ani pořádně vyvrhnout...
Tohle je ale systémová chyba. Pokud to někdo neumí, tak mu zákon nemá umožnit lovit nebo získat lovecký lístek. Ta praxe má být nastavena tak, aby to ten člověk uměl. Zároveň si nemyslím, že se to dá generalizovat. Určitě se i mezi myslivci najdou jedinci, kteří v nějaké fázi lovu/po lovu chybují nebo selžou. Stejně jako v jakékoliv jiné lidské činnosti vyžadující vysoký skill floor.

Navíc, pokud si přečtete moje zprávy, tak jsem jasně psal, že mám snahu se tyto věci naučit, ne to ošolichat a někde si to zaplatit.
Šumavák píše: sob 10.12.2022, 17:06 ...vychloubali tím, kde už (včetně zahraničí) co střelili a podobně...
Šumavák píše: sob 10.12.2022, 17:06 ...Samotný lov beru jako jednu z její součástí a byť lovím rád, tak zvěř ve finále zabíjím nerad, ale zejména z důvodu plnění plánu lovu tak činím, jinak by mi nezřídka stačilo se pouze pokochat...
Tohle je další věc, která je velmi subjektivní a každý má úplně jiné pohnutky k tomu, proč myslivost nebo lov provozovat. Můj názor je zase takový, že lov pomocí noktovizí/termovizí je stejně smutný, jako například lov trofejní. Ačkoliv chápu argumenty proč, pořád si myslím, že je to už nefér souboj, který zvěři bere jedinou možnost relativního bezpečí tmy a reguluje vyžadovaný um na pouhý stisk spouště. A je jedno, jestli jde o regulaci nebo ne. Stejné to je například při poplatném lovu zvěře v oboře. To mi přijde vyloženě úchylné.

Tím chci jen říct, že pokud má někdo zájem jen o lov, ale jeho pohnutky jsou objektivně v pořádku (lov kvůli vlastní spotřebě, plnění plánu) a dodrží všechna pravidla, je podle mě jedno, jestli si říká lovec nebo myslivec.
argonaut
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: ned 21.3.2021, 8:09

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od argonaut »

Nejsem tedy nějak léty protřený myslivec, ale lov pro mě není o střílení.

1. žijeme v kulturní krajině a málokterá honitba má bezpečné podmínky pro střelbu na stovky metrů, jak je teď populární. Jenom než dojdete na nástřel a jestli ho vůbec najdete. Taky by mě zajímalo, zda tito ostrostřelci řeší dosled. Mám sportovně nastříleno asi 20tis ran ze všeho možného, ale střílím tak, aby ta rána bezpečně sedla a nebylo to pro zvěř zbytečné utrpení. Navíc v krajině člověk nikdy není sám. Já z takových ran mám zkrátka bobky a když se chci vyblbnout, je tu možnost pár střelnic na x-set metrů podle gusta. Zkrátka nerozumím tomu přístupu hlavně si prásknout do živého. Navíc je tu silný tlak a hodně zvěře přešlo na noční způsob života a podle mě je škoda, že paušálně neplatí staré hodinu před a hodinu po.

2. Lov je i chovu. Chci v revíru potkávat zdravou a silnou zvěř, pak to je i tom, že se loví průběrné kusy. Jak se dá zkloubit americký způsob lovu (zřejmě maskování, a kde co) s tím, že chci střelit obeznaný kus, který je nevhodný do chovu. To znamená se nad tím zamyslet, snažit se takový kus rozpoznat a věnovat tomu nějaké úsilí. Když lukostřelec argumentuje, že s lukem musí blízko, atd... tak má pravdu. Ale když někdo přijde, že zvěř chce umlátit pěstním klínem? Je to ještě blíž a taky se tak lovilo... Jako společnost jsme se někam posunuli a lov by podle mě neměl být na úrovni zážitkové akce na slevomatu. Vůbec nepobírám lov v bažantnici nebo oboře. To je jako zabíjet králíky v kralikárně...

