Zeiss

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: Zeiss

Příspěvek od Andy »

O klikani vzhledem k tvemu puskuhledu vubec nepremyslej. Ale pro predstavu je tvuj zpusob korekce 5x hrubejsi, nez normalne. Cili bud opatrny, samozrejme to jde zvladnout bez puskare. Defakto to je jen uzivatelske zvladnuti ovladani puskohledu.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeiss

Příspěvek od Zdenek41 »

Já jsem to na hrubo dělal přes hlaven.Na 100m na izolátor.Ve sveráku na 100 nebo 50 se to dá zeštelovat taky dobře.Jinak nahoru a dolu v tom nevidím problém,ale do stran to už sranda neni.Povolit červy klepnout dotáhnout střelit a znova.Ale pak ten nástřel drží.I když jsem vyhodil kopyta na ledu a padl celou váhou na kukr.Jinak optika je to suprová a v 6 vůbec.Já už mám skla vrstvený modrý,řekl bych A Meopta.
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne ned 16.1.2011, 10:23, celkem upraveno 1 x.
vhool

Re: Zeiss

Příspěvek od vhool »

Zdenek41 píše:...Ve sveráku na 100 nebo 50 se to dá zeštelovat taky dobře....
prosim upresni jak to myslis tim sverakem :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeiss

Příspěvek od Zdenek41 »

No ja chytnu do truhlářského svěráku a na 50 nebo 100m dám terč.Natočím a nebot se nekliká vejšku a naklepu na střed.Dotáhnu a jdu teprv střílet.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: Zeiss

Příspěvek od Andy »

Vhool
No normalne, vemes puskohled, upnes ho poradne do sveraku :-) a pak kroutis hlavni ... srovnas to... aje to :mrgreen:
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeiss

Příspěvek od Zdenek41 »

Pánové a jak si myslíte,že to dělají puškaři bez střelnice.Lasrem přes dvůr na silnici.A je to. :wink:
vhool

Re: Zeiss

Příspěvek od vhool »

Andy píše:Vhool
No normalne, vemes puskohled, upnes ho poradne do sveraku :-) a pak kroutis hlavni ... srovnas to... aje to :mrgreen:
:twisted: :twisted: :twisted: tak to jo,uz jsem se lekl ze chces z toho sveraku strilet 8) :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: Zeiss

Příspěvek od Andy »

Milane, hlavne nas neber vazne... jak je videt, dneska jsme se do ruzova vyspali. :-)
Ale abych to napravil, opravdu staci jen jemne posunout kriz nahoru a dat postupne tri rany. Pokud to bude sedet, je vyhrano.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
vhool

Re: Zeiss

Příspěvek od vhool »

to milan: asi tak jak pise andy,kazdopadne 7cm na 100m neni takova tragedie,kdyz to dostnes cca na 3,5-4 cm na 100m tak mas zhruba nastreleno na ONV a nemusis nic resit :wink:
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeiss

Příspěvek od Milan Zelinka »

Je mi jasný že všechny odpovědi nesmím brát vážně, ale určitě si z toho udělám nějaký aritmetický průměr a něco provedu. Je pravda že těch 5-7 cm bych nemusel řešit ale koupil jsem tu flintu nedávno a tak bych chtěl o tomto kulobroku 7X57R vědět co nejvíc. Milan
vhool

Re: Zeiss

Příspěvek od vhool »

ono take zalezi na jakou vzdalenost prevazne strilis,jestli spis na blizko tak tech 7 cm bych nechal protoze nebudes treba na 20m tolik nadsazovat a na vzdalenost kolem 150m take ne,je to jen a jen na tobe jakou zvolis variantu.pravdou je ze idealni nastrel na kulobrok je kolem 80m flek.
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeiss

Příspěvek od Milan Zelinka »

Vhoole díky.Střílím tak kolem 100m ale né víc to si ránu odpustím stím že zítra je taky den. No a s tím štelováním to taky nechám asi na jaro i když tady na Moravě je zrovna teť ve stínu 11st. a to kolikrát není ani v březnu. Milan
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Zeiss

Příspěvek od pufr »

Já bych to na to jaro nechal určitě :) Ony tyhle puškohledy jsou opravdu dobré, ale mají své mouchy a věk. Doslovně neplatí bohužel ani to, že doprava je nahoru a doleva dolu, jak tu někde zaznělo.
Osnova puškohledu je upevněná v rámečku, který se celý pohybuje ve svislých drážkách. Pod rámečkem je upevněná pružinka ve tvaru "na záda položeného velkého psacího E" :) - omega psací, pružinka tlačí osnovu nahoru. Nahoře je pod víčkem pod předním točítkem na osičce nasazená podložka vyrobená ve tvaru "sinusové" dráhy. Takže pokud točím stále stejným směrem a vše funguje jak má - půl otáčky osnova stoupá a půl otáčky klesá. Pokud zastavím a začnu se vracet, musí se vymezit všechny vůle součástek nasazených na osazeních osičky - to vezme nezřídka i 5 dílků na točítku a pak se osnova pohne opačným směrem. Protože sinus nemá z principu všude stejnou "směrnici" - všude stejný sklon - není ani pohyb o jeden dílek točítka vždy stejná změna polohy záměrného bodu. Ale pokud není úplně křivá montáž nebo zbraň neměl by záměrný bod být úplně nahoře či dole - u vrcholů "řídící" sinusové křivky.
Tyhle ZF z Jeny trpí nejčastěji ztuhlou vazelínou v drážce rámečku osnovy. Prostě pokud rámeček v posledních 25 letech nebyl až nahoře (v okuláru dole - převratná soustava je mezi osnovou a okulárem), stává se, že ho tam letitá pružinka skrz letitou vazelínu už ani "nedotlačí". Poznáš to podle toho, že točíš točítkem jedním směrem, osnova klesá, pak točíš dál ale osnova neklesá, až při dalším točení začne opět stoupat :)
Jak už tu zaznělo, nejlépe je co nejpřesněji nastavit "nasucho" a pamatovat si, kterým směrem jsi točil, když jsi dojížděl ma záměrný bod (pokud přejedeš je lépe "objet" znovu ceelé kolo :) ) a na střelnici - pokud 1. rána je třeba 7 cm pod středem, nějak jemně tenhle bod na točítku označit (taky už tam často nějaké značky jsou) a pomalu po dílku pokračovat (dílek většinou "dělá" tak cca 3 - 4 cm). Ale nezoufej - skutečně jsou lidi, kteří po nastřelení nemuseli na tohle sklo 20 let sáhnout (jen mě napadá že S&B Vlašim v té době asi nedělal tak navzájem "odlišné" série nábojů)
Pufr
Uživatelský avatar
Milan Zelinka
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: sob 23.9.2006, 19:55
Bydliště: Dukovany
Kontaktovat uživatele:

Re: Zeiss

Příspěvek od Milan Zelinka »

Je to jasný jak PUFR píše je to uplná alchimie, takže počkám na teplotu až se vazelina ohřeje. Ne beze srandy Pufře díky za tvoje zkušenosti a určitě si z toho něco vezmu. Je to flinta od myslivce co byl na poli a posledních 12let se s tím moc nic nedělo, takže asi i od toho musím vycházet a vyzkoušet to třeba na 150 - 200m co to bude dělat než začnu kroutit se štelovadlem a taky trochu ruce volšový co mám a nakonec to třeba nechám a bude. Milan
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Zeiss

Příspěvek od michalos »

vhool píše:pravdou je ze idealni nastrel na kulobrok je kolem 80m flek.
8) 8) 8) já se svým Brnem mám nastřeleno na 120 metrů a srnčí si dovolím střelit i na 170 m ale dál už nee, stejně větší dálky u lesů není na místech kde lovím ani k dispozici..... :wink:
jen upozorneni,prosim zpet k tematu zeiss :wink:
Odpovědět