Pytláci

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Pytláci

Příspěvek od kojot »

Já je krmím zásadně hmyzem. Používám k tomu Německou včelu 6,17 mm.
jak říká fesoj, naprostá většina pytlačících koček jsou kocouři. V našich končinách jsou problémem polorozpadlá zemědělská družtsva, která slouží jako kočičí líhně. Nikdo se tam o rychle množící se populaci koček nestará a ta je závislá pouze na svém umu a lovecké dovednosti. Je to ale vítané zpestření pro nácvik kulové střelby.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
dušan
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: čtv 15.7.2010, 15:42

Re: Pytláci

Příspěvek od dušan »

Tak zase začínají pytlačit na srnčím nalezeny dva kusy srnčí holá vývrhy i se srnčatama to je na uražení rukou,jak to může někdo udělat střelit plnou srnu nemám slov.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Pytláci

Příspěvek od kojot »

Možná buď rád Dušane, že nevíš kdo to je. U nás pytlačí jeden člen, leč nejsme sto ho přímo přistihnout při činu. Před rokem se našla v blízkosti jeho působení střelená daněla, (nestihl to uklidit a když ji našel jeden rybář, tak dělal blbýho a sám volal švestky, že tam někdo pytlačil) taky se nic nevyřešilo a to i za přítomnosti orgánů činných v trestním řízení. 29. prosince 2010 byl jedním naším členem spatřen, sice cca na 0,5 km, jak nedaleko mého bydliště z auta střelil kus srnčího, taky se nic nedělo.
Nikdo nikomu ulovení kusu nehlásil, policajti vyfotili nástřel a předpokládám, že v těchto dnech to zrovna odkládají. Všude kam přijdu k sousedům na hon, či naháňku, skloňuje se jeho jméno ve všech pádech a jen se hořekuje. Jsou známí i jeho lovečtí parťáci, ba dokonce i hospody, kde hbitá kudla opilého kuchaře rychle změní kus na balíčky masa. Kdo s tím co udělá, kdo si zašpiní ruce? Povím, že nikdo. Každej se bojí o svoje majetky, které by mohli lehnout popelem kvůli směšné pokutě. Taková je realita! Pokud bude nadále legislativa v těchto dimenzích, leze jen nárůst pytláctví v nejbližších letech očekávat.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pytláci

Příspěvek od dalas »

Narazil jsem na zajímavý článek, který se týkal vlivu větrných elektráren na ptáky. Je tam zajímavá pasáž o kočkách, ikdyž pro mnohé z nás není překvapivá:

Zlá mašina na sekání ptáčků„Existence lidmi budovaných obřích strojů, které na kousky sekají ptáky za letu, je zdrojem zuřivosti nejširší veřejnosti,“ připustil Gavin Shire, viceprezident Společnosti na ochranu ptáků (Bird Conservation).

„Představa dravé šelmy s kořistí v tlamě – opeřenou kořistí – je ale podle názoru většiny lidí v pořádku. Kočky prostě ptáky žerou,“ dodal.

Shire to říkal v debatě, která se rozvířila po zveřejnění výzkumu o příčinách násilné smrti ptáků. Vědci z univerzity státu Maryland a Smithsonianského institutu totiž přinesli výsledky mravenčí práce dobrovolníků, kteří odchytávali ptáky, připevňovali jim na záda miniaturní vysílačky a pak sčítali zabité a zaznamenávali příčinu jejich smrti v několika státech USA.

Osm z deseti ptáků zabijí jejich přirození nepřátelé
Výsledek byl šokující: plných 80 procent ptačích životů mají na svědomí jejich přirození nepřátelé, přičemž téměř každý druhý – 47 procent – skončil v drápech a zubech kočky. V okolí venkovského osídlení a ve vilových čtvrtích měst byl kočičí podíl na zabitých opeřencích významně vyšší.

Výzkum se soustředil na jeden ptačí druh, drozdce černohlavé (Dumetella carolinensis). V Americe je to poměrně hojný pták, velmi vzácně byl pozorován i v Evropě. Původně migrující druh v posledních letech do svých zimovišť na jihu USA, ve Střední Americe a na Karibských ostrovech odlétá stále později, až během začátku zimy, a některé populace už neodlétají vůbec.

Ornitologové to připisují postupnému přizpůsobování se těchto ptáků, původně obývajících okraje lesů a křovinaté porosty, životu v kulturní, lidmi zabydlené krajině, kde snáze nacházejí potravu – hmyz a bobule. Drozdci jsou statečnými obránci svého teritoria jak před ptačí konkurencí, která často rozbíjí vejce v hnízdech, tak i před predátory. Brání se varovným křikem, výhrůžným postojem s roztaženými křídly a neváhají použít i ostrý zobák.

Ani domestikovaná šelma se nezapře
Ornitologové si při sledování nového způsobu života drozdců všimli skutečnosti, že v některých zdánlivě příznivých oblastech bylo ptáků nečekaně málo. Stavy byly tak nízké, že se vědci obávali o schopnost druhu přežít, alespoň v některých oblastech. Důvod našli v mňoukajících domácích mazlíčcích. Kočka, ač dávno domestikovaná, nezapomněla, že je dravá šelma.

Medailemi ověnčený chovný kocour stejně jako kterákoliv toulavá kočka vždycky zbystří, když zahlédne ptáka. Probudí se v ní lovec toužící po teplé kořisti. „Co se týká nebezpečí pro ptáky, kočky jsou hodně vysoko – představují až obdivuhodný faktor vlivu na ptačí populace,“ uvedl v závěrečné zprávě vedoucí výzkumu Peter Marra ze Smithsonianského institutu.

Oněch 47 procent ptáků ulovených kočkami je ale třeba brát s rezervou. Marra upozornil, že tak vysoká „vina“ koček se prokázala u konkrétního druhu, u sledovaných drozdců. Největší nebezpečí pro ptáky všeobecně podle něj představují vysoké domy s velkými skleněnými plochami, připomněl s odkazem na hromadná úmrtí ptáků, která na začátku roku vzrušila celou Ameriku.

Bird Conservation předpokládá, že kočkám padne v USA za oběť kolem 500 miliónů ptáků ročně. Domácí mazlíčci mají přitom na svědomí plnou polovinu úlovků.

„Je na čase přestat se zlehčováním predačního tlaku domácích koček, i když se s tím asi mnoho udělat nedá,“ reagovala Darin Schroederová z Bird Conservation. „Je ale naší povinností řešit tu druhou polovinu ptačích obětí, kterou mají na svědomí toulavé kočky.“ Mimochodem pro Nový svět je kočka zavlečeným živočišným druhem, dostala se do Ameriky až s evropskými přistěhovalci.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pytláci

Příspěvek od dalas »

Tak se opět zvedla aktivita .......(teď nemohu najít slovo, abych se nemusel zabanovat). Sedím v neděli večer na kraji lesa a sleduji, co v daném úseku vychází. Na horizontu řepkového pole se objeví čtyři kusy srnčího. Jedna srna běží přímo proti mě, prověhne pod posedem a zmizí v borovině. Druhá se dvěma srnčaty jde pomalu středem lánu. Srnčata tam zastavují a srna volně pokračuje asi 200m ke smrkové mlazině a po cvíli v ní mizí. Srnčata (silnější) se motají uprostřed, občas zalehnou a po 1/2 hod odchází odkud přišly. Divné, ale nepřikládám tomu význam. Druhý den ráno jsem potkal známého, a ten mne informoval, že byli v něděli odpoledne na procházce a že na jedné louce je padená srna. Automaticky podezírám řepku. Jedu do udaného místa a skutečně tam leží kus, který byl ve výborné kondici. Odhaduji 3 roky. Volám kolegu, který se o úsek stará. Po jeho otázce, jestli je to uhynulý, nebo střelený otáčím kus na druhý bok a ejhle barva. Dvě malé dirky nad sebou.
http://dalasx.sweb.cz/17092012135.jpg
http://dalasx.sweb.cz/17092012136.jpg
Kolega nemešká přijíždí. Podrobujeme kus prohlídce a zjišťujeme, že srna měla srnčata a že byla střelena na hlavu a plecko z levé strany zepředu broky.
http://dalasx.sweb.cz/17092012137.jpg
Po otevření jsou vidět barvou zalité orgány a krk
http://dalasx.sweb.cz/17092012138.jpg
Dochází mě spojitost se srnčaty (asi teď na odstřel) a s tím, že cca kolem 4 hod v sobotu ráno mě probudil na chatě zvuk motoru. jen jsem nevěděl, zda to byla skutečnost či sen. Louky opět poježděné. Dnes jsem mluvil s kolegou a říkal, že ráno v 7.00 našli slabší srnče střelené broky ještě teplé. Největší strach mám, že kdybych tu kurvu bezohlednou načapal, tak se neovládnu. Jistá podezření máme, jenže policajti dojedou na game over. :(
Mezi myslivci jsou taky pytláci, v drtivé většině "jen" uloví něco, na co nemají povolenku, ale alespoň něco ctí. Tohle ale je už daleko za lidskostí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Pytláci

Příspěvek od Lotr »

Pokud znáte lokality, kde k tomu dochází, tak doporučuji naistalovat fotopast. Samozřejmě tak, aby o tom věděl co nejmenší okruh lidí. Minimálně zjistíte pohyb osob v dané lokalitě.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Pytláci

Příspěvek od Daniel Vyoral »

To je mazec toto!!! Nevím co bych dělal potkat takového člověka. Horko těžko bych mohl mluvit o sbekontrole. Fotopasi asi ano, ale je podle mého těžké zvolit vhodná místa i skrz to, že fotopast má relativně malý reakční dosah.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pytláci

Příspěvek od dalas »

No právě, ta fotopast by byla dost velká náhoda. Jedině se domluvit a bloncat po nocích revírem. Nejůčinnější ale bude hlídat doupata podezřelých, ale ani to není 100%. taky okolní hospody, jestli není zvěřinový gulášek. :evil:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Pytláci

Příspěvek od kajinek.sniper »

Už i u nás se začalo pytlačit. Jedno auto přijede, zastaví u krajnice, vystoupí chlap střelí kus a odjíždí. Do 5 minut přijede úplně jiný auto a střelený kus odváží.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Pytláci

Příspěvek od fesoj »

Hlídat hospody, zda nemají zvěřinový gulášek, to by neměl být problém - ale co potom ? Kontrolu provést nemůžeš, hostinský Tě klidně pošle půl metru pod lopatky a pokud nemáš velmi dobré osobní vazby na hygienu, potravinářskou inspekci a policajty, co naděláš ? A to nemluvím o tom, že chytrý hostinský si nějaký ten kousek zvěřiny koupí v Makru a doklady od něj má schované právě pro podobné případy...
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pytláci

Příspěvek od dalas »

Je mi to jasný, že se s tím dá těžko něco dělat, ale nejhorší je se o to nezajímat. Ona ta mozaika se skládá pomalu. Může zapůsobit i bluf jako "to je z toho kusu, co střelil xy tam a tam? Řekni mu, ať se na ty broky vysere, kdo to má plivat." Dá se taky do gulášku hodit dva broky a zavolat si vrchního, že legálně koupený kus tohle v sobě mít nemůže a že třeba volám policajty. To, že jsem tam ty broky dal já, nikdo nedokáže. Prostě na prasácký jednání prasácká reakce. Kdo má čistý svědomí, toho to nerozhodí, kdo ne, bude mít o čem přemýšlet, protože neví co jsem zač.
Nechám se stejně píchnout rezavým hřebíkem do krku, že to je známej parťák jednoho komplice, kterýho při pytlačce jeblo. Hodina odpovídá a zvyk je zvyk. Takže fotopast, ale ne do honitby, před jeho barák.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: Pytláci

Příspěvek od Petr Vysok »

Čerstvý a nečekaný zážitek z poslední čekané: Sedím na kraji lesa u 250 m široké vojtěšky, kde v této vzdálenosti vede krajem silnice 3. třídy spojující dvě vesnice. Auto jsem měl na odbočce z této silnic na polní cestu, v dohledu z posedu. O půl osmé večer kdy jsem očekával vyjít srnčí z lesa, odbočilo na cestu auto, které se točilo na poli a úhledně zaparkovalo vedle mého. Vylezly dvě "dámy" stašího věku se třemi psy, dva vořeši a jeden chrt, samozřejmě bez vodítka, a jdou se volně projít vojtěškou okruhem asi 180 m okolo mne, aniž by o mě věděli. Asi víte jakou jsem měl radost. Chrt 300 m od nich přímo proti mě něco vystavuje - pak vypíchne zajíce a žene ho přímo pode mne. Měl elektronický obojek, který v šeru blikal, ale podařilo se ho odvolat až když zajíc zaběhl do lesa. Myslivecká stráž nejsem, takže flinta zahálela. Ženské pejska pochválily, jak je hodný že se vrátil, a šli vesele dál. Tak jsem znechuceně slezl aby mne neviděly, a dozadu jem prošel lesem aspoň se podívat na tmu na druhou stranu. Přiznám se že jsem nějak neměl vůli jít jim nadávat a něco vysvětlovat - na vesnici bych takové chování nečekal, a ještě bych zhoršil veřejné mínění o nás, zabijácích nevinných zvířátek...
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Pytláci

Příspěvek od Tommy »

V loňském roce jsme evidovali několik nehlášených ran, našli se dva uhynulé kusy srnčiho,které byli postřeleny pravděpodobně pistolí menší ráže a to ještě v době před odlovem. Bylo nám jasný,co se dějě.
Na základě toho jsme se začli více pohybovat po revíru v noci. Někdy v červenci jsme usedali s kolegou na židle u žita s očekáváním příchodu divočáku. Neuběhlo ani 5 min a do lesa se řítí starší toyota, ve chvíli kdy si nás řidič všiml dupl na brzdy,rychlá otočka a pryč co to dá. Bylo nám jasné,kdo to byl. Skočili jsme do auta a za ním. Jel jak o život,ale mojí tenkrát 250kw audině ujet nedokázal a udělal velkou chybu. Zajel do takové menší zahrádkářské kolonie přímo ke svému doupěti,vyskočil(i) z auta a schovali dovnitř.
To nám ovšem stačilo,následující den jsme svolali zasedání a zjistili jsme o koho jde. Zkušený recividista,několikrát už za katrem sedící, se rozhodl,že si na živobytí bude přividělávat nejen kradením dřeva,ale i bezohledným pytlačením. Věděli jsme kam uloupenou zvěřinu dodává.
Přemýšleli jsme jak nejlépe s tím něco udělat...ovšem co bylo jasné,tak kontaktovat policii by bylo k ničemu,protože krom ježdění po lese nejsou žádné důkazy.

Nezbylo nám nic jiného,než využít pár našich členů, o kterých víme,že jsou rychlejší než televizní noviny a zabralo to na výbornou. Pytláci se brzy dozvěděli,že o nich víme a ze strachu vrácení se za katr s tím přestali.
Někdy prostě dobře vypuštěné slovo pomůže daleko víc než hůl.
Vocas
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: sob 18.2.2012, 14:12

Re: Pytláci

Příspěvek od Vocas »

Ta fotopast je dobrý řešeni ale má z něj strach pulka sdružení a pokud by o ni védéli víc jak dva byla by v prdeli raz dva.Ta varianta s hospodskym je dobrá ale co když je myslivec má flinty a není člen sdruženi, proč chodit krmit dělat brigady když stačí při cestě domu si obstarat gulaš na příště.To s tím parťakem je smutný ale parťak toho parťaka je zvaný na hony takže mají dokonalý přehled o tom co se děje,když honime na jednom konci oni na druhém ani nemusi jezdit v noci.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pytláci

Příspěvek od dalas »

Tak další srnče střelené na krk. Od nás nikdo nestřílel. Kolega myslí, že to byla kule, ale já jsem toho názoru, že to mohl být i brok a další nenašel. Srnče jsem neviděl.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět