8x57JS nebo 9,3x62

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 8x57JS nebo 9,3x62

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jistě, oba mají velkou plochu "dna" nebo zádi střely, takže rychlý prach , možná silnější zápalka a na ty ráže relativně je pak třeba hodně lehká střela. Monolit bude rychle ztrácet rychlost a to je chyba, nebo to bude muset být měkká střela. Je otázka, jak to bude uživatelsky komfortní? A co tím vlastně získám? Zdvih hlavně, hluk na ústí, možná i větší zpětný ráz. Dobře, tak přidám tlumič. Uřízl jsem deset cm a přidám 14csm tlumiče, dobře tak tedy plus čtyři cm a válec na konci. Nicméně bonus 9,3x62 , že že budu tlačit A frame 300grs okolo 700m/s, že prostě budu mít těžkou kulovnici, která v podstatě konkurovala 375|HaH je pyrč.
U tlumičové krátké, pak potřebuji pak pro naháňku být vysoko, nad tlumičem s osou zamíření. Na hodně fórech se píše, pokud to jde, tak střílejte bez tlumiče a se sluchátky. Když to řeknu blbě, tak na blízko jsem po laufu stříle jak z brokovnice, s tlumičem to nedám.
8,5X55 je výborných a je na to postavených, není to ale úplně běžná ráže u všech výrobců zbraní, továrna je poměrně drahá a dělá ji zatím Norma, Blaser a Sax.
Když to vezmu kolem a kolem, tak do krátké hlavně , tak aby to mělo dostupnou tov. munici, komponenty na přebíjení a dostatek výkonu jak balistického, tak ranivého, v širokém spektru zbraní, je pořád 308W. Je výborná, ale jen obyčejná. nedá se s ní chlubit, skoro se se za ní musíš stydět, když slyšíš to nové Ceedmoore, PRS atd.. Ta 308W prostě jen vaří, pere, uklízí, stará se o rodinu a chodí do práce, nakonec i potěší, ale není to bohužel nahoněný barvičkama, botoxem, kysl. hyaluronové, silikonem a nemá fotky na Novinkách, dokonce ani v lidové Myslivosti na titulní straně. Nicméně, pokud je chceš velký a mít příběh, tak běž do 9,3.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: 8x57JS nebo 9,3x62

Příspěvek od roman200 »

Já osobně nevidím mezi 308W a 8x57JS zas až takový rozdíl, tedy co se vhodnosti pro použití tlumiče týká. Rychlost hoření použitého prachu je cca stejná a např. 180grs střely jsou pro 8x57JS dostupné... Pro lov je mojí volbou jednoznačně 8x57JS, ale to je věcí názoru. 9,3 už je jiná třída, ale není možné říct, že pro použití tlumiče méně vhodná než 308W a 8x57JS. Něco jiného jsou ráže využívající pomalé progresivní prachy ve vyšších navážkách, typicky 300WM. Já osobně mám objednaný tlumič pro 9,3 a budu ho využívat pro 9,3x62 i 8x57JS. Původní dotaz byl, zda k 30-06 pořídit 8x57JS nebo 9,3x62. Pro jistou snad požadovanou rozdílnost ve vlastnostech, je myslím volba 9,3 logická. Ale tento náboj asi není pro každého, proto jsem doporučoval si dát pár ran s půjčenou zbraní.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: 8x57JS nebo 9,3x62

Příspěvek od SoukuM »

Osobně bych šel do 9,3x62. Dlouhá leta jsem lovil s 30-06, ale pořád toužil po 8mičce, která tehdy nebyla moc k sehnání. Pak jsem si jí pořídil a naprostá spokojenost. Ale nedalo mi a pořídil jsem si k ní časem 9,3x62. Pokud nevadí zpětný ráz (což asi nevadí když střílíš s 30-06 bez problémů, subjektivně pro mě menší zpětný ráz než 30-06, ta 9,3 se jen tak do člověka opře), tak perfektní patrona. Do 200 m střelba bez problémů, stop efekt, minimální poškození zvěřiny, dobře to po tom barví atd. Btw. bezva patrona i na srnčí, dirka dovnitř, dirka ven, jak když tím prostrčíš násadu od smetáku. Nevěřil jsem dokud jsem s tím nestřelil prvního srnce. Jinak jak 8ma tak 9,3 bez problémů snáší kratší hlavně 52 cm, pokud bys mermomocí na to chtěl tlumič, aspoň to pak nebude tak dlouhý. Otázka pak je výběr zbraně. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Odpovědět