Záraz zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od Petr1970 »

bwana: co je špatnýho na ranách "za slecho"? myšleno asi kulový?.. je tam mozek mícha.. i podle obrázku... navíc co se týče kostí, je to tam spíš měkčí než zepředu.. navíc malovat fixou kříž mezi slechama a "očičkama" aby se našel ten srůst není tolik času..

dneska mi řezník prakticky ukázal že kdo umí umí, přiložil, zmáčkl a hotovo, 200kg ani se nehnul:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Buba> Pan Buh vi, ze proti dostrelu kratkou osobne nemam vubec nic. Naopak bych velmi uvital, kdyby ho u nas zakon povolil. Lec neni tomu tak, je u nas zakazany, a k pravidlum tohoto fora vzdy patrilo, ze je zakazano nabadat k porusovani zakona. Lex dura sed lex.

Petr> no, "za" slechem, pokud tedy dobre vidim, jsou prave jen mekke tkane. Pater a tedy i micha je spis pod slechem :).
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od fesoj »

S tou krátkou zbraní má Bwanahunter pravdu - bohužel... Dle stávající legislativy není ani povolen záraz černé zvěře jakoukoli chladnou zbraní vbodnutím do srdce, ale vůdci chvatových psů moc dobře vědí, proč zákon nezákon používají "kančí péro" - dostřel jakoukoli zbraní v případě, že je kus držen psem, je vždy spojen s nebezpečím trvalého poškození jemného psího sluchu.
Kritériem pravdy je praxe.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od buba »

No, já jen, že pořad dost lovců neví jak se záraz správně a účině dává.Nikoho k tomu, aby dával záraz černé zvěři při lovu v ČR nenavádím. Ale někteří se dostaneme i za hranice, kde je to povolené. Tak jen abychom věděli jak na to a nedělali ostudu...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od fesoj »

S tím taky souhlasím - a u běžného zárazu srnží zvěře znovu opakuji, že každý by si to měl nejdříve vyzkoušet na zhaslém kusu.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

Bawana
Petr> no, "za" slechem, pokud tedy dobre vidim, jsou prave jen mekke tkane. Pater a tedy i micha je spis pod slechem

No já si myslím,že záleží na uhlu výstřelu.Opravdu se většinou vedlo za slecho nebo přes.Zasažen měl být mozek.To je způsb jak nejlépe odkrvit.Omráčení ,agonie.O míchu nešlo ta se trhá u hovězího a to spíš se dělalo drátem přes vstřel a nebo přes jinou díru v hlavě.Popisuji domácí porážku,když ještě bylo tak nějak normálně.Ted se dlouho nesmělo a znovu se málo může.
Krátkou zbran,ale nedoporučuji,zákon a okolo se motá hodně lidí.Odraz střely je pěkný svinstvo.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od fesoj »

Zdeňku, je to sice trochu OT - ale kamarád při domácích zabijačkách používá revolver .38 Speciál v dvoupalcovém provedení a terčové bezplášťové střelivo. To má sníženou prachovou náplň, protože je určeno pro střelbu na 25 m. Střílí čuníky za ucho a kule zpravidla zůstává uvnitř lebky, čili nějaký úraz odraženou střelou nehrozí. Ovšem chlívek není honitba a zákon je zákon.
Kritériem pravdy je praxe.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od buba »

Jak jsem už psal 9 mm luger poloplášť 6.5 g, energie 595 J úplně stačí. Výkon dostatečný, snížená odrazivost. Celoplášť na dostřel je blbost. Co se bezpečnosti týká, krátká je samozřejmě nebezpečnější. Není to takový ukazovátko jako dlouhá,moc nepřekáží, málo váží a člověk lehce opomene, že jí drží.....Používat by ji měli jen ti co s krátkou střílet umí. Vytáhnout pistoli 1 x za rok je o problém. To samý jak poprvé zkoušet záraz na těžkým kusu. Spíš člověk ublíží sobě.....
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od fesoj »

Kdysi jsem byl jako policajt vyslán k dopravní nehodě. Bylo to na nehonebním pozemku. Na krajnici se zmítal srnec s přeraženými běhy, nikdo nevěděl, co honem honem dělat a nikdo z přítomných u sebe neměl nůž. Bez váhání jsem vytáhl služební pistoli a dostřelil ho ranou na krk. Vůbec jsem nepřemýšlel o tom, které služební či myslivecká předpisy svým jednáním porušuji, v té chvíli pro mne bylo prioritou zkrátit utrpení zraněnému zvířeti - a kdyby se tam našel někdo, kdo by mi to chtěl vyčítat, asi bych si pomyslil něco o prdeli, pokud bych ho tam rovnou neposlal. Někdy musí být myslivecké svědomí nad zákon.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od Petr1970 »

add domácí porážky - nejsem zastáncem "střelných" zbraní, podle mě expanzní-pístové věci udělají mnohem lepší službu než různí pistolníci - píst tam zůstane, nehrozí odrazy atd..

kamarád byl dlouhodobým zastáncem ".357 z 6palce", když dělali domácí porážku mladý bejčků.. přiložil a střílel.. no a jednou se to odrazilo a dzinkalo to po celým dvoře... naštěstí jen beton, beton a vrata....


nevěřil bych, kdybych tu lebku a střelu neviděl... poctivý náboj, ale stejně buď trefil blbě, nebo tvrdší hlava.... a to neměl celoplášť....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od fesoj »

Teď budu úplně OT, ale jen tak pro ilustraci, co vše se může stát... Spolužák z devítiletky měl strýčka, který za II. světové války sloužil v americké armádě a z té doby si schoval na památku armádní pistoli ráže .45 ACP, pochopitelně načerno, a nějaké množství nábojů. Měl ji dobře udržovanou, naolejovanou a pečlivě schovanou. Občas se s ní kochal a jednou do roka si z ní vystřelil, když popravoval prase. Nemyslím si, že tato zbraň je na domácí zabijačky to "pravé ořechové", nicméně on ji používal a byl na ni pyšný. Až jednou, někdy koncem 50. let, to špatně dopadlo. Kule srovnatelná s municí do slabšího kanónu, sice jako obvykle prolétla prasečí hlavou, jenže vzala nějakou faleš a milý strejda si ustřelil palec u nohy. Přišel nejen o palec, ale i o pistoli a navíc vyfasoval flastr za nedovolené ozbrojování.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Fesoj> myslivecke svedomi je fajn, ale znam cloveka, ktery za zkraceni utrpeni srne srazene autem na nehonebnim pozemku v dobe hajeni skoncil ve spravnim rizeni a bez papiru. A to ji dal zaraz. Takze rozum do hrsti.

Zdenek> u toho prasete ano, zalezi na uhlu vystrelu a taky razi, ale uz jsem zazil ne zas tak malo dosledu prasat "tutove strelenych za slecho", ktere vesele behaly s rozstrelenou krkovici...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od fesoj »

Bwanahunter, věřím, že i to se mohlo stát. To jen pozvrzuje, v jakém Absurdistánu žijeme. Kdyby ten záraz z humanitárních důvodů dal té srně nemyslivec, neumím si představit, že by byl řešen ve správním řízení, pokud by tu srnu normálně předal mysliveckému hospodáři a sebrat by mu nebylo co. Mám podezření, že v Tebou uváděném případu šlo o nějaké vyřizování osobních účtů, protože kdo chce psa bít, hůl si najde. Já na jeho místě bych se nejspíš snažil ohánět ustanovením zákona o krajní nouzi a tím, že jsem nikomu nezpůsobil žádnou škodu - ale samozřejmě nemohu předem vědět, jak bych dopadl.
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím :)
O usmrcení poraněné zvěře na nehonebním pozemku se zde již vedla obsáhlá diskuse.... Kdyby ten myslivec "zatáhl poraněné srnčí mimo vozovku (i násep) byl by na honebním pozemku... Otázka je, zda na svém... Ale i tak by asi měl s odvoláním na výkon myslivosti požádat o výjimku z doby lovu alespoň dodatečně. V každém případě bych se v případě problému s úředníkem odvolával na Zákon o ochraně zvířat proti týrání.... Kdy provedením "odborného zárazu" či manipulací šíjí... :wink: se zabránilo dlouhotrvajícímu trápení zraněné zvěře....
Viz zákon na ochranu..... :
§ 5
(1) Nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře.
(2) Důvodem k usmrcení je:
a) využití produktů zvířete chovaného nebo drženého pro produkci potravin, vlny, kůže, kožešin nebo jiných produktů,
b) slabost, nevyléčitelná nemoc, těžké poranění, genetická nebo vrozená vada, celkové vyčerpání nebo stáří zvířete, jsou-li pro další přežívání spojeny s trvalým utrpením,
c) bezprostřední ohrožení člověka zvířetem,
d) výkon práva myslivosti a rybářství podle zvláštních předpisů,2a)

- a další ustanovení.......

Abych nebyl obviněn z použití citace jiného zákona, tedy zdůrazňuji, že nemusím mít pravdu a jedná se jen o můj názor...
Pokud je v Zákoně na ochranu zvířat proti týrání v §5 odstavec 2) písmeno b) uvedeno jako důvod pro usmrcení zvířete těžké poranění spojené s trvalým utrpením, asi bych to viděl tak, že myslivec přivolaný na místo by se neprovedením zárazu (neusmrcením zvířete) eventuelně mohl dopustit přestupku proti uvedenému zákonu.

- v témže paragrafu a odstavci je pod písmenem d) uveden jako důvod k usmrcení zvířete výkon práva myslivosti......

Je skutečně složité obhájit usmrcení zvěře na nehonebním pozemku mimo dobu lovu.... ale osobně se domnívám, že u soudu by tato obhajoba byla ůspěšná....
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od Karel61 »

On neusmrcoval autem sraženou srnu podle odstavce d), t.j. podle zákona o myslivosti. On ji usmrcoval podle odstavce b) t.j. pro slabost, nevyléčitelná nemoc, těžké poranění...
Srna nebyla lovena podle zákona o myslivosti, jelikož byla sražena autem. IMHO udělal jednoznačně hrubou chybu, pokud nepoužil opravných prostředků a nechal si tak lacino papíry sebrat.

P.S: To Bwana: Sorry, nechci v žádném případě vrtat, ale dodatečně jsem si všiml, že ve vlákně viewtopic.php?f=44&t=8282 píšeš, že mu papíry málem sebrali.. Nebo to je někdo jiný a jiný úřad rozhodoval jinak?
BwanaHunter píše:..Případů, kdy kolegové myslivci, za záraz měli problémy znám vícero. Jeden z blízkého okolí kdy kolega dal záraz srně sražené autem, byli kolem toho lidi a málem přišel o papíry...
Odpovědět