3. největší problém vidím v tom, že se člověk potká s tím, že někteří poměřují myslivost jenom poměrem nákladů a výnosů. Druhak že některá MS jsou vskutku nepřátelská nerodinným členům a berou honitbu jako dědičné léno.

Takže každý musí podle svého naturelu a svědomí. Ale pokud nebude dost srdcařů, tak se myslivost změní v činnost poměřovanou čistě penězi a pak se většina myslivců k ničemu nedostane, protože na to zkrátka nebudou mít. A s tím skončí i kynologie. Takže je jasné, že na skupinu srdcařů bude vždy někdo, kdo se poveze a bude chtít urvat více, aby se mu to rentovalo...
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od Michal_123 »

Drax: tady vidíš klasickou ukázku mysliveckého hašteření. A tak je to furt a fšude :)
Nenapsal jsi nic tak strašného, spíše bych řekl, že ses vyjádřil kultivovaně, srozumitelně, upřímně ...a neobratně.
A dostal jsi samozřejmě vyprané prádlo, na to si zvykneš.
Udělej si kurz a uvidíš.
Pokud budeš procházet klasickou adepturou, tak Ti to leccos napoví, buď to budeš chtít dělat, nebo ne.

Myslivost se do značné míry liší podle toho, v jaké krajině se provozuje a jaká zvěř se v ní vyskytuje.
Myslivost je pěkná a každý z nás jí provozuje tak, jak mu okolnosti dovolí.
Ty okolnosti jsou například čas, zdravotní stav, finance.
Když máš naléhavé povinnosti nebo marodíš, tak samozřejmě myslivost utlumíš na nejnutnější věci.
Taky musíš tu myslivost nějak začlenit do svého rodinného a pracovního života, to je hlavně o tom čase.
Pokud nechceš mít lovecky upotřebitelného psa, nemusíš.
Pes je fajn společník, ale musíš ho mít kde mít a musíš se mu neustále věnovat. Odmění se Ti bohatě, ale ani jeden z Vás nesmí být hovado.

A časem zjistíš, že všechno je o lidech.
Podle zbraně a auta nepoznáš dobrého člověka. Ale závistivého poznáš hned, sám Ti to sdělí :wink:
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od palkopal »

jira píše: stř 07.12.2022, 11:56 Lístek je možné získat za 2-3měsice na lesnické škole v Písku. Samozřejmě za drobný peníz cca do 10tis neníto horentní částka. Bez praxe výstav sezení v učebně stačí se naučit jen odkaždého předmětu jednu otázku......
Tak lístek asi ne, neb ho vydává úřad, ale asi bylo myšleno, že lze získat doklad o absolvování zkoušky z myslivosti.
Když uvážím, že zkouška se vykonává před devítičlennou komisí (vše mysliveční odborníci), termín jejího konání musí být s měsíčním předstihem oznámen ministerstvu, pak snad není možné, aby uchazeč si losoval každou jednu otázku z každé jedné možnosti. Či snad všech devět členů komise je korumpovatelných a zkoušený si otázku nelosuje, ale je mu dána komisařem?
Sedět na učebně, absolvovat výstavy či roční praxi před zkouškou zákon ani vyhláška nevyžaduje - prosím neplést si se schopností pořadatele zkoušek vzdělávací kurz a praxi pro uchazeče zajistit (má-li uchazeč zájem).
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Získání loveckého lístku a následná praxe

Příspěvek od Michal_123 »

Palko: máš pravdu, s podvodem u zkoušek je to popsaným způsobem celé blbost, nevěřím tomu ani náhodou.
Občas si lidé dost pletou pojem a průjem. Třeba pomluvu a realitu, nebo lov a myslivost.

Tak třeba z Wikipedie to, co každý zná z kurzu:
Myslivost je soubor činností prováděných v přírodě ve vztahu k volně žijící zvěři, jako součást ekosystému, a spolková činnosti směřující k udržení a rozvíjení mysliveckých tradic a zvyků, jako součást kulturního dědictví.

Pod pojmem lov se rozumí stíhání a zmocňování se zvěře.
Odpovědět