zkušenosti s různými druhy střelných prachů

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

zkušenosti s různými druhy střelných prachů

Příspěvek od lumilux »

těžko scháním informace o vhodnosti toho či onoho střel. prachu pro danou ráži. To že je pomalý či rychlý si přečtu, ale že v této ráži exceluje a v jiné je jen průměr chce zkušenosti .... máte nějaké? Zajímají mně hlavně prachy accurate pro jejich dostupnost.

Já používám Acurate 2015 v 243win s 75gr střelou V-max a jsem spokojen - soustřel 2/3 MOA 100m (z kulobroku) i dosažená rychlost je uspokojivá - 950 m/s
V 9,3x62 ho používám také s 285gr střelou lapua mega kde dosahuji soustřelu 1/2MOA na 50m bohužel dosažená rychlost při optimálním soustřelu je 650 m/s.
Podotýkám, že nejsem vynikající střelec a uvedené soustřely mají díky mojí neschopnosti ještě rezervy.
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
vhool

Příspěvek od vhool »

to lumilux: no ono to je trochu slozitejsi.prach si vetsinou zvolis na zaklade doporuceni vyrobce.zustanme tedy u accurate:existuji tabulky ktere orientacne urcuji ktery prach pro kterou razi je urcen.zalezi vsak tez na zbrani.OAL,stoupani,delka laufu a v neposledni rade pozadavky strelce.idealni stav je kdyz se dostanes na hodnoty ktere jsi si urcil a zaroven ti shori prach na 100%v hlavni atd.atd.je toho opravdu vice nez rici ktery prach pro kterou razi...to lze jen orientacne....
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Příspěvek od lumilux »

To whool: jo jo určitě je to problematika, která by chtěla víc údajů a vhodnost prachu pro danou ráži se dá zjistit nejlépe z tabulek manuálu, asi jsem to blbě napsal ale opravdu mi jde jen o základní zkušenosti s nabídkou prachů na trhu.
Např. pan Leitner v knize Přebíjení střeliva píše o prachu Accur.2700, že vyplňuje mezeru mezi 2520 a 4350 a je vyvinut pro těžké střely v mnoha nábojích (jiné váhy střel než jsou uvedeny v manuálu nemusí splnit va?e standarty pro soustřel). Vyjímkou jsou .17 Rem., 22-250Rem., 220 Swift kde exceluje.
No a právě proto jsem vznesl tento dotaz. Podle tabulek(odvozených) by měl být dobrý i do 7x64 nebo 9,3x62, ale slova ?Vyjímkou jsou .17 Rem., 22-250Rem., 220 Swift kde exceluje? mě od nákupu odrazují, protože podobnost s náboji .17-.22 u 7x64 a 9,3x62 nevidím.
Jednodu?e řečeno hledám jaký prach kdo v které ráži a s jakou hmotností střely používá. A jak již bylo řečeno jde mi o základní zkušenosti co na co je nejvíce používáno.
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Dobrym dlhodobym riesenim je kupit software QuickLOAD. Predvcerom som si ho kupil a uz nemusim otravovat shivu... :D Idealny nastroj,ked sa ti naskytne kombinacia strely a kalibru,ktoru za svet nevies najst v ziadnom manuale...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

QL je skladem (2ks) cena 3.700 + postovne

prachy
to je dost komplikovane. QL ti zkousne vsechno (skoro), i pistolovy prach do puskoveho. Proste dokud neji v cervenem pasmu (prilis vysoky tlak) tak jsi relativne v pohode, jenze musi sledovat mnozstvi prachu v nabojnici (on ti to ten SW rekne), rovnez kolik % prachu se spali a pak je tam rovnez informace o Ballistic efficiency.
Dalsi aspekt je presnost. Mne treba 2015 strili vseobecne dobre v .308 ale jen do vahy strely 175gr pri stoupani 12". To ze mi QL nebo tabulka od vyrobce rika ze mohu 2015 sypat pod 180, 190, 200gr strelu neznamena ze mi to bude strilet dobre.
Tabulky od vyrobce jsou pro mne prvni zakladni informace o tom jaky prach z jejich produkce oni doporucuji. Pak nacpu QL svymi udaji a zkousim.
Kdyz nemohu najit tak vemu jineho vyrobce (pokud tu moznost mam) zkousim znova.
Nalejme si cisteho vina, prebijeni za ucelem presnosti, neni zas tak primitivni jak se zda (alespon podle nekterych dotazu - tim nemyslim zrovna nejaky dotaz zde v tomto vlaknu).
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Příspěvek od lumilux »

To shiva děkuji, to je to co chci sly?et: Mne treba 2015 strili vseobecne dobre v .308 ale jen do vahy strely 175gr pri stoupani 12".
A co nechci sly?et(tím samozřejmě nechci nikoho urazit): Kdyz nemohu najit tak vemu jineho vyrobce (pokud tu moznost mam) zkousim znova.
Jinak QL mám už skoro čtvrt roku od shivi koupený a ani? bych chtěl dělat reklamu tak je to bezesporu vynikající program a všem kdo přebíjí ho doporučuji je to kouzelny :D . Ale stále je to jenom modelový výpočet a přesně to popsal shiva v předchozím příspěvku.
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Souhlas se Shivou. Najít optimální přesnou laboraci znamená vystřílet řádově stovky ran. Já jej sice nemám, ale Použití QL zcela jistě zkrátí bádání. Já jsem zredukoval výběr prachů na Accurate a Vectan. Možná je dobrá pomůcka uvedená v Reloading manuálu od Lee. Tam jsou prachy seřazeny dle ús?ových rychlostí pro danou ráži a typ střely (váha, plá??ová, nebo olověná) bez ohledu na výrobce. Lee říká, že všechny uvedené laborace jsou dobré, ale nejlepší leží v horní třetině. Lze tedy odvodit pro Tebou používaný Accurate, že pro danou střelu je vhodnější prach, který dává vyšší ryclost. V rámci optimalizace však této rychlosti nemusí být dosa?eno. Např. používám pro 308 W prach 2460 za 9,55 a 9,7g střelu pro Tikku. Stejný prach používám i pro 11,7g sřelu, ikdyž by byl vhodnější 2520. Je to ale do kulobroku I? tak se tam s tou přesností příliš nezalamuji. Ten 2015 bych řek, že sedí k 75 gr střele. Nebude ale nejlepší s 285 gr střelou. Ale je to v ráži, která není na long range, tak to nejni zase tak kritický (dle Tvých výsledků). Pokud by si chtěl větší rychlost, osobně bych zkusil 2520 za touto těžkou střelou. Je to vše zjednodu?eně, protože jsou další faktory o kterých psal Shiva, které výsledek víceméně ovlivňují.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Ten manuál od Lee je třeba brát s rezervou, je to jakási re?er?e z vícero - celkem mnoha - manuálů různých výrobců střel a prachů. Ale většinou každý z původních autorů Použil jinou zbraň, často s výrazně odli?nou délkou hlavně. To má na celkové "pořadí" dosa?ených rychlostí v manuálu Lee Precision dost podstatný vliv.

Pokud si někdo ze š»astných vlastníků QuickLoad dáte práci, přepočítáte stránku manuálu pro svou oblíbenou ráži (nejlépe min. i max. navá?ky) a v tabulkovém procesoru je srovnáte s daty manuálu, vznikne celkem zajímavý graf se čtyřmi lomenými čarami nad sebou, které vám ukazují, kde je manuál a kde používaný soft.

ještě zajímavější a z hlediska bezpečnosti asi důležitější jsou maximální tlaky spalných plynů - ty jsou jen v některých manuálech, ale třeba v Acurate Arms je najdete. Tady ale není srovnání tak jednoduché - tlak se měří více metodami a podle různých technických norem - jiné hodnoty dává měření na crusher a jiné na piezo. +Američani mají tlakovky trochu jinak uspořádané (mají jinde vstup plynů k čidlu atd.) takže v případném nesouladu manuálu a softu je třeba nejdříve zkontrolovat jak byly ty které hodnoty tlaku získány.
každopádně údaje o tlaku v manuálu jsou reálně změřené a je dobré i po investici do software na ně brát ohled, zejména pokud počítám data pro náboj, se kterým nemám dosud zkušenost.
Něco jiného samozřejmě je, když s jednou navá?kou jednoho náboje točím nábojnice už popáté, zápalky z lů?ek nevypadávají, nábojnice nepraskají, nevytékají a já se rozhodnu zvýšit navá?ku o 0,5 gr, změnit délku náboje a přizpůsobit navá?ku atd. a poradím se s QuickLoad - to vím, kde je bezpečná strana a chybu neudělám.
Martin
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Celkove je jedno jakou metodou byl tlak meren, nikdo z nas ho merit nebude, takze nebudem vychazet ze dvou ruznych zdroju.

rovnez prebijeci manualy jsou dobre jen vpripade ze chcem prebijet CIP nebo SAAMI rozmery. Nikoli naboje upravene podle nasi zbrane.

Dale jsou dobre pro predstavu jake prachy je mozno pouzit na tu ci onu razi a tu ci onu strelu.

Mne treba prach 2520 nestrilel nikdy z niceho presne. a je vychvalovan uplne vsude.

ustove rychlosti jsou rovnez dost nepodstatne (z hlediska presnosti), a v manualech byva uvedena delka hlavne.

QL je urcen k moznosti vypoctu navazek podle naboju vlastni konstrukce. volbou ruznych strel a prachu. Nezavisle na zpusobu vypoctu tlaku, ukazuje SW max. pripustny tlak v komore. Vzhledem k tomu ze to je stale jen vypocet, je potreba tyto hodnoty pri vlastnim testovani overovat a sledovat znamky tlaku pri pouzivani maximalnich navazek.

Existuje i tzv. index rychlosti horeni prachu, kde je mozno substitovat prachy podle rychlosti horeni.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

V jednom se tu shodneme všichni. Cesta k výběru prachu může být různá. Manuály, QL, doporučení kolegů a uplatnění obecných zásad. V konečné fázi to skončí stejně na střelnici dolaďováním na konkrétní zbraň.
Pro lumilux: Vím, že potřebuje? poradit od někoho, kdo 270W a 9,3x62 přebíjí, kdo to má vyladěný (v tom Ti bohužel nepomůžu). Ale ta konečná fáze ověřování konkrétního provedení náboje pro konkrétní zbraň, ta je nezbytná. V tom je ale ta krása přebíjení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

2 Shiva - díky vývoji a miniaturizaci elektroniky se možnosti získat v "domácích" podmínkách nějaké informace o tlaku a to přímo ve vlastní zbrani příjemně roz?iřují, třeba:

http://www.shootingsoftware.com/pressure.htm

podobné přístroje s miniaturními akcelerometry začalo v posledních cca 5 letech vyrábět víc výrobců a údajně z nich nelezou úplný nesmysle. Sám jsem nezkoušel, nevím :?
Martin
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Příspěvek od lumilux »

Díky všem za snahu. Chtěl jsem vybrat z těchto tří druhů v tomto pořadí 2520 nebo 4064 nebo 2700.
2520 shivoj nechodila tak asi zkusím tu 4064 ikdyž zase ta 2700 by určitě lepší chodila v 7x64.
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

WetDog4 píše:2 Shiva - díky vývoji a miniaturizaci elektroniky se možnosti získat v "domácích" podmínkách nějaké informace o tlaku a to přímo ve vlastní zbrani příjemně roz?iřují, třeba:

http://www.shootingsoftware.com/pressure.htm

podobné přístroje s miniaturními akcelerometry začalo v posledních cca 5 letech vyrábět víc výrobců a údajně z nich nelezou úplný nesmysle. Sám jsem nezkoušel, nevím :?
Ale ja nerikam ze nic takoveho neexistuje. Prebijim hodne, ale nikdy jsem to nepotreboval a pripada mi to celkem zbytecne. Nejak jsem nepochopil k cemu mi to je dobre. Privezl jsem jednu tuhle vec, das to na puskohled, zvazis flintu a vystrelis, pak ti to ukaze tlak.
Ja vystrelim, podivam se na zapalku, dno, krcek. A to musim delat i kdyz budu mit vec na mereni tlaku.
Dnes to zarizeni lezi v bordelu mezi ostatnimi nepotrebnymi vecmi. :-)
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Taky jsem o tom přístroji uvažoval - byl někdy asi předloni na IWA myslím u Border Barrels za vcelku příjemnou cenu, ale nakonec jsem odolal :lol: :lol:
Martin
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

jj to je ono. border barrels.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět