lov na krátké vzdálenosti

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

lov na krátké vzdálenosti

Příspěvek od Pecan »

chtěl bych se s Vámi poradit. O vikendu mi přišlo na 30m 15 asi 50kg lončáků. Mám kulovnici CZ 550lux .308W a puškohled Meopta 3-12x50 s červeným bodem. můžete mi poradit, jak lovit na takovou vzdálenost? Mířil sem na komoru, ale zapomněl sem, že střela letí o 5cm ní?, navíc kazatelna je vysoká 6metrů, lončák po zásahu začal kvičet, ale ani dohledávka nebyla úspěšná. Střela ho jen "lízla" na břichu. Jak tedy mířit na takovou vzdálenost a kde? děkuji
vhool

Příspěvek od vhool »

nechci tady rozvijet teorii a nepodlozene uvahy a tak uvedu zkusenost z praxe..... jak je vysoka kazatelna je v tomto pripade sumafuk.komora u padesatikiloveho prasete je o dost vice nez zminenych 5cm a jestlize mas flintu nastrelenu na např.ONV tak ve 30m je difference cca 1 - 2 cm :!: .takze jsou zde dve moznosti ..... bud jsi chybil a nebo trefil. jestlize jsi trefil tak strela pouze prosla aniz se stacila rozlozit a rozhodne ho "jen nelizla" .... v tom pripade je potreba velmi dobry pes a velika trpelivost a duslednost pri dohledavce.....prase bude nekde v okruhu treba i dvou km ale urcite zhasle.nepises co to bylo za strelu ale podle me je to na tuto vzdalenost jedno.pri lovu na tuto vzdalenost je jen jeden recept ... umyslne vynechavam ranu na hlavu ci slecho.... a to na rameni kloub ...to je tutovka i na tuto vzdalenost a s jakoukoliv strelou.kazdopadne mam s tveho prispevku pocit ze jsi pristupoval k lovu vicemene laxne ... neber to jako vytku ci utok...jen sdeluji muj pocit :wink:
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

střelu mám 9,7g střela SPCE od Seliera. Dohledavku jsem delal s revirnikem,protože lončák odběhl do státního. Pes - barvář šel po stopě asi 2km, ale žádná barva, prostě nic. Usoudili sme, že ho to jen lízlo... a ten rozdíl dělá fakt 5cm, zkoušeli sme to na terči
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

a ONV je u této střely 168m
vhool

Příspěvek od vhool »

no u dohledavky jsem nebyl tak nemohu soudit...jen by mne zajimalo kde beres jistotu ze kdyz nebyly markanty o zasahu jako je treba barva ze sel pes po spravne stope z 15 kusu?...navic kdyby ho to "lizlo" tak je barvy i strize relativne dost....to ale diskutovat nechci .... nebyl jsem tam ... o cem ale diskutovat budu je to ze tvrdis ze ti to na 30m strili 5cm pod .... bud mas totalne rozhozenou flintu a nevis na kolik mas nastreleno a nebo proste neumis strilet .....5cm je proste na 30 metrech nesmysl jestlize ma 5cm montaz..... :!: pri nastrelni na ONV by to melo byt -0,7cm a pri nastreleni na 100m -1,9cm....takze asi tak ....
Jantes
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: stř 19.3.2008, 10:46
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Jantes »

Myslím si že dle výšky posedu se musí umistovat rána. Vysoký o něco výš. protože střela dopadá pod určitým úhlem a musí zasáhnou životně důležité orgány. To se zdřejmě v tomto případě nestalo a myslím si že prase bylo podstřelené.
UB 7x57R12/70 meostar 7x56RD
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

whool má pravdu. Střela SPCE 9,7g v 308 nadělá na tuto vzdálenost dost paseku. Zároveň pokud máš nastřeleno na ONV, tak při vzdálenosti os hlavně a dalekohledu cca 5 cm protíná dráha střely záměrnou cca na 35 metrech a podruhé na ONV. Kulminuje přibli?ně na 100 m. Dle mého názoru není zbraň správně nastřelena pokud je zásah na 30 m 5 cm pod. To samo by ale nemělo být tak kritické. Vzpomeň si, kde le?el záměrný bod. Jestli si mířil na dolní komoru, tak jsi klidně mohl minout. Převýšení 6m na 30 m není nijak velké, ale je dobré si komoru přadstavit prostorově.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Příspěvek od vhool »

vazeny pane kolego ...nehledej alibi...na 30m aby jsi musel brat toto v uvahu by jsi musel sedet ve dvacetimetrove vysce....a jestlize prase kvicelo tak to byla rana na jatra ci na mekko.... ale ne podstrelene nebo skrabnute....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

V každém případě důkladně zkontroluj nastřelení. Podle toho co uvádí? by jsi byl na ONV ne v 0 ale zruba 26 cm pod. V podstatě jsi po celé dráze střely pod záměrnou. Jinak mě nějak uniklo, že prase kvičelo. Rozhodně nehledej chybu v převýšení. Ta prostorová představa komory a vůbec polohy orgánů je dobrá obecně třeba pokud musíš střílet na ?ikmo postavenou zvěř. V tvém konkrétním případě by to mohlo dělat odchylku do 1 cm což je z hlediska komory zanedbatelné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

jen pro srovnani a udelani si predstavy o munici s&b: velmi negativni zkusenosti s 308W SP 11.7g jsem popsal v techto tematech (nejsou to zkusenotsi me vlastni, ale kamose - avsak u vsech techto zazitku jsem vsak byl osobne):

http://lovectvi.wz.cz/forum/viewtopic.php?p=12581#12581
http://lovectvi.wz.cz/forum/viewtopic.p ... c&start=75
http://lovectvi.wz.cz/forum/viewtopic.p ... ght=#16903
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

Vaši kritiku beru, a uznavám. Ale ještě chci do budoucna vedět, jak byste Vy osobně při takové situaci umis?ovali zásah na prase do vzdálenosti 30m z kazatelny
vhool

Příspěvek od vhool »

vhool píše:........pri lovu na tuto vzdalenost je jen jeden recept ... umyslne vynechavam ranu na hlavu ci slecho.... a to na rameni kloub ...to je tutovka i na tuto vzdalenost a s jakoukoliv strelou....... :wink:
...myslim ze jsem to popsal dost jasne :wink:
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

děkuji moc. Ve 20letech jsem udělal chybu a chci se toho pro příště vyvarovat. Jedno sele a lišku už sem takhle ulovil, tak sem chtěl poradit od zkušených myslivců. Děkuji
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Mé poslední prase-taky lončáka jsem střílel přibli?ně na stejnou vzdálenost. Mám ale 7x64 a nastřeleno na cca 130 metrů. Ránu jsem umístil na střed komory a také tam byla-v podstatě neviditelný rozdíl v tom, kam jsem mířil a v tom, kde zásah skutečně byl. Jinak je samozřejmně zásada, že pokud střílí? na velmi krátkou vzdálenost, mněl by jsi umis?ovat záměrný bod o něco výše než obvykle.
Musím tedy souhlasit s Vhoolem, že je nesmysl prase podstřelit nebo líznout - jak píšeš. Musel jsi si tu ránu pravděpodobně ještě strhnout-jinak si to nedovedu vysvětlit. Je vidět, že jste se o dohledávku alespoň zodpovědně pokusili a tak to má být.
To Vhool: Pokud prase zakvičí - z vlastní zkušenosti - je to buď rána na páteř, nebo někde do slabin-např. těsně před kýty. Ale může to být pokaždé jinak- třeba máš jiné zkušenosti.
vhool

Příspěvek od vhool »

...ono s tim zakvicenim je to problematicke ...nekdy zakvici i pri presne komorove rane (srdce) a nekdy treba vubec.... to zakviceni nemuzeme brat jako markantu umisteni zasahu :wink: spise spolu se znacenim a chovanim po vystrelu to muze byt jen doplnujici info kam to asi tak slo ... dulezite je prohlednuti a ohledani ( dusledne) na nastrelu ... to ma nejvice vypovidajici hodnotu ....
Odpovědět