broky a jejich vyuziti

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od pufr »

Odsud se bohužel nepodívám na celý článek v FSI.
I konstatování "A method for calculating the maximum range has been suggested, and the values obtained for Buck 00, size 8 and size 9 American pellets are very close to the reported experimental observations." napovídá, že tam jakési rozdíly byly - jakýmsi způsobem korespondovaly "Buckshots"
Marcus.das píše: čtv 20.8.2020, 15:15 Pufre, vycházel jsem z tohoto
"...The pellet's sectional density is equal to its weight (in lbs.) divided by the the square of its diameter (in inches). The form factor for a truly spherical pellet is equal to one (1.0). Hence, for an undeformed, spherical pellet, the ballistic coefficient is simply equal to its sectional density. "
Převzato z https://www.randywakeman.com/shotballistics.htm
Myslím, žes to interpretoval dobře - alespoň mi to vyšlo stejně, ale v - jak říkáš "prvním přiblížení" - to může taky znamenat, že uvedená analytická rovnice balistického koeficientu je užitečná pro porozumění vlivu jednotlivých parametrů střely a méně už pro konečný nebo řekněme "přesný" výpočet B.C. :?


Ale, jak jsem uvedl, je vždy užitečné srovnat více pramenů a kriticky se na ně podívat, zvlášť pokud z nich vyčnívají výsledky spočtené "autorsky" - přesně - na základě "nepřesných" čísel. :?


Pokud bys ve smyslu Tebou výše citovaného odvození spočetl průřezové zatížení broku "po evropsku" - přesně na plochu kruhu o průměru broku, max dostřel 3 mm broku se Ti opět prodlouží - téměř na 600 m. Obávám se, aby pak některé honitby - třeba při silnějším větru a výraznějším převýšení terénu - nebyly pro střelbu "desítkou brokem" malé :)
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od pufr »

Jen pro účel porovnání jsem Marcusem navržený způsob výpočtu s BC podle "RandyWakeman" porovnal s daty NRA Rangeservis a k tomu doplnil i verzi, kdy průřezové zatížení není spočteno na čtverec průměru střely ale na skutečnou - kruhovou - plochu průřezu broku:
Srovnávací data - https://rangeservices.nra.org/media/407 ... istics.pdf

brok No. 7 1/2 - 2,41 mm:
- NRA uváděný max. dostřel 206 m
- Výpočet navržený výše Marcusem - max. dostřel 389
- Výpočet navržený Marcusem s průřezovým zatížením spočteným "přesnějším, evropským" způsobem na plochu kruhu o průměru broku - max. dostřel 474 m

brok No. 8 - 2,29 mm:
- NRA uváděný max. dostřel 197 m
- Výpočet navržený Marcusem - max. dostřel 368 m
- Výpočet navržený Marcusem s průřezovým zatížením na plochu kruhu o průměru broku - max. dostřel 453 m

brok No. 9 - 2,03 mm:
- NRA uváděný max. dostřel 180 m
- Výpočet navržený Marcusem - max. dostřel 335 m
- Výpočet navržený Marcusem s průřezovým zatížením na plochu kruhu o průměru broku - max. dostřel 408 m

Dál by bylo možné pomocí utilitek v QT prověřit, jakému BC odpovídá pokles rychlostí broků v NRA tabulkách ...
Nebo zkusit najít nějaká další data pro broky:
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 01459#fig3

Spherical pellets in free flight.jpg
Spherical pellets in free flight.jpg (28.96 KiB) Zobrazeno 3873 x

Významný rozdíl v křivce na obrázku oproti "nejprofláknutější" křivce - G1 bude zřejmě v podzvukové oblasti, kde pro ogivální střely je obvyklá hodnota na úrovni cca 0,2 :?

Pokud použiji nějaký "nový" způsob výpočtu s novým zdrojem dat - BC i jiných, je vždycky užitečné si nějaké srovnání udělat a případně vysvětlit odlišnosti, nebo zkusit sehnat nějaká měřená data ... (kdo ví jak LabRadar - ještě jsem broky nezkoušel ...)
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Tyto max. dostřely asi hrají svojí roly u střelnic, jejich schvalování resp.vytýčení radiusu dopadu a ohroženého prostoru do Provozního řádu. Bohužel díky tomu některé střelnice buď zkončily nebo mají omezení, tak jako ta naše OMSu. Jelikož 220 m od štontů je proti chata, smí se na AT a baterii používat pouze 2 mm brok. Jelikož jsme si několikrát ověřovali ,zda tam ten brok doletí nebo ne, opravdu 2 mm prok při ráně kolem 40 st. padá před hranici pozemku. Takže té def. průměr broku x 100 věřím. V otevřeném rovném terénu. Před 50 ti lety toto zkoumali a ověřovali v SB, tabulky jsou v každém katalogu i v učebnicích myslivosti a je celkem zbytečné to zpochybňovat. Ale vzhledem k tlakům na výměry honiteb versus nový připravovaný zákon, by se možná některá honitba s :D osmičkou brokem přestřelila
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od Toma »

Vzpomínám si z učebnice myslivosti, že zajímavá je také vzdálenost broků co se rozptylu týče.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od Marcus.das »

Pufre, jenom pro ucelenost-v tabulce u řádku "Výpočet navržený výše Marcusem" ses k výsledku dostal přes Quick Target, nebo jiným způsobem?
Při prolouskávání článku (mimochodem díky za něj :wink: ) mě kromě zjištění, že můj matematický aparát už stojí za starou belu a půlku z rovnic s parciálními derivacemi už bych potřeboval vysvtlit, zaujalo pořád se opakující hodnota 9/16".
Naposledy jsem na ni narazil zde: https://discovery.ucl.ac.uk/id/eprint/1382490/, a kupodivu Quick Target (mimo jiné) s modelem kuličky o 9/16" průměru taky umí počítat.

Dovolím si tedy do Pufrovy "tabulky" přidat ještě pár řádků (V0 uvažováno 417m/s) .

brok No. 7 1/2 - 2,41 mm:
- NRA uváděný max. dostřel 206 m
- Výpočet navržený výše Marcusem - max. dostřel 389 m
- Výpočet navržený Marcusem s průřezovým zatížením spočteným "přesnějším, evropským" způsobem na plochu kruhu o průměru broku - max. dostřel 474 m
-Výpočet s "imperiální" Sectional density dle modelu 9/16" Sphere-max. dostřel 205 m
-Výpočet s "imperiální" Sectional density dle modelu Spherical Don Miller-max. dostřel 208 m


brok No. 8 - 2,29 mm:
- NRA uváděný max. dostřel 197 m
- Výpočet navržený Marcusem - max. dostřel 368 m
- Výpočet navržený Marcusem s průřezovým zatížením na plochu kruhu o průměru broku - max. dostřel 453 m
-Výpočet s "imperiální" Sectional density dle modelu 9/16" Sphere-max. dostřel 187 m
-Výpočet s "imperiální" Sectional density dle modelu Spherical Don Miller-max. dostřel 190 m

brok No. 9 - 2,03 mm:
- NRA uváděný max. dostřel 180 m
- Výpočet navržený Marcusem - max. dostřel 335 m
- Výpočet navržený Marcusem s průřezovým zatížením na plochu kruhu o průměru broku - max. dostřel 408 m
-Výpočet s "imperiální" Sectional density dle modelu 9/16" Sphere-max. dostřel 170 m
-Výpočet s "imperiální" Sectional density dle modelu Spherical Don Miller-max. dostřel 173 m

brok No. 5 (US) - 3,1 mm, (počítáno s SD=0,0252 lbs/sqr inch)
Výpočet navržený Marcusem (dle modelu G1 SAAMI Standart) - max. dostřel 450 m
-Výpočet s "imperiální" Sectional density dle modelu 9/16" Sphere-max. dostřel 238 m
-Výpočet s "imperiální" Sectional density dle modelu Spherical Don Miller-max. dostřel 241 m

Tak, a teď babo (Pufre) raď :-) Jen doufám, že jsem nepomíchal jablka s hruškama, pokud ano, za opravu budu rád :oops:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od pufr »

Pufr je týden mimo počitadlo, ale poslední výpočty vypadají velmi nadějně :)
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od dalas »

Tak jsem se konečně dostal ke komplu. Ten datový soubor "shotgun-br", obsahující data pro broky je užitelný pouze v QTU. Tak se omlouvám. Toto je výsledek pro 3,5mm brok (anglické značení)
Přílohy
QT_MPM.jpg
QT_MPM.jpg (89.86 KiB) Zobrazeno 3681 x
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od Marcus.das »

Včera jsem se dostal na "lov divokých holubů" shodou okolností do oblasti lužních luk. Při současném počasí nebyla nouze na drobné louže průměru 80m+. Shodou okolností uprostřed té louže stála lovecká kolegyně patřičně ustrojena, se střeleckými brýlemi a v pořádném plstěném klobouku. No a zrovna když byla zády a já od ní byl 270m, mým směrem vyletěl holub, na nějž jsem pod úhlem cca. 28° vystřelil nábojem s #4 Pb brokem o tabulkové rychosti asi 430m/s. A a jelikož jsme si v té chvíli jako náhodou i volali, za 7 sekund se z telefonu ozvalo "cinkání broků" při dopadu na vodu. Dle patřičného svedectví dopadla většina broků mezi kolegyni a mě, jen málo jich pak kolegyni přeletělo.

Aneb opět platí, že nejlepším kritériem teoreie je praxe, jak zde má jeden dotyčný v podpisu :P

Dalas a Pufr-díky za výpočty a rady, zase se mi bude klidněji spát :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od dalas »

Tak pro No. 4 je max dostřel 275m pod úhlem 25,04° :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od Josef Kuřitka »

TO. Markus

Není 4 brok na holuba zbytečně moc?

Osobně se mě osvědčilo na holuby střelivo Hull a to konkrétně Sovereign, extreme range parcours, 28g, velikost broku 2,5 mm, 460m/s. Ty by tam asi nedoletěly. Jinak jsi pěkně "pokropil" kolegyni, která to zřejmě čekala a tak byla vybavena bezpečnou " ochranou". Jen mě nesedí těch 7 vteřin a zaslechnutí dopadu broku na hladinu v mobilu, je to takové "latinštění". Vystřelit, předpokládám, že jsi měl oběr uce na flintě, uslyšet mobil, vzít ho a hned slyšet broky?
Brýle z těchto důvodů a zkušenosti na střelnici nosím na brokový hon vždy. Jinak mě přijde, že jemné pršící broky nadělaly spíš ostudu , když poklepaly na střechy chalupářům atd.. Daleko více je potřeba dávat pozor na odražené broky od zmrzlé země, tvrdé polní cesty, ledovky . To se děje zejména při honech na zajíce a střelbě na lišku, kdy někteří tak trochu přicházejí o soudnost. Odražen brok letí skoro stejnou rychlosti nad terénem a jsou při tomto lovu obecně používané větší kalibry, 4mm a 4,5, někdo tam nacpe i posty (liška) a to pak dělá většinu zranění nejen lidí, ale i psů.
Existuje nějaká studie, která se věnuje odrazu broků? Díky
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od Marcus.das »

Na holuby jsme si zvykl používat kombinaci #5 brok+choke 1/2 na první ránu a #4 brok + 3/4 choke na druhou-nějak jsem si na to navykl a na místa, kde nejvíce lovívám, mi to funguje dobře (netvrdím, že něco nemůže fungovat lépe). K té latině-zrovna jsme si povídali na handsfree, telefon sem měl na krku hned vedle píšťalky a opravdu tam typické "žbluňkání" slyšet bylo.

Jinak to beru jako důkaz, že já se mýlil a ostatní diskutující měli pravdu, špatně jsem zvolil metodu výpočtu v QL a chybný výsledek byl na světě, ale alespoň se nám diskuze někam rozvinula... :roll:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Když jsem se dostali k tomu pršení broků a následném žbluňkání u lovkyně , tak se nabízí jedna zajímavá otázka? Když vystřelím nahoru, pod ideálním úhlem pro max. dostřel, jak bude velký dopadový shluk broku např. u ráže 12, 36g, velikost broku 3,5 tj. cca 145 broků v náboji? Zřejmě to bude ovál způsobený rozdílnou rychlostí broků vzhledem k jejich deformacím v zahrdlení? Bude to třeba 10m na šířku a 20m na délku nebo ještě víc? Třeba velikost volejbalového hřiště? Jaká bude hustota broků , jak daleko budou od sebe padat jeden metr nebo třeba 5m i víc? Měl bych to vůbec šanci poznat, kdy nebudu ve vodě nebo v lese, kde zaklepou na větvě, ale stál bych třeba na strništi, podmítce, vláčce atd.? Bude tento shluk ovlivněn zahrdlením nebo se to ve vzdálenosti 200m+setře? Třeba se takové pokusy dělaly a místní děd Vševěd Pufr a jeho asistent Dalas by to mohli vypátrat. Díky.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od dalas »

Pepo, Ty jsi ale zvídavý. No nic, zkusím Ti alespoň částečně odpovědět. Předpoklad. Corona 3,5mm s V0´385m/s. Jak již bylo uvedeno, max počítaný dostřel středního broku je 279m. Předpokládejme super krytí, což by mohlo být 1m průměru kružnice opsané všem brokům ve vzdálenosti 30m. To znamená, že krajní broky vylétají pod úhlem 0,95° od osy hlavně. Levý krajní brok a pravý krajní brok vylétají pod stejným horizontálním úhlem, jako střední brok. Doletí tedy na kružnici se středem v ústí a poloměrem 279m. Prakticky dopadnou od sebe ve vzdálenosti 9,3m. Krajní broky ve vertikální rovině nedoletí tak daleko, jako střední brok. Jejich dopad bude pod maximálním dostřelem. Dopadové pole bude tvořit nějakou pseudoelipsu, která se bude měnit se vzrůstajícím elevačním úhjem, až v momentě výstřelu kolmo nad hlavu bude dopadové pole kruhové. Jen pro zajímavost, broky dopadnou za 64s.
Samozřejmě, vše je trochu složitější díky deformaci a interakci broků, ale pro představu by to mohlo stačit.
Prakticky při lovu kachen na rybnících dopadají broky i na vodu (poměrně zřídka). To je takové to chrakteristické "plopání" Jejich vzdálenost je ale řádově v metrech až odhadem i 30m a zdá se, že jich dopadá o dost méně, než je v náboji, tak do 10.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od Začátečník »

Ani jsem nedoufal, že k tomu dojde, ale stalo se a víme, kde je realita proti výpočtu. Technické provedení lze jen pochválit. Poděkování střelci i kolegyni.
430 ms se mi moc nezdá. Možná Hull. Ale ty bývají o dost pomalejší, než píší. Nešlo by příště použít při lovu obyčejný Junior s 3 a 3,5 mm brokem? Tam by se rychlosti asi dalo věřit a ukázal by se rozdíl v dostřelu u broků větších o 0.5 mm. Většina v ČR střílí Junior nebo Vegu. Moc bych se přimlouval.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: broky a jejich vyuziti

Příspěvek od ramo »

Většina v ČR střílí Junior nebo Vegu. Moc bych se přimlouval. - tu většinu bych chtěl vidět! :lol: :lol:
Nic ve zlém... :D
Odpovědět