Dalekohlady Zeiss Jena

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
dusab
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: pon 25.9.2006, 5:42

Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od dusab »

Neviete mi prosim vas povedat aky je rozdiel medzi modelmi Zeiss Jena Dekarem, Jenoptem, Pentekarem a pod? Ake mate skusenosti s tymito dalekohladmi?
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

TELEXEM 6x24
SILVAREM 6x30
DELTURISEM 8x24
TURACTEM 8x24
DELTRINTEM 8x30 1Q
BINOCTEM 7x50 1Q
JENOPTEM 7x50 W MULTI COATED
BINOCTAR 7x50
JENOPTEM 10x50 W MULTI COATED
DEKARIS 10x50 1Q
DEKAREM 10x50 1Q
DODECAREM 12x50 B 1989
NOBILEM 12x50
PENTEKAREM 15x50 1Q

Toto je hrubý přehled dalekohledů Zeiss.
Osobně používám BINOCTEM 7x50 na pozorování v noci a PENTEKAREM 15x50 na den, obzvlá?tě na srnčí. JENOPTEM 10x50 je univerzální dalekohled s velkým zorným polem, který dobře kouká i za šera (mnohokrát vyzkoušeno). Obecně mají tyto dalekohledy skvělou optiku, výborné vykreslení a veliké zorné pole, což se nedá říct o spoustě dne?ních "moderních" výrobcích. 8x30 je malý a lehký, přes den na šoulačku. Značka 1Q je interní značkou firmy Zeiss, kterou se označovaly výrobky určené na export. Řady značené W - pravděpodobně Weit winkel vesměs označují výrobky mladšího data určené pro trh DDR. všechny tyto popsané dalekohledy jsou buď předválečné nebo poválečné, ale vždy Carl Zeiss Jena. Zeiss vyráběný v západním německu má kromě označení Zeiss vždy nápis Germany. Kvalitativně v tom asi rozdíl bude, ale já jsem ještě neměl v rukou Zeiss, který by koukal špatně a i když je mu třeba 80 let, hravě strčí do kapsy dne?ní sériovku, pokud s ním někdo nelouskal ořechy nebo se v tom nevrtal a nezk*u*r*v*i*l co mohl. Určitě jsou dnes na trhu lepší stroje, ale Zeiss zůstane vždy Zeiss.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Hans88Vagus »

Dobré dopoledne. Je nějaký velký rozdíl mezi Jenoptem a Dekarem ?? Koukal jsem jen přes Jenoptem. Chtěl bych ho na noc, na den mám 8x30 Deltrintem. Mám ještě Buschnell 10x50, ťuknul jsem s ním o žebř a odlouplo se kousek skla hrká to :?
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Steyer »

JENOPTEM je novější řada DDR Zeissů - prakticky poslední "nejmodernější" řada, předrevoluční. Vyráběla se asi od 80-tých let. Všeobecně se od starších verzí (DEKAREM, DEKARIS, atd.) liší kvalitnějšími antireflexními vrstvami. JInak konstrukce dalekohledu bude stejná, tělo určitě, mechanika asi taky, optika (skla a hranoly) - nevim, ale dá se předpokládat, že i tady se oproti drívějším typům něco vylepšilo. Taky zde platí, ža pokud to bylo vyrobeno později, tak je to (kus od kusu- dle opotřebení) v daleko lepším stavu, než něco, co bylo vyrobeno v padesátých letech nebo před válkou. Obecně je JENOPTEM (jedno jestli 7x50nebo 10x50) vždy velice kvalitní kukr, v porovnání s jinými, rádoby renomovanými značkami, o křápech z východu vůbec nemluvě. Osobně nevidím moc veliký rozdíl v tom jak kouká Dekarem a Jenoptem, ale ve prospěch Jenoptemu rozhodně mluví mladší ročník výroby, MULTICOATED vrstvy na čočkách, velké zorné pole, ostrost obrazu až do kraje a vůbec všeobecně dobré reference na tento typ. Kdo má JENOPTEM ví, o čem tady mluvím, kdo má něco jiného - neví a bude jistě chválit to, co má doma.
Kvůli férovosti zde dodávám, že samozřejmě existují i jiné, daleko kvalitnější dalekohledy :wink: :!: :idea:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Hans88Vagus »

Tak jsem nakonec pořídil 7x50 Binoctar MC a myslím, že jsem zvolil dobře. Ten Bushnell měl dobrou světelnost, ale toto je o ligu víš. V pravém okuláru má i osnovu pro odhad vzdálenosti ( :?: ), nevím však jak ji používat. Jak to funguje ?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od pufr »

Většinou je stupnice dílcová - 6000 "dílků" nebo dílců na kruhu - v Evropě mají dělostřelečtí počtáři totiž asi o sto let delší tradici než v zámoří a tak zde bylo pro počtářské elévy před několika sty let aplikováno zjednodušení, že PÍ je 3,00 a ne 3,14 jak platí třeba u MilDots. O dílci se tedy říká, že je to "jeden metr viděný na vzdálenost jeden kilometr" - byť to není úplně přesně pravda - jako ostatně skoro všechno v armádě :lol: :lol: . V okuláru dalekohledu bývá násobek základní jednotky - dělení po 5 dc a pod.
Ale mohou tam určitě být i jiné jednotky - nejlépe asi to ověřit pomocí pravítka o známé celkové délce a dálkoměru :?
Pufr
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od popovic »

Mé zkušenosti se starými Zeissy: 7x50 Binoctem - hodně dobrý dalekohled po všech stránkách. 10x50 Dekarem - rovněž kvalitní dalekohled, univerzál jak na den tak na noc. 10x50 Jenoptem - to nejlepší co Carl Zeiss Jena vyrobil, opticky vynikající, se špičkovou světelností a velkým zorným polem, bohužel dnes už asi téměř nesehnatelný kus. 15x50 Pentekarem - rovněž kvalitní dalekohled, především na denní obeznávání srnčího.
hunter02
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: sob 06.11.2010, 14:15

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od hunter02 »

Zeiss Jenoptem 10X5O je fantastický kukr, potvrzuji. má ho známý, říká mu klenot :) Když jsme byli spolu v noci na prasata, viděl jsem s ním podstatně lépe než mým Fomeiem leader 8X56.
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Michal P »

Pořídil jse Zeisse 7x50 Jenoptem s označením W a musím říct, že s ním vidím nádherně. Kam se hrabe starý rusák 10X50. Vidím s ním líp, něž s úplně novým Zeissem 8x56 Dyalit, který má kamoš a dal za něj ale 1500,- Euro. Možná je nto tím, že mě sedí a je podobný tomu rusákovi na kterého jsem byl zvyklý.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od lörinc »

Ať nezakládám nové téma. Zeiss nabízí nově bezplatné vyzkoušení pozorovacích dalekohledů v praxi. Akce běží od 15.5-31.8.2011, takže kdo chcete vyzkoušet máte možnost. Více třeba na kozap.cz nebo tady: http://www.zeiss.de/sportsoptics/testthebest
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od sailormoon81 »

uvažujem o kúpe staršieho ďalekohľadu carl zeiss jena, DDR, 7x50 alebo 10x50,alebo 15x50 hlavne na posed, slabšie svetelné podmienky. Na nový zeiss nechcem dať veľké peniaze a zase tým málo známym výrobcom moc neverím. Tie čo som pozeral sú značené jenoptem, binoctem,binoctar, dekaris, dekarem, multicoated. Prečítal som si to rozdelenie takže ak tomu správne rozumiem tak tie najnovšie pred 1989 sú značené jenoptem, prípadne multicoated? Čo z toho je fakt stare a čo je novšie, Dá sa orientovať aj podľa výrobných čísel? Predpokladám, že tie novšie typy by mohli byť celkom OK, čo by bolo lepšie na šero a noc 7x50 alebo 10x50? Dá sa to zohnať za 200 -300 E, má to cenu ísť do toho?
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od popovic »

sailormoon81 píše:uvažujem o kúpe staršieho ďalekohľadu carl zeiss jena, DDR, 7x50 alebo 10x50,alebo 15x50 hlavne na posed, slabšie svetelné podmienky. Na nový zeiss nechcem dať veľké peniaze a zase tým málo známym výrobcom moc neverím. Tie čo som pozeral sú značené jenoptem, binoctem,binoctar, dekaris, dekarem, multicoated. Prečítal som si to rozdelenie takže ak tomu správne rozumiem tak tie najnovšie pred 1989 sú značené jenoptem, prípadne multicoated? Čo z toho je fakt stare a čo je novšie, Dá sa orientovať aj podľa výrobných čísel? Predpokladám, že tie novšie typy by mohli byť celkom OK, čo by bolo lepšie na šero a noc 7x50 alebo 10x50? Dá sa to zohnať za 200 -300 E, má to cenu ísť do toho?
Ať se jedná o Zeiss Binoctar, Binoctem, Dekaris, Dekarem nebo Jenoptem, ve všech případech se jedná o velmi kvalitní dalekohledy po všech stránkách. Z výše uvedených kvalitou ještě nad ostatními vyčnívá Jenoptem, který má oproti ostatním vyšší počet antireflex. vrstev. Já jsem ještě nikdy nedržel v rukou Zeiss, který by koukal špatně a rukama mně jich už prošlo požehnaně... Tyhle dalekohledy, i přes svůj pokročilý věk, mají tak vysokou kvalitu optiky, že drtivá většina dnešních moderních dalekohledů si o podobných parametrech může nechat jen zdát.
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od sailormoon81 »

tak mi dneska došiel z Erfurtu zeiss jena jenoptem 7x50W, moc pekný ďalekohľad, ako nový a je v ňom vidieť, krásne. Veľká spokojnosť. Výr, číslo cez 6 000 000. Otec má tiež ale starý ZEISS Jena dekarem 10x50. V tom mojom je vidieť o dosť lepšie. Ten starší by ale potreboval asi vyčisťiť a vnútri je niečo aj prasknuté na skle. Nevie niekto kontakt na dobrú opravu a čo by to mohlo sťáť či to stojí za to alebo mu je lepšie kúpiť nový.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Prosim Vas, neviete niekto, co je to zac dalekohlad ZEISS WETZLER KANGAROO fully coated, highest quality a na druhej strane napisane TRIPLE TESTED 7x50 Field 7,1´ No 162081
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Paavo
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 12.4.2012, 21:28

Re: Dalekohlady Zeiss Jena

Příspěvek od Paavo »

Je to japonská licenční výroba - viz kratší výrobní číslo a chvástavé anglické nápisy na dalekohledu:-) Když jsem je srovnával tak nekouká špatně, ale kvalita ála DDR/West Germany to rozhodně není.
Odpovědět