Norma Vulkan pre 8x57JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

No mozna si mel jak rikas koupit ORYX. Preci jen je tuzsi. Vulkan bude delat vetsi diry :-) no udidis. Tesim se na foto v patricne rubrice.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Podle mého názoru je vulkan pro ráži 8x57 JS lepší volba právě proto, že je měkčí než oryx. Tvrdé střely se pro tuto ráži v našich podmínkách nehodí, zvěř prostřelují bez předání energie a ta vždy odchází. Tím se vůbec nevyužijí vynikající vlastnosti této ráže.
Oryx a další tvrdé střely na silné jeleny, kňoury a medvěda Možná.
Taky jsem zkusil v osmičce tvrd?í sřelivo, a jen jsem koukal, co se děje, byl jsem zvyklý, že vše bylo po ráně v ohni, a najednou vše odcházelo, černá navíc s minimálním barvením.
Pro ráže typu 308, vyvinuté na odstřel lidí a proto na zvěř kromě srnčí slabé, je třeba volit střely jako je oryx.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

figi:
Tvoji posledni vetu jsem nejak nepochopil. Vysvetli pls.

PS: 8x57JS snad neni vojensky naboj? :)
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

vulkan

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Chybu jsi rozhodně neudělal. Figi to píše dobře. Jinak u toho Vulkanu, když se střílí na žebra, tak je na druhé straně poměrně malý výstřel. Ta střela nevypadá, ale v osmičce váží 12,7g a je relativně pomalá cca 770 a v zimě ze ?tucu to bude asi ještě míň a tak někdy zafunguje jako poměrně tvrdá střela. musíš počítat, že při střelbě čistě na žebra, za lopatky, ti někdy kus odběhne cca 50m-100m, ale to se mě stávalo i s TIGEM! Pokud budeš muset kategoricky "udržet kus na fleku" ( vedle je 50ha kukuřice), tak je i s Vulkanem potřeba střelit na lopatku. Myslivosti zdar!
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Já mám s vulkánem osobní zkušenost pouze s 30-06, pro kamaráda jsem to nastřeloval ( Brno 98 ) a byl jsem překvapen ú?asnou přesností střeliva norma v této ráži. A moc si to chválí na černou, nedohledává a není to nijak moc rozbité.
To andy: -chtěl jsem tě trochu podráždit, i když si opravdu myslím, že 308 je náboj, u kterého je velmi důležitá volba střely, protože se používá jako univerzální. Nemá nijak ú?asnou rychlost, která je podstatná pro rychlé zlomení zasa?ené zvěře v ohni, a v daném průměru střely výkonově vychází jako podprůměrný na větší zvěř.
Jsou v tomto státě místa, kde když přijede host s ráží 308 na lov, hajní ihned upozorňují vůdce barvářů- pozor, je tady host s 308, bude se asi určitě dohledávat a buď připravený na telefonu. Vzhledem k jejich zkušenostem ( bohatým) s různými rážemi tomu věř. Tahle ráže je výborná, vzhledem k velikosti nábojnice vynikající parametry, ale chce pečlivý výběr střely podle lovené zvěře a vzdálenosti, a taky dobré zásahy.
8x57 JS je o něčem úplně jiném, sice vojenský náboj, ale z úplně jiné doby, a prakticky si myslím nepřekonaný dodnes pro klasické evropské pojetí lovu spárkaté.
Myslivec52
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: stř 27.9.2006, 20:57
Bydliště: Morava

Příspěvek od Myslivec52 »

Figi, jak jsi to myslel s tou rychlostí u 308W, téměř 900m/s se ti zdá málo?? Lovím s 308W téměř 7let a jsem max. spokojen. Je pravda, že pokud jsem používal střelivo SB tak zvěř odcházela a dokonce se střelou SP 11,7g neprostřelila lončáka cca 50kg. přešel jsem na TIG a Hirtenberger Nosler Partition 9,7g (snad nejlepší lovecká střela) a nemám problém. Vysoká cca 130kg střela Nosler Partition 9,7g ,140m, odskok 15m. To , že má barvář pohotovost když přijde host s 308čkou je fórek z myslivosti a není třeba ho brát vážně snad jen se střelivem SB.
máš osobní zkušenost s touto ráží a jaké střelivo? Jak to tak pozoruji ve svém okolí, tak velká většina myslivců loví s SB a vůbec je nezajímá jaké střelivo by bylo lepší, aby nedohledávali a z toho pramení ty povídačky o 308W. SB prostě pro 308čku nemá střelivo. Střelivo o váze 11,7g je pro tuto ráži naprosto nevhodné, 308čka potřebuje 9,7 až 10,7g, na to byla konstruovaná.
vhool

Příspěvek od vhool »

Vážení kolegové,přidám se do diskuze na tema vulkan v ra?i 8*57js.u nás se loví veškerá u nás ?ijící zvěř a po ruzných pokusech se střelivem jsem zustal u norma vulkan 12,7g a dle mého názoru a zkušeností je to ideální střela pro tuto ráži.pro uplnost dodám,že ji používám ve zbrani z druhé sv.války r.v.1941 M98
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

mys52 - to pre ake vahove rozpatie bola 308 skonstruovana je zavadzajuca blbost a zle si to vysvetlujes....mozem pouzit na 308 10 twist a som uplne niekde inde...vyzdvihujes 308čku s 150 grain. noslerom a pritom je to resp. nic ine ako nadupany lightmagnum od HdY alebo highenergy od federalu. To aby 308 bola "postacujuca" na dospelu raticovu ci uz nanejaku sproste proklamovanu OMV, lovecku vzdialenost alebo ine veci je len zbozne prianie....tvoj nosler s Vo= cca 900m/s nie je nic ine ako 3006 pri zachovani optimalnych tlakov a mensieho namahania zbrane - ale v prospech 3006 a hlavne na ukor presnosti v tomto smere vsetci dobre vieme preco a za akym konkretnym ucelom bola 308 vymyslena a ze rozhodujuci vplyv na jeho zrod mala logistika a az potom optimalna strel. ucelnost to ze sa stal odstrelovacim a neskor sportovym tercovym nabojom je len nahoda a doslova zvyk usmerneny financnym poradenstvom statnych ozbrojenych zloziek.....to iste ak nie lepsie vyuzitie jeho vlastnosti v presnosti dosiahnem kludne aj s priblblym (nechcem sa nikoho dotknut) paradoxnym 7x64. a samozrejme ak budem prebijat. existuje nejaky mysticky mylny nazor ze niektore naboje su vseobecne viac presne ako ine, pokial som nevedel nic oprebijaní myslel so si to tiez, napr. u 308....jasne ze sa pouziva na terc. a takticku a inu strelbu ale precož Ja tipoviem....dobre sa prebija...ma nizke tlaky....je extremne rychly na najdenie optimalnej presnosti vdaka tvaru a objemu nabojnice a hlavne co je rozhodujuce u ludi co strielaju 7x do tyzdna ci uz z pasie alebo zavodne - nekope, zaroven co je pri tomto sporte alebo zalube neodmyslitelne - prachy. neviem si predstavit aby niekto (nehovorim ze to nie je mozné) zavodne prebijal a hlavne vyuzival hocaký weatheby magnum. Kopa ludi sa zameriava na to aby to hlavne do terca bolo tip top ale ved mi mame minimalne o 300% vacsiu zodpovednost preboha pretoze strielame do ziveho ciela ktory sa lisi od nas len tym ze nevie rozpravat a nema podchytene pravomoci v ustave ?tatu a to nehovorim za akych podmienok a psych. vypatia sa striela. takze 308 je mozno spickovo presny ale nie v kazdej "zbrani z krabice" a otazne je co pre koho znamena pojem presnost - ak je vlastne dobráž Nebudem trepat hovadiny a priznam si ze som napr. pred polrokom tvrdil nieco ine ale mozno som nejako v tomto smere dospel a dnes tvrdim ze na lov ceskoslovensku a europe je nie optimalny ten a ten kal. to je blbost....takze osobne odporucam tento pohlad: pouzivat primer strely od min. 7,62mm a vahovom rozpati od 165,168 grain s Vo=min.860m/s
pre vsetky mozne situacie a nepredvidane improvizacne okolnosti pocas lovu (vietor, prekazky, rocne obdobie, teplota okolia a pod.) a vsetci budeme spokojní no a potom sa uz mozme kludne bavit o druhu strely lebo je to druhotna zalezitost odvijajuca sa skor podla mna od dopadovej energie...a poskodzovani diviny
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

figi:

Nechci rozpoutavat OT jelikoz se bavime o 8x57 .. ale to s tou 308 a dohledavanim je jak uz napsal Myslivec52 spis myslivecka bachorka :wink:

Resp. jedine jak se to da pochopit... ze 308W je modni raze... a ze si ji porizuji hlavne svatecni strelci pro svou neznalost jinych razi.
Nicmene i tato teorie je jiste dost pritazena za vlasy :roll:

Jinak uznavam, ze 8x57JS a norma vulkan je dobra volba pro nase podminky ikdyz jsem s tim jeste nic strelneho nevidel.
Cili jak uz rikal Bolek Polivka: "Toz Vasi p*cu sem taky nevidel a verim, ze ju mate" :twisted:

Tibi:

Clovece v tom clanku se vyznat... to je umeni. Takovej jednolitej blok pismenek sem jeste nevidel :lol:
Jinak nevidim duvod pozadovat po lovcich aby strileli strely s min. V0 860m/s a 165-168gr strelou. Ja bych spis pozadoval aby umeli dobre strilet. Pak uz je to "temer" jedno s cim zver zasahnes. Samozrejme krapet prehanim.
Pavel.K.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pát 24.11.2006, 18:48
Bydliště: z okolí Liberce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.K. »

A co byste teda volili za střelu do 8x57JS na zvěř od škodné,srnčat,muflonů,černé až do vysoké zvěře? aby teda zvěř zůstávala po ráně v ohni?popř. s max.barvením ?? :)
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2051
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Dobra volba je aj Nosler Accubond...
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

no accubond je este stale dost drahy...ja by som volil na blizko a na daleko...na malu a vacsiu zver = nosler partition...spravi svoje vzdy a za vsetkych okolnosti..no pri 8čke to moze byt podla mna aj jedno
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2051
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Velkosklad v Rakusku:

Nosler Partition 200grs.,kal. .323 cena 52,80Euro
Nosler Accubond 200grs.,kal. 323 cena 39,10Euro


Midway USA:

Nosler Partition 200grs.,kal. 323 cena 28,99USD
Nosler Accubond 200grs., kal. 323 cena 21,99USD
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

zaujimavé...daj priamo nakopirovany odkaz, neviem to takto najst, dik
Odpovědět