Odhad stáří srnčí zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

zřejmě máte pravdu.... :-)
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Tomfi »

Tak tady je další adept na tipování. Uloven 21.5.2010, dosud nebyl čas vložit fotky. Můj odhad je 4+
http://www.ceskamyslivost.wz.cz/galerie ... category/7
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od johnyc77 »

Já bych řekl 5..
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

řekl bych 6
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Pavel.x »

Tomfi můj odhad 4 roky
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od SEDM »

4 roky, možná 5, to však není podstatné, jde o odstřelového srnce, v každém případě. :)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Opotřebení chrupu = jednoznačně čtyřletý srnec, všimněte si i výšky pučnic, přesně odpovídá tomuto věku.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Perník »

tipuji 5 let
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od roedear »

To Tomfi: dávám 4 roky, na pět let by měl mít na M1 více zbroušenou přední část stoličky.. jen ten srůst kosti klínové mě poněkud mate..
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Srůst je velmi orientační, a může být úplný už ve třech letech.
S tím M1 je to naprosto správně, do šesti let věku je to hlavní rozlišující ukazatel.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

U tohoto srnce-tomfi Lovu zdar stáří neni až tak podstatné průběrný odstřelový srnec 2VT 3-4 roky ,kloním se spíš ke 4.Nikdy si netroufnu líp jak 1+či-.5let ale nemá ani náhodou.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od lörinc »

Lovu zdar, přikláním se ke čtyřem. Pět opravdu nemá.....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Osobně si nemyslím a nemohu souhlesit s tím, že stáří není tak důležité, protože je daný kus odstřelový.
Vždy si předem odhadnu srnce podle všech znaků a po ulovení se pídím správného věku, abych si mohl vyhodnotit svůj odhad živého kusu. A zrovna tak na holé. Pořád je se co učit a pořád jsou nějaká překvapení, i když těch je teď už velmi málo. Ale stále jsou, i když jsem to takto už udělal na stovkách kusů.
Třeba předloni jsem stílel knoflíkáče, typický roček v srpnu, knoflíčky vytlučené a měl růže. Odhad v honitbě před ulovením jeden rok, po ulovení se mi nezdály růže na ročka a samozřejmě podle chrupu dvouletý. Při bližším zkoumání tvaru hlavy a obličejové masky znaky odpovídaly dvouletému. Takže šlo to poznat, ale asociace na ročka byla velmi silná.
Naopak dalšího srnce přes jeho mimořádnou subtilnost a špičky 11 cm jsem posoudil jako čtyřletého podle chování, i když to byl podle postavy , malinké hlavy a krku vzhledově roček. Odhad byl téměř přesný, po ulovení 5 let a 10 kg. Tohoto srnce by vzhledem k vizáži málokdo lovil, a právě takoví vzhledem k mladému vzezření přežívají do vysokého věku.
Takže podle mne je správný a co nejvíce přesný odhad věku uloveného kusu vždy velmi důležitý.

A ještě jedna poznámka - někdo tu chtěl řezat zub pro odhad věku u srnčího. To nefunguje a tudíž nemá cenu cokoli takového podnikat. U srnčího je nejlepší metoda posoudit obrus chrupu.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od zoubeek »

figi píše:Osobně si nemyslím a nemohu souhlesit s tím, že stáří není tak důležité, protože je daný kus odstřelový.
Vždy si předem odhadnu srnce podle všech znaků a po ulovení se pídím správného věku, abych si mohl vyhodnotit svůj odhad živého kusu. A zrovna tak na holé. Pořád je se co učit a pořád jsou nějaká překvapení, i když těch je teď už velmi málo. Ale stále jsou, i když jsem to takto už udělal na stovkách kusů.
Třeba předloni jsem stílel knoflíkáče, typický roček v srpnu, knoflíčky vytlučené a měl růže. Odhad v honitbě před ulovením jeden rok, po ulovení se mi nezdály růže na ročka a samozřejmě podle chrupu dvouletý. Při bližším zkoumání tvaru hlavy a obličejové masky znaky odpovídaly dvouletému. Takže šlo to poznat, ale asociace na ročka byla velmi silná.
Naopak dalšího srnce přes jeho mimořádnou subtilnost a špičky 11 cm jsem posoudil jako čtyřletého podle chování, i když to byl podle postavy , malinké hlavy a krku vzhledově roček. Odhad byl téměř přesný, po ulovení 5 let a 10 kg. Tohoto srnce by vzhledem k vizáži málokdo lovil, a právě takoví vzhledem k mladému vzezření přežívají do vysokého věku.
Takže podle mne je správný a co nejvíce přesný odhad věku uloveného kusu vždy velmi důležitý.

A ještě jedna poznámka - někdo tu chtěl řezat zub pro odhad věku u srnčího. To nefunguje a tudíž nemá cenu cokoli takového podnikat. U srnčího je nejlepší metoda posoudit obrus chrupu.
a na to jsi přišel jak, že to nefunguje? Chceš tvrdit, že metody, které jsou založené na ukládání dentinu, jsou nepravdivé a nejpřesnější je subjektivní odhad? To snad ne? Kdyby to pan Mitchell (1963)tak by se asi obracel v horibě...
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Odhad stáří srnčí zvěře

Příspěvek od figi »

Zoubeek - samozřejmě, že to lze udělat. Mitchellova metoda ( tak jako Eidmannova ) byla vyvinuta pro jelení zvěř, srnčí má zuby podstatně menší, takže je to daleko hůře posouditelné ( Eidmannova pro srnčí vůbec ), a tím je dána i přesnost metody.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